Television - Marquee Moon

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde ludwig bach tarafından 12 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

 1. ludwig bach
  Çevrimdışı

  ludwig bach Yeni Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2016
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  94
  1977 tarihli post-punk, punk, new wave şaheseri. Türünün ne ilk örneği ne de sonuncusu fakat şüphesiz ki en iyilerinden.

  Tom Verlaine’in liderliğindeki grubun debut albümü. İzlerinin Sonic Youth, U2 ve daha nicelerine yol göstericilik ettiği bir sanat eseri.

  Albümün çıkış tarihinden yaklaşık bir yıl önce bu dörtlü (Tom Verlaine, Richard Lloyd, Fred Smith, Billy Ficca) Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün ve yapımcısı Jerry Wexler’a dinleti yaparlar. Ahmet Ertegün “Jerry, bu gruba imza atamam. Bu dünya müziği değil” der.

  Bundan sonra Elektra Records ile anlaşma sağlayan grup albüm çalışmalarına başlar. Bir yapımcı istemeyen Tom Verlaine’e bu özgürlük tanınmaz ve Led Zeppelin, Rolling Stones gibileriyle çalışmış ünlü bir ses mühendisi ve yapımcı Andy Johns’la devam etmeye karar verirler.

  Andy Johns ile anlaşamazlar fakat grup kendi müziğini yapar ve Andy Johns fazla karışmaz bu işe. Böylece ortak arkadaş aracılığıyla tanışmış olan Richard Lloyd ve Tom Verlaine’in ilk albümleri piyasaya çıkar.

  Marquee Moon ne Amerika’da ne de İngiltere’de listelerde üst sıralara çıkamaz. Hedefi büyük kitleler olmayan Televisions için de beklenmedik bir şey değildir bu, zaten albümün güzelline de gölge düşürmez.

  CBGB sahnesinin görece geri planda kalan grubunun böylesine bir albüm çıkarmış olması da artık oraların havasından suyundan mıdır bilinmez.

  Arka plana değindiğimize göre biraz da içeriğe bakalım. Albüm toplam 8 şarkıdan oluşuyor. Sözlerin tamamı Tom Verlaine’e ait. Tom Verlaine’in gerçek ismi Thomas Miller. Verlaine ise Fransız şair Paul Verlaine’den geliyor. Hal böyle olunca şarkı sözlerindeki derinlik de daha iyi anlaşılabiliyor.

  Kendini Venus de Milo’nun kollarında bulmak, Friction’daki kelime oyunları, tek düze olmayan gitar sololarıyla paralel sıra dışılıkta abstract lyricler tam anlamıyla harika.

  Albümün şarkı sözlerine gölge düşürebilecek tek şey ise gitar riffleri. 10 dakikalık Marquee Moon sizi bir anlığına bile boş bırakmıyor Lloyd ve Verlaine’in soloları su gibi akıp gidiyor. Elevation’daki bass motifleri büyüleyici. Kapanış şarkısı ise hiç dile getirilmese de bana göre en iyisi, adeta ağlayan bir gitar, duygulandıran bir vokal. İkisinin birleşimi ise harika bir müzikal deneyim sunuyor insana.

  Sonuç olarak Marquee Moon, Television’ın ilk ve en iyi albümü. Punk tarihine damgasını vurmuş bir yapıt. Sıra dışı olmasa da eşsiz gitar riffleriyle, Verlaine’in kendine özgü sesiyle, aynı anda hem prog rock hem jazz hem art rock olabilen bu yaratı herkesin dinlemesi gereken bir albüm.
   
  #1
  delgren, Cyril, sserkogss ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş