SMS Audio Street by 50 On Ear İncelemesi

'SMS Audio' bölümünde Italoman tarafından 5 Nisan 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Kulaklık Arayışı:

Merhaba arkadaşlar, bir süredir bas karakterli kulaküstü arayışım vardı. Aslında iki ürün arasında gidip geliyordum, biri ATH-ES700, diğeri de V-Moda Crossfade M-80 idi. ES700 hakkında fazla bilgi yoktu, M-80'in de SMS'ye kıyasla daha dengeli olduğu söyleniyordu. Yurt içinde de bazı kulaklıkları test ettim, bunlar içinde beni ses olarak en çok etkileyen Skullcandy Aviator oldu, fakat ses karakteri tam olarak tercih ettiğim türde değildi.

SMS Audio Street by 50 On Ear (bundan böyle SMS denilecektir) bildiğiniz gibi 50 Cent'in sahip olduğu firmaya ait. 50 Cent'in ses gelişimine bizzat katkı sağladığı söyleniyor. Ayrıca ünlü yapımcı Timbaland'ın ses gelişiminden sorumlu partner olarak 2012 yılında şirkete ortak olması, kulaklık hakkında amazon ve youtube'daki olumlu görüşler bu kulaklığı almamda etkili oldu. Yurt dışından kulaklık almaya üşendiğimi de eklemem gerek.

Moda ikonu algısı nedeniyle hemen Beats veya Soul Lucadris gibi ürünlerle karşılaştırılan SMS hakkındaki görüşlerim mümkün olduğunca objektif olacaktır. Zira Türkiye'de yapılan ilk inceleme ve kullanımı da moda ikonu algısı nedeniyle fazla yaygın değil.

Kutu İçeriği

SMS büyük, sert ve jelatinli kutu içerisinde geliyor. Kutuyu çevreleyen kapağı çıkarınca, kenardan mıknatısla açılan son dönemin moda renklerinden rebel blue bir kutu karşılıyor bizi. Bu renk kablo, sms logosu, sticker, temizleme bezi ve taşıma çantasında da kullanılmış.

Kutuyu kenarından mıknatıslı kapağından açınca beyzbol topuna benzer içinde kulaklık ve kablonun yer aldığı bir taşıma çantası, kullanım kılavuzu, temizleme bezi, kablosuz modelin tanıtıldığı ürün broşürü ve sms sticker çıkıyor. Kullanım kılavuzunda 50 Cent'in doğru seçim olduğunu belirten teşekkür yazısı ve ürünle ilgili görüşlerinizi lütfen bana tweet atın diye bir notu var.

Malzeme Kalitesi ve Taşınabilirlik

SMS ağırlıklı olarak kaliteli mat ve parlak plastik malzemeden yapılmış. Kafa bandının ayar yapılacağı kısımlarda metal barlar kullanılmış. Buradan kademeli ayar yapabiliyorsunuz. Pedlerin katlandığı metal ve plastiğin birleştiği menteşeler de oldukça sağlam görünüyor. Gerek katlanma mekanziması gerekse dikişlerde temiz işçilik dikkat çekiyor.

Kulaklık yastıkları hafızalı olup, oldukça yumuşak ve deri malzemeden yapılmış. Aynı deri malzeme kafa bandının iç yüzeyinde dolgu olarak da bulunmakta. Taşıma çantası da oldukça sert ve sağlam. Dışarıdan gelebilecek baskı ve darbelere dayanıklı görünüyor. Yalnız taşıma çantası biraz büyük. El çantamda taşıyabiliyorum ama normal bir evrak çantasında zor, ancak sırt çantasında falan taşınır.

SMS'de kalın ve sert değiştirilebilir kablo kullanılmış. Kabloda pek esneklik yok. Bir aydan fazla kullanmama karşın kutudan çıktığı katlanma yerleri hala duruyor. Kablo üzerinde gelen çağrıları cevaplama tuşu ve mikrofon bulunmakta. Bu tuş ayrıca parçayı durdurma, iki kere basınca sonraki parçaya geçme, üç kere basınca baştan çalma özelliği sağlıyor ama bu özellikler sadece apple ürünlerinde geçerli. Ses ayar düğmesi ise bulunmuyor. Mikrofonik etki kablo üzerindeki tuş çevresinde var, daha alt bölgelerde yok.

Konfor ve İzolasyom

SMS her ne kadar plastik ağırlıklı olsa da denediğim diğer kulaküstülere göre biraz ağır. Kafa bandı hafifçe kulaklara basınç uyguluyor. Belki gözlük kullandığım içindir. Gözlük kullanmayan biri daha rahat edecektir. Ancak yumuşak ve hafızalı yastıklarla benzerlerine kıyasla daha rahat bir oturuşu var, kulak üstünü tamamen kavrıyor, hatta dışarı da taşan bir yapısı var.Kulaklık yastıkları hafif oval ve diğer kulaküstülere göre biraz büyük. Kafaüstü ile kulaküstü arasında bir yerde.

SMS'de pasif gürültü engelleme özelliği bulunuyor, ancak bunun tam olarak katkısını bilemedim. Dışarıya ses vermiyor ama spor salonu gibi gürültülü bir ortamda az da olsa içeriye ses alabiliyor.

Genel Ses Karakteri:

Kullanılan Ekipmanlar ve Ses Formatları:

-iPod Classic 7 (ABD)
    -iPhone 4s
    -alac
    -aac

SMS de Beats'in yolundan gitmiş ve teknik özelliklere paket üzerinde yer vermemiş. Aşağıdaki ses özellikleri resmi dağıtıcının sayfasından alınma, ama edindiğim izlenim bu verilerin az çok doğru olduğu yönünde:

Frekans Aralığı (Hz) : 5 - 20.000
    Empedans (ohm) : 40 - 50
    Hassasiyet (dB) : 110

SMS daha ilk dinlemede adeta ben R&B/Hip-Hop için geliştirildim diyor. Yakın bir sahneye, çok karanlık olmayan, sıcak tarafa kayan, gövdeli, hacimli ve yumuşak bir sunuma sahip. Dolayısıyla açık, ferah, havadar bir ses beklemeyin. Burn in etkisi görmedim. Kapalı olması nedeniyle çok fazla geniş bir sahne beklememek gerek. Derinlikten ziyade yatay bir sahneye sahip. Ancak test ettiğim moda ikonu diğer kulaklıklara göre daha geniş. Pop, R&B/Hip-Hop türleri için makul düzeyde. Herhalde basların yanında vokal ve orta frekanslardan da taviz vermeyelim demişler. Sahne derinliği de az çok kendini belli ediyor ancak pop/r&b türleri için daha fazla derinlik gerekmiyor.

Ses düzeyi de baya yüksek, sürülme problemi yaşatmıyor. Özellikle iPod Classic'te %70, 4s'te % 85 ses düzeyi bana yeterli geldi. SMS yumuşak ve sıcak sunumu nedeniyle soğuk karakterli daplara daha yatkın duruyor. Çünkü iPod Classic'te, 4s'e nazaran daha fazla keyif aldım.

SMS ilginç bir şekilde V Shape değil kesinlikle. Frekans yoğunlukları en ağırdan hafife doğru bas, mid ve tiz şeklinde. Frekanslar arasındaki kademe farkı dinlerken farkediliyor. Özellikle bas ve mid frekanslar arasındaki ayrım gayet net. Ancak diğer müzik türlerinde doğal enstrümanların kullanıldığı ve orkestranın yoğun olduğu kısımlarda hafif karışmalar oluyor.

Bas:

SMS'nin sunumu önde olan güçlü, derin ve dolgun basları var. Fakat baslarında kesinlikle boomy etkisine rastlanmıyor ve diğer frekansları ezmiyor. Sanki ayrı bir sürücü varmış gibi vurması gerektiği yerde vurup çekiliyor. Ayrıca baslarda titreşim var. Bu titreşim parçadaki bas yoğunluğuna bağlı olarak veya sesi açtıkça artıyor. Bunu şöyle ifade edebiliriz. Oyuncu kulaklıklarındaki oyuncuyu atmosfer içine sokmak için silah ve patlama efektlerindeki titreşimin bir benzerini sms, baslı parçalarda yapıyor.

Yine de bas yoğunluğu, diğer türleri tercih edenlere fazla gelebilir.

Mid:

Benim bu kulaklıkta en başarılı bulduğum yer. Genel ses karakterine bağlı olarak doğal, dolgun ve sıcak midlere sahip. Şiddet olarak basların bir kademe gerisinde olmasına rağmen belirgin. Rap yapan herif resmen yanınızda söylüyor. Orta frekans ve vokallerde perde hissedilmiyor. Fakat şöyle bir durum var. Parça eğer baslı değilse kulaklık sanki karakter değiştirip vokal odaklı bir sunum gerçekleştiriyor. Midbasslar da dolgun ve gövdeli ama titreşim yapmıyor. Sadece subbuslarda bu titreşimi hissediyorsunuz.

Bazı parçalara ritm katan üst midlerde çok hafif bir metalikleşme farkettim. Benim tercih ettiğim türlerde önemli değil, hatta sıcak ve yumuşak sunum nedeniyle çok da göze batmıyor.

Tizler:

Tizler midlerin bir kademe gerisinde ve sadece eşlik eden bir yapıda gibi duruyor. Çözünürlük fena değil ama tiz miktarı diğer frekanslara göre düşük tutulmuş. Bundan dolayı sibilans da bulunmuyor. iPod Classic'te Treble Booster'e yanıtı güzel ve sibilansa yol açmadı.

Bana göre çoğu pop/r&b şarkısında keskin, kulak tırmalayan pasajlar var. Bu nedenle rahat, kulak tırmalamayan bir dinleme keyfi için tizler düşük tutulmuş olabilir. SMS pop/r&b parçalarındaki sivri keskin tizleri resmen törpülüyor. Martin Garrix-Animals veya Calvin Harris-Let's Go gibi bir parçayı titreşen basları, gövdeli midleriyle hiç kulağınız tırmalanmadan dinliyorsunuz.

Ancak yine de rock, akustik türleri dinleyenler için tiz miktarı yetersiz gelebilir.

Son Söz ve Öneriler

SMS, titreşen basları, dolgun midleri ve yumuşak tizleriyle pop,hip-hop/r&b türlerini dinleyenler için oldukça iyi bir kulaklık. Bu konuda moda ikonu olan diğer beats ve monster kulaküstü modellere göre daha iyi oturuş, ses ve sahneye sahip. Kulaklığın konumunu bence bu markalar değil, V-Moda Crossfade M-80, WS99 veya ES700 gibi modellerle yapılacak kıyaslama belirler.

SMS açık, havadar, ferah sesten hoşlananlar için iyi bir tercih olmaz. Bu konuda benim tavsiye edebileceğim yurt içinden alınabilecek yegane kulaklık Skullcandy Aviator olur. Temiz ve berrak bir sesiyle beni kendine hayran bırakmıştı. Bunu da düşünmüştüm ama rock ve akustik fazla dinlemediğim için tercihimi SMS yönünde kullandım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    BeatMaster ve dulty bunu beğendi.
  2. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Eline sağlık :) Pazar günü dinlemek isterim kesinlikle.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

3. SE_GuRu

SE_GuRu FLAC

Beğenileri:
    593
    Elinize sağlık aydınlatıcı bir inceleme olmuş.

4. Muzikadamı

Muzikadamı MP3

Beğenileri:
    54
    Ellerinize sağlık. Şu Beats'ten kurtulalım da gerisi önemli değil...

5. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Elinize saglik. :)

6. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Teşekkürler, getireceğim gelirken.

Teşekkürler.

7. ozgurozt

ozgurozt FLAC

Beğenileri:
    2
    Eline sağlık

8. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Teşekkürler.

9. BeatMaster

BeatMaster MP3

Beğenileri:
    98
    Hocam bu urune bir sitede rastladim ve foruma bir bakayim dedim tamda ayni tarz dinledigimizden kendimi sansli hissettim ulkemiz sartlarinda tavsiye edermisin bu urunu?

10. BeatMaster

BeatMaster MP3

Beğenileri:
    98
    En son ben yazmisim tekrardan ekleme ve hatirlatma yapayim o halde.

Yaklasik 10 aydir kullaniyorum ve sanirim bu fiyata boyle bir urunu bulmak cok zor. Isin ilginc tarafi amerikadan nasil cooook daha ucuza aliyoruz anlamak guc amazonda . Basimdan gecen ilginc bir olayida paylasmak istiyorum. Gectigimiz temmuzda kucuk oglum kulakligin degistirilebilecek kucuk bir parcasini kirmisti, bunun ardindan aldigim elmasepetiyle iletisim kurdum ve nah yanitini aldim! Ardindan sms audio ya mail attim derdimi hatami ve kusurun benden kaynakli oldugunu belirttim sadece parcayi satin almak istedigimi belirttim. Ancak sevgili yetkili insan sadece o parcayi satamayacaklarini kulakligi luksemburga fabrikaya aksesuarlari ile yollamami istediler.

Bende case ine kablo ve temizleme bezi ile koydum ptt ile takipli bana verilen adrese yolladim. Yaklasik 20gunde onlara ulasti. Bende teyit icin mail attim ve hemen yanit geldi 1 gun sonra yollayacaklarini belirttiler ve mailden sadece 2 gun sonra DHL kargo kapimi caldi bana jelatiyle sifir kutulu bir kulaklik gondermislerdi. Bundan sonra vefa borcumdur boyle bir firmayi asla yalniz birakmayacagim ve her kulaklik ihtiyacim oldugunda tercih edecegim bir marka olacaktir.

11. ssungur33

ssungur33 MP3

Beğenileri:
    10
    Belirtilen ürün media marktda 129 lira

12. Picasso16

Picasso16 MP3

Beğenileri:
    208
    Piyasada siyah rengi kalmamış olan kulaklık. Stokları bitirmek ve yeniden getirmemek için yurtdışında 400 tl olan kulaklık tr de 129 tl . Siyahı kalsaydı alıcaktım ama..

Sayfayı Paylaş