Sizce bir inceleme ne kadar süre dinledikten sonra yazılmalı?

'Genel Tartışma' bölümünde Mikrobiyolog tarafından 16 Haziran 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    365
    İzlenim bana göre anlık bi şey , aradığın ses kulağına geldimi tamamdır ...Referans bi müziğinizin belli kısmına odaklanarak çok rahat anlaşılır...İnceleme kısmı beni aşıyor şimdilik :)

Dr. Boom ve mattiadestro bunu beğendi.
  2. SalihArslann

SalihArslann MP3

Beğenileri:
    216
    Aslında ispatlamanin bir yolu var iki aynı kulaklığı birini pişirip dinlemek sonra diğerini yeni kutusundan çıkarıp dinlemek bence bu en kesin sonucu verir. Eğer fark varsa ve gözünüz kapalı bunu ayırt edebilirseniz pişirme süreci doğru eğer ayırt edilemiyorsa bu olay tamamen bir balon. Bu konuyu bence efsane acılarına havale edebiliriz :))

3. cgtyguner

cgtyguner FLAC

Beğenileri:
    857
    insan kulağı subjektif onu napıcaz? bunun için dummy head ile frekans tepkisi ölçümü yapmak gerekiyor. ama orda da sıkıntılar var. kulaklığı takıp hiç çıkarmadan 100 saat çalıştırırsan bu arada padler zemine uyum sağlıyor şekil alıyor ve frekans tepkisi yine değişiyor. çıkarıp tekrar takma yaparsan bu sefer ufak oynamalarda frekans tepkisi yine değişiyor. aynı şeyi onlarca kere yapıp ortalama almak falan lazım.

4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    813
    Bu başlık altında burn-in tartışanları @baran88 hocaya söyliycem. Öörtmeniim...

Yabguz bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner FLAC

Beğenileri:
    857
    Eyvah! Ben başlattım yiyecem şimdi avuca cetveli :D

Yabguz, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  6. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    716
    Yanma/pişme konusu size göre kanıtlanmamış olabilir, ben kanıtlayalı çok uzun yıllar oldu :). Benim kriterlerim bu şekilde :naughty. Bu konuda takip ettiğim yerlerde çıkan yorumlar bu şekilde yapılıyor :)...

endia bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner FLAC

Beğenileri:
    857
    giphy-downsized.gif

8. Vaguv

Vaguv Yeni Üye

Beğenileri:
    62
    Burn in meselesi neden bu kadar tartışılıyor anlamıyorum açıkçası.

Biri 500 saat çalmış, diğeri hiç kullanılmamış ayni model 2 adet kulaklığı dinleyerek ortaya çıkacak bir tartışma. :D ben mi çok basit görüyorum.

9. SalihArslann

SalihArslann MP3

Beğenileri:
    216
    Kulak aynı - kulaklık farklı olacak hocam. Bence bu dediğim yöntem en sağlıklı yöntem. Birde şu var kulak hassasiyeti kişiden kişiye değişebilir. İş yerindeki arkadaşlarım sesi yüksek olsun 10 TL lik kulaklık onları mutlu ediyor. Bizim kulaklık ve müzik dinlemek için harcadığımız tüm harcamalar onlara göre aptallık. Benim şu anlık kanım pişme süreci var ama bunu kesin var diyebilmem için sıfırdan note 4 samsung kulaklık elime geçmeli ve performansına bakmalıyım. Şu an bu mümkün olmadığı içi sadece şahsımca sadece bir kanı olarak kalıyor.

10. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    716
    :)

Bu arada yanlış anlaşılma olmasın, "ben kanıtlayalı çok oldu" derken, kendime kanıtlayalı çok oldu :).

Son düzenleme: 17 Haziran 2017 00:33
  11. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    Bence çok uzun sürelere gerek yok hatta çok uzarsa alışkanlık olup eksik yönlerini görmemeye başlayabiliriz. Ayrıca kendimce şöyle bir teori geliştirdim ekipmanı dinlediğimiz saatin ve yorgunluk durumunun bile etkisi olabiliyor gece geç saatlerde hafif uykumun geldiği zamanlarda dinlediğim şarkılar daha bir keyif verebiliyor. Beyin çok detaya giremiyor :cheesy:

Dr. Boom, refuserQ ve mattiadestro bunu beğendi.
  12. SalihArslann

SalihArslann MP3

Beğenileri:
    216
    İşte son dediğiniz olaydan dolayı da yanılgıya düşmemek için uzun vadeli bir kullanım şahsımca daha doğru bir sonuç elde etmemize yarar. Ayrıca sizinde dediğiniz gibi incelemede zaten eksi yönlerinide yazacağımız için uzun kullanım daha iyi gibi sanki.

13. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    1.973
    Bence cok kuralci olmamak lazim. Incelemeden ana maksat insanlara eldeki alet hakkinda bilgi sunmasi, ne menem bir sey oldugunu anlatmasi. Tabii ki bu noktada bazi problemler var:

1. Dinleyenin tecrubesi ve karsilastirma yetenegi. Defalarca kulakliklar arasinda nuans aramis ve bulmus deneyimli bir insan, hangi ozelliklere odaklanmasi gerektigini bilir, ve hangi parcanin hangi ozellik icin turnusol kagidi islevi gorecegini de bilir. Gunlerce dinleyen tecrubesiz birinden de daha dogru ve faydali olur paylasimi.

2. Dinleyenin gecmis kulaklik repertuari. Ne kadar cok kulaklik, o kadar guzel tespitler. IE800'u ove ove bitiremeyen incelemeler bulmak mumkun. Ancak eksikliklerini gorebilmek icin daha iyi urunleri dinlemis, duymus olmak gerekiyor.

3. Amac: Bir inceleme ne kadar mukemmel olursa olsun, amaci o kulakligi deneyip denememeye karar vermede yardimci olmasidir. Kesinlikle sevip sevmeyecegimiz garantisi degildir. Sahsen ben bir kulakligi taktigimda zevkime uygun olup olmadigina karar vermem cok vakit almiyor. Mukemmel ekipmana ve 50 tane test parcasina ihtiyacim olmuyor. Incelenecek kulakligi telefona takip Youtube'dan 4-5 parcanin 30 saniyelik kesimlerini dinlesem yeterli oluyor ilgimi cekip cekmedigine karar vermek icin. Eger ilgimi cektiyse adamakilli ekipmana ve yuksek cozunurluklu parcalara yonelirim, ayrintilara yogunlasirim.

Simdiiii, eger biri benim bu yaptigimi yapip, foruma yazsa ki "Arkadaslar, kulaklik kutudan cikali 1 gun oldu sadece, telefona takip Pandora'da birkac parca dinledim. Kutuda X aksesuarlari geldi, kalitesi fena degil. Kulaklik rahat, ancak kablo surtunce sesi iletebiliyor. Basi A kulakligindan geride, B kulakligindan onde, ama onun kadar da sert degil. Tizler C kulakligi kadar abartili olmasa D kulakligi kadar da sonuk de degil. X-Y frekanslari arasinda bir abarti var sanki." Sahsen mutesekkir olurum. Tabii ki bu noktada:

4. Full disclosure, yani testin ne kadar sure, hangi ekipmanla yapildiginin acik net ifadesi onem tasiyor.

5. KARSILASTIRMA: Bence en basit bir izlenimin dahi faydali olabilmesi icin karsilastirma sart. "Yeterli kuvvette bas" anlamsiz ve bilgi icermeyen bir ifade. Ama "X kulakligindan daha zayif bas" faydali bir bilgi, tabii ki A kulakligini dinlemis biri icin.

6. DURUSTLUK: En onemliyi en sona sakladim. Daha dogrusu "conflict of interest" olmamasi. Forumlardaki ve belli sitelerdeki bagimsiz yorumlar, (forumlarda veya dergilerdeki) profesyonel incelemelerden cok daha guvenilir bence. Stereophile veya Project86 ne derse desin, benim icin cok bir sey ifade etmez. Cunku fikirlerini istedikleri gibi ifade etme ozgurlugune (tam manasiyla) sahip degiller. Bitti.

Son düzenleme: 17 Haziran 2017 10:16
    endia, Vaguv, cgtyguner ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    1.737
    Bu konuda şöyle bir durum da var başkası yazdı mı tam bakmadım tüm mesajlara ama;

Bazı ekipmanlar kendini daha ilk dinletide belli eder. Atıyorum mesela çok parlaktır ve tizleri epey belirgindir. Ama bazı ekipman vardır ki dengeli bir sesi vardır o yüzden diğer benzer ses veren ekipmana göre farkı duymak için biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyulabilir.

Duyma konusunu geçersek, bence inceleme yazılacak bir ekipmanla az zaman geçirilmemeli. Az zaman geçirildiyse izlenim demek lazım. Ek olarak da örneğin ekipman bir kulaklıksa farklı kaynaklarla zaman ayırıp çeşitli dinletiler yapmak çok önemli. Çünkü kulaklığın verdiği ses değişebiliyor kaynağa göre.

Soruya dönersek açıkçası bunun net bir cevabını vermek mümkün değil. Kişinin tecrübesi gibi şeyler de devreye giriyor. Çok değişkeni olan bir mesele. Herkesin kabul edeceği bir cevap (3 hafta gibi) verebilmek pek olası değil.

Chaturanga, coolblue, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    5.594
    Yalniz bizim ahalide gordugum kadari ile bir sicak ses-soguk ses takintisi var.
    Sicak calarsa muzikal; soguk calarsa direk ciliz etiketi yapistirilip tu kaka ediliyor o urun.
    Ya da tizler az parlasa, amanin tizli bu; ya da basslar biraz fazla vursa, amanin bassli bu denip olay kapaniyor.
    Ozellikle bulusmalarda da goruyorum: ahali 7-8 iemi bazen ayni sarkida deneyip amanin bu bassli, amanin bu tizli, amanin bu soguk deyip atiyor bir kenara.

Ben inceleme icin; uzun bir sure gerektigi gorusundeyim. 2-3 saatde dinlenilip de yazilabilen seyleri pek dikkate almiyorum. Ses; nüanslardan olusur. Kayit kalitesinden kaynaga herseyden etkilenir.

mattiadestro, Chaturanga, coolblue ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  16. SalihArslann

SalihArslann MP3

Beğenileri:
    216
    Aman Ahmet hocam 3 kuruş fazla olsun bass lı olsun diyecem yine kizacaksin :)) bunun nedeni genel itibari ile müzik dinleme tarzı bass isteyen müzik olduğu için sanırım.
    Neyse Ahmet hocam onu bunu bırak sen benim dediğim youtube kanalına baktı mı Bilinmeyen???

Dr. Boom bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    5.594
    Est. Salih hocam, laf soylemek ne haddimize. Biz seni basshead arti madonnahead olarak kabullendik zaten.

O videolara baktim ama benim bunye serbetli hocam. Etkilenmiyor.
    Zaten korku flimlerini de komedi niyetine izliyorum. Biliyorum ki su dunyanin gercekligini asan fantastik seyler hicbir zaman olmadi, olmayacak.
    Gorulen seyler disindaki butun gorunmeyenler insan zihninin bir uydurmasi. Ama yine de masallara inanmak zarar vermez insana.

cgtyguner, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  18. SalihArslann

SalihArslann MP3

Beğenileri:
    216
    Sana oradan eve gidince özel bir video önereceğim. Şu an işte olduğum için İnternetim yavaş sınırsız düşük hız :((

19. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    İnceleme süresinde en büyük handikap kanımca algıda yorgunluk. Sesteki farklılıkları test başında çok kolay fark ederken bir süre sonra bunları ayırt etmek zorlaşıyor. Buna mukabil hiç sevmediğine hemen sevmedim derken, çok beğendiğime de anında tav oluyorum...

Bunların dışında kalan kulaklıklar zaman ve özen istiyor. Kesin bir süre vermek zor. Elimde bas test edecek parçalar da var, tiz de, çözünürlük de, mid range de... Ayrıca kendi kaynak ve amfilerimi de iyi tanıyorum. Haliyle bir kulaklık ile ilgili çıkarımlarımı aslında çabuk yapabiliyorum. Bunda elimden çok kulaklık geçmiş olması ve ne aradığımı bilmek de rol oynuyor tabii. Yine de bu iş biraz süre ve özen istiyor dediğim gibi, zira eleştirel bir şekilde maksimum dikkatle uzun bir süre aralıksız dinlemenin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Bu sürenin uzunluğu da testi yapanın yukarıda saydığım parametrelere (kaliteli ve "turnusol" -sevdim bu benzetmeyi- parçalar, sinyal hattındaki diğer ekipmanları tanıma ve önceki kulaklık geçmişi) ne kadar sahip olduğu ile doğru orantılı. Amiyane tabir ile sürenin kısalması için testi yapanın bir o kadar kaşar olmuş olması gerekiyor...

Sonuç olarak, kanımca incelemedeki en önemli nokta kulaklar ve o incelemeyi yapan insan faktörü. Yani, eğitim şart azizim... :)

Sent from my fridge using Tapatalk

cgtyguner, refuserQ, Dr. Boom ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. SalihArslann

SalihArslann MP3

Beğenileri:
    216
    Bence inceleme yapan biri öncelikle müzik tarzını söylemeli ve ona göre incelemesinde ki notları aktarmalı.
    Örnek ben tekno dinleyen biriysem bana bass konusunda yetersiz bir kulaklık verildiğinde ister istemez o kulaklık için bir negatif bakış açım olabilir bilinç altımda ve objektif duramaya bilirim. Ama şu şekilde olursa en sağlıklısı ve iyisi olur gibi.
    Arkadaşlar ben tekno dinliyorum bass ağırlıklı şarkı dinliyorum ve bu kulaklık bass noktasında sizi üzer ama işte ne bileyim sahnesi çok iyi enstrümanlar bir birine girmiyor her sesi secebiliyon sesler çok net falan filan gibi yorumlar yazmak daha iyi olur. Ve eğer mümkünse o kulaklığa uyacak şarkıları dileyip bu şarkılarda denedim ve gayet başarılı buldum tarzı bir şeyde söylenebilir. Ama bu dediklerim bir kaç saatte olacak olay değil gibi. Bu sadece izlenim olur incelemeden ziyade. Çünkü ciddi anlamda zaman ve vakit isteyen bir şey.
    Bence biz inceleme ile izlenimide sanki biraz karıştırıyoruz gibi.

Son düzenleme: 17 Haziran 2017 21:09

Sayfayı Paylaş