Spotify

'Yazılımlar' bölümünde Riffraff tarafından 6 Aralık 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. Riffraff

Riffraff MP3

Beğenileri:
    4

Spotify İsveç'te dünyaya gelmiş ve şu an dünyanın sadece belirli ülkelerinde kullanıma açık olan müzik veri akış servisidir. Sony, EMI, Warner Müzik Grubu, The Orchard ve Universal gibi plak şirketlerinin sahip olduğu müzikleri yasal bir şekilde dinlenilmesine izin vermektedir.

Spotify'ı diğer "online streaming" programlarından ayıran özelliği, telefonlarda sorunsuz şekilde çalışması ve offline dinleme özelliğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda kendi üzerinde bulunan radyo programları son derece güzel şarkılar çalmaktadır.

iPhone 4 ile dinlemek için böyle bir programı belirli bir süredir arıyordum. Fizy'nin premium üyeliğini alarak kendi playlistlerimi çalmayı denediğimde birkaç şarkı sonra çalmayı bırakması son derece can sıkıcıydı. Aynı şekilde Grooveshark'ın HTML5 tabanlı internet sitesinde sadece bir parçayı çalabiliyorsunuz. Ondan sonraki şarkıya geçmek için telefonun açık olması ve grooveshark sayfasının görüntüleniyor olması gerekiyor. Yani istediğim albümü veya sanatçıyı açıp telefonu cebime koyup başka şeylerle ilgilenmem imkansızdı. Spotify'da ise istediğiniz playlisti, albümü veya bir sanatçının bütün şarkılarını hem bilgisayarınızda hemde cep telefonunuzda çalabilirsiniz. Aynı zamanda Spotify'ın offline çalma özelliği de internetin olmadığı veya yavaş olduğu yerlerde can kurtarıyor. Kendi yaratmış olduğunuz klasöre atmış olduğunuz şarkıları çok rahatlıkla telefonunuza ve bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Ama indirdiğiniz dosyalar Spotify'ın kendi sıkıştırma ve dağıtma algoritmaları ( başka bir şekilde açıklayamadım :) ) nedeniyle sadece Spotify üzerinden çalınabiliyor.

Premium üyeler 320 Kbit/s çözünürlükle şarkıları dinleyebiliyor. Evde kullanım için bir sorun yaratsa da dışarıda kullanım için bence yeterli seviyede. 8 gb olan telefon hafızasının zaten belirli bir kısmı başka programlarla gasp edildiği için müziklerinize ayıracak pek yeriniz kalmıyor.

Bunun dışında birde last.fm için skrop özelliği konulmuş ki last.fm'i kullananlar için çok güzel bir özellik. Dinlediğiniz şarkılar anında last.fm hesabınıza ekleniyor.

Spotify'ın aylık ücreti sadece bilgisayar üzerinde kullanıma izin veren "Unlimited" versiyonu ABD için ayda 4.99 dolar, İngiltere için 4.99 pound. Telefonda da dinlemenize olanak sağlayan "Premium" üyelik ise yine aynı şekilde 9.99 dolar ve 9.99 pound. Free kullanıcılar ise telefonlarından radyo programlarını ücretsiz olarak dinleyebilir ve ayda 10 saat istediği şarkıyı dinleme hakkı bulunuyor ( Amerika'da ise böyle bir sınır yok ama telefonda geçerli değil).

Not: Free kullanıcıların özelliğini bir yerden okudum ama bulamıyorum o nedenle vermiş olduğum bilgiler hatalı olabilir. Affola

Programı bu kadar anlattım ama Türkiye'ye açık olmayan bir naneyi biz nasıl kullacağız diyorsunuzdur. Bundan sonra anlatacaklarım iPhone için geçerlidir. Android'de ve Windows Mobile'da nasıl yapıldığını bilmiyorum ama tahminen VPN programı olan Tunnel Bear diğer OS'larda da vardır.

Tunnel Bear

Tunnel Bear bir VPN (Sanal Özel Ağ) programı. Telefonunuzun Ip'sini başka bir yerden göstererek Spotify hesabınızı açmanızda (veya aklınıza gelebilecek her türlü şeyi yapmanızda) size yardımcı olacak bir programcık. Bu program Apple Store Türkiye'ye açık durumda.

Programı yükleyip kendi hesabınız açtıktan sonra Ayarlar klasöründe VPN diye bir başlık açıldığını göreceksiniz. Buraya girip VPN'i aktif ederseniz Ip'niz seçtiğiniz konuma göre değişecek ve Spotify hesabı açabilecek duruma geleceğiz.

[​IMG] [​IMG]

Spotify Hesabı Açma

Not: Spotify'ı yüklemek için programın çalışmakta olduğu ülkelerden birinden Apple hesabınız olması gerekiyor (Ben Amerika'dan aldım)

Spotify programını indirdikten sonra ve VPN'i aktif hale getirdikten sonra üyelik alma kısmında herhangi bir sorunla karşılaşmamanız gerekiyor. Facebook adresiniz veya mail adresiniz ile hesabınızı yaratabilirsiniz.

Hesabınız yaratıldıktan sonra 48 saat süreyle kullanabileceğiniz Premium üyeliğiniz aktif olacaktır.

1 Ay Ücretsiz Premium Üyeliği Kullanabilme veya Premium Üye Olmak İçin Kredi Kartını Ekleme

http://www.spotify.com/us/freetrial...tm_campaign=Header_Dude&utm_content=30dt_Link
    Bu linkte de görebileceğiniz gibi 30 gün boyunca ücretsiz olarak Premium üyelik kullanabiliyorsunuz. Ama bunun için kredi kartınızı vermeniz gerekmekte. Sadece kontrol amaçlı bir uygulama ve hiç bir ücret çekilmiyor. 30 günün sonunda Premium'a devam etmek isterseniz herhangi bir şey yapmanıza gerek yok spotify kendisi kredi kartınızdan 1 aylık ücreti çekiyor.

Ama bu işlemler için de kredi kartınızın Türkiye dışında bir yerden olması gerekiyor. Bu sorunu Amerika üzerinden paypal açarak ve sanal kartımı o paypal hesabına ekleyerek aştım.

Paypal hesabınızla 1 ay ücretsiz premium üyeliği aktif ederken de VPN'e bağlı olmanız gerekiyor.

Not: Tunnel Bear programını sadece bu işlemler sırasında açık tutun. Müzik dinlerken programın açık olmasına gerek yok. Program aylık 500 Mb kota verdiği için bu kotayı kısa sürede tüketebilirsiniz.
    Eğer Premium veya Unlimited üyeliğe devam etmezseniz ve Free üyelik ile radyo programlarını dinlemek isterseniz 14 gün sonra Spotify sizin Türkiye'de olduğunuzu anlayacak ve çalışmayacaktır. Eğer bu durumu yaşarsanız tekrardan VPN'i aktif ederek spotify'a login olun, bir 14 gün daha VPN kullanmadan programı çalıştırabilirsiniz. Eğer Premium veya Unlimited üyelik kullanıyorsanız böyle bir kullanım süresi yok.

djalimarmaris bunu beğendi.
  2. Riffraff

Riffraff MP3

Beğenileri:
    4
  3. panareturns

panareturns Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    anlattıklarınızdan sonra bana çok gereksiz geldi bu program.yüklemek için bu kadar uğraşılması da cabası.sanatçıların ve bilimum müzik sektörü çalışanının dijital olarak yegane kurtuluşu master kayıtlar.sektör -özellikle yurtdışında- bunun farkına varmış olacak ki albümlerin stüdyo master kayıtlarını dijital olarak indirmeye sunuyorlar.(aklıma gelenler linkin park,muse,massive attack,diana krall)yoksa bence müzik kayıplı olduktan sonra bu programların önemi kalmıyor.aynı eleştiri itunes a da yapılabilir.hala 9 liraya albüm varmış yihhuuu diye seviniyor insanlar.halbuki 256 kbps aac ve ya m4a dinliyorlar.e o zaman fizy den dinlerim ben müzikleri.hem mobile o da hemde ücretsiz.neyse bence insanların ''müzik'' algısı değişmeli artık.birileri cd den para kazanacak diye 700 mb lık medyaya hapsolmamız büyük bir yanlış.şimdi o yanlış yavaş yavaş değişiyor işte.win win olsun yahu.hem siz kazanın(sanatçılar,prodüktörler vs..) hem biz takıntılı audiophile'ler :)

4. kojiroh

kojiroh Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Sonunda resmi olarak Türkiye'ye de gelmiş. Web arayüzlerinde ilk denememde bazı şarkılarda problemler farkedip kendilerine bildirdim, ama uygulamanın arayüzü o kadar hızlı ki çekilebilir bir problem gibi duruyor.
    Sadece bilgisayardan dinleyecekseniz ve reklam görmeye razıysanız bedava kullanabiliyorsunuz. Ücretli sürümlerini TL'ye direkt olarak çevirmişler, reklamları kaldırmak isterseniz aylık 5 TL, hem reklamları kaldırıp hem de tüm mobil cihazlarda dinlemek isterseniz aylık 10 TL verebiliyorsunuz.

5. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    Süper ne zamandır bekliyordum :evl

6. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Spotify'daki radyoyu hiç beğenemedim ben. Hem önerileri %70 vasat, hem de kullanmak sıkıntılı.
    Bir radyo kanalından başladınız diyelim. Beğeniyorsunuz şarkıları, "Radyo'dan beğenilenler" gibi bir liste oluşturup içine atıyor. İyi güzel, ben bu listeden devam edeyim daha doğru sonuçlar alayım derseniz başka liste oluşturuyor "Radyodan beğenildi" gibi başka bir isimle. Ben aynı listeye eklemesini istiyorum, olmuyor. İlla ilk başladığınız kanaldan devam edeceksiniz.
    Diğer bir sıkıntı ise şarkıyı beğeniyorsunuz, listeye ekleniyor, ama sonradan aynı şarkı nötr bir şekilde tekrar karşınıza çıkıyor. (Bu sorun sanırım son güncelleme ile çıktı)
    Bir de sürekli aynı şarkıları öneriyor. 100 150 şarkı dinledim. 5 10 kere Skidrow çıktı. Skidrow'un da "18 and life" ve "Youth gone wild" şarkıları özellikle. 5 kere filan "One" çaldı. Iron Maiden zaten 5 şarkıda bir geliyor.
    Şimdilik aylık 10tl çok geliyor bu servis için bana :sad

7. kornography

kornography FLAC

Beğenileri:
    177
    Aynı şeylere bana da oldu heavymetal yayınını dinleyince, pek sevemedim ben de.

Grooveshark ile yola devam:)

8. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    832
  9. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Eskiden deneme süresi bittikten sonra sadece bilgisayarda, haftada 10 saat mi ne dinleyebiliyorduk. Hatta haftada maksimum 10 saat biriktirebiliyoruz ama haftada 2.5 saat mi ne veriyorlar gibi bir şey. Telefondan dinlemek için aylık 10tl olan premium üyelik istiyordu.

Şimdi baktılar kimse kullanmıyor. "Madem telefonda dinleyemeyeceğim, korsan abanmaya devam ederim" dedi millet. Mobil operatörlerle anlaşma yaptılar kesin. Spotify cep telefonunda kullanılırsa operatörlere yarayacak zaten. Günde 50-100MB rahat gidiyor yolda.
    Sonuç olarak mantıklı bir şey yaptılar. Ama o reklamların geliştirilmesi şart. Sırf 3 şarkıda bir Citroen reklamı dinlememek için 0.00TL verip Premium'a geçtim.

10. Serhat

Serhat FLAC

Beğenileri:
    311
    Haklısın, ücretliydi.
    Offline dinlemek yine ücretli.
    Hatırlatma için çok teşekkürler.
    Spotify yeni müzikler keşfetmekte gerçekten faydalı.
    320 kb olmasıda diğer rakiplerine göre büyük avantaj.
    Spotify nin zengin arşivinden gelsin.
    Çok eğlenceli bir parça gerçekten...

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  11. buğra

buğra MP3

Beğenileri:
    17
    Yeni konu açmamak için buraya yazıyorum. Windows Phone'lar için Spotify, bugünkü güncellemeyle baştan aşağı yenilendi arkadaşlar.
    Bu arada Spotify'daki müzik dosyaları ogg vorbis formatında onu da belirteyim.

12. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    469
    Spotify'da takılmalar oluyor ve bir türlü önüne geçemedim arkadaşlar. Programı açtıktan 15*20 dakika sonra parçalarda donmalar oluyor ve sürekli çalarken bir yandan 5-6 saniyelik donmalar şeklinde devam ediyor. Bu konu ile ilgili bir bilgisi olan varsa ve yeşillendirirse çok minnettar kalırım gerçekten.

Bu arada parçalardaki takılmaların internet ile bir alakası yok. Bilgisayara indirdiğim listelerde de takılmalar oluyor çünkü. Yani sanırım playerda bir takılma durumu söz konusu. Sildim tekrar yükledim ama sorun hala devam ediyor. Çaresini bilen yoksa firmaya mail atıp her yolu zorlamayı planlıyorum. Fena bağımlılığım var, vazgeçebilecek durumda değilim şu an.

Mac kullanıyorum.

bLind bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.331
    DAC ile alakalı olabilir

14. kayisikent

kayisikent MP3

Beğenileri:
    34
  15. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Spotify son birkaç sürümdür çok rezil. Windows sürümü sürekli "yeni güncelleme var, yeniden başlat" uyarısı veriyor. Başlatıyorum, 10 dakika sonra tekrar geliyor aynı uyarı. Sildim, tekrar yükledim, gene devam.
    Android versiyonu ise kasım kasım kasıyor.
    Böyle devam ederlerse ben yokum arkadaş.

16. kayisikent

kayisikent MP3

Beğenileri:
    34
    şükür iki sorunu da hiç yaşamadım, tek sıkıntı androiddeki sürümde parça seçemiyoruz :)

17. anili

anili Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ben de İphone ve windows da premium kullanıyorum fakat hiç takılma sorunu yaşamadım. Sadece @pea 'nın dediği gibi windows da sürekli güncelleyip yeniden başlatın uyarısı veriyor ve biraz geç açılıyor ilk açılışta (yaklaşık 1-2 dk).
    @sensable

18. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    İphone ipad ve mac de kullanıyorum hiç takılma olmuyor çevrimdışı listelerde. En kullanışsızı ipad versiyonu.

19. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    292
    Donma problemi iki haftadir benim mobil androidde de basladi ama en fazla 1 saniye filan suruyor, windowsta yasamadim. Buyuk ihtimal yazilimsal bir seydir.

20. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    469
    Bende güncellemelerde veya açma kapamada bir sorun yok. Tek sorun takılma problemi işte yazdığım gibi. Mail şart oldu. Nazar değirdim resmen, çok memnundum yazılımından. Bu arada Spotify'ın ses kalitesinde yükselme mi var yoksa ben mi tribe giriyorum.

Sayfayı Paylaş