Slowdive - Slowdive

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde ludwig bach tarafından 19 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

 1. ludwig bach
  Çevrimdışı

  ludwig bach Yeni Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2016
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  94
  Shoegazein büyük üçlüsünün en sevdiğim tarafı Slowdive. Ne Ride kadar rocksı ne de MBV kadar sert. Bir parça da dream pop gerek ama Galaxie 500 gibi de değil. Alışılagelmiş bir mouth vokal ancak Cocteau Twins de fazla sanki. Benim için optimum aralıkta icra edilen bir müzik. Her şarkısı ayrı bir anı, her nota farklı bir diyar.

  22 yıl sonra çıkan belki gecikmiş belki yıllanmış self titled. Her zamanki gibi dream popla harman shoegaze. Bu seferki epeyce havadar hiç olmadığı kadar. Sanki biraz deneysel ama çok da değil, bi tutam radyo dostu, piyasa kaygılı. Bunca yıl sonra çıktıktan sonra bunu da beklememek ayıp olur herhalde.

  Aslında albüm Souvlaki, Pygmalion çizgisinde, onlardan ayrılan yanı ise popa ağırlık verilmiş olması. Eski albümlerde olan ve gruba karakter katan pürüzlü, kirli vokaller burada yerini tertemiz ve steril bir ortama bırakıyor. Bu Slowdive için köklü bir değişiklik aslında. Neil'in sesi bazı parçalarda Slowdive tarzının dışında bir yakınlık ve yükseklikte. Aradan geçen yıllar Neil'in sesinden alıp götürürken Rachel'a cömert davranmış gibi.

  Şu albümü dinleyip Souvlaki ile kıyaslamak her iki albüme de haksızlıktır en nihayetinde. Ne Souvlaki ne Just For a Day ne de Pygmalion, aslında aynı anda hepsi. Grubun ilk günlerindeki çalışmalarının günümüz müzik endüstrisindeki izdüşümü bi bakıma. E hal böyle olunca da ayrı bir pencereden bakmak gerek olaya.

  Albümdeki şarkılar sıklıkla kendilerini tekrar ediyorlar. Daha az shoegaze, daha fazla dream pop hakim müziğe. Tahmin edilebilir gitar örgüleri, kıvamında distortionlar var. Her zamanki kadar hayali bir Slowdive atmosferi. Ne olursa olsun shoegaze efsanesi grubun elinden çıkma bir yapıt.

  Hiç olmamış dedirtecek bir durum yok ortada ancak romantik fanlar tarafından eleştirilecek de çok şey var elbet. Zaten fanların tarafından daha önce olduğun şeyin dışına çıkmakla eleştiriliyorsan doğru olanı yapıyorsun demektir. Ha, doğru olan her zaman güzel midir? Öncekini aratır mı? En başta öncekini aramak gerekir mi? Orası tartışılır.

  Sonuç olarak yeni albüm epey hareketli ve yenilikçi Slowdive için. Öncekilerden farklı bir yerde. Bugünkü teknolojiden faydalanmaya çalışılmış ve kısmen başarılı olunmuş. Konfor alanından çıkmaya yeltenen bir grubun, üzerindeki kalıbı söküp atma çabası bu albüm. Kolay değil tabii ki 30 yıldır sizle anılan, alıştığınız müziğinizin sınırlarını bir anda genişletmek. Can çıkar, huy çıkmaz demişler. Şu haliyle bile yılın en iyilerinden olmaya aday.
   
  #1
  furkan kocyigit, delgren, sserkogss ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. delgren
  Çevrimdışı

  delgren MP3

  Katılım:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  225
  Beğenileri:
  90
  Kesinlikle katıldığım bir bakış açısı.

  Ek olarak aradan geçen bunca yılı göz önüne alırsak bu albümle bence tebriği fazlasıyla hakediyorlar. Bir benzerini Portishead'in son albümü için de hissetmiştim.
   
  #2
  ludwig bach bunu beğendi.
 3. furkan kocyigit
  Çevrimdışı

  furkan kocyigit MP3

  Katılım:
  29 Haziran 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  56

Sayfayı Paylaş