Superlux HD668b Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Superlux' bölümünde Rudolf tarafından 26 Eylül 2011 tarihinde başlatılan konu.

1. Rudolf

Rudolf MP3

Beğenileri:
    17

Bu hobiye başlayalı pek uzun süre olmadı fakat kısa sürede çok şey okudum, gayet makul bir bütçeyle başladım ve f/p ürünü olduğunu düşündüğüm bir ep630 aldım. Dinlediğim müzik türleriyle(r&b, trance, hiphop, techno) uyuştu diyebilirim. 3ay kullandıktan sonra bir yine bir f/p ürünü olduğunu bolca okuduğum Fii o5 alarak dinlediğim müziği biraz daha kaslandırdım. Bu forumda bir konuda kafaüstülerin , iemlerden daha dolgun ses verebileceğini veya onu ima eden bir yorum okudum ve aklıma takıldı bu mesele. Yine ekonomik bir bütçeyle bir kafaüstü araştırmasına girdim. Yabancı forumlarda bolca methiyeler düzülen f/p ürünü olduğu söylenen ve görsel açıdan Akg k240’ün klonu gibi görünen Superlux HD668b modelini almaya karar verdim. 28-29 gün gibi sancılı bir süreç sonunda elime ulaştı. Toplamda 130tl’lik bir harcama oldu. (Fakat aklımın bir köşesinde hep px100 ve portapro’da kaldı desem yalan olmaz).

Daha öncede belirttiğim gibi bu hobiyle ilgili çok fazla teknik bilgi sahibi değilim, daha önce onlarca kulaklık denemişliğim de olmadığı için bu incelemenin de makul seviyede olacağı konusunda sizi temin ederim. Bu kulaklıkla ilgili henüz bir inceleme yapılmamış olmasından da güç alarak kendimce bir inceleme yapmaya karar verdim.

Kutusundan çıkan aksesuarlar 1m ve 3m’lik 2kablo, naylon taşıma heybesi ve 5mm jak’tan oluşuyor. Kulaklık beklediğimden büyük ebatlarda çıktı, malzeme kalitesi yönünden vasat üstü diyebilirim. Pad’lerinin çok yumuşak ve rahat olması beğendiğim bir yönü, kafanın üstünü destekleyen padler ise rahat sayılmaz. Kabloları kalın ve sağlam duruyor.

Ses Performansı:
    Ürünü ilk gelir gelmez dinlediğimde ses çıkışı özürlü olan Philips mp3 playerımı son sese dayamama rağmen kısık ve zayıf bir ses aldım. Sonrasında Fii o5’i taktım ve ses biraz canlandı. İlk dinlediğimde baslar çok soluk geldi(ep630’dan sonra), fakat daha önce duymadığım midleri, tizleri duydum, birde inanılmaz detayları fark ettim. Çok iyi bir kulağım yoktur ama günde onlarca kez dinlediğim, her nüansını ezberlediğim parçalarda denediğim için bu farkı rahat anlayabildim sanırım. Daha sonra burn-in sürecine soktum kulaklığı. 3-4 gün sonra nihayet bass’lar yerine geldi, midler daha belirginleşti, tizler ise haddinden fazla parlamaya başladı yada tizleri çok fazla sevmediğim için bana öyle geldi (Fii o5’inde etkisi olabilir belki).
    Bass kalitesi olarak ep630’dan çok daha önde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, lakin bass şiddeti olarak biraz gerisinde kalıyor. Ama ekipman eksikliğinden mi kaynaklanıyor bu durum yoksa gerçekten bass şiddeti düşük bir kulaklık mı emin değilim. Çünkü playerım gerçekten vasat bir ses çıkış düzeyine sahip + e5 yeterince besleyemiyor kulaklığı. Yüksek seste müzik dinlemeyi seven biriyim. Player ve amfiyi son sese getirdiğimde dahi ortalama bir ses düzeyinde çıkış alıyorum Hd668b ile. Hiç rahatsız edici bir düzeyde değil yani, bu da bana kulaklığı yeterince besleyemediğimi düşündürüyor.
    Detayları inanılmaz derecede güzel yansıtabiliyor olması en sevdiğim yönü oldu, Ajda Pekkan falan dinlemeye başladım bu kulaklığı aldıktan sonra, müzik zevkimi değiştirecek heralde. :cheesy: Techno müziklere tam tamına uyan bir kulaklık. Sırf techno dinlemek için alınabilecek bir kulaklık. Bunların dışında bir de yüksek seslerde tizlerinde hafif sibilans denilen olay var sanırım.
    Özetle; yabancı forumlarda adına methiyeler düzülen, ms1i’yi tekme tokat döver denilen bu kulaklık önce makul fiyatıyla sonra performansıyla beni tatmin etti şu ana kadar, bu fiyata alınabilecek iyi kulaklıklardan birini aldığımı düşünüyorum. Umarım bu kulaklığı merak edenlerin az çok bilgi sahibi olmalarını sağlar bu inceleme.

Yabancı forumlardaki diğer incelemeler:
    http://www.headfonia.com/superlux-hd668b/
    http://www.headphone.com/headphones/superlux-hd668b.php
    http://www.head-fi.org/products/superlux-hd-668-b/reviews

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    469
    İnceleme için teşekkürler, oldukça merak edilen bir kulaklıktı..

3. hitmachine16

hitmachine16 MP3

Beğenileri:
    3
    Üslubunuz çok hoş, inceleme güzel, elinize sağlık.

4. ta2mtf

ta2mtf FLAC

Beğenileri:
    12
    Nacizhane görüşümle bravo demek istiyorum, ben de bu hobiye yeni başladım her gün bolca okuyup inceliyorum fakat bir inceleme yazısı yazamadım henüz. Tekrar tebrik ederim.

5. Rudolf

Rudolf MP3

Beğenileri:
    17
    Teşekkürler arkadaşlar

6. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.

PX100 ve PortaPro ile kıyaslanınca da - okuduklarım kadarı ile - muhtemelen iyidir diye düşünüyorum, aklınızda kalmasın.

7. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Ms1 ile karşılaştırılıyor ise , portapro ve px100 den çok daha iyi olması gerek.

8. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Merak edilen bir kulaklıktı , inceleme için teşekkürler.

130TL bölümüne takıldım ben.Neden bu kadar fazla tuttu acaba?

9. Rudolf

Rudolf MP3

Beğenileri:
    17
    arşivim 320kbps'ydi, bugün ilk defa flac parçalarda dinledim acaip fark etti ve çok ta hoşuma gitti gösterdiği performans. Detaylar müthiş..

@pea, kulaklığın satış fiyatı 45$, 25$'da kargo masrafı tuttu. (usps priority mail)

10. 12megep

12megep Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    hocam nerden aldınız kulaklıkğı? ben de almayı düşünüyorum ama alacak bi yer bulamadım ...... (Türkiye de satılmıyor galiba)

11. Rudolf

Rudolf MP3

Beğenileri:
    17
    Evet, Türkiyede satılmıyor malesef. Doyen Keaton diye bir satıcıdan aldım. Audiohipster diye bir sitesi var.

12. 12megep

12megep Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    rudolf satmayı düşünürsen haberimiz olsun :)

13. Rudolf

Rudolf MP3

Beğenileri:
    17
    2 hafta önce bu forumdan bir arkadaşa sattım kulaklığı dostum.

14. 12megep

12megep Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    tüh 2 haftayla mı kaçrdık :( ne ise kısmet değilmişş yapacak bişey yok. Trabzon da çok araştırdım ama bulamadım bi türlü. alan arkadaşa hayırlı olsun. usta ayıp olmazsa kaça verdin kulaklığı?

15. kayisikent

kayisikent MP3

Beğenileri:
    35
    bu kulaklık hakkında bilgi verebilecek arkadaşımız var mıdır?

Sayfayı Paylaş