Soundmagic - Vento P55 İzlenimleri

'Soundmagic' bölümünde cgtyguner tarafından 18 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Herkese merhabalar. Bu yazıda çin menşeili kulaklık üreticisi Soundmagic'in nispeten yeni bir ürünü olan Vento P55 kulaküstü kulaklığını tanıtacağım. Soundmagic f/p ürünleri ile nam salmış bir çin kulaklık markası. Marka 2005 yılında Çinde ses mühendisi Tony Xu tarafından kuruluyor. O dönemden beri de bir Fiio kadar olmasa da yine baya bi adını duyurmayı başarıyor. Çoğunuz bu markayı iemleri ile biliyor olsa da benim ilk tanışmam HP100 isimli ilk kafaüstü kulaklıklarını almamla gerçekleşti. HP100'ü yaklaşık 1,5-2 yıl önce Paypal daha ülkemizde faaliyetteyken :( Head-fi üzerinden satın almıştım. Baya da beğenmiştim keratayı. Çok yakın zamana kadar da severek kullandım ancak geçen aylarda kapları tutan plastiklerden birisi kopunca kulaklık da takılamaz oldu. Öylece kenarda yatıyor. Bazı radikal müdahalelerle yeniden dinlenebilir hale gelebilir belki uğraşmak lazım. Neyse... İşte bu kafaüstü Hp100 çok nötr çalıyordu havadardı ve frekanslar arası denge gerçekten çok iyiydi. Kulakiçiyle ün yapmış bir f/p çin markasının ilk kafaüstü denemesi olmak için fazla iyiydi. Bu nedenle sonradan HP150 ve 200 modellerini çıkarıp 100'ün üretimine son verdiler :D Gerçi bu iki modeli dinleme fırsatım olmadı şu an gırgır yapıyorum. Velhasıl bu tercihimle beni çok memnun eden soundmagic firmasının yeni bir kulaküstü yaptığını öğrenince yine bir şans vereyim bakalım nasıl çıkacak dedim ve Vento p55'i satın aldım. Ali amca'dan indirim ve kuponlar dahil yaklaşık 220 dolares ödemeyle tedarik edilen kulaklık hemen hemen bir aylık bir sürede bana ulaştı.

1. Yapı-malzeme-konfor:

Kulaklığımız yassı bir kutuda taşıma çantası içerisinde geliyor. Yarı sert-yarı yumuşak bu çanta içerisinde bir küçük fermuarlı kap daha yer akıyor bunun içinde de iki adet bir mikrofonlu bir mikrofonsuz kablo bir adet adaptör bir adet dönüştürücü çıkıyor.

Kulaklık gördüğünüz üzere çok da f/p diyemeceğim bir fiyata sahip. Bu fiyattan biraz daha yukarıda beyerdynamic dt1350 yer almakta. Malzeme kalitesi olarak da dt1350 ile ister istemez bir kıyasa otomatikman beyin gidiyor. Ancak ilk ele alışta ve kullanışta yarattığı intiba gayet olumlu. Şık bir yapısı var çok hafif. Kafa bandı, kapları tutan yarım halkalar ve genişletip daraltma ayarının yapıldığı kısım komple çelikten yapılmış. Önceki HP100'ün bu noktada cortladığını düşünürsek güzel bi hareket olmuş. hem şık hem sağlam gözüküyor. Kafa bandı çelik olduğundan birazcık ağırlık artışı yapıyor ama bu rahatsızlık vercek düzeyde değil. Metal kullanımına rağmen kulaklık hayli hafif geldi bana.

Bu kulaklık aslına bakarsanız hedef kitlesi olarak günlük kullanıcıyı seçiyor gibi gözükmekte. Taşınabilirlik ön planda. Kablo tek taraflı ve solda. İnce ve kısa bir kablo tercih edilmiş. Mikrofonlu kablo kutuya ekstra olarak dahil olmuş. malzeme kalitesi ve konfor gayet iyi. Kafa bandında tek parça sünger kullanılmış ve kafayı rahatsız etmiyor. Pedler de deri ve oldukça yumuşaklar. Yani toparlayacak olursak bu kulaklık malzeme açısından tatmin ediyor. Konfor üst düzeyde ve taşınabilirlik-kolay kullanım ön planda diyebiliriz.

[​IMG][​IMG]

İçerik yeterli düzeyde. ekstradan verilen fermuarlı kap hoş bir detay olmuş. Taşıma kabının ince olması da çantada taşımak için kolaylık sağlıyor.

Teknik özellikler :
    • Drivers: 40mm, Neodymium Dynamic
    • Frequency range: 15Hz - 22kHz
    • Impedance: 35Ω
    • Sensitivity: 110dB
    • Maximum input power: 20mW
    • Cable length: 1.2m
    • Connector: Stereo 3.5mm °60 gold-plated jack plug
    • Weight: 285g

Ses :

Vento P55 ana hatlarıyla v shaped bir imzaya sahip. Midler olması gerekenden bir adım daha geride yer alıyorlar. Tizler biraz güçlü ve parlak. Basslar oldukça tok derin ve yayılımları iyi. Kulaklığın zayıf karnı midler olmuş diyebiliriz.

Bass sunumu gerçekten çok başarılı. Sub basslar Gesaffelstein ve Massive Attack parçalarında oldukça tatmin edici şekilde derine inmeyi başardılar. Yayılımları da oldukça iyi. Ne çok hızlı vurup kaçıyor ne de çok hantal şekilde uzayıp dağılıyorlar. Zamanlama olarak tam kıvamında bıraktıklarını söyleyebilirim. Ben basshead birisi olmadığımdan benim zevkime göre fazla bile geldi basslar diyebilirim. Bu durum da demek oluyor ki bassheadleri tatmin etme ihtimali olan bir kulaklıkla karşı karşıyayız :)

Midbasslara geldiğimizde de özellikle doğal enstrümanlardaki başarım dikkat çekiyor. Yakın zamanda oriolus mk2 dinlemiş birisi olarak orada deneyimlediğim davul performansına yakın bir performans almayı başardım diyebilirim. Behemoth - Blow Your Trumpets Gabriel şarkısında başlangıçtaki davulları her kulaklıkta test amaçlı dinlerim. Bu parçadaki güzel şey her bateri vuruşuyla birlikte gelen bir zil ve bir de bas gitar notası da bulunması. Bu açıdan hem bass hem tiz hem de enstrüman ayrımı açısından kulaklıkla ilgili fikir edinmenizi sağlıyor. Bu parçada davula vuruş anı ve vuruşta kulağınıza gelen tokluk hacim hissiyatı gayet iyi. Tabii ki midbasslar oriolus kadar iyi değil yine verdiği bateri dolgunluğu elbette gerisinde kalıyor ancak iyi düzeyde diyebilirim. İkinci bateride sevdiğim parça ise Native Daughters - Sleep Lump. Bu parçanın başında da solo bateri kısmı bulunmakta. Davul vuruşlarını ve tizleri test etmek için güzel seçenek. Bu parçada da davulların vuruşlarını tane tane hissedebiliyor ve tok hacimli tatlı bir davul sunumu alabiliyorsunuz.

Kulaklık doğal enstrümanlarda mı elektronikte mi daha başarılı diyecek olursanız cevabım kesinlikle elektronik müzik :) Kulaklığın sub bass başarımı midbasslara göre kanımca daha iyi.

Mid bölgesine gelirsek, çözünürlük açısından bizi hiç üzmeyen ama mesafe olarak bir adım geriden seslenerek vokal severleri çok mutlu etmeyen bir sunumla karşılaşıyoruz. Katana ve GR10'e den sonra P55 vokalleri bana uzak ve biraz perdeli geldi diyebilirim. Tabii midleri çok iyi çözünürlüğe sahip ve yakın olan iki kulaklık bunlar. O yüzden normal böyle gelmesi. Bahsettiğim gibi bu çekinik midler v shape sunuma yol açıyor ama çok isyan ettirecek bir v shape de değil açıkçası. Bir adım gerideler ancak yine de sahnenin önünde yer alıyorlar. Beyervari bir sunum var.

Kadın vokaller erkeklere göre biraz daha iyi. Clean vokaller brutala göre biraz daha iyi bir sunum kalitesine sahip. Corpo-Mente'nin Dorma şarkısında örneğin ilk dakiakadaki vokal ağırlıklı bölümde hafif airy ve buğulu havayı vermeyi başarıyor p55. Çözünürlük de gayet iyi vokalin kelimeler arasındaki nefeslerini çok net duyabiliyorsunuz.

Vokalin bir adım geriden seslenmesi durumunu metal müzikte daha iyi farkediyorsunuz. Enstrüman sayısı ve çalınma şiddeti arttıkça bu durum belirginleşiyor.

Tizlerde klasik test parçalarından olan Megadeth - Skin O' My Teeth ile yaptığım dinlemede zilleri bangır bangır hissettim. AR-M20 ile yaptığım dinlemelerde tizler bana fazla parlak gelse de MacBook Pro ve steinberg ur22 ikilisyle gayet yormayan dengeli tizler duydum bu da kaynağa bağlı olarak parlama durumunun değiştiğini gösteriyor. AR-M20 ile yaptığım dinlemeyi baz alırsam tizler bir tık parlak ve dinlerken yoruyor. Çok soğuk ve sivri değiller aslında, çözünürlük iyi ve uzama yeterli düzeyde. Ancak bir adım daha yakınlar gibi hissettim yer yer. Bu durum kulaklığın derinliğinin çok iyi olmamasına bağlı sanıyorum.

Kulaklıkta diğer bir önemli husus hafiften airy diye tabir edebileceğimiz havadar hacimli sunum yapısı. Bu tarz biraz HP100'de de yer alıyordu o yüzden aynı kişinin elinden çıktığını buna bakarak bile söylemyebiliriz aslında. Kulaklığın en hoş yanlarından birisi bu tatlı havadar yapısı diyebilirim. Bu airy sunumun oluşmasındaki etken ise sanıyorum ki kulaklığa adını de veren hava porları. Kabın üst kısmında üçer adet bulunuyorlar ve çok ufak da sayılmazlar açıkçası. BU porların hem bas kalitesine hem de genel anlamda sunuma bir katkısı olmuştur diye tahmin ediyorum.

Sahne genişliği ortalamanın üstünde diyebilirim. Ancak derinlik çok fazla değil. Enstrümanları yayarak aralarını açıyor. Arka arkaya sıkıştırmıyor. Bu sayede enstrüman ayrımında da iyi iş çıkarmıayı başarıyor. Derinlik daha iyi olsaymış sahne açısından süper bir kulaklık olabilirmiş diyorum.

Ton olarak ise ne sıcak ne de soğuk çalıyor. Nötr tarzda ve ton olarak da doğru çalıyor diyebilirim. Arka plan çok karanlık değil bu açıdan beyer sunumuna göre daha az başarılı.

Eksileri:
    bir adım geriden seslenen midler
    sahne derinliğinin çok iyi olmaması
    tizlerin bir tık önde oluşu ve yorabilen/parlayabilen tizler
    fiyat

Artıları:
    airy ve nötr sunum, iyi çözünürlük,
    iyi sahne genişliği
    iyi bass performansı
    sağlamlık ve malzeme kalitesi

Son düzenleme: 19 Temmuz 2017
    sserkogss, DefinitioN, mattiadestro ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Eline saglik Cagatay hocam; yine cok hizlisin.
    Katana'dan hele hele Grado'dan sonra hd800 bile sana perdeli gelir hocam. O ikisi full ciplak ve perdesiz caliyorlar.
    Metal mi hizli yoksa onlar mi daha hizli anlayamadim.
    Kendi adima da su yazilani arti bölümüne aliyorum:" Tizlerin bir tık önde oluşu ve yorabilen/parlayabilen tizler".
    Parlak tizlerin ilac dapi Gokhan'daki d200 smart; yer yutar o parlakligi.
    unnamed (9).jpg

mattiadestro, myloo, SalihArslann ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.457
    Baya düşündüğüm ve almak istediğim ama Tr yazi bulamadigim bir üründü.
    Böylelikle almaktan vazgeçtim :D

eline saglik bu arada. Bana gore fp olmamış bu :)

refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  4. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Eh iste hocam fiyati azicik yuksek bence de. 150 civarı olsa daha iyi olurmuș. Bunu alacağına dt1350 alırsın üstüne biraz daha koyup.

myloo, Özen ve refuserQ bunu beğendi.
  5. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Kafa üstü kulaklığı olduğunu bilmiyordum iyi bir inceleme olmuş. Bass deyince de bir gözümde parlama oldu :))

myloo ve Elano68 bunu beğendi.
  6. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    eline sağlık çağatay hocam.

alet güzel gözüküyor ancak fiyat çokmuş ya.

refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Fotolar leş gibi olmuş akşam pek dikkat etmemiştim :D düzgün çekeyim de değiştireyim bugün bari

refuserQ bunu beğendi.
  8. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Hocam sadece bir odaklanma sorunu yaşamışsınız sanırım :)

refuserQ bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Işık az, enstantane uzun, titremiş..

refuserQ ve sserkogss bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    fotoların bir kısmı düzeltildi :)