Stereo Amfi Tavsiye

'Amfi' bölümünde Cyril tarafından 15 Haziran 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    186
    Phono girişli, tercihen optical/coax girişleri de olan, ve yeni bir çift bookshelf alana kadar kullanacağım aktif hoparlörler için pre out çıkışları da olan bir amfi tavsiyeniz var mıdır?

Bütçe sıkıntı, 1000 - 2000 lira arası maksimum. İkinci el de olabilir.

(Bunun yerine phono preamp alıp pikap ve aktif hoparlör arasında doğrudan bağlantı da yapabilirim tabii ki ama bookshelf aldıktan sonra aktif hoparlörler başka bir odaya geçecek, o yüzden iki kez uğraşmayalım dedim.)

2. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    369
    Bookshelf olarak hangi marka/model düşünüyorsunuz ? Almayı planladığınız amfiyi de ona uygun seçmenizde fayda var.

3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.270
    Ikinci el kucuk Ingiliz amfilerine odaklanirdim yerinizde olsaydim: Naim, Arcam, Creek turu. Rotel, NAD, Parasound vs. turu "mid-fi" urunlerden bi gomlek ustunlerdir.

Cyril bunu beğendi.
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.180
  5. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    186
    Dali Zensor 3 düşünüyorum ama karar vermedim henüz.

6. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    369
    1000-2000 lira arası bulursanız kaçırmayım bence naim , arcam, creek türü amfileri.

zxc ve refuserQ bunu beğendi.
  7. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    623
    Zensor 3 kullanıcısı olarak 8 ohm'da en azından 55 watt verebilen bir amfi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hoparlörler gücü seviyor ancak harika bir ses sunumu var ve plağa da gayet iyi gidiyor. telefonla çekmiş olsam da şu fikir verebilir diye düşünüyorum.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 15 Haziran 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 15 Haziran 2017 ---
    bir de dijital girişler de kullanacaksanız(özellikle cd player) giriş hassasiyetinden dolayı 90lardan önce üretilmiş bir amfi almamanızı tavsiye ederim, clipping yapabiliyor.

sserkogss ve Cyril bunu beğendi.
  8. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    78
    Roksan kandy k2 denk gelirse bir bakın.

coolblue bunu beğendi.
  9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.270
    20w Naim bulmak biraz zor ama giriş seviyedeki Arcam ve Creek kullanılmış piyasada $400 seviyelerine iniyor.

Bu arada güce çok takılmayın. 75w Arcam ve 85w Creek, daha önce kullandığım 160w Sansui (20kg) den çoook daha dinamik ve güçlü ses veriyordu, ki büyük 3 yollu Dynaudio kolonlar icin. Bu markaların 40w ürünlerinin çok rahat görmesi lazım işinizi. EBay ve Audiogon'a bakın.

Bahsettiğim amfiler, özellikle plastik faceplate'li Arcam alpha serisi, ufak tefek ve ucuz görünümlü oluyorlar ama ses kaliteleri görüntüleriyle tamamen ters orantılı.

coolblue bunu beğendi.
  10. radyo

radyo FLAC

Beğenileri:
    328
  11. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    623
  12. radyo

radyo FLAC

Beğenileri:
    328
    @Nazım Öyle mıydı? Yine de 212€ iyi fiyat o amfi icin:ok

Nazım bunu beğendi.
  13. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    186
    Herkese teşekkür ediyorum tavsiyeler için, ev taşımakla uğraşıyorum ama haftasonu uzun uzun bakacağım seçeneklere.

14. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    369
    Dali Zensor 3 nasıldır bilemiyorum. Genelde Marantz amfilerle eşleştiriyorlar. Ama Marantz amfiler dinlediğim müzik tarzına pek uymuyor. Genelde önceliğim Metal ve Rock türleri.

Ben hoparlör olarak Monitor Audio RX2 kullanıyorum. Bununla bir kaç amfi kullanma fırsatım oldu. Kullandığım her amfinin hoparlöre tepkisi çok farklı oldu. Tüm amfilerde aynı hoparlör kablosu ve ara kabloları kullandım.

Rega Brio R modeli - İyi bir pikap girişi var ama hoparlörden çıkan ses çok kapalı geldi. Sanki ses zor çıkıyor gibiydi. Çözünürlük diğer kullandığım modeller arasındaki en düşük olanıydı.

Marantz PM7200 - Bunun pikap girişi regadaki kadar başarılı değildi. Çözünürlük biraz daha iyi olmasına rağmen, bazı şarkılarda özellikle üst frekanslarda bozulmalar oluyordu. Class A özelliği Jazz tarzı müziklerde iyi bir artı yaratıyordu. Genel olarak sıcak bir sunumu vardı.

Audio Analogue Crescende - Bunda pikap girişi yoktu ama kulaklık çıkışı oldukça başarılıydı. Q701 Kulaklığımla iyi bir ikili olmuşlardı. Sunumu Marantz ve Rega Brio modellerinden daha ferah olmasına rağmen yine Rock ve Metal müziklerde çok başarılı bulmadım. Ama özellikle Jazz türevlerinde Monitor Audio ile oldukça uyumluydu.

Roksan Kandy K2 - Bu amfiyi arkadaşımda Monitor Audio RX2 ile ile dinlemiştim. Dinlediğim tüm amfiler arasında en başarılı bulduğum amfiydi. Tizler rahatsız etmeyecek derecede açık ve genel olarak her tür müzikle uyumlu ferah bir sunumu vardı. Yine fena sayılmayacak bir pikap girişi vardı. Ama o dönem ikinci elde bir türlü denk getiremediğim için alamadım. Satanların hepsi genelde cd çalar ile beraber satıyorlardı. Hatta şu anda bile bir tane satışta var ama yine cd çalar ile set olarak satılıyor.

Bunların dışında bir de Naim Nait XS denemiştim. Ama o dönem ikinci elde biraz bütçemin üzerinde olduğu için ben de şu an kullandığım Roksan Caspian M1 power amfi ve Exposure Pre XXIII amfiye karar vermiştim. Şu an için gayet memnunum.

Eğer hoparlör olarak Dali Zensor 3'e karar verdiyseniz, alacağınız amfiye deneyerek karar verin. Pikap girişi ve dijital girişli marantz amfiler var sizin bütçeye uygun.Mesela pm6006 modeli. Fırsatınız olursa deneyerek kaara verin. Dinleyeceğiniz müzik tarzı ve kullanacağınız ekipmanlara tüm amfiler farklı tepki verecektir. Genelde incelemelerde müzik tarzına girmeden, şöyle transparan çalıyor, böyle 3 boyutlu sunumu var yazıları sizi yanıltmamış olur.

Cyril, sserkogss, Chaturanga ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. Ghibli

Ghibli MP3

Beğenileri:
    96
    Butceyi biraz daha yukseltebilirseniz Naim Supernait 1 DAC'li versiyonunu tavsiye ederim

Cyril bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş