Teclast x30 İncelemesi

'S:Flo 2 / Teclast' bölümünde aozsari tarafından 19 Nisan 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. aozsari

aozsari MP3

Beğenileri:
    0
    Uzun zamandır yüksek kaliteli müzikleri bilgisayarımda takip ediyor ve arşivliyordum. Yalnız artık sadece bilgisayardan dinlemek beni memnun etmiyor dışarda da bu ses kalitesiyle dolanmak istiyordum :) Fakat iphone yüksek kaliteli müzikleri desteklemiyordu. Ben de mp4 oynatıcı arayışına girdim. Gerek buradan gerekse başka sitelerden bir sürü konu okudum. Nationite, hifiman, cowon, sandisk vb. gibi markalar ile tanışıp ürünlerine bakma fırsatım oldu. Önce gönlüm cowon-sandisk arasında gidip geldi. Hatta bir ara sandisk alıyordum ama nasip olmadı. Ardından sflo2 yi gördüm. Ses kalitesi hakkında çok fazla övgü vardı. Ben her ne kadar bunu çok anlamayacağımdan emin olsam da onu almak için yoğun bir arayışa girdim ama onun da sıfırını bulamadım ve en sonunda gözümü karartıp yurtdışından kendim getirtmeye karar verdim. İlk olarak sflo2 nin teclast a ait olduğu aklıma geldi ve hemen kendi sitesine girdim. Girer girmez anasayfada yeni çıkan x30 u gördüm ve hoşuma gitti. Benim istediğim tüm özellikleri sağlıyordu. MicroSD girişi de vardı. Arttırılabilir hafıza daha ne olsun dedim ve hemen sipariş butonu aradım fakat bulamadım :) Bulamayınca ilk aklıma ebay geldi. Orda buldum 40 dolar fiyat mükemmeldi benim için ve hemen sipariş ettim :) 15 günün ardından elime ulaştı.

Gümrüğe takılır korkusu yaşadım önce çünkü içerisinde radyo özelliği mevcuttu. Fakat sağolsun satıcı ürün fiyatına 2 dolar yazdığı için (sanırım) ya da önemsemediler bilmiyorum ama direkt gittim postahaneden aldım. Herhangi bir ekstra ücret de ödemedim.

Eve koşa koşa geldim ve paketi açtım :cheesy:

[​IMG][​IMG]

Kutu ve İçindekiler

Kutusu gayet sade gördüğünüz gibi :) İçinden bir adet kulaklık, bir adet usb kablosu, garanti belgesi(çince), kullanma klavuzu (çince) ve Telcast X30 çıkıyor :)
    Nasıl açılır : Kullanma klavuzu çince nasıl açacağım bunu derken önce yan tarafındaki on-off butonunu kaldırıp, ardından sol kısma 2-3 saniye basınca cihaz açıldı :)

Cihaz Özellikleri
    1 - İnanılmaz derecede hafif. usb kablosuyla aynı ağırlıkta diyebilirim.
    2- Hızlı açılıp kapanıyor. Okuma hızı 8, yazma 4 :) mp3 ve flac denedim herhangi bir gecikme olmadı.
    AMA benim 16gb lık [4mb okuma/yazma] microsd yi taktım flac şarkılar takılma yaptı :) O yüzden class 10 siparişi verdim hemen :)
    3 - Okuduklarım arasında Microsd ye direkt şarkı atamıyorsun diyordu bazı arkadaşlar bazı mp3,mp4 çalarlar için. Bunda öyle bir problem yok. Takıyorsun microsd yi içerisine ikisini de ayrı ayrı tanıyor. Yani hem kendi hafızasını hem de microsd yi gösterebiliyor.
    4 - Bu arada kendi hafızası 4 gb :)
    5 - flac,ape,mp3,wav,vma,avi,jpg,jpeg,bmp destekliyor. Benim için en önemlisi flac ve ape idi.
    6 - 32 gb microsd destekliyor mu bilmiyorum ama 16gb destekledi.
    7 - Sanırım lrc uzantısını da destekliyor çünkü ilk çıkan şarkılarda lrc uzantılı dosyalar vardı. Ben denemedim
    8 - Onun yanısıra Oyun(tetris), video, kayıt, radyo[sorunsuz çekiyor], movie, foto kısımları da mevcut ama ekranı çok büyük değil. Benim için mp3,flac,ape çalsın yeter :)
    9 - Kendi ekolayzır ayarları var ama isterseniz manuel de ayarlayabiliyorsunuz.
    10 - Cihaz dili ingilizce bu arada.
    11 - Dokunmatik ekran değil bu arada :) 20 saat şarjı gidiyor yazıyor sitesinde. Ben dünden beri kullanıyorum şu an full seviyede şarjı. Batarya süresi baya övülmüştü zaten okuduğumda.

[​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

Açma - Kapama
    Cihazın sol kısmındaki on-off butonunu yukarıya kaldır. Ardından 1 numaralı tuşa 2 saniye kadar basılı tut.

Şarkı çalarken bir önceki klasöre gitme
    2 numaralı butona 2 saniye kadar bas bırak. Ardından geri için 3 numarayı kullanabilirsin :)

3-4-5-6 > Sadece ses, yön ve şarkı değiştirmek için :)

Bu bilgileri belki benim gibi alan arkadaşım olur diye yazdım.

şimdi gelelim ses konusuna. Öncelikle ekolayzırların hepsi fark ettiriyor diyebilirim. Fakat bende sadece kulaklık olarak philips kulak içi ve philips SBC HP460 mevcut. Ben sesten memnun kaldım. Her ne kadar kulak içiyle bassları duyamasam da ekolayzır ayarları ile SBC HP460 da net duydum bassları. Ben rock müzik dinliyorum genelde o yüzden şahsen MS playFX bile bana çoook cazip geldi. Baya değişti ses 3d olduğundan sanırım. Ayarlarında 3d sound vardı ben de yaptım :D Dediğim gibi ses kalitesinden çok fazla anlayamıyorum çünkü çok iyi kulaklığım yok. Sırada iyi bir kulaklık almak var :)

Eksik birşey yazdım, yaptıysam ya da hatam varsa affola. Herkese saygılar ;)

2. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Bu alınır ki! Acaba yeni bir Sansa Clip mi doğuyor? :)

Ah bir de Rockbox uyarlanırsa tadından yenmez :ok

3. EgoMaster

EgoMaster MP3

Beğenileri:
    3
    40 dolarlık bir cihaz için gayet iyi duruyor. Ses kalitesi de fena değilse tadından yenmez.

4. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Eline sağlık ve hayırlı olsun :)
    Emeğine saygısızlık yapmak istemem de yapmam da,ama keşke ses kalitesi hakkında da birşeyler verebilsen.Aslında İstanbulda bir çok arkadaş var eminim yardımcı olacaklardır sana.

5. aozsari

aozsari MP3

Beğenileri:
    0
    Ses için bana öneride bulunabilirseniz yapmaya çalışırım dostlar :wink Şunu yap bunu yap tarzında. Ama dediğim gibi kulaklık olarak elimde sadece söylediklerim mevcut. Fiyatı bana göre baya iyi. Sesinden de memnunum ama memnunum demek yetmiyor tabi :) iPhone a göre çok farklı diyebilirim.

Şimdi 2 farklı şarkı dinledim. İkisi de mp3 192. Birinde ses 1 seviyesinde iken yeterli. Birinde 19 a kadar açtım. Neden böyle bir fark olabilir acaba? :/ MS playerFX ile kullanıyorum ekolayzır ı ama değiştirince de birşey değişmiyor. Kayıttan sanırım. Pc de bakacağım bi.

Bu arada basslar doyurucu şekilde duyuluyor ayarlarla oynayınca. MS player Fx içerisinde bir ayar var bu bass için. Eminim daha iyi bir kulaklıkla daha tatmin edici olur :wink

Tekrardan teşekkürler. Kurcaladıkca yazarım daha :)

6. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    40 Dolar şahane bir fiyat hakikaten.
    Ama işte ses nasıl acep?

7. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Ben tutamayacağım kendimi alacağım sanırım :gulme

Cidden

ek: Hem bir e11 ile muhteşem combo olurlarmış gibi de ebatlarına bakarsan :)

8. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    594
    Öncelikle teşekkürler. Değişik bir cihaza benziyor. Siz veya biri tarafından karşılaştırma yapılsa tam olarak süper olur. :)

Fotoğrafları biraz küçültüp koysak ne güzel olur. Sayfa gavurların ağzıyla "Modem Burner" olmuş.

(Eğer nasıl küçültmeyi bilmiyorsanız, Ana kategorilerden "Rehber Konular" altında fotoğraf yükleme ile ilgili başlık bulunmaktadır)

9. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Aha aldım gitti valla :deli Bir gelsin yaparım.

10. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    Fiyatıyla , boyutlarıyla ve Teclast güvenilirliğiyle hoş bir alet.İncelemecik için teşekkürler :)

Önericiklerim şöyle olacak ;
    Hasan'ın dediği gibi fotoğrafları küçültürseniz iyi olur.Son iletiden konunun başına gitmem 1 dakikamı aldı.
    Önceden kullandığınız kaynaklarla ufak da olsa bir karşılaştırma yapabilirsiniz.Şu anki haliyle çok yüzeysel olmuş.Ses kalitesi hakkında hiçbir şey oluşmadı kafamda.

11. aozsari

aozsari MP3

Beğenileri:
    0
    Ben daha önce sadece iphone ya da ipoddan müzik dinliyordum o yüzden bana her türlü iyi geliyor cihazın ses kalitesi :worship Hele flac şarkılarda :cheesy: Yüzeysel kaldır biraz ama elimde çok iyi ekipman yok maalesef :embarrassed Dediğim gibi çok da bilgi sahibi değilim ses konusunda. Yalnız şunu diyebilirim kulakiçi kulaklıkla daha iyi duyuluyor basslar. Beyonce - ring the alarm[mp3] ı buldum arşivden. Şahsen bass lar temiz ama yeterli değil gibi duruyor philips sbc hp460 ile. Fakat kulakiçi ile baya belli ediyor basslar kendini. Herhangi rahatsız eden bir ses yok kulağımda.
    Benny Benassi - I love My sex şarkısını denedim. İlk onlar geldi bass olarak aklıma :D Bunda daha iyi belli basslar. tizlerde de herhangi bir bozulma yok. Yani gelen ses gayet net pürüzsüz bence. Şu an son seste dinlememe rağmen rahatsız olmuyorum. En fazla diyebileceğim bunlar :/ Resimleri de ufalttım. Kusura bakmayın arkadaşlar.

Bu arada şimdiden hayırlı olsun Mair :)

12. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    inceleme için teşekkürler, 6 iletiye 1 inceleme düşürmüşsün ki benim rekor kırıldı galiba :) bana göre ses kalitesini test etmek için bass-tiz ağırlıklı house, techno gibi türlerde denemek gerek.

13. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Aslında doğrusu tam tersi'dir.Ya da en azından bir kaç tarzda incelemek gerekir.

Hocam iPhone İPod deyip geçme bazı modelleri çok başarılı.Örn.ipod video 5,5g,iphone4 :)

Sayfayı Paylaş