Taşınabilir Kafaüstü Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' bölümünde MuttFTS tarafından 15 Mart 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. Inlovewithmusic

Inlovewithmusic MP3

Beğenileri:
    30
    Fiyat aralığı 0-700 tl

Yurtiçi-Yurtdışı farketmez

Dinlediğim türler: Edm, R&B ve Rap

Sony MDR-XB950BT kullandım ve bass o kadar ağırlıklıydı ki basstan müziği hissedemiyordum daha orta bir ses istiyorum ses yüksekliğide önemli. Monster Dna kullandım çok memnun kalmıştım.

Philips A1-Pro veya A5-Pro hakkında görüşlerinizide alabilirim, htc one a9 ile kullanacağım gerekirse mini dac da alabilirim, teşekkürler.

KaraSinek bunu beğendi.
  2. BiLims

BiLims Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Merhaba,

Klasik, jazz, alternatif ve özgün müzik dinleyebiliceğim kafaüstü bi kulaklık arıyorum. Muhtemelen mid karakterli olması gerekiyor.

Fiyat aralığım 50-200 TL arası. 2. el veya sıfır olabilir. Yanlız sıfır olucaksa Türkiye'den sipariş edilebilmesi önemli, yurtdışı ile uğraşmak istemiyorum.

Bu arada dışarda dinlemek için uygun olursa güzel olur. Tavsiyeleri bekliyorum, teşekkürler şimdiden. 2. el satıcak arkadaşlar olursa da Hifiman RE0'ım var takas da edebiliriz.

3. Pascalci

Pascalci MP3

Beğenileri:
    258
    Medimarktta AKG K451 var 199 tl. İşini fazlasıyla görür

4. BiLims

BiLims Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Eyv bakıcam :)

5. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    891
    Arkadaşlar, alacağımdan değil merakımdan soruyorum: taşınabilir kafaüstü kulaklık konusunda alemin kralları hangileri? TOTL kulaklıkları soruyorum yani... ultrasone edition m çıkarmış mesela yeni yeni, veya ben yeni gördüm diyelim :). Deneyen oldu mu bunu? Neler var başka?

Sent from my fridge using Tapatalk

6. kawaii kereste

kawaii kereste Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Öncelikle herkese merhabalar... Foruma daha yeni üye oldum ve bu da ilk iletim olacak. Uzun zamandır kulaklık almak istiyordum, sonunda az bişey para denkleştirebildim uzun uzun araştırmalar yaptım ama bi türlü karar veremedim, en sonunda bu forumu keşfettim. Bir de size danışmak istiyorum.

Bütçem 300TL. Yurtdışından almaya sıcak bakıyorum.

Mid-Bass ağırlıklı bir kulaklık istiyorum. Ama bassın çok baskın olmazsa iyi olur.

DnB, metal, klasik rock, drumstep başta olmak üzere her türlü müzik dinliyorum.

Sony MDR10R veya Philips Fidelio M1MKII kafama yatan modeller. Yakınımdaki satıcılarda 2 model de olmadığı için deneyemedim o yüzden kararsızım, sizce bu modeller istediğim şartlara uyuyor mu? Uymuyorsa tavsiyeleriniz neler? Şimdiden sağolun.

7. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Panasonic rp-htf600 dediğiniz kriterlere uyabilir sanki hocam takstar pro80, creative aurvana live! Sony mdr v6 da düşünülebilir. Bütçe biraz daha büyür 400-500 civarina çıkarsa vmoda xs, sennheiser momentum on ear belki ikinci el over ear, ikinci el shure srh840 seçenekleri devreye girebilir. Size baslari ya da tizleri ile ön plana çıkan değil de her ture biraz uyum sağlayabilen kulaklıklar lazım.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

I LOVE SONY bunu beğendi.
  8. kawaii kereste

kawaii kereste Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Creative Aurvana Live! de aklımda, ama CAL!1 mi daha iyi CAL!2 mi o konuda farklı yorumlar var siz ne dersiniz? 2. el almak istemiyorum, elektronik eşyalarda 2. ele pek güvenim yok. Sony MDR v6 hakkında "flat sound" olduğu yönünde yorumlar var. Flat sound dedikleri tam olarak ne anlama geliyor acaba?

9. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Düz/flat/nötr tanımları birbiri yerine çokça kullanılır ve aşağı yukarı şöyle bir şeyi anlatır: "Belirli bir ferkans aralığının diğerlerinden daha baskın olmaması durumu" ancak arada ufak nüanslar vardır. Flat denen şey düz demektir, kulaklığın frekans grafiğinin dümdüz gitmesi flat sıfatı almasını gerektirir. Bu iş genelde gerçeklerle pek uyuşmaz illa ki grafikte iniş çıkışlar tümsek çukurlar vardır. Flat bir sunum elde etmenin muzikal açıdan arzulanacak bir yanı da pek yoktur bizim işitme fizyolojimiz açısından da bir getirisi yoktur. Ha bir de şu var flat daha çok analitik kulaklıklar için kullanılır. Soğuk ve detay manyağı olurlar.

Nötr ses ise daha çok grafikle değil bizim algılamamızla ilgili olan durumdur. Sahne ve konumlandırma olarak kayda bağlı kalmak, belirli frekansları diğerleriden daha öne çıkarmamaktır. Her frekansa hakettiği değeri verip adil yaklaşmak nötr olmaktır. Dümdüz gidip kimseye bir şey vermemek flat olmaktır :D

Bu goygoylardan sonra açıp mdr v6nin frekans grafiğine bir daha baktım ve flatten ziyade nötr tanımına daha çok uyguğunu düşündüm.

kawaii kereste ve I LOVE SONY bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Hazır girişmişken biraz bişeyler daha ekleyeyim. Yanlışsam forum uyelerimiz düzeltsinler :)

Doğal/normal çalmakla nötr arasındaki fark ne diye düşünecek olursanız onu da şöyle açıklayabiliriz; Ayrım her zaman net ortaya çıkmamakla birlikte bazen şarkıdan şarkıya bunu farketmek mümkündür. Doğal(neutral) çalmak demek kayıtta ne varsa aynen yansıtmaktır. Örneğin bassları çok dolgun ve ön planda bir parçayı, nötr bir cihaz bazen frekanslari kayırmayıp herhangi bir ekstra renklendirme yapmayan yapısıyla törpüleyebilir. Doğal/aslına sadık çalan ise o basın da hakkını vermek zorundadır. Yahut kayıt çok sıcak dolgun enstrumanlarla bezenmişse o dolgunluğu yansıtabilmelidir.

Yani özetle nötr demek renklendirme yapmayan, flat demek özellikle bass alt mid ve midlerde dumduz gidip soguk ve analitik bir renklendirme yapan, doğal/neutral çalan ise esnek kapasitesiyle kayida göre renklendirmesini adapte edebilen demektir.

Flat için en iyi örnek etymotic er4s nin grafiğidir. Cihaz bütün bir bas aralığı ve alt midleri 0 çizgisini geçmeden tamamlamaktadır.

Özellikle bu alt frekansları düz gecmek notr sunum olusturmaktan ziyade analitik ve yavan bir sunum olusturur bunun nedeni de alt frekansları duymak için gerekli ses şiddetinin üst frekanslara göre daha yüksek olmasıdır. Normal bir sunumda nötr karakter sağlamak için bass ve alt midlerin sivri pikler yapmadan en azından bir +2 +3 desibel yukarda plato yapması gerekmektedir. Bunu yapmamak işte analitiğe giden yolun başlangıcı oluyor :)

mavi, kawaii kereste ve wadi bunu beğendi.
  11. kawaii kereste

kawaii kereste Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Süper bi açıklama olmuş çok teşekkürler. Flat sound diyince benim kafamda "soundstage"i olmayan türden bi kulaklık canlanıyordu, yanlış anlamışım olayı :D Bu durumda CAL! hakkındaki "V sound" yorumları da sanırım frekans grafiğinin V'ye yakın bir şekilde olmasından kaynaklanıyor, yani bass ve treblelar mid frekanslara göre daha ağırlıklı.

12. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    V shaped dediğiniz gibi hocam grafikte bakınca bas ve tizler arasında midlerin bir ayağının bazen iki ayağının birden çukurda kalması mevzusu :D

kawaii kereste bunu beğendi.
  13. Carcharies

Carcharies MP3

Beğenileri:
    20
    Bütçem 500-1000 tl arası. Sıfır veya ikinci el olabilir. Yurtiçi+yurtdışı olabilir. Elimde Dap olarak Dx80 var. Bununla uyum içinde olabilecek, nötr ve yüksek seslerde distortion ve parlama yapmayan bir kafaüstü arıyorum. İzolasyon da önemli bir faktör. Bass ve tizleri alabilmek ve enstruman ayrımı benim için önemli. Gerekirse dx80'e ek amfi de alabilirim. Ses karakteri olarak genelde her tarz dinleyiciyim. Karar alma aşamasındayım, yardımlarınızı bekliyorum

Inlovewithmusic bunu beğendi.
  14. nirvahnah

nirvahnah Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Wireless kafaüstü kulaklık almak istiyorum ancak bütçem kısıtlı 150-200 tl max. Yurtdışı olabilir avrupada tanıdık da var getirtebilirim, rock ve jazz dinliyorum, jbl t450 bulabildim amazonda başka da bu fiyatlara yok gibi, tavsiyeleriniz nelerdir?

15. lazquest5334

lazquest5334 MP3

Beğenileri:
    77
    Merhabalar,
    Forum bu aralar çok sessiz :) Belki bir kaç tavsiye vericek birileri vardır. Telefondan dinleyebileceğim kablosuz özellikli kulaklık arıyorum max fiyat 700 tl sınırını aşmak istemiyorum. Aklımda sennheiser in HD 4.40 Bt si var. Fakat forumda buna dair bir başlık göremedim. Yabancı forumlarda incelemeler mevcut aslında ama tam olarak malesef anlaşılmamakta. Trance, dubstep, drum&step tarzı müzikler için alıcam. Basslar önemli fakat bana canlı bir sunum lazım öncesinde. Basslar uzamadan gerektiği kadar güçlü vurup görevini yapıp çekilmeli. Şuan cks 55i kulakiçini bu müzikler için kullanmaktayım ve fazlasıyla memnunum. Sadece yeni bir deneyim olarak kafaüstüne geçmek istiyorum. @SennheiserTürkiye belki yollar hem denemem hemde buraya inceleme yazabilmem için diye umut etmekteyim açıkçası :)) Bilgisi olan varsa bu veya buna benzer bir kulaklık paylaşırsanız sevinirim.

Herkese iyi forumlar.
    Kandiliniz mübarek olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

16. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.457
    2. El olarak düşünüyorsanız bulabilirseniz kesinlikle momentum wriless 2.0 over ear. Veya on ear .
    On ear olan nispeten 0 olarak da daha ucuz

Sayfayı Paylaş