Sony MDR-XB70AP In-Ear(Kulakiçi) Kulaklık İncelemesi

'Sony' bölümünde Man in Head tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. Man in Head

Man in Head MP3

Beğenileri:
    23
    Herkese merhaba. Yine bir inceleme ile karşınızdayım bu sefer de yine fazla bilinmeyen ve her yerde bulamayacağınız MDR-XB70AP kulaklığını incelemek istedim.

Kutu içeriği şu şekilde;

Kulaklık ise şu görünümde;

Kutu İçeriği ve Malzeme Kalitesi

Kutu içeriği fotoğrafında görüldüğü gibi kulaklık 4 farklı boyda silikon ped ile geliyor. Farklı boyların farklı renklerde işlenmesi oldukça hoşuma gitti ve bu pedler kullandığım diğer kulaklıklara göre daha kaliteli ve yumuşak geldi bana. Kutunun bir olayı yok klasik üzerinde Upgrade to Extra Bass yazan plastik bir kutu içerisinde geliyor içindeki kaliteyi tam olarak resmedecek türden değil. Kılıfı oldukça kaliteli bir kumaştan yapılmış. Kulaklığa gelecek olarak amfi kısmı metal yapılmış diğer kısımlar kaliteli bir plastikten yapılmış ele güzel bir his veriyor. Kablosu katlanacak, kırılacak, yıpranacak gibi gelmedi bana ve düğümlenme problemi yok. Ancak jak girişi biraz kalitesiz duruyor sıkıntı yaşarsak ilk olarak jak girişinden yaşayacağız gibime geldi bu da büyük bir problem. Özet geçersek kulaklık genel olarak kaliteli malzemeden yapılmış ve kolay bozulacak gibi görünmüyor.

Kulakiçi Rahatlığı

Kullandığım en rahat kulaklık diyebilirim, kulağa çok güzel oturuyor kayma düşme vb. hiçbir sorun yaşatmıyor. Kulaklığın arka kısmı biraz ağır gibi görünüyor ancak öyle değil çok dengeli yapılmış Sony'yi bu konuda takdir ettiğimi söylemeliyim. 4 farklı boyda pedleri sayesinde de her türden kulağa uyacak gibi duruyor.

İzolasyon

Çok absürd koşullarda test etmedim ama yolculuk sırasında bir otobüste veya minibüste, yolda yürürken dışardaki sesleri tamamen engelliyor. Yani izolasyon oldukça iyi diyebilirim.

Sahne

Gelelim şu hala çözemediğim sahne işine. Bana kalırsa sahnesi diğer kullandığım kulaklıklara göre dar bütün sesleri aynı yerde duyuyorsunuz. Dar demek kötü anlaşılmasın kişisel tercihe kalıyor kimisi sahnenin geniş olmasını sevmez sesi yapaylaştırdığını düşünür. Ama çok dar olması da yapaylaştırıyor bunu söylemeliyim. Bu kulaklığa baktığımda ise beni rahatsız edecek bir darlık yok sahnede olması gerektiği gibi hoşuma gitti diyebilirim. Vokal ve bateri en önde olmak üzere diğer çalgılarda buna yakın ve arkadan duyuluyor.

Ses Kalitesi

Bas: Bu kulaklık bize geldiği tanıtım reklamından da anlaşıldığı gibi extra bir bas deneyimi sunuyor. Doygun, derin kaliteli ve baskın bas tonları bizi karşılıyor. Profesyonel bir müzik çalarla dinlediğinizde basların tadını daha iyi alabiliyorsunuz. Basları her ne kadar kaliteli ve güzel olsa da biraz yapaylık da mevcut.

Tiz: Evet bu bir hastalık özellikle Sony'de gördüğüm bir hastalık. Baslar tizleri kapatıyor arkadaş ben hala şu dengeyi kuramadıkları için üzülüyorum. Ama bu kulaklıkta bir nevi olsun bunu çözmüşler diyebilirim. Diğer extra bass modellerine göre yine tizleri daha iyi. Orta seviyede bir kalite ve netlikte diyebilirim. Ama sönük kalıyor yine de.

Mid:
    Baslar midleri tizler kadar kapatmıyor, tizlere göre daha dengeli midi var bu hoşuma gitti. Mid sesleri duymanız gereken seviyede ve tam kalitesiyle alabiliyorsunuz.

ÖZET: Özet geçecek olursak bu kulaklık bas-sever arkadaşlarımızın alıp kullanabileceği güzel bir kulaklık. Ama hem bas hem tiz dengesi arıyorsanız bu kulaklığa bulaşmayın derim. Sonuç olarak oldukça kaliteli, doygun ve derin basları olan bir kulaklık ama tizleri için aynı kalitede olduğunu söyleyemiyorum.

Fiyat: 190-280TL arasında bulabilirsiniz. Yurt dışında da 80-119$ fiyat etiketiyle satılıyor.

Chaturanga, teoman, Submariner2 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Arizona Dream

Arizona Dream FLAC

Beğenileri:
    220
    Eline, kulağına sağlık, xb30ex kulaklığını da kullandım Sony'nin hala elimde durur arasıra dinlerim. O dahi bass yönüyle kulağımı doldurup ağrıttığı oluyordu ama yazdığın gibi bu tarz kulaklıklar genel olarak tizzleri yok sayıyorlar. xb30 da ses boğuktu adamlar yüklenebildikleri kadar bassa yüklenmişler. Ama hakkını vermek lazım oldukça güçlü basslara sahip. :D

refuserQ bunu beğendi.
  3. jetmatikmmr

jetmatikmmr Yeni Üye

Beğenileri:
    0

Hocam bundan almayi planliyordum basslari falan cok iyi diyorlardi. Sizde begenmissiniz. Rock zircon mu xb50ap mi xb70ap mi ? En fazla 150 160 tl vereyim cok ucuzda urun almayayim diyorum. Xb70ap pahalli biraz 220 ama degecekse alayim ? Rock zircon ucuz guzel fakat para var daha iyisini alip daha uzun sure kullanmak isterim ne dersiniz ? Turkce pop ve karadeniz pop dinliyorum suanda quadbeat 3 var...

4. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Xb70ap siparisini verdim acaba basslar nasil

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Bu xb70ap hakkinda pop rack sarkilarda nasil acaba iphone 6 plus icin ..iphone kulakligindan iyimidir yorumlarinizi bekliycem

6. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ben aldim kutudan aski cikmadi

7. Backtotheuniverse

Backtotheuniverse MP3

Beğenileri:
    23
    Xb50ap ile Xb70ap arasında ne fark olduğunu bilen var mı bunlar arasında kararsız kaldım...

8. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Xb70 ap muhtesem tavsiye ederim basslar super

9. Backtotheuniverse

Backtotheuniverse MP3

Beğenileri:
    23
    Onu almayı düşünüyorum ama ne fark var onu merak etmiştim. Teknik açıdan bulabildiğim bu
    sony.png

10. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Basslari guclendirmisler birde taiwan mali xb70 digeri ise cin mali ve biraz amatorce

Backtotheuniverse bunu beğendi.
  11. Backtotheuniverse

Backtotheuniverse MP3

Beğenileri:
    23
    Bilgi için teşekkürler :))

teoman bunu beğendi.
  12. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Alacaksan eger en makul ve orjinal siyah olanindan al ben siyah olanindan aldim kapida ödemeli 6 gunde geldi 200tl aldim ereyon sitesinden almani tavsiye ederim

13. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    3 gun icinde gelecek dediler 6 gun sonra geldi gec oldu ama tertemiz sorunsuz oldu siyahini bulmak zor ayrica beklemek seni yormassa bu siteden almani tavsiye ederim pisman olmuycan bi kulaklik basslar super iphone 6 plus da kullaniyorum pc de zaten felaket bi ses veriyor terremiz

14. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Taiwan mali kutusunda yaziyor ayrica kulaklik ustundede yaziyo kumandasida var

15. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Hocam sen nede kullanacan

16. Backtotheuniverse

Backtotheuniverse MP3

Beğenileri:
    23
    Evet yakında büyük ihtimalle bir fiiox3ii alacağım yanına da bu kulaklığı alacağım. Ama tabi hata ederek aldığım bir momentum in ear var elimde 1 saat dinledim henüz 3 4 günlük alet :S Önce onu satıp sonra xb70 alacağım şuan 350tl zarardayım denebilir:)

17. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Sennhaiser mi ??? Senheiser adi var gerisi hikaye

18. Backtotheuniverse

Backtotheuniverse MP3

Beğenileri:
    23
    Baslarından hiç memnun kalmadım nedense çok tok geldi bana basları yıllarca sony dinleyince insana bir garip geliyormuş doğrusu. Ama berraklığı olsun genel olarak değerlendirdiğimde gayet iyi bir kulaklık momentum. Tabi fiio ile tekrar deneyeceğim nasıl bir sonuç çıkar hiç bilemiyorum.

teoman bunu beğendi.
  19. teoman

teoman Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Hocam basslar guzel vuruyor ama dersenki basslar kulagi titretsin bass vurup gecmesin diyosan eger 600 tlye piooner se x9 derim kulak ici kulaklik ama yorumlardada cok agir oldugu ve belli bi sure sonra kulagi agrittigi soyleniyor

20. Backtotheuniverse

Backtotheuniverse MP3

Beğenileri:
    23
    Şuan nette baktığımda fiyat aralığı 175 230 gibi değişiyor. Bir de bu sony kulaklıklarda anlamadığım bir şey var o da aynı kulaklığın fazla modeli olması. Şimdi xb70 in de şöyle bir modelide var (SONY MDRXB70APN.CE7) apn olanı var sadece ap olanı var bunlar arasındaki fark ne oluyor hep bu tarz şeylere denk geliyorum ama sanırsam önemli farklılıklar değil ama fiyat farkı da olabiliyor.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 2 Şubat 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 2 Şubat 2017 ---
    Yok çok ahım şahım bir bass aramıyorum sadece sıcak ve normalin bir tık üstünde olsa yeterli ki o kulaklığında yeteceğine canı gönülden inanıyorum. Sesin temizliği tizler sahne genişliği hakkında bir fikrim yok xb70 için.

teoman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş