Sennheiser HD600, HD700, HD800, Audeze LCD-2 rev2, Hifiman HE-500 inceleme

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde zxc tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Malesef AKG ve Grado denemedim hiç, genelde bass yönünden biraz zayıf (pardon nötr :) ) olduklarını okuduğum için.

Ama HD800'ün sahnesi inanılmaz geniş. Hatta biraz fazla abartı ve suni dahi demek geliyor içimden... O derece.

2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    HD800'ün sahne ve enstrüman ayrımı başka herhangi bir kulaklıkta yok. (En azından benim dinlediklerim arasında)

AKG K701 ve benzerlerinde de sahne ve enstrüman ayrımı, boşluk hissi felan güzel ama o kadar değil.

3. WildKaos

WildKaos MP3

Beğenileri:
    10
    Buna sırf şirket ve satıcı ahlakı olarak bakmamak lazım müşteri ahlakıda aynı şekilde üst düzey buna genel ahlak diyelim. Yoksa şu an bizim milleti Amerika'ya ışınlayalım Amazon.com'u kurulduğuna 2 ayda pişman ederler.

4. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    mymemory.co.uk gibi ibretlik bir örneğimiz var bu duruma.. Adamlar kargom kayboldu deyince sorgusuz sualsiz yenisini gönderiyorlardı. Yazık adamlara, Türkiye'ye gönderimi keserken hala "çok posta kayboluyor" diyorlardı..

5. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Akg K701-2 biraz daha gövdesiz alt mid- mid bas tepkisinin de etkisiyle daha derin/geniş bir sahne hissettiriyor. Ama sahnenin niteliği açısından (3 boyut etkisi, enstrümanların dağılımı v.s.) pek karşılaştıracak birşey yok. Hd800 bana kalırsa bir gömlek üstün.

Akg'yi tercih edenlerin önemli bir kısmı Hd800'ün üst midlerdeki hassasiyetini yorucu bulanlar. Ama bundan şikayet eden yurtdışındaki akg ci birçok dostum high end dac ve amfi kullanmaya başladıktan sonra fikirlerini değiştirdiler.

6. Sadkmf

Sadkmf MP3

Beğenileri:
    11
    Ahlak demişken..
    Amazon bana birkaç kez korsan kitap göndermişti..
    Eksik sayfa olmadığı için ve de birkaç haftadır okumayı beklediğimden, geri yollayıp lan bunun orjinalini gönderin demedim..
    Kimsenin başına geldi mi acaba?

7. WildKaos

WildKaos MP3

Beğenileri:
    10
    Ne yazik ki 3 kağıdı seven milletiz. Bununla ilgili yurtdışında inanilmaz hikayeler dolaşır zaten

8. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Doğru diyorsunuz. Ancak Amerika'da da Türkler dahil yetmiş milletten insan var. Üç kağıt tabii ki oluyor. Ancak şirketler de bu tip vakalarla nasıl ilgileneceklerini biliyorlar. Artniyeti defaatle sabit müşteriyi kara listeye alıyorlar. Bazı Türk arkadaşlar sayesinde öğrendim :)

Biraz komik bulabilirsiniz, ama ben doğru düzgün bir müşteri hizmetini Türk insanının da hak ettiğini, bunu hakkıyla verebilen şirketlerin de eninde sonunda başarılı olacağını düşünüyorum. Kötü müşteri oranının fazla oluşu mutlaka fiyatlara yansıyacaktır, ancak kendini güvende hissedip artan müşteri sayısı da az olmayacaktır.

Hele hele artık o müşteriye dil döküp satış yapan, ama satış biter bitmez ilişiği kesen esnaf devri çoktaaan geçti bence. Izmir kemeraltı bunlarla doluydu eskiden.

9. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Geçende paypalin musteri hizmetleriyle uzun bir konuşmadan sonra bildiğin duygulanmis ve kadına çok teşekkür etmiştim hizmetten ötürü :)
    Yani, adamlar iyi yapıyor müşteri hizmeti dediğini ve senin amazon tecrüben gibisini. Hepsi böyle olabilmeli.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

10. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    16
    player yazılımı da etken
    mesela ben macbook pro ile puremusic ve audirvana plus karşılaştırması yaptım
    puremusic benim kulağıma göre daha dengeli , yumuşak ve etli geldi.
    audirvana plusta vokalin s harfi çıkışlarında daha agresif bir ses var.

11. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Altuğ abi genel olarak mac book pro da windows tabanlı laptop lardan daha iyi çalıyor.
    Mesut abinin ziyareti sırasında benim bataryalı j play li samsung dizüstü bilgisayarımdan tüm müzik programlarında daha iyi çaldığını gözlerim yaşararak dinledim.

Ama müzikalite ön plandaysa audioavm'den Ozan Beyin söylediğine göre tamamen fansız ve sotm ses kartından oluşan masaüstü sistem diğer bütün sistemlerden daha iyi çalıyormuş.

Misal QLS 660 çakma bir çinli müzik çalar. Ama ben hem mac prodan hem de benim dizüstünden daha müzikal olduğunu düşünüyorum. Özellikle sibilance olayı çok çok azaldı hegel hd20 ile.

Daha üst düzey music server ler ya da fansız sotm ses kartlı bir bilgisayar çok daha üst düzey performans verebilir.

12. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    sotm ses kartı nedir? Bir de fan neden problem acaba?

Analog kısmın kalitesi, elektromanyetik gürültüden izolasyon, ve güç kaynağı daha önemli değil mi ses kalitesi için? Tüm bilgisayarlar switching power supply kullanırlar. Halbuki ses sistemleri için ideal lineer power supply'dir. Bu açıdan laptop'lar daha iyidir mesela.

13. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    16
    Ses pc lerinde , linear güç kaynağı tercih ediliyor.
    Fan ise, mikro titreşimlere neden oluyor ve istenmeyen gürültüye neden oluyor zaten bu yüzden tüm cihazların altına titreşim emici ayak veya ahşap konuluyor.

Elektromagnetik dalgalar ise yine devreye karışıp ses sinyallerinde gereksiz ilaveler yapıyor.

Örneğin ben kişisel olarak macbook proyu linear güç kaynağı ile besliyorum ve ayrıca fanınıda çıkartıp biraz dandik te olsa pasif soğutma
    uygulaması yaptım ( riskli olduğundan önermem ) ve stok macbook a göre seste iyileşmeler oldu.

14. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Pardon Sotm Usb kartı demek istedim :)
    Özellikle fanın çok fazla dijital kirlilik bıraktığı söylenir. Bunun dışında yarattığı etk titreşimler v.s. de var.
    Sotm usb kartı anakarttaki usb kontrolcüsünden ve anakarttaki güç çeken diğer parçalardan izole çalıştığı için çok övgü alıyor. Bu seviyede hifi usb kartı üreten tek firma da sotm değil. Şimdi adını çıkaramadım ama birkaç üreticinin daha bu seviyede usb kart ürünleri var.

Açıkçası böyle sistemlerin maliyeti gerçekten de çok pahalı değil. Basit bir işlemci, minimalist bir anakart ve bu şekilde çalışan usb kartı ile inanılmaz sonuçlar alındığı söyleniyor. Linkleri akşam toparlayıp paylaşayım ilgisi olan arkadaşlara.

Windows tabanlı dizüstü bilgisayarım ile mac pro arasındaki fark maalesef tartışmaya yer vermeyecek kadar barizdi. Anlatmaya çalıştığım mantıkla kurulan sistemlerin de çok pahalı music server ler seviyesine çıktığını okuyorum.

Toplam maliyet ise 5 te biri falandır. Benim kendimce toplamak istediğim htpc, usb kartı ile birlikte 1500 dolardan fazla değildi. high-end bir müzik sunucusu denince 4000 dolar civarı bir masraftan bahsediyoruz. Bryston digital player bile okadar da çok beğenilmiyor.

Bu arada htpc lerin linear power supply ile yapılan uygulamaları da var. Düşük işlemci ile birlikte gerekli güç ihtiyacı da çok azaldığı için adaptörle kullanılabiliyorlar.

Misal intel atom ve amd nin birkaç modeli ile yapılan modeller de var.

15. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
  16. brick3

brick3 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Evet haklısınız,analitik kulaklıklar olduklarından basslar zayıf.
    Bu 3 kulaklıkğında aynı şekilde çok geniş sahnesi ve bazen işin eğlence kısmını baltalıyor bu. Meraktan sormuştum zaten.
    Cevap için teşekkürler. :)

17. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Benim music server Mac Mini. USB üzerinden HD20'yi beslediğimdeki ses ile squeezebox touch (Enhanced Output modlu) SPDIF HD20 beslediğimdeki ses bence çok bariz farklı. Burada elbette HD20'nin USB receiver kısmının çok muazzam olmamasının da payı vardır. Ama bence uygun bir çözüm ile SPDIF çıkış almak en cost effective çözüm.

Bu arada bu yazılanları uygun bir başlık altında toplasak ilerisi için güzel bir 'dijital kaynaklı müzik' başlığı oluşturmuş olabilirz gibi geldi...

18. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Bu durumda Logitech Transporter oldukca hesapli bir alternatif.

Bu arada cihaz aslinda Logitech degil, Slim Devices adli bir sirkete ait. Sonradan Logitech satin aldi.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  19. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Evet öyle ama bildiğim kadarıyla bütün slim devices logitech ürünleri üretimden kalktı.
    Mesela SB Touch 299 dolara satılıyordu, şu anda ebay'de kara borsa, geçen 450 dolarda açık arttırma sürüyordu :oo
    Cihaz sizin mi? SB Touch gibi switching PS kullanıyorsa upgrade çok iyi sonuç veriyor, bilginize. Uygun fiyata linear PS bulabilirsiniz aynı değerlere sahip, o bile çok iyi geliyor sese...

20. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Orasi oyle. Yine de server open source, ve hala update ediliyor. Dolayisiyla yakin zamanda bir problem cikacagini sanmiyorum. Bir de tum squeezebox serisi cok kaliteli cihazlar.

Mesela Transporter suslu gozukuyor ama cok kaliteli bir cihaz. Sadece ekranlarin bile kendine ait bagimsiz guc kaynagi var, ki yine de tamamen kapatilabiliyor. Geri kalan devrelerde de CPU ve analog olmak uzere iki farkli lineer guc kaynagi ile besleniyor, ikisinin de bagimsiz toroidal transformer'lari var. Yani kucucuk cihazda 3 farkli guc kaynagi var. Boyle bir dizayn ve kaliteyi toplama bilgisayarla elde etmek, hangi fiyata olursa olsun, cok kolay olmayacaktir. Ki zaten yukaridaki linklerden birinde yazmis adam "I ruled out using a linear supply for many reasons such as cost, size, complexity, scarcity, and logicality given the standard onboard switching power supplies."

Sayfayı Paylaş