Sennheiser - Shure 100$ ortalamalı hangisini daha iyi?

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde SalihArslann tarafından 19 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Nutshell

Nutshell MP3

Beğenileri:
    86
    SE 215 kullanmış biri olarak,basslarin tatmin etmeyebilecegini soyleyebilirim se215 kontrollu davranıyor bu konuda.Ama kesinlikle guzel kulaklik ve midleri sahane.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    yaa bu marka hakkında çok fazla övgü okusam da hepsi senin dediğini diyor SE 215 baslarda bass severler için tatmin edici olmayabilir. off yaa :)

3. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    Hocam Shure bu sektörün önemli markalarından ancak markaya bakarak ürün almak yapacağınız önemli bir hata olur.

Benim gördüğüm şu ki, isim yapmış markaların daha çok üst seviye ve pahalı ürünleri bir fark oluştursa da alt segmentte (300 Dolar ve altı diyeyim) hiç ismi duyulmamış markaların ünlü markalardan çok daha başarılı ürünler çıkardığı çok aşikar.

Bu alt segmentte ünlü markaların ürünlerini almayın demek değil ama alt segmentte diğer isimsiz markaların rekabetçi ürünleri olduğunu unutmamak ve hatta bu markaları desteklemek gerektiğini düşünüyorum.

1More, Magaosi, LZ veya Rock Jaw 5 ay öncesine kadar isimlerini duymadığım firmalardı ama hepsine ait birer IEM im var ve hepsini fiyatlarına göre başarılı buluyorum.

Aynı sürede turda dinlediğim ünlü bir markanın 450 TL gibi bir fiyatlı modeli yanında hepsini daha çok beğendim mesela.

Tekrar etmek gerekirse marka en son bakacağınız şey olmalı, daha çok inceleme ve yorumlara odaklanın ve imkan olduğunda turlara katılarak vs kendiniz deneyimleyip bir fikir oluşturun.

Yabguz bunu beğendi.
  4. xenitis

xenitis MP3

Beğenileri:
    104
    Hocam Sendiy için head fi da yalnızca bir inceleme var. Çok kullanan yok, ben K3 biraz tize yakın çalınca gaza gelip almıştım. Birebir karsilastirinca fark anlasilabilir seviyede. Açıkçası inceleme yazacak kadar kulaklık deneyimim olmadı ama K3 den daha fazla beğendiğimi söyleyebilirim. Biraz pazarlıkla onun fiyatı da aşağı çekilebilir :)

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

Chaturanga bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    Bir ekleme, ben olaya şöyle bakıyorum. İsmi duyulmamış firmalar ilk etapta uygun fiyatlı ürünler üretecek kadar bir bütçeye sahipler, aynı zamanda ürünlerinin başarılı olması ve bu sayede isim yapmak, daha çok para kazanmak ve daha üst modellere de yönelebilmek için ürettikleri ürünlere daha çok eğiliyor ve fiyatına göre çok başarılı ürünler (belkide amatörce üzerinde çalışılmış ama çok uğraşılmış ürünler) ortaya çıkıyor.

Ünlü markalar ise zaten alt segmentte isimleri sayesinde ortalama kalitede bir ürünü bile peynir ekmek gibi satabiliyor. O yüzden onlar daha çok üst segmentte birbirleriyle yarışacak ürünlerin Ar-Ge sine daha çok yatırım yapıyorlar.

O yüzden kulaklık sektöründe ben zaten çok bütçe ayıramayacağım için tuhaf gelebilir ama ünlü markalardan zihnen uzak duruyorum, alabileceğim fiyat aralığında diğer markaların ürünlerini takip etmek, inceleme okumak vs.. daha çok yaptığım şey :)

Gokhanu ve refuserQ bunu beğendi.
  6. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    aslında seninle paralel düşünüyorum hatta benim radarıma da KZ kulak içi kulaklıkları takıldı ve bazı modelleri inanılmaz tercih ediliyor. Kz ed9 fiyatı olsun değiştirilebilir filtre uçları olsun bayağı bir ilgi çekici. İngilizcem yok ama İnternette forumlarda ve youtube da kz ve benzeri ürünlerin çok güzel incelemeleri yapılmış.

Aslında bu işten iyi anlayan biri Keşke 50$ veya 100$ aralığında Amazon ve Aliexpres den Hi-Res in ear en iyi kulaklık derlemesi yapsalar süper hatta mükemmel olur.

Gokhanu bunu beğendi.
  7. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    388
    Hocam KZ fiyatına göre oldukça iyi kulaklıklar üretiyor. Ama 100$ seviyesindeki kulaklıklarla rekabet edebileceğini sanmıyorum. Bence sizin şu anda yapmanız gereken ilk iş bu işe ne kadar para verebileceğinizi kararlaştırmak. Sonra da o parayla alabileceğiniz en iyi kulaklıkları karşılaştırmalı olarak inceleyerek en son karara varmanız. Yoksa hep aklınızdaki daha ucuza bu var diye düşüncesi kafanızı çok karıştıracaktır. Şu anda bile 10$'lık ve 100$'lık kulaklık arasında gidip geliyorsunuz. Dediğim gibi bence öncelikle karar vermeniz gereken bütçe. Daha sonra kulaklık seçimi.

Gokhanu ve Chaturanga bunu beğendi.
  8. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    üstat dediğim gibi 100$ gibi bir şey verebilirim ama korkum 100$ verip 20$ lık bir kulaklık benim kulaklığımı tokatlamasın :) yani hak etsin sesi gerçekten etkilesin. Bu yüzden oraya ilk yazıma xiaomi mi hybrid pro hd koydum yani bunların hepsi bir birinin benzeri ise hiç atraksyona gerek kalmadan fanteziye kaçmadan bir çok yerde beğenilen xiaomi mi hybrid pro hd alayım gerçi onda 96 dB ses şiddeti kafa karıştırıcı. Ya ses seviyesi istediğim kadar çok gelmezse.

9. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    Head-fi da bu tip sayfalar var Çin markalarının değişik fiyat aralığında beğenilen modellerinin sıralandığı. Bir tanesi şu mesela ama konunun ilk sayfasında fiyat aralıklarına göre sıralanan ürünler güncel olmayabilir. Fiyat aralıklarına göre bazı tavsiye edilen modeller var. 100 Dolar altı Çin üretimi modellerin tartışıldığı bir konu, son sayfalardan geriye doğru gidilerek güncel 100 Dolar altı önerilen modeller nelermiş bakılabilir:

https://www.head-fi.org/f/threads/b...nd-impressions-sharing-reference-list.805930/

Bir diğer konu daha var ama tam linki kopyalamak için head-fi a girdiğimde head-fi çöktü galiba server hatası verdi az önce :D

SalihArslann bunu beğendi.
  10. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    aynen verdiğiniz sayfaya da ulaşılamıyor iki yüklendik server çöktü demek bu yüzden site Türkçe dil desteği yokmuş :D

11. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    Hocam o zaman size şunları da sormamız lazım,

Siz müziklerinizi nereden dinliyorsunuz? Hangi kalitede müzik dinliyorsunuz? Yüksek sesle mi dinliyorsunuz?

Eğer müziklerinizi düşük güçlü bir ses çıkışı olan bir telefondan dinliyorsanız, ayrıca bir DAP (Dijital Audio Player) alma yada bir DAC/AMP vs alma niyetiniz yoksa, yada LG V10, V20, HTC 10, ZTE Axon 7 gibi ses özellikleriyle ön plana çıkan bir telefon almayı düşünmüyorsanız, zor sürülen bir kulaklık almamalısınız. Yüksek müzik dinliyorsanız ve telefonunuz düşük çıkış veriyorsa yada alacağınız kulaklık yüksek ses vermiyorsa normal şartlarda bu durumd bir AMP a ihtiyacınız ortaya çıkacak.

Kalite olarak müzikleriniz mp3 mü? FLAC mi? Arşviniz var oradan mı dinliyorsunuz yoksa Spotify Tidal vs mi kullanıyorsunuz yada kullanacaksınız?

Eğer mp3 yada Spotify dinlemek size yetiyorsa, özel bir ses çalar almayacaksanız yada telefonunuz ses özellikleri olarak çok iddialı bir model değilse, yani kaynak cihaz ve kaynak müziklerinizde kalite yeterli değilse şu aşamada 20 Dolarlık başarılı modeller size yetebilir.

Eğer müziklerinizin kalitesi 16 bit ve üstü FLAC dosyaları ise (Yada Tidal HI-FI üyesiyseniz) ve telefonunuzsda ortalamnın üzerinde bir ses başarımına sahipse 100 Dolar bandında alacağınız incelemelerde kaltiesi kanıtlanmış bir kulaklığı 10 dolarlık kulaklık dövemez bence :)

Dr. Boom bunu beğendi.
  12. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    388
    Hocam çok güzel açıklamış gerçekten :)

13. xenitis

xenitis MP3

Beğenileri:
    104
    Hocam bu bakış açısıyla çok uykusuz geceler geçirirsiniz benden söylemesi :) Eskiden ben de böyleydim herşeyin teknik olarak incelemesini yapar fiyat performans oranı en yüksek ürünü geceler boyu araştırırdim. Şimdi biraz daha farklı düşünüyorum bu incelemelere ayiracagim zamanı - bu urunleri ne için kullanacağım müzik dinlemek - esas amacı için harcıyorum. Yine araştırın inceleyin ama asıl amaç olan müziğin tadını çıkarın boşverin. Lz a4, k3 pro yada sendiy m1221 hangisini alirsaniz alin hicbiri ciddi anlamda pismanlik yaratmayacaktır sizde. Çinliler bu işlere girismese bu fiyat aralıklarında bu kalitede çalan kulaklıkları ancak hayal ederdik muhtemelen.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

refuserQ, SalihArslann, Dr. Boom ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Şöyle diyeyim hocam o zaman Note 4 kullanıyorum ses ile ilgili müşteri temsilcisinden bilgi istedim hayla beni arayacaklar :D ama içine jetaudio plus kurdum ve inanılmaz bir fark oluşturuyor telefonda. Müziklerimi Youtube dan video olarak indiriyorum onları duruma göre 320kps kaliteye çeviriyorum yada acc formatına. Ama ilerde belki bir gün cowon alabilirim. Burada sizlerden aldığım tavsiyeler üzerine de ve bilgiler doğrultusunda dahada iyi bir müzik sistemim olmasını istiyorum adım adım.

15. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    @Dr. Boom Rica ederim hocam :)

@SalihArslann Salih hocam ama yine de bir istisna yapalım, son dönemde @karanehir35 Ahmet hocamın incelediği bazı earbud modelleri var düşük fiyatlı modellerde var aralarında (Örneğin Auglamour RX-1) 15 Dolarlık bir kulaklık ve Ahmet hocamın baya bir övgüsünü kazandı. Eğer illa kulak içi olmasın derseniz bazı yönlerden 100 dolar bandındaki kulak içlerini dövebilecek bu tip bir modelde düşünülebilir ama bass sever birisi olduğunuz için bunu da düşünmeniz zor olacaktır. Bass başarısı kulak içleri kadar değildir o modellerinde.

16. brendan

brendan MP3

Beğenileri:
    92
    çin kulaklarının dayanıklılıklarıyla ilgili bir soru işareti var bende. bunları alıp 1 seneden fazla kullanan var mı mesela?

17. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    kesinlikle seninle aynı fikirdeyim ama o kadar çok seçenek var ki birde kör atış yapacaksın madem 100$ vereceğiz ki bu ülke şartlarında benim mesela çok da havaya atabileceğim bir para değil hayla kirada oturuyorum :) ama hayatta kendim içinde bir şeyim olsun istiyorum ve burada f/b ürünü kullanmış arkadaşların tecrübesi doğrultusunda tavsiler alarak seçim yapmanın daha iyi olacağını düşünüyorum k3 pro yu burada sizler sayesinde tanıdım en basitinden ve belki shure yada sennheiser alsaydım bu kulaklıktan aldığım tadı alamayacaktım. Gerçi almak için Mustafa üstat ın inceleme yapmasını bekliyorum :)

18. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    Anladım hocam o zaman bence şu aşamada daha önce hangi modelleri kullanmıştınız onların biraz üstünde modellere bakın. Onlara göre daha başarılı bulunan fiyat farkı çok olmayan modellerde işinizi görür.

Ama daha yüksek fiyatlı alabileceğiniz bir model müzik kaliteli ise hayal kırıklığına uğratmaz. Tek endişem şu ki kalitesiz müzik yada kalitesiz kayıtları cezalandıran modeller olabilir bizim bahsettiklerimiz (100 dolar bandı) yani kulaklık size daha ucuz kulaklıkta duyduğunuzdan daha kötü bir tecrübede sunabilir, çünkü çok daha detaylı çalacakları için müziklerdeki kalitesizlikleri de kulağınıza çarpabilirler.

refuserQ ve Dr. Boom bunu beğendi.
  19. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Auglamour RX-1 bunu asla kullanamam kulak içini yara yapıyor iyi ki bu silikon başlıklı kulaklıklar çıktı yaa
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 20 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2017 ---
    Kz nin kabloları bayağı bir sağlam gibi dostum çokça da övülüyor hatta soketli kulak içi kulaklıklarla ömrüne ömür katabilirsin hatta artık kulaklık ucundaki filtre bile değiştirilebilir hale geldi kulaklıkla ki bence çok önemli avantajlar bunlar bence.

20. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    O zaman kulak içi alacaksınız mecburen. Bende kulakiçi seviyorum ama Auglamour u çok merak ettim sipariş verdim yolda şu anda.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 20 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2017 ---
    Yani malzeme kaliteleri konusunda dikkatli kullanılmazsa hepsi sorun çıkarabilir. (Örneğin paket lastiği gibi, telefona kulaklığı gerim gerim sarmak :D ) Ama özelde Çin kulaklıklarının malzemelerinin kötü olduğuna dair genel bir kanaat okumadım ben ne Head-fi da ne burada. Bendekiler yeni sayılır o yüzden 1 yıla en yakın olan 1More Triple onda da bir sorun görmüyorum gayet iyi.

Sayfayı Paylaş