Sennheiser HD600, HD700, HD800, Audeze LCD-2 rev2, Hifiman HE-500 inceleme

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde zxc tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554

Onbir senedir severek HD600 kullaniyorum. Aldigimda hemen hemen en cok sevilen "high end" kulakliklardan biriydi HD600, Grado, Beyer, AKG ve Stax'dan birkac model ile birlikte. Ancak son on senede cok sey degisti, yuksek fiyatli yeni modeller, hatta markalar cikti. Bende de "acep ne kadar iyiler" diye bir merak hasil oldu. Bircok insana danistiktan sonra asagidaki dort kulakligi ismarlayip kendi muzigim ve ekipmanimla bir ay suresince deneme firsatim oldu. Durumumda baska arkadaslar da olacagini dusunerek izlenimlerimi paylasmak istedim.

Ozet'in ozeti

Uzun uzun okumak istemeyenler icin siralamam soyle:

1. Hifiman HE-500 - En zevkli - $700 (ilk ciktiginda $900)
    2. Sennheiser HD800 - En sasirtici - $1500 (yilbasinda gecici sureyle $1350 oldu)
    3. Audeze LCD-2 rev2 - En yakisikli - $1000 (yilbasinda gecici sureyle $800 oldu)
    4. Sennheiser HD600 - En dengeli - $400 (zaman zaman daha ucuza bulmak mumkun)
    5. Sennheiser HD700 - En ilginc(?) - $650 (ilk ciktiginda $1000)

Tabii bu benim sahsi siralamam. Peki tercihlerim neden boyle?

Ozet

Kisaca durum soyle:

HD700: Takar takmaz zevk almadigim bir kulaklik. Ses kalitesi olarak potansiyeli yuksek. Baslar derin, tizler sonsuza uzaniyor. Ancak frekans egrisi hic uyusmuyor zevkimle. Hatta haddimi asip "Acikcasi kimin zevkiyle uyusur, tartisilir" demek geliyor icimden. Ilk elenen bu oldu.

Audeze LCD-2: Cok kisinin gozdesi, ve bircok seyi dogru yapan bir kulaklik. Ayrinti gayet iyi, bass cok kuvvetli. Ancak takar takmaz zevkimle uyusmadigi ortada. Tunel hissi, yahut sahne uzakligi benim icin buyuk problem. Tizler cok cekinik. Uretim kalitesi cok yuksek. Bence buradaki en yakisikli kulaklik.

HD800: Bircok konudan tartismasiz ustun, ve belki de buradaki en gercekci kulaklik olmasina ragmen; bence basslar biraz eksik, tizler de biraz fazla, hatta inişli çıkışlı bir frekans eğrisine sahip tiz bandinda. Üretim kalitesi olarak bir numara. Inceledikce daha da hayret ediyor insan. Super de rahat. Takinca sanki hala kulaklik takmamis gibi hissediyor insan.

HE-500: Kutudan cikarinca "bu gidici" demistim icimden. Kablo ve jack komik olma derecesinde kotu. Metal isciligi iyi-kotu sinirinda. Pad'ler sert. Tiz-mid arasi bir cekiniklik soz konusu. Onun disinda ses tek kelimeyle super. Ayrinti, ozellikle bas'ta super. Her frekans ayri ayri ve net duyuluyor. Sahne hemen onde. Belki HD800 kadar genis degil; ancak HD800'in sahnesi o kadar genis ki sanki biraz suni gibi geliyor bana.

Ayrintili inceleme

Kulakliklarin hepsi su an elimde; ancak kulakliklar teker teker ulasti bana. Her yeni kulaklik geldiginde notlar aldim. Tekrar yeni bastan toptan bir inceleme yazmak yerine, zaman icerisine yayilmis, zaman zaman degisen, bir sonraki kulakliktan beklentilerimi iceren, sorular soran, birazcik da anlik olmasi nedeniyle eglenceli sayilabilecek notlarimi paylasmayi tercih ettim.

Ilk once once Sennheiser HD800 geldi...

Daha takalı yarım saat olmadı. Duyduğum duymadığım her sesi çıkarıyor alet... Bu kadar çok şey duymaya alışık değilim açıkçası... Parça parça deniyor, karşılaştırıyorum. Kesinlikle üstün, bass çok daha derin, tizler çok daha ileriye gidiyor. Separation, boyut, ayrıntı süper. Herşeyin sesi ayri ayri ve net. Ancak tonalite farklı. HD600 eksik ama hala zevkli ve eğlenceli. Oldukça kapalı buna göre. Tizler ve bass kırpılmış, bir de üstüne örtü örtülmüş gibi. Bass çok derin ama çok da baskın değil. HD600 o kadar derine gidemese de benzer bass etkisine sahip.

...

Teknolojik olarak mükemmel. Daha önce duymadığım şeyler duyuyorum saatlerdir. 360 derece çeviriyor insanı ses. HD600 hiç böyle değil. Ama içimden "tamam, budur, oldu bu iş" de diyemiyorum. Evet, mükemmel, duymadığım şeyleri duyuyorum, ancak bu şekilde duymak istiyor muyum emin değilim? Bir yandan HD800'ü herşeyiyle kabullenemiyorum, bir yandan da HD600'ün bir sürü yönden bariz eksik olduğunu çok net farketmiş durumdayım. Fiyati HD600'ün iki katı olsa hiç düşünmezdim, ama nerdeyse dört katı.

...

Dün 6 saat kadar dinledim. Bana deseler ki her HD800'ün içine gizli bir "surround sound processor" koymuşlar, o yüzden ses öyle her yerden geliyor, inanırım. Üç gün önceye kadar, kaliteli kulaklık nasıl olur diye sorsalar, her frekansı hakkıyla, dengeli ve hızlı şekilde ulaştıran kulaklık derdim. Fakat HD800 dinledikten sonra anlıyorum ki sadece bu değilmiş. HD800 ciddi şekilde kulaklık olmamaya çalışan bir kulaklık. Sanki kulaklık değil, canlı müzik, yahut hoparlör etkisi oluşturmaya çalışıyor. Sadece ses kalitesi ve frekans egrisi olarak değil, sesin kulağa ulaşma şekli de ciddi çalışılmış. Malum driver'lar kulağa açılı bakıyor, ve halka şeklindeler (wavefront çok daha düz).

Bence HD800'in en etkileyici yönü bu. Niye bazı insanların aşırı isinamadığını anlamak ta mümkün. Çünkü birçok insan kulaklık dinlemekten de memnun. HD600'e gelince: HD800'e nazaran sahne yok denecek kadar az. Fakat bunu bir kenara koyacak olursak, geriye frekans bandının daha dar olması kalıyor. Ancak eldeki imkânlarla HD600'ün gayet iyi iş çıkardığını düşünmekteyim. Kolay kolay ezdirmiyor kendini. Peki, HD600'ün herhangi üstün olduğu bir alan var mı? Bence frekans egrisi bass haric daha dengeli.

Kulaklik süper rahat, konforlu ve lüks. Dış kulağa dokunmuyor hiç bir şekilde. Honda gibi, dışı küçük, içi geniş :) Saatlerce dinleyince HD600 kulak çevresini ısıtıyor, daha doğrusu ısıyı hapsediyor, ve rahatsızlık verici oluyor.

Sonra Hifiman HE-500 kervana katildi...

Bass benim icin cok onemli. HE-500 super hizli, guclu, dagilmiyor da. Bass abartili fazla degil, ancak fazlasiyla yeterli, cok sert ve cok ciddi ayrinti var. HD600 o kadar derin degil, ancak kendi dar frekans araligi ile HD800 ve HE-500'in derin bass'ini bir nevi simule edip benzer hissi olusturarak ezdirmiyor kendini. Gucu hissediyorsunuz, ancak nitelik cok farkli. Bence bass kalitesi HE-500'te her iki kulakliktan daha iyi. Sadece durmuyorsunuz, hissediyorsunuz. Cok daha zevkli buluyorum.

Sahne (Kulaklik degil, canli muzik yahut hoparlor dinleme hissi, sesi her taraftan gelmesi hissi): HE-500, HD600'den bariz onde. Ancak HD800 her ikisine de acik ara fark atmis durumda. Acikcasi HD800'e gore digerleri arasindaki fark kayboluyor. O kadar ileride. Acikcasi ben sahnenin ne oldugunu bu kulaklik sayesinde ogrendim.

Tiz: HD800'un ayrintilarina ikisi de ulasamiyor bence. HD800'de duyulacak o kadar cok sey var ki. Dikkatini cekiyor insanin.

Air (Farkli frekanslardaki seslerin birbirinden ne kadar bagimsiz, karismadan, sanki aralarinda belli bir mesafe tasiyarak gelmeleri): HD800 acik ara onde. HE-500 oldukca iyi. HD600 fena degil, digerleri kadar iyi degil.

Kalite: HE-500 biraz el yapimi gibi. Kalitesiz degil, ancak elde olan imkanlarla yapilmis gibi. Kablo en basit ornek. HE-500'in kablosu ses kalitesi olarak iyi olsa da (gumus kapli bakir), ince ancak sert. Buktunuzmu oylece kalakaliyor, eski haline gelmek istemiyor. Bu kalitede bir kulaklik icin kalitesiz olmasa da cok acemi duruyor. Jack da ayni sekilde acemi duruyor; ses kalitesi iyi olabilir, ancak acemice. Kablo bir yerlere surttugunde ise sesi kulakliklara iletiyor (phonics). Buna nazaran HD800 uzay teknolojisi kullanilmis gibi. Kablosu, kullanilan plastigin kalitesi (%50 cam), pad materyali ve yumusakligi, headband'in yapisi, tek kelimeyle super profesyonel ve luks.
    Ancak HE-500'in kaliteli yonleri de var. Mesela headband hakiki deriye benziyor. Icinde ise normal sunger yerine "memory foam" kullanmislar. Yani uzerine basildiginda seklini bir sure koruyan sunger. Bu da ince olmasina ragmen oldukca rahat olmasini sagliyor.

Rahatlik: HD800 muthis genis. Kulagi tamamen icine aliyor ancak kulak hic bir yere dokunmuyor. Ancak padler one dogru biraz fazla buyuk oldugu icin hafif yanagima dogru dokunuyor. Agzimi acip kapatigimda kulakligi hissediyorum. Ciddi rahatsizlik olusturmasa da cok hos bir duygu degil. HD600 oldukca rahat bence. HD800'un "alcantara" pad materyali digerlerindeki "pazen" kumasa ustun. HE-500'un kumasi HD600'e gore daha kaliteli, ancak HD600'in pad dolgusu HE-500'den cok daha yumusak. HD800'un pad dolgusu her iki kulakliktan ince olmasina ragmen her ikisinden de cok daha yumusak. HD600 uzun sure takinca kasindirabiliyor. Diger kulakliklardan sonra HD800 takinca insan aninda cok daha luks ve farkli birsey taktigini hissediyor. Digerlerinden sonra HE-500 takinca tank takmis gibi hissediyor insan. Agir. Pad dolgusu sert. Ancak rahatsiz diyemem. Alisiveriyor insan. Ancak karsilastiracak olursak tabii ki Sennheiserler daha rahat.

Sonuc: Karsilastirirken yukarida yazdigim ayrintilar kendini ortaya dokuyor. Ancak sonucta muzik dinliyorken ne kadar zevk aliyorum? Aldigim zevk odedigim fiyata deger mi? HD800 ezici teknik ustunlugunu zorla kabul ettiriyor insana. Muzik dinliyorken daha once durmadigim seyleri birden bire duymaya basliyorum. Bu acidan zevkli. Ancak HE-500 bence cok daha zevkli, daha dogrusu benim zevkimle daha cok ortusen bir kulaklik. Bass daha guclu ve sert, midler hos, tizler cok baskin degil ama varlar. HD800'de ise tizler biraz daha onde, baslar biraz daha geride. HD600 eski teknoloji olmasina, ve diger iki kulakligin teknolojilerine sahip olmamasina ragmen oldukca zevkli bir dinleti sunuyor. Fiyat farki bir yana, keske HE-500, HD600'un agirlik, rahatlik ve kalitesinde olsa diye geciyor icimden. Geri donecek olursam, ne zaman bu iki kulakliktan HD800'e gecsem, insafli davranip "buyuksun abi" demeden edemiyorum. Kesinlikle her ikisinin de duyuramadagi seyleri, hem ayrintiyi, hem sahneyi, aninda ortaya cikariyor. Ancak benim gibi calisirken zevk icin muzik dinleyen insan icin teknik mukemmeliyet, subjektif keyifin arkasinda.

Ve HD700 de geldi...

HD700 daha "break in" etmiş değil. Ancak şimdilik çok umut vadedici değil. Inşallah zamanla açılır. Az önce frekans eğrisine baktım, Midrange biraz geride. Bu da bas ve tizleri dengesizce öne çıkarıyor. Tizler aşırı fazla olmamasına rağmen "harsh". Ancak bu durum yeni kulaklıklarda normalmiş sanırım. Bass kuvvetli ve derin. Kesinlikle HD600'dan, belki de HD800'dan daha fazlaymış hissi veriyor.

...

Kulaklık acaip hafif ve rahat. Kablo yumuşak ve kumaş kaplı. Pad'ler hafif küçükçe. Kulağıma içerden dokunuyor. HD600 ile aynı büyüklükte gibi, belki daha küçük. HD800 süper büyük. Kulağa değil kafaya takılıyor resmen. Pad materyali HD800 ile aynı, ancak dolgu malzemesi HD600 gibi daha kalınca ve sertçe. Tabi HE-500 gibi kazık kadar sert de değil. Ancak en fazla HD600 kadar rahat diyebilirim, daha fazla değil, belki küçükçe padlerden dolayı biraz geride. Bu arada tekrar HD800'e şapka çıkarmak durumundayız. Bu kadar büyük bir kulaklığı nasıl bu kadar rahat yapmışlar, dikkatlice karşılaştırınca hayret etmemek elde değil. Ne padler ne de headband kulağa baskı uyguluyor. Padler yumuşacık. HD800'in sesi şahsi zevkime uyar ve uymaz tartışılır, ancak birçok açıdan mükemmel bir ürün olduğu kesin. Karşılaştırınca HE-500 bir ogrencinin sınıf projesine benziyor. Bir defa insan kulağı yuvarlak değil ki yahu.

...

Belli açılardan HD700 ve HD800 arasında ciddi benzerlikler var. Mesela sahne (kulaklık yerine canlı müzik dinleme hissi) HD600'dan ziyade HD800'e yakın. Açıkçası HD600 bu açıdan buradaki tüm kulaklıklar arasında farklı şekilde en geride kalan. Bass ise neredeyse HD800 kadar derin. Midrange ve tizler malesef HD800 kadar dengeli değil. Ancak HD700 kesinlikle küçük bir HD800 değil. Bence HD800 güçlü olduğu noktalarda, özellikle sahnede, farklı önde, sadece HD700'den değil, hepsinden.

Peki HE-500'e göre nasıl? Açıkçası HE-500 neredeyse her açıdan daha üstün bir HD600 gibi. Frekans dağılımı çok benzer. Baslar daha sert ve güçlü, ayrinti cok daha iyi, sahne daha iyi, tizler ve mid HD600'e yakin, ancak "upper mid" HD600'den biraz daha geride. Ancak HE-500'ün problemi ağır ve belli noktalarda amele kaçan yapısı (kablo, padler). Üzerine fiyat farkı da eklenince acaba değer mi diye düşünüyor insan. Eğer HD600 kadar rahat olsaydı, kesinlikle değer derdim.

Orthodynamic teknolojinin üstünlüğü bariz belli. Belki gelecekte Sennheiser da buraya el atabilir. HD700 ise HD600'a bazı HD800 özellikleri eklemiş, ancak biraz da almış gibi. Belki de şahsi bir tercihtir, ama ben ses rengini sevmedim. HD600, HE-500 ve HD800'de bulunmayan, 1kHz-3kHz arası dalış, sesi benim için berbat ediyor. Çok "suni" bir sonuc üretiyor. Tam da midrange'in tize bağlandığı yer olması hasebiyle çok dikkat çekiyor. Benim için "deal breaker" denebilecek bir husus. Hatta HD800 ve HE-500 de aynı frekans aralığında biraz dalıyor, ama HD700 kadar değil. Sürpriz olacak ama HD600 neredeyse dümdüz. Bunca senedir hala üretilip sevilmesine şaşırmamak lazım. Evet birçok konuda geride, ama zevkli bir dinleti sunma konusunda asla.

Bu arada Audeze LCD-2'nin frekans eğrisine bakacak olursak mükemmele yakın duruyor. Bass tek kelimeyle süper, midrange dalışı yok denecek kadar az, en azından HD800 ve HE-500'den çok daha iyi. Keşke rahat olsa, HE-500 tank gibi çünkü.

Bu arada, LCD-2, HE-500 ve LCD-X'in ağırlıkları: 490g, 502g ve 600g. Ancak LCD-2'nin padleri daha üstün gibi. Orthodynamic teknoloji iyi ama ağır. Bu arada HD800 dinamik sürücü teknolojisiyle sınırları zorlamış sanki. Daha iyisi mümkün müdür bilmem.

Ve sonunda Audeze LCD-2 de gedi...

Goruntu super. Iyi yapilmis ve dizayn edilmis bir kulaklik. Empedansi daha yuksek, dolayisiyla sesi HE-500'den daha az geliyor. Bass super. Tizler hala varlar ama daha az. HE-500'nin tizler LCD2'ye gore fazla. LCD-2.2'nin sesi sanki "ortulu". Takar takmaz birseylerin yanlis oldugu ortada. Ancak daha break-in sureci var onumuzde.

..

LCD-2.2'nin iki farkli rahatlik problemi var benim icin: (1) headband kafama sadece tepeden temas ediyor. Uzun sure tam kafanin tepesindeki tek bir noktadan basinc cok cabuk rahatsiz edici oluyor. Ancak eminim bazi modlarla duzeltilebilir. Buna karsin HE-500'un kafa bandinin egrisi daha fazla oldugu icin tepeden degil nazikce yanlardan dokunuyor ve saatlerce problemsiz takabiliyorum. (2) Takinca IEM takiyormus gibi vakumluyor ve kulak zarima basinc uyguladigini hissediyorum. Acik kulaklik oldugu icin muhtemelen cok cabuk stabilize oluyor, ancak yine de guzel bir his degil.

Ayrinti cok iyi, ancak HE-500'un basinda daha fazla ayrinti var. Tizler geride. Itiraf etmeliyim ki notr sesten ziyade piyasada tercih edilen V seklindeki equilizer egrisinden ben de hoslaniyorum, yani tizleri ve baslari daha fazla seviyorum. Midleri karistirip bogmadigi muddetce ne kadar bas, o kadar iyi. Bu acidan LCD-2 super. Ancak yillarca HD600 dinledikten sonra notr sese de fazlasiyla alismisim anlasilan. Ve HE-500'un LCD-2'ye gore daha notr ve duz sayilabilecek frekans egrisi benim daha cok hosuma gidiyor.

LCD-2'nin sesinde ciddi bir problem var, ozellikle diger kulaklarla karsilastirinca direk ortaya cikiyor: Ses cok uzaktan, sanki bir tunelden geliyor. Sahne coooook uzakta. Acikcasi bu benim icin "deal breaker" denebilecek ciddi bir problem.

Hd800'un basi zevkime gore az, HD700'nin sesi ise bence dengesiz. Dolayisiyla secimim HE-500 ve LCD-2 arasindan olacak. Sahne problemini bir kenara koyacak olursak, muzigin kaydina gore bazi sarkilarda LCD-2 cok zevkli, ayni sarkida HE-500 fazla soguk; bazi parcalarda ise LCD-2 fazla sicak, HE-500 ise dengeli geliyor. Herhalde tercih kisinin zevkine ve muzik koleksiyonuna gore degisir. Ben sanki HE-500'u tercih ediyorum ses olarak.

Ikisi de cok zevkli ve yakin kulakliklar. Farkli frekanslari, rahatlikla birbirine karistirmadan dinletiyorlar. Ilk taktigimda LCD-2 icin neredeyse Bass'lar mid'leri boguyor demek geliyor icimden. Ancak tam olarak ta oyle degil gibi. Sanirim bass simdiye kadar hic hissetmedigim kadar kuvvetli. Ve tunel hissi bunu ciddi arttiran bir faktor. HD600 gibi mid'lerin onde ve guclu oldugu bir kulakliga alisinca insan biraz garip hissediyor. Yoksa ilk takan bir insan icin sanirim LCD-2 favori kulakliklardan biri olurdu. Ayrinti gayet iyi, ancak bass konusunda HE-500 bariz daha ayrintili.

Cogu zaman HE-500'den sonra HD600'a gecince hafif daha zevki bir frekans egrisi, ancak daha kotu ayrinti, sahne ve basla karsilasiyorum. Ancak LCD-2'den HE-500'e gecince "Evet bu kesin daha iyi" diyemiyorum her zaman. Evet, tunel hissi kayboluyor. Ancak ayrinti ve detail konusunda LCD-2 kotu degil kesinlikle. Bir de LCD-2 cok rahat yahu. Attan inip esege binmis gibi oluyor insan.

Kulaklik cok kaliteli. Dokundugunuz hemen hemen hersey ya metal, ya deri, ya da ahsap. Plastik cok az kullanilmis. Audeze'nin yeni versiyon pad'ler etkileyici: yumusacik ve luks. Ayrica ici oval seklinde oldugu icin kulaga daha iyi oturuyor. Hifiman HE-500'un fiyatinin $900'dan $700'a inmesine sasmamak lazim. Adama demezler mi "Audeze Amerika'da ahsap ve deri kulaklik yapiyor, sen Cin'de plastik ve pazen kulaklik yapiyorsun benzer fiyata" diye? :) Belki de Hifiman'in suruculeri pahaliya maloluyordur...

Ekipman:

PPA amfi (Burr-brown 637 ve 627 opamplar, active ground, Black Gate ve Wima kapasitorler, custom diamond buffer, 24V lineer guc kaynagi). Yulong D100 Mk2 DAC. Linux OS ve DeaDBeef bitperfect audio player.

Selamlar!

Son düzenleme: 28 Ekim 2014
    DrWhite, refuserQ, Mikrobiyolog ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Ellerinize sağlık gayet detaylı bir karşılaştırma olmuş.
    İşin aslı amfi hakkında hiç bilgim yok ama daha üst seviye bir dac ve kablo yükseltmesi ile Hd800'ün
    daha fazla şaşırtacağına eminim :)

Daha dün Mesut abi (extreme) rwa isabellina ve mac pro ile ziyaret etti beni. Kendi sisteminde cable pro ile hd800'ün nekadar iyileştiğini görünce çok şaşırdı :)

Laf aramızda mac pro ve amarra gerçekten jplay ve windowstan çok daha yumuşak ve analog idi.

Bu arada Lcd2 rev2 ve 2.2 arasında farklılıklar var mı acaba?
    Şahsen Lcd2 rev2 (alo 8 kablo ile) derin çalmıyor geldi bana.
    O işi Lcd3 te halletmişler gerçekten :)

3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Tesekkurler. :)

LCD 2.2 ile LCD-2 Rev 2 ayni diye biliyorum. Yakin zamanda bir de Pad'leri update ettiler. LCD-3 ve LCD-2'nin pad'leri hemen hemen ayni simdi (deri farki var sadece).

Amfi gayet notr. Kullandigi Opamp dolayisiyla tizleri biraz daha suskun ancak yine de oldukca ayrintili bir sesi var. Bu acidan da aslinda HD800 icin uyumlu sayilabilecek bir secim.

Tum kulakliklari kendi gelen orijinal kablolariyla dinledim. Muhtemelen aftermarket urunler fark olusturacaktir; ancak butun siralamayi alt-ust edecek bir fark olusturacagini zannetmiyorum.

4. synweap

synweap FLAC

Beğenileri:
    61
    Tek kelimeyle harika.. Ellerinize sağlık :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.075
    Elinize sağlık :)

6. digitalcrimes

digitalcrimes FLAC

Beğenileri:
    10
    Ellerinize sağlık hocam.

7. oledudi

oledudi MP3

Beğenileri:
    3
    Ellerinize, kulaklarınıza sağlık.

8. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    Elinize sağlık.(Akşam eve geçince okuyacağım.)Ciddi emek olduğu ortada.Tebrikler.

9. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Bu kulaklıklara aynı anda sahip olup böyle bir karşılaştırma yapabilme şansı bulan forumdaki tek kişisiniz sanırım. Çok yararlı bir inceleme olmuş. Özellikle konfor konusu dinleme zevkini önemli ölçüde etkilediği için o konuda detaylı çalışmanız takdire şayan.

10. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Elinize sağlık, teknik ayrıntılardan uzak fazlasıyla anlaşılır olmuş.

11. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Elinize sağlık. Okuması keyifli bir yazıydı, çok da bilgilendirici.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

12. Kuzey

Kuzey WAV

Beğenileri:
    30
    Elinize sağlık. Üst seviye kulaklıklar arası böyle bir karşılaştırma çok faydalı oldu bence, malum Türkiye şartlarında böyle bir imkanı olmuyor insanın.

HD600'den sonra karakterini en çok beğendiğim ve fiyatına değer bulduğum kulaklık HE-500 idi, bunu başka bir üyeden de duymak ayrıca memnuniyet verici benim adıma :)

13. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.712
    Elinize sağlık.Kapsamlı bir inceleme olmuş.Favori incelemelerim arasında yer aldı :)

14. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Elinize sağlık :)

Bir çok şeye katılmakla birlikte eklemek istediğim bir iki küçük nokta var.

HE500'ün padleri zamanla yumuşuyor ve kablosu her ne kadar dandik görünse de, upgrade yapılmadan en uzun süre kullanılabilecek kablo.

LCD'lerin kablosu çok dandik ve daha kolay bozuluyor Hifiman'in kablosuna göre. LCD3teki padlerden referans alırsam, Rev2deki padler sanki daha sertti. Bu yeni padler daha yumuşak ve vakum etkisi var. Yenileri ben daha çok sevdim. Yeni padler belki yumuşaklık/hava kaçırmamadan dolayı birazcık daha baslı olabilir diye tahmin ediyorum.

Onun dışında HD800 her ne kadar rahat olsa da, kafa bandı geride diye mi yoksa başka bir sebebi mi var bilmiyorum ama uzun süreli kullanımlarda boynun arkasını çok zorluyor. Diğerlerinde boynun tamamına yasladığı için daha az yoruyor. (Kulağa dokunmama vs. onlar ayrı konular)

HE500'ün deri padlerini de deneyin. Biraz ayrıntı gitse de, eğlenebilirsiniz :)

15. amf23

amf23 MP3

Beğenileri:
    4
    Elinize sağlık, çok keyifli ve çok kolay anlaşılır bir inceleme olmuş.

16. chelaureux

chelaureux FLAC

Beğenileri:
    32
    Elinize sağlık, profesyonelce bir inceleme olmuş.

17. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Witness, synweap, compicat, digitalcrimes, oledudi, DefinitioN, ulyses, MikePortnoy, Mair, Kuzey, fosther, amf23, chelaureux, MuttFTS; teskekkurler, begenmenize ve faydali bulmaniza sevindim.

Açıkçası iki kez düşünmedim de degil bu incelemeyi yazmak icin, cok vakit aldigi icin. Ancak ayni karar asamasinda olan bircok arkadaş olacagini düşünerek bencil davranmak ta istemedim. Muhtemelen de karnim şişerdi yazmasaydim... :)

"audiophile jargon"undan ozellikle uzak kalmaya calistim :) Her ne kadar zaman zaman kullanmak istesem de kendime engel oldum. Kullandigimda ise anlamini da yazmaya calistim. Hele hele farkli insanlarda farkli hisler uyarabilecek "lush", "wet", "yummy" gibi tanimlardan ozellike uzak durdum.

Ozellikle HE-500 denememi tavsiye eden arkadaslara tesekkur ederim; cunku ilk listemde yoktu.

MuttFTS, eklemeler icin tesekkurler. Birkac nokta:

* Sanirim HE-500 yakin zamanda yenilemis hem deri, hem de velour pad'leri. Ses kalitesi gayet iyi olmakla beraber biraz daha sertler. Ancak zamanla insanin kulagina gore kalici sekil aliyorlar, hatta biraz daha açılı hale geliyorlar. Sert olmalari bir yana, kulakligi takinca "acik olma" hissi cok iyi; buna karsin Audeze'nin padleri hapsediyor kulaklari resmen. Hifiman kulaklik yapisi olarak, HD800 gibi, suruculeri kulaga yakin tutmaktan baska sesi etkileyecek cok birsey yapmiyor. Hifiman'in deri pad'lerini denedim, ancak ses'e etkisi hic hosuma gitmedi ve geri dondum. Bu arada Hifiman'in velour pad'leri sadece $10. Bu buyuk bir avantaj. HD600'un padleri bir kez degistirdim, bu aralar yeniden degistirmem lazim; Fiyatları ise $40 civarinda.

* Hifiman'in kablosuna keske bir kilif gecirselerdi en azindan. Eminim yenileyeceklerdir yakin zamanda.

* LCD-2.2'yi eski pad'lerle dinleme sansim olmadi. Okudugum kadariyla herkes yeni pad'leri yumusakligi nedeniyle tercih ediyor. Sese mutlaka etkileri vardir. Bu sebepten mi bilmiyorum, ancak bass bogucu geliyor. Halbuki cok severim bas ben. Amfime defeatable "bass boost" bile ekledim, HD600'un baslardaki eksikligine yardimci olmak icin. Guzel bir his degil.

* HD800'deki boyun rahatsizligini ben hissetmedim. Ancak kulaklik giyilen birsey oldugu icin insanin yapisina gore rahatligi cok degisiyor. Audeze ile kimileri saatlerce rahat ettigini soylemis, kimisi yarim saatten fazla takamadigini yazmis. Acikcasi bana da ilk basta cok rahat gelmesine ragmen uzun sure takinca headband'i noktasal basinc uygulayip rahatsiz etti. Buna karsin Hifiman ise ilk takinca biraz rahatsiz olmasina ragmen, uzun sure takinca herhangi sorun yasamadim. Bu arada tum kulakliklari 4 saat sureyle takip denedim, uzun sureli rahatsizlik olusturuyorlar mi diye.

refuserQ bunu beğendi.
  18. WildKaos

WildKaos MP3

Beğenileri:
    10
    Eline sağlık çok iyi iş.
    Benim bu incelemeden çıkardığım; HD 600 bu kadar yeni kulaklık olmasına rağmen hala alınıp zevkle kullanılabilecek bir kulaklık.

19. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    475
    Çok teşekkürler, elinize sağlık. Karşılaştırmalı inelemeler çok fikir verici oluyor. Şöyle bakıldığında ''Şu benim için çok daha uygunmuş'' diyebilmek güzel.

20. Fresk

Fresk FLAC

Beğenileri:
    3
    Elinize sağlık; sade, anlaşılabilir ve net fikirler veren bir inceleme olmuş. :ok
    HE-500 edinmeyi düşünürken, bu yazıyla iştahım daha da kabarmadı desem yalan olur. :)

Sayfayı Paylaş