Stereo üzerine

'Genel Tartışma' bölümünde dulty tarafından 4 Kasım 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Diğer konuların içine ediyoruz sürekli diye muhabbeti buraya taşıyalım dedim. Buyrun efendim.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 4 Kasım 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    Konumuz stereo kulaklığı döver mi, apartman ortamında, çocuklu evde olur mu, girersem çıkamaz mıyım acaba gibi hararetli tartışmalar olsun. Baştan yazıyorum, forumda çok fazla stereocu değiliz ama çok dişliyiz haberiniz olsun :evl

Stumaster, refuserQ ve KaraSinek bunu beğendi.
  2. zafer çoban

zafer çoban FLAC

Beğenileri:
    75
    Özel ses yalıtımlı bir oda yoksa stereo evde işe yaramaz .En kötü stereo en iyi kulaklıktan iyidir.Çocukla hiç bağlantısı yok .Bir tane alınıp evde dursa iyi olur şık oluyor :)

3. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Başlık için teşekkürler hocam.Bütün stereo severlere hayırlı olsun.:)

4. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.836
    Stereo kulaklığı dövemez çünkü yakalayamaz.Stereo sisteminizi yatağınıza sokmayı deneyin bi! :)

Adını koyalım.Kalburüstü bir stereo sistemin verdiği lezzeti kulaklıkla müzik dinleyerek yaşayamazsınız.Nedeni basit.Kulaklık sesi duyururken hoparlör hissettiriyor.Mesela çok sağlam basları olan bir kulaklığı överken ne deriz?:-Kulak memelerini titretiyor.Çok sağlam olmasına gerek yok.Orta halli baslara sahip bi stereo sistem dinlerken................(devamını yazmasam daha iyi :evl)

Çok başka şeyler bunlar.Kulaklıkla (evde) müzik dinleyenlerin ezici çoğunluğu,bu şekilde dinlemek zorunda olduğu için dinliyordur.Kendimi örnek verebilirim.Oturma odam 45 m2.Stereo sistemim öyle çok ta iyi değil ama müzik o kadar güzel dağılıyor ki büyük keyif alıyorum dinlerken.

İşte tam da bu keyfi yaşayamadığımdandır ki kulaklık kullanmak vazgeçilmez benim için.

Böyle olmasa ve şartlar eşit olsa
    açıkyüreklilikle yazmak zorundayım ki evde kulaklık kullanmazdım.

5. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Genel kanı sanırım bu yönde, yani stereo sistemin artısının sadece sesi 'hissettirmesi' olduğu (bu da bas demek tabii ki). Bu artılarından bir tanesi kabul ama en önemli getirisi bence stereo sistemin ses alanı oluşturma özelliği. İyi ayarlanmış vasat bir stereo sistem hiç bir kulaklığın veremeyeceği GERÇEKLİKTE bir ses alanı oluşturabilir. Hatta bu konuda en iyi sistemler genellikle bookshelf veya monitör sistemlerdir, dolayısıyla görece daha ucuzdurlar.

Biliyorum yaşamayanlar için bu anlaşılması zor bir durum, tek söyleyebileceğim bir şekilde böyle bir sistem denemeniz gerektiği. İstanbulda zaten kolay, gidin extreme audio'ya veya timpani'ye veya... orada demo yapın. Bahsettiğim yerlerde makul fiyatlı sistemlerin de demosu var, merak etmeyin.

Diğer yandan bakarsak ilk kulaklık işine girdiğimde bende sizin 'sahne' dediğinizde neden bahsettiğinizi anlamıyordum. Ne sahnesi, sahne yokki bunda diyip kafamı kaşıyordum. Ama zamanla kulaklığın da kendine özgü bir 'sahne' yarattığını gördüm (Hala bunun klasik anlamda 'sahne' olmadığını iddia ediyorum kendimce, çünkü canlı performans sahnesi ile alakasız bir olay, bence ses alanı gibi bir tanımı olmalı.) ve bundan keyif almaya başladım, çünkü stereo'daki sahneyi aramıyorum artık, kabul ettim gerçekleri.

Pratiklik konusuna değinmeye gerek bile yok, cebinize amfi, dac, batarya, kulağınıza da hoparlör takamayacağınıza göre manası yok konuşmanın (arabamı ofisimde kullanamıyorum ama demek gibi aslında).

Evde kullanım olarak birçok senaryoda çok daha kullanıcı dostu bir olay kulaklık sistemleri, hanım/çocuk/komşu üçgeni içerisinde ne kadar hareket alanımız varsa o kadar bir şeyler yapabiliyoruz sonuçta.

F/P konusunda da kesinlikle tatminkar bir kulaklık sistemine 400-500TL itibariyle ulaşabilirken stereo için bunun en az 2 katına ihtiyaç duyarsınız, o da 2. el olur muhtemelen.

Sechtdamon bunu beğendi.
  6. Shagrath

Shagrath MP3

Beğenileri:
    139
    Sterio sistem son asamadir herhalde bu hobideki. Şimdi sistemi almakla bitmiyor ki her şey :D mesela yaşadığımız evi de kendimiz yaptırmanız lazım ve bir odayı tamamen bu hobi için özel dizayn ettirmeliyiz akustigi için. Eğer ıstanbul'da herhangi bir apartmanda yaşıyorsak bir odayı tamamen yıkıp baştan yaptırmamiz gerekir en iyi sonuç için. Velhasıl biraz uğraş gerektiren hobi özellikle benim gibi mükemmeliyetçiyseniz :D

7. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Ben şimdiye kadar hiç bir ev ve sistemimde konumlandırma ile çözemeyeceğim kadar büyük akustik sorunlarla karşılaşmadım. Ayrıca stereo sistemler boş odaları sevmez, bu sebeple salon oturma odası gibi içinde mobilya duvarda tablo pencerede perde olan odalar nispeten akustik olarak daha şirin yerlerdir.

KaraSinek, coolblue ve refuserQ bunu beğendi.
  8. Sechtdamon

Sechtdamon FLAC

Beğenileri:
    1.041
    Stereo ile pek alakam yoktu fakat bugün bir sistem dinledim. Herşeyin tam marka modelini hatırlamıyorum da. Pre Amp'ın, CD çaların felan. Ama Power Amplifikatör Tenor 175smiş galiba. Hoparlörler de Dali Epicon 8miş galiba. Preamp Bir koreli firmanın özel yapımıymış. CD çalar Luxmen'di galiba. Ben öldüm sese ya...

refuserQ bunu beğendi.
  9. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Konu vatana millete hayırlı uğurlu olsun :). Şimdi gördüm, vakit bulunca okuyacağım :).

10. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.821
    Ooo stereo konusu acilmis, hemen engin bilgilerimi dokeyim insanlar yararlansin.

En iyi höpörlör loçiteç z506
    Yaninada creytiv ses karti

:evl

Stumaster, refuserQ, KaraSinek ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  11. Shagrath

Shagrath MP3

Beğenileri:
    139
    Bahsettiğim oda şöyle yuvarlak olmalı hocam :) mobilyalardan ya da diğer eşyalardan bahsetmiyorum.Direk duvarlarla alakalı yani.Aşağıdaki performansın çekildiği oda gibi olmalı.

Ayrıca video'daki müzik de en sevdiğim chopin eseridir :)

12. emreisiklar

emreisiklar FLAC

Beğenileri:
    432

Gitmek üzere, resimde nd5-xs eksik! Ama ben hugo/zx2 dinlemekteyim, hem pratik gem ayri guzel.

Sent from my iPhone using Tapatalk

refuserQ, high-fidelity, KaraSinek ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  13. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Naim!!!!!!

Aşığım sana!!! Şaka değil abi satıyorsan haberim olsun.
    Edit: hoparlörler ne?

14. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Sonus Faber'e benziyor...

15. emreisiklar

emreisiklar FLAC

Beğenileri:
    432
    Tam isabet, cremona m

16. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    814
    Odaya göre sistemi kurarsanız sorun olmaz. Yani bu da odaya göre hoparlör seçmek demek. Onu sürebilecek ampli vs. ile devam edilir. Basit birkaç tablo, yer halısı, perde, yastıkla oda akustiğini ayarlayabilirsiniz. Hiçbirşeyi yıkıp dökmeye gerek yok. Gözünüzde büyütmeyin.

refuserQ, Shagrath ve coolblue bunu beğendi.
  17. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    347
    Tanımlama biraz yanlış olmuş, çünkü kulaklıktanda stereo ses alıyoruz zaten. onu bir kenara bırakacak olursak, müziğin sosyal bir yönü vardır ve dinlediğimiz müzik bizi ifade eder. duygu paylaşırız ve yerine göre mesaj veririz. bu açıdan bakınca kulaklıkla müzik dinlemek bana göre çok önemli olan bir konuyu imkansız kılıyor. onun dışında elbette kulaklıkla dinlemenin de kendine göre avantajları olduğu çok net, madde madde yazmaya gerek yok.

Ev tipi bir sistemin Dekoratif durmasının yanında mekana kattığı hava, hele birde güzel bir plak arşivi varsa duvarda, inanılmaz cezbeder beni. kendimi cennetten bir bahçede gibi hissederim. o plak kapağını incelemek, belki geçmiş bir anı tekrar hissetmek, birşeyleri özlemek. bunlar aslında bizim ıskaladığımız ama bu hobinin parçası olan şeyler ve müzik sadece kayıttan ibaret değildir. ruhumuzu açığa vurma yöntemimizdir ayrıca.

Bu açıdan bakan biri olarak, teknik olarak kulaklıklı bir sistem bana bu duyguları asla yaşatamayacağı için her zaman ev tipi bir sistemi tercih ederim.

DrWhite, dulty ve refuserQ bunu beğendi.
  18. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Bende tam mütevazi sistemimle stereoya geçmiş kendimce köşeme çekilmişken böyle başlık olmazki kaptanım?! :p @dulty

metinus93 bunu beğendi.
  19. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.440
    Mair aramıza resmen hoş geldin o zaman :ok

Zensor 3 lerden memnun musun? Türkiye'de satılan en yüksek f/p a sahip hoparlörlerden biri bence Dali.

20. emreisiklar

emreisiklar FLAC

Beğenileri:
    432
    Bende üşenmedim nd5xs i bağladım, kulaklık zulmünden kurtuldu:) ilk kez 24/192 dinledim stereo ile, plak-cd-hd hepsi guzel, bazı kayıtlarda fark ediyor ama cogu zaman farklar cok minimal, eski caz kayıtları kesin plak olarak daha iyi - iyi basılmış plaklarla - ama depeche mode plak veya cd yada 16/44 steream hep aynı gibi, tabi plaklarında nasıl master edildiği onemli dijitali plak yapınca kanımda analog olmuyor! Ama cdlerde hala hayat var, özellikle klasik müzik icin klasik altın çağını yaşamakta, Düşen satışlarla her hafta cok iyi fiyata bir box sex cikiyor, oZellikle amazon.co.uk takip edin, vergiyi düşürüp gönderiyor, kapınızda İngiltere'den ucuZa geliyor posta dahil ve cok iyi klasik box setler var 50 Pound civari, ama camelcamelcamel ile fiyatina bakın aynı box set 50 ile 80 arası dalgalanabiliyor

Sayfayı Paylaş