Sony Z1R İncelemesi

'Sony' bölümünde mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    1.742
    Bu kulaklığı nerde test edebiliriz?

2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    5.707
    SonyCenter'larda test edilebilir Ogulcan hocam. Yagiz bilir bu kulakligin oldugu yerleri.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    1.742
    Bildiğim kadarıyla açık şekilde sergilendiği bir mağaza yok.

4. Aytac

Aytac Yeni Üye

Beğenileri:
    20
    Kanyon Sony mağazasına sordum, orada bile yoktu. Orada bile test edilemiyorsa biraz zor bulunur test edilebilecek bir yer. Ben de denemeden alacaktım ama Fostex'in dinamik ve açık sesine alıştıktan sonra karanlık ve boğuk ses veren bir kulaklığa o kadar parayı vermeye pişman olurum gibi geliyor. Denemeden almamak lazım.

HD800S gerçekten mükemmel bu arada, fiyatını hak ediyor. Basshead'seniz bass'lar yetmez ama.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. complete

complete FLAC

Beğenileri:
    822
    kanyon sony'de a-35 denemek istemiştim kapalı kutu dedi ama alacaksanız açarız demişti,teşekkür ettim..

mavi bunu beğendi.
  6. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    445
    Ben Tyll Hertsens'in değişik kulaklıklar hakkındaki yorumlarından / ölçümlerinden oldukça faydalanıyorum, çok donanımlı ve tecrübeli bir adam ; fakat zaman zaman kulaklıklara dair vardığı sonuçları fena halde öznel, sığ ve yanlış yönlendirici buluyorum.

(Bu arada Z1R'ye yönelttiği eleştirilerin (bas yüksekliği, hafifçe perdelilik ve tiz sıçraması) hepsini teyit edebilirim, yani kendisine gönderilen kulaklıkta bir sorun görünmüyor.)

Fakat şu noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor :

Kulağımıza yansıyan sadece kulaklığın değil, kulaklık ve amfinin ortaklaşa ürettiği sesin frekansıdır.

Bir kulaklıkla, onun ses karakteriyle uyumlu olmayacak bir amfiyi eşleştirirseniz (veya tam tersi) alacağınız ses ihtimal dahilinde çok tatminkar olmayacaktır haliyle.

Mr. Hertsens'in nasıl kaynak(lar) kullandığını bilmiyorum, fakat incelememde de yazdığım üzere Z1R'nin bazı "sivriliklerini" (kusur demekten kasti olarak kaçınıyorum - firmalar bunları bilerek yapabiliyorlar) dizginlemek için, bu kulaklığın berrak ses üreten, tizleri kontrollü ve havadar bir amfiyle eşleştirilmesi gerektiği kanısındayım. (Chord Mojo burada göz kırpıyor, hepinizin müstakbel ramazan bayramını kutluyor)

Z1R'yi dinlerken (yüksek seste) hi-hat'lerin beynimin parietal lobunda arkeolojik kazı yapmaya giriştiği eşleştirmelere denk gelirken (Z1R & WM1Z ikilisi), öte yandan aynı kulaklığın kısmen pürüzsüz ve herhangi bir şekilde rahatsız edici olmayan bir sunumla son derece keyifli biçimde dinlenebileceğini de gördüm (örnek, meraktan bağladığım PC'mdeki ses kartı ve eniştemin Denon marka deck amfisi).

Frekans başarımı olarak bu "peak"ler / sıçramalar, en ucuzundan en pahalısına pek çok kulaklıkta bulunmakta. Dolayısıyla sorun bunların "olması" değil, bunlara sahip kulaklıkların rastgele hatalı kaynaklarla eşleştirilmesi.

Ben türlü amfilerle / türlü müzik türlerinde yaptığım denemelerde Z1R'nin genel ses başarımı (ve özellikle dolgun baslarıyla) "keyif verme" işini oldukça hakkıyla başardığı kanaatindeyim.

Playlist'e orkestral müzik, konser kaydı, pop, elektronik, hatta rock bile atsam hepsinde hafif ifadeyle tatminkar sonuç elde ettim kendi açımdan.

Dolayısıyla -M50X ve hatta MSR7 kullanmış bi muhterem olarak belirteyim - genel özellikler açısından M50X'le falan kıyaslanacak bir kulaklık değil.

Kusura bakma Mr. Hertsens. Yanlışsın.

Daha önce bahsetmiştim, açıkçası HD800 ve Z1R'yi sadece yakın fiyat bandında oldukları için kıyaslamayı pek uygun bulmuyorum. Elmalar & armutlar durumu.

Zira teknik & frekans başarımları, tuning'leri ve açık / kapalı olmalarına kadar hiçbir şeyleri aynı klansmanda değil. İktisadi tabirle birbirlerinin "ikame"si veya "muadil"i değiller.

Biri kayıtta detay namına ne varsa afişe etmek ve neredeyse referans monitör simülasyonu bir sahne üretmek üzere, diğeriyse yine bir miktar detay ve dolgun basla daha ziyade müzik dinlerken keyif vermek üzere tasarlanmış iki kulaklıktan bahsetmekteyiz.

Dolayısıyla teknik üstünlük olarak Z1R'nin, HD800'ün yanına dahi yaklaşamayacağı aşikar.

HD800'ü Beyerdynamic T1 gibi açık, hatta apaçık kulaklıklarla kıyaslarken, Z1R'yi de Fostex TH serisi kulaklıklarla kıyaslamak biraz daha hakkaniyetli olur diye düşünüyorum.

Son düzenleme: 7 Haziran 2017
    sserkogss, leylines, Chaturanga ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    822
    Hocam incelemeyi okurken de, videoyu izlerken de şu duyguya kapıldım: Tyll 70mm driver meselesini duyunca bir soğumuş kulaklıktan, açıkladığı bir takım diyafram bükülmeleri vs var. Tabi bunlar teorik şeyler ve Z1R'de ortaya çıkıp çıkmadığını ya da ne ölçüde ortaya çıktığını bilmek mümkün değil. Ama sanki 70mm fikri Tyll'da bir negatif ön yargı oluşturmuş gibi. Fazla eleştirel bir duygu durumu ile dilemesini yapmış sanki. Yani kulaklıkla ilgili dediği şu cümle diğer herkesin dediği ile taban taban zıt: "Bir kez olsun tempo ritm tutmadım, müzikten keyif almadım." Oysa dinleyen diğer herkes kulaklığın teknik, analitik, hatta hi-fi olmaktan ziyade eğlenceli bir kulaklık olduğunu düşünüyor.

Ekleme: Ama Tyll'ın şunu bilmesi gerek, Z1R, Sony'nin 70mm driver kullandığı ilk kulaklığı değil. Z7 de de 70mm sürücü var örneğin. Yani Sony için denenmiş bir teknoloji 70mm driver teknolojisi..

Bir ekleme daha: Hazır şu 70mm mevzu açılmışken Sennheiser Türkiye'ye de buradan sesleniyorum, lütfen HD800S sayfanızdaki şu "Kulaklık Dünyasındaki En Büyük Dinamik Sürücüsü" ve "Yenilikçi ve 56mm'lik çapı ile dünyanın en büyük sürücüsü kullanılan HD 800 S" ibarelerini de bir zahmet kaldırın. Her gördüğümde içimden "ama bu doğru değil" demeden edemiyorum.

https://sennheiser.com.tr/product/sennheiser-hd-800-s-siyah-kulagi-cevreleyen-high-end-kulaklik

Son düzenleme: 7 Haziran 2017
    mavi, karanehir35, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    1.742
    Kulaklığı dinlemedim ve test etmeyi çok isterdim. Ama ATH-M50 dinlemiş ve DT770'in bile uzağında görmüş biri olarak "M50X dinlerim daha iyi" tarzında bir yorum fazla abartı gibi geldi. (X modelinin eski M50'den çok farklı olacağını tahmin etmiyorum)

Muhtemelen F/P anlamında yapılmış bir yorum ancak yine de çok abartı bence.

karanehir35 ve refuserQ bunu beğendi.
  9. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Ben bu kulaklığı HD800 ile karşılaştırmak için yazmadım o yorumu. Sadece bazı noktalarda herkesin bildiği bir kulaklık üzerinden, çok kısa yaptığım bir dinleme sonucunu aktardım.

Bugün Tyll abimizin videosunu izledim. Ne gömmüş kardeşim... Yuh Ali Sami diyorum. O kadar da değil. Kulaklık kötü değil. Fiyatının kulaklığı gibi gelmedi bana, ama benim dinlememde de hiçbir parametre tanıdık değildi. Keşke LPG veya Hugo yanımda olsaydı... Açıkçası bu wm1z veya wm1a gibi yeni walkman'lerinin balanced çıkışı ile bu kulaklığın çok daha iyi olacağını düşünüyorum...

Ben gidip böyle bir yorum bakayım google üzerinden iyisi mi...

Sent from my fridge using Tapatalk

mavi, karanehir35, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Arkadaşlar, olur da bir görürseniz wm1a ile bu z1r'yi kombo olarak test edebileceğim yer varsa söyler misiniz? Sadece wm1a da olur, z1r de. Bunları tek tek de test edebilirim, ama komboyu tercih ederim. İstanbul içinde bunları satan bildiğiniz Sony dükkanı varsa ve gördüyseniz, burada paylaşabilirseniz sevinirim...

Şimdiden teşekkürler...

11. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    445
    Kusura bakmayın, önceki mesajımı daha açık bir şekilde yazabilirmişim bu konuda. Yazdığım tam manasıyla sizin yorumunuza yönelik değildi.

İkinci olarak şunu belirteyim, biraz ilginç gelebilir fakat Z1R'nin 1A ve 1Z ile ÇOK uyumlu olduğunu düşünmemekteyim.

Biraz daha açayım.

Ses karakteri olarak belirli bir uyumları bulunmakta bekleyeceğiniz üzere. Fakat 1A da 1Z de sıcak sese sahipler ve ses berraklığını doğrudan yüzünüze vuran müzikçalarlar değiller. İfade ettiğim üzere Z1R'ye tizleri kontrollü olmak şartıyla biraz "berraklık" vurgulu bir kaynak iyi gidecektir.

İkincisiyse, WM serisi Walkman'lerin çekinik denemeyecek tizleri, Z1R'nin yüksek frekans sıçraması ile birleşince kulaklık yüksek seste biraz yorucu olabilmekte.

Fakat bu iki temel durum dışında 4.4 dengeli çıkıştan 1A - 1Z ikilisi, Z1R'nin 70mm'lik hoparlör ufağı sürücülerini tam manasıyla doyurabilmekte ve ortaya özellikle elektronik & pop müzikte insanın yüz ifadesine vuran bir ses (ve bas) performansı çıkmakta.

Sorunuza ithafen belirteyim, 1A'yı tam bilmemekteyim, fakat Z1R, fiyatıyla alakalı olarak zaten oldukça az satan bir ürün olduğu için teşhire konmamakta.

Pax, sserkogss, artears ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Z1R teşhirde yokmuş evet. Öğrendim onu. Aslında 2000 TL lik ps4 teşhirde var, 3-4 binlik TV'ler teşhirde var. Bu daha pahalı bir ürün ve hiç değilse 1-2 yerde teşhirde olmalı bence. Hele hele bizdeki iade politikasını düşününce, yani hiç iade kabul edilmediğini...

WM1A teşhirde var, mesela içerenköy carrefour'da gördüm.. yanımda müzikler vardı ama micro sd kartı direkt olarak tanımadı, muhtemelen cihazda formatlamak gerekiyordu kartı. Ben de yapmadım bunu. İkinci ihtimal bendeki müziklerin bir kısmını adamlardaki bilgisayar aracılığı ile 1A'ya atmaktı ama bunun için vaktim yoktu...

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına: 1A'yı içindeki 4 parça ile dinledim, hepsi de yüksek çözünürlüklüydü. İki dosya dsd ikisi de yine high-res idi. Bence 1A çözünürlük olarak iyi. Analogvari bir hissi var ama çözünürlük düşük değil. Sıcak der miyim ben 1A için tam bilemiyorum ama içindeki 4 parça ile ben beğendim bu dap'ı. Tabii LPG karşısında ne yapabilir onu bilmem, bunun için aynı parçalarla test edeceğim...

Z1R'nin hem yorumları, hem de kişisel çok kısa tecrübeme istinaden, 1A'dan daha sıcak ve daha baslı bir sunum yapacak bir dap ile bu kulaklığın uyumlu olmayacağına inanıyorum. 1A sınır bence. 1Z'yi dinlemedim ama dedikleri gibi 1A'ya göre daha koyu ise hiç merak etmem bu 1Z'yi...

İlk fırsatta hem 1A ile hem de Z1R ile tekrar test yapmayı hedefliyorum. Tüm izlenimlerimi burada paylaşırım merak etmeyin...

Pax, Mikrobiyolog ve refuserQ bunu beğendi.
  13. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    445
    Pax, refuserQ, Chaturanga ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Jude'un yorumlarını da sallamam çok (açıkçası pek objektif olduğuna inanmıyorum), Tyll de beni pek ilgilendirmiyor, ama Jude bu sefer somut ve ölçülebilir şeylerle geliyor ve Tyll'e "yolla baba bize kulaklığı, bir de frekans grafiğine burada bakalım" diyor ve kendi test ortamı ile ilgili epey bilgi veriyor. İşte bu takdir ettiğim bir durum ve bu yaklaşımı başarılı buluyorum.

Kulaklık ile ilgili daha önce yazdıklarımda, sinyal zincirindeki hiçbir bileşeni tanımadığım için tekrar test yapmak istediğimi belirtmiştim. Ama bu durumda dahi Tyll'in çok abes bir şekilde gömdüğünü düşündüğümü söylemiştim... Neticede yakında bir test daha yapacağım gibi duruyor, bu sefer tanıdığım bileşenlerle... izlenimlerimi paylaşacağım ilk fırsatta...

moonstar, Pax, refuserQ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Kulaklığı 1-1.5 saat kadar daha dinleme fırsatı buldum, bunu kapsamlı bir test gibi düşünmeyin lütfen, ama bana epey fikir verdi, burada mümkün olduğunca objektif bir şekilde düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Kulaklık için kullandığım test ekipmanları:
    1. Lotoo Paw Gold (LPG)
    2. Chord Hugo (Neotech 26awg gümüş kablolar ile kendi yaptığım micro usb kablo ile ve USB Audio Pro yazılımı kullanılarak - Hugo için hep bu kombinasyon kullanıldı)
    3. Chord Hugo + Analogue Squared Paper TU-05 amfi (TU-05) (ara bağlantı Black Rhodium Tempo RCA kablolar ile)
    4. Lotoo Paw Gold + TU-05 -> bu kombinasyon LPG’nin line-out gücünün düşük olması yüzünden iyi çalışmadı, bu kombinasyonu denedim ve kenara koydum.
    Dinlediğim parçalar:
    1. Michael Jackson – Thriller (dsd)
    2. Michael Jackson – Billie Jean (dsd)
    3. Eagles – Hotel California (dsd)
    4. Epica – The Last Crusade (A New Age Dawns, Part 1) (dsd)
    5. Diana Krall – Temptation (dsd)
    6. Diana Krall – California Dreamin’ (high-res, çözünürlüğü tam hatırlamıyorum)
    7. Vanessa Mae – Toccata and Fugue in D Minor (dsd)
    8. Ritchie Blackmore’s Rainbow – Temple of the King (dsd)
    9. Ricky Martin – She Bangs (dsd)
    10. David Bowie – The Man Who Sold the World (Live) (cd kalitesi)
    11. Rammstein – Mann gegen Mann (cd kalitesi)
    12. Sama – Sounounou (cd kalitesi)
    Başka parça dinlediysem de şu an hatırlamıyorum, muhtemelen bu kadardı...

Öncelikle Z1R öyle her yerden sürülür, gayet sürülmesi kolay falan deniyor, sürülüyor mu evet, ama sürülmesi demek yeterli sesi vermesi mi, yoksa farklı noktaların iyileşmesi ve belli bir otorite ile sunum yapması mı, diye sormak gerekiyor.

Yeterli sesi veriyor mu? LPG high gain, Hugo ve Hugo + T05 (low gain) yeterli ses veriyorlar. LPG + TU-05, TU-05 high gain’de olduğunda bile kurtarmıyor. Gerçi Lotoo line-out’da kendi ses kontrolüne izin veriyor muydu hatırlamıyorum, vermiyordur diye hiç oynamadım, ama belli olmaz, bir şey demeyeyim şimdi. Neticede LPG high gain konumunda iyi ses çıkartıyor, fazlasına gerek yok, zira LPG’nin line-out çıkışı zayıf.

Ses kalitesi olarak sıralama yaparsak: Chord Hugo + TU-05 > Chord Hugo > LPG

Buradan da şu çıkıyor, aleti sürmek kolay ama verilen güç ile ses kalitesinde bir artış oluyor, orası yadsınamaz.

Şimdi gelelim izlenimlere:

İlk olarak şunu diyeyim, benim önceki dinlemem çok traşmış, kulaklık kesinlikle nötr tarafta dolanan kaynakları istiyor, aynı zamanda kaliteli kayıt da bu kulaklık için çok önemli. Muhtemelen benim daha önceki dinlememde sinyal hattında bir problem vardı, bu kayıtlardan veya kullanılan DAC’dan kaynaklanıyor olabilir, bunu tam olarak bilemiyorum. Neticede LPG de Hugo da analogvari çalabilen ama nötr tarafta seyreden kaynaklar. Kulaklık ikisi ile de çok uyumlu oldu. Ayrıca Tyll abimiz de halt etmiş, gitsin sağlam bir KBB uzmanına görünsün, veya test ettiği sinyal hattındaki ekipmanları değiştirsin, gerçekten sıcak çalan ekipmanlarla bu kulaklığın çok iyi olmayacağını düşünüyorum zira.

Bu giriş taksiminden sonra bazı genel özelliklere değinmeliyim:
    1. Genel yapıdan bahsedeyim önce: Kulaklığın yapım kalitesi muhteşem. Bunu anlatmak zor, her tarafı kaliteli ve tasarımı da bir o kadar sade. Modern teknolojinin getirdiği tüm olanakları kullanmış ve kulakta taşınması çok rahat bir kulaklık olmuş .Titanyum kafa bandından tutun da, kuzu derisi kulak üstü ve kafa üstü padding’lere kadar. Kafadaki genişlik ayarı net tıklarla geçiyor ve benim gibi koca kafalıların bile rahat edeceği bir ayar bulunuyor. Kulaklık kablosu da direkt driver’a girmiyor, önce driver’ın dışından gidip sonra içeri giriyor, bu hem temiz bir görüntü sağlıyor, hem de hasar olma ihtimali daha az. Kablonun kendisi mikrofonik değil (bunda direkt driver’a girmemesi de etkili olabilir), dış katmanı kaliteli, kolay zarar görecek gibi durmuyor. Kablo 3.5mm konnektörlerle sağ ve sol kulaklığa giriyor, ama bunlar locking konnektörler, yani kaza ile çıkma şansı yok ve çok sağlam. Kulaklık pad’leri çıkabiliyor, bu sarf malzeme olarak değiştirilmelerini sağlaması açısından iyi, zira kulaklık biraz terletebiliyor insanı, uzun vadede bu pad’lerin yıpranabilieceğini düşünüyorum. Kulaklığın kutusu kazulet gibi, ağır da. Bu kutu ile bu kulaklık bir yerden bir yere taşınmaz arkadaş. Sen git 380 gr kulaklık yap, sonra kutusu olsun bilmem kaç kilo. Prezantasyon için iyi, ama işte ancak o kadar. Sony keşke bu kulaklık için bir de taşıma çantası koysaydı. Kutu içinden kulaklığı taşımaya uygun hiçbir şey çıkmıyor. Kutudan bir 4.4mm balanced, bir de 3.5mm uzun kablo çıkıyor. Balanced kablo kısa, 3.5mm uzun. Demek ki adamlar bunu yeni nesil Walkman’lerinde (DAP’larında) kullanın diyorlar. Yine de tartışılacak bir seçim. Burada bu DAP’ların bu kulaklığı düzgün sürdüğüne dair de bir kabul var aslında, ki bu da yukarıda belirttiğim sebeplerden çok da makul gelmiyor bana.
    2. Biraz da sesle ilgili izlenimlerimi yazayım: Bu kulaklık için baslı deniyor, bu bence yanlış bir tanım, zira alet bası, ancak çalınan parçada bas varsa veren bir kulaklık. Bir tarafından bas eklemiyor parçaya. Ama bası verdi mi de tam basıveriyor. Bence kulaklık, bas tepkisi çok sağlam olan bir kulaklık olarak tanımlanmalı.
    3. Midrange üzerinde basın etkisi konusunda da kulaklıkla ilgili bazı negatif yorumlar var, buna da kısa izlenimlerim üzerinden bir değinmek istiyorum: Böyle bir etkiye, özellikle midrange-bas seviyesi civarında ben de şahit oldum, ama LPG tek başına kullanıldığında bu bazı parçalarda belirgin olurken, bazılarında olmuyor. Chord Hugo ile bu etkinin daha azaldığına, hatta çok az hissedilir olduğuna şahit oldum. TU-05 amfinin Hugo çıkışına eklenmesi ile bu özelliği fark edemedim açıkçası. Yani, evet böyle bir etki var gibi gözüküyor, ama sinyal hattındaki besleyen elemanların gücü arttıkça bu etki ortadan kalkıyor.
    4. Çözünürlük: Bence kulaklığın başarılı bir çözünürlüğü var. Bas kısmı zaten çok iyi, denediğim en iyi bas veren kulaklık diyebilirim, bunu da notaları karıştırıp vermiyor, açık şekilde bas notaları belli oluyor, belki çok alt frekanslar hafif karışık gibi gelebilir, ama o frekansları da insan kulağı çok iyi çözemiyor, sadece hissediyor. Bas için yavaş tepkili diyorlar, ama kuvvetli bir amfi veya en azından Hugo ile beraber bu yavaşlığı ben fark etmedim. Yavaşlıktan kasıt muhtemelen driver’ın titreşimi yaptıktan sonra eski yerine çabuk gelememesi ve yeni notaya geçiş yapamaması olabilir. Bunu aşmanın yolu ya küçük ve daha hafif driver kullanmak veya daha kuvvetli bileşenler diye düşünüyorum. Bu driver epey hafif diye biliyorum. Yani potansiyeli var. Geriye istediği gücü vermek kalıyor ki, onu yapınca bahsi geçen yavaşlık kayboluyor. Midrange biraz eleştirilebilir ama onda da sinyal hattındaki ekipmanlar ile kulaklığın daha açıldığına şahit oldum. Midrange tarafında kanımca çok şikayet edilecek bir şey yok. Ayırımı zor ekipmanların olduğu parçaların altından kulaklığın başarı ile kalktığını gördüm. Açıkçası internet üzerindeki yorumlardan ve benim ayaküstü yaptığım o ilk dinlemeden sonra pek ümitli değildim. Beni pozitif anlamda şaşırttı kulaklık. Tiz çözünürlüğü: Tizlerin çözünürlüğü güzel, parlayacak kısımların olduğu aralıklarda parlama yapmamasını çok beğendim, buna mukabil tiz spektrumunda eksiklik yok, her şey duyuluyor, sadece tırmalayan bir yapısı yok. Garip bir şekilde çözünürlüğü yüksek tutarken dinlemesi çok keyifli bir kulaklık yapmayı başarmışlar.
    5. Sahne: Sahne konusunu anlatmak biraz zor. Şöyle ki, sağdan sola genişliği, derinliğine göre daha az. Çok geniş sahnesi olan bir kulaklıktır diyemem. Buna mukabil, imaging, yani sahnede farklı sesleri farklı noktalara koyma konusunda ve bunların ayırt edilmesi konusunda kulaklık başarılı. Sahne biraz dikkatli yaklaşılması gereken bir nokta. Burada açıkçası kayıtlardaki mastering’i yapan adamın niyetini ve/veya sahnedeki grubun yerleşimini tam olarak bilmiyoruz. Acaba hangi kulaklık gerçeği daha çok yansıtıyor? Bu noktayı hep merak etmişimdir. Geniş sahneyi aslında imaging iyi olsun diye istiyoruz (ya da istiyorum diyeyim), ama bu kulaklıkta imaging iyi zaten. Sahneyi daha geniş ister miyiz? Daha geniş olsa gerçeği ne kadar yansıtır? İşte bu soruların cevabını tam olarak bilemiyorum. Belki gerçek budur, belki HD800 gibidir, belki de başka bir şekildedir gerçek sahne, veya mastering yapan arkadaşın yaratmak istediği sahne diyelim. Ben kişisel olarak geniş sahneyi severdim, zira imaging’in daha iyi olduğunu görmüştüm. Son birkaç sene içinde dinlediğim bazı kulaklıklar bunun bu şekilde olmasının gerekmediğini gösterdi bana.
    6. HD800 vs Z1R: Bu enteresan bir karşılaştırma. Şöyle ki, bas tarafı karşılaştırılmaz zaten. HD800 üzerinde duymadığım, veya hissetmediğim yerleri fark ettim diyeyim. Sürme kolaylığı konusunda da Sennheiser çok daha fazla düzgün bir amfi isteyen bir kulaklık bu bilinen bir nokta. HD800’ün midrange çözünürlüğü daha iyi olabilir, ama fark bir tık belki vardır (maalesef yanyana test yapamadım, zira yanımda götüremedim HD800’ü, ama HD800 bende senelerdir var ve tanıyorum kulaklığı). Onda da Sennheiser için kullandığımız ekipman kalitesi ile paralel bir ekipman kalitesi kullansak farkın azaldığını, yukarıda da belirttiğim üzere, gördüm. Kulaklık zor pasajların altından gayet iyi bir şekilde kalktı. Tiz çözünürlüğü benzer diyebilirim, sadece sunum farkı var. Sennheiser sunumu biraz daha serttir, tizler yorabilir dinleyeni, bunda ise öyle değil çok uzun süre dinleme yapabiliyorsunuz. Sahne HD800’ün çok meşhur olduğu noktalardan biri, ama bunda da gerçeği ne kadar yansıttığını yine sorgulamak lazım. Ama neticede sahnesi daha mı geniş HD800’ün? Evet, tabii ki.
    Son Söz:

Kulaklık kanımca çok başarılı, zaten malzeme ve yapım kalitesi açısından bir başyapıt. Bu hafiflikte, bu lüksü ve bu ses kalitesini yakalamak çok zor, Sony bunu başarmış. Ses konusuna gelirsek, HD800 gibi kulaklıklarla müzik dinlerken kendimi frekansları, farklı noktaları, geçişleri, çözünürlüğü vs. analiz ederken buluyorum. Bunda ise gözümü kapatıp kendimi müziğe bıraktım. Çok keyifli bir kulaklık olmuş. Ama biraz dikkatimi verdiğimde de kulaklığın tepkilerinin ne kadar başarılı olduğunu gördüm. Kulaklık sinyal hattındaki ekipmanların gücü ile beraber daha iyi çalıyor, ama keyif almak için LPG ve high gain de gayet yeterli. Kulaklık nötr kaynaklar istiyor. Bazı bahsedilen sorunlar da kaynağın ve amfinin çıkış kuvveti artınca ortadan kalkıyor. Bu arada bu sorun denilen noktaları kafaya takmadan daha basit bir ekipmanla da dinlemek mümkün kulaklığı, zira sunum çok keyifli. Bahsi geçen “sorunlar” bu fiyat seviyesi için dikkatli dinlemede ve yeterli güçte olmayan ekipmanlarla ortaya çıkıyor, yani daha alt seviyeden geliyorsanız bu noktaları takmayabilirsiniz bile kafaya. Ayrıca bu kaliteli ve sürebilecek ekipman kullanımı konusunda kimse HD800 için bu şekilde atıp tutmuyor, çünkü aletin kapasitesi belli, bunu ortaya çıkartmak için iyi amfi lazım denilip geçiliyor. Z1R’nin buradaki handikabı, internette bu kulaklık için yaratılan “iphone bile sürer be abi” algısı. Bu kulaklık için Hugo gibi bir kaynak kullanırsanız hiç şikayet edilecek bir durum olmaz diye düşünüyorum. Alınır mı peki? Bence alınır, Tyll kulak kirlerini temizletsin ve bir işitme testine girsin diyorum.

Çenem düştü. Benden bu kadar...

Son düzenleme: 19 Haziran 2017 19:16
    DrWhite, mavi, moonstar ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    822
    Hocam vallahi yıktın beni yahu :)

Sürmesi, eşleştirmesi kolay TOTL kulaklık diye gittim bunu aldım ben. Şimdi Hugo'yu falan nereden kaç paraya bulacağım..? Yandım ki ne yandım... :D

DrWhite, refuserQ, mavi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Yok hocam, panik yok . Bahsi geçen "sorunlar" bu fiyat kategorisi için ve dikkatli dinlemede çıkan sorunlar. Yani aslında problem denmez bunlara. Sadece bu fiyat kategorisinde "kral çıplak" deyip her noktayı belirtmek lazım... Bu da öyle bir şey... Kulaklıktan keyif almak için hiçbir şeye gerek yok. Basit ekipmanla da çok keyif alınıyor zaten ...

Hem zaten sende varmış kulaklık hocam, sen benim dediğime bakma, biraz keyfine bak da izlenimlerini alalım sonra...

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    822
    Hocam bir hafta oldu geleli, halen pişiyor kendileri. Belki de balayı dönemi ama keyif şimdiden tavan yaptı..

Masa üstü sistemim dışında neyle dinlediğimi söylesem kimse inanmaz: Ses sınırlaması dahi kaldırılmamış Sony NW-ZX100 ile.. :) Gayet de güzel ses çıkıyor vallahi.. Hugo'yu hayal bile edemiyorum. Ama aklıma karpuz kabuğu düştü bir kere; bir gün... :D

refuserQ, DefinitioN ve artears bunu beğendi.
  19. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    626
    Masa üstü sistemin ne hocam?

20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    822
    Pc (foobar-asio)->ifi ipurifier 2->SMSL M8->ifi Micro itube pre amp-> Violectric HPA V90 Amfi

refuserQ ve mavi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş