TFZ Exclusive King İnceleme

'Diğer Markalar' bölümünde Zenetic tarafından 8 Kasım 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    145
    Selamlar.
    Geçenlerde yapılan İstanbul-Kadıköy buluşmasında Bora abi sayesinde dinleme fırsatı yakaladığım "Kendisine bu ürünü bana tanıttığı için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum." kulaklığı, dinledikten sonra şaşkınlıkla beraber hayran kalıp sipariş vermemle başlayıp dün elime geçmesi ile gerçekleşen ve Chi-fi'lara ilgimi arttıran kulaklığı incelemeye çalışacağım.
    Amazon üzerinden shenzenaudio tarafından siparişi gerçekleştirdim ve 15gün gibi kısa bir zamanda ulaştı.

Tasarım ve malzeme kalitesi olarak oldukça tatmin edici. Kulaklığın arka kasası cam hissi veren metal.
    Kabin kısmı epoksi-akrilik.
    Standart iemlerden daha ağır bir yapıya sahip.
    Kablosu zincir yapıda custom havasında yeteri kadar kaliteli ve kulak arkası üzerinden rahatça geçirilebilmesi amacıyla kablo ile bütünleşik yaklaşık 9-10cm'lik esnek plastik ek mevcut.
    Kutusu içerisinde yumuşak yapay deri büzgülü bir taşıma kesesi çıkıyor ve üzerine işlenmiş tfz logosu yer alıyor, oldukça karizmatik.
    Kulaklık silikonları 4 boy, 1çift hafızalı köpük süngerden oluşuyor.
    Kabloyu ceket veya t-shirt üzerine sabitlemek için küçük bir plastik klips uçların olduğu kısımdan çıkıyor.
    Genel itibariyle kutu içeriği tam.
    Kablosu üzerinde herhangi bir kontrolcü veya mikrofon yok, 3.5mm jack stereo ve altın kaplama kutu içerişi eksiksiz.

Ses performansı izlenimlerim;
    Kulaklık yaklaşık 1 haftadır sürekli çalışıyor.
    İyi-kötü objektif olarak değerlendirmeye çalışacağım.
    Beklentilerim yorumlarda gözükeceği üzerine büyük olabilir yanlış anlaşılmasın :))
    Birkaç düzeltme şansımız olsa 3-4 katı fiyata satılabilecek bir kulaklık kesinlikle.
    Burn-in süreci tümüyle kendi playlistimden yapıldı.
    Kıyas için belli şarkılarla inceleme yaptım daha iyi bir fikir oluşturur amacıyla.

Bass
    Kulaklığın bass karakteri biraz değişik.
    Dinlediğim birçok şarkıya göre şekillenen genel olarak alt-basslarda kendini gösterip diğer orta ve üst basslarda yerine göre azalıp-artan bir performansı var.
    Normalde orta-üst bass'ları duymaya alışık olduğum için kulakiçilerde daha önce çok görmediğim alt-bass sunumu ile çok sevdirdi kendini.
    Miktar olarak yeterli ve diğer frekanslara çok bulaşık olmuyor ancak eksikleride yok değil.
    Karmaşık bir solo, esntruman sayısının arttığı aynı anda birçok enstrumanın distorsiyonla yüksek hızlı çalındığı şarkılarda biraz karışıyor işler.
    Çoğu tek sürücülü dinamik kulaklık zaten aynı durumu yaşıyor.
    Aynı anda çok sesli şarkılarda minimum distorsiyonda çalmak için biraz seslerde değişme olması basslardan çalıp diğerlerine dengelemesi normal.
    Ancak daha tane tane çalan kayıtlarda (jazz,blues,soul vs) basslar daha derine inebildiği için daha etkileyici.

(Portishead/It could be sweet)
    Parçanın ilk girişi muhteşem derinlikte basslar ile karşılıyor ancak diğer enstrumanlar ve vokal girişinde biraz geri çekiliyor.
    Vokal susunca tekrar ön kısma giriyor.
    (Massive Attack/Unfinished sympathy)
    Benzer bir sunum burda da mevcut.
    Vokal nerde başlarsa orda hafif geri plana düşme mevcut.
    Konsantre bozmuyor.Tek taraflı odaklanma yok.
    (Massive Attack/Splitting The Atom)
    İlk girişteki basslar adeta subwoofer'casına uzayabiliyor.
    Derinden ve tatminkar.Bu uzamanın diğer yerlere saldırısı yok ilginç bir şekilde vokal başlayınca uslanıp yerini vokale bırakabiliyor.
    (Morcheeba/Blood like lemonade)
    Altlardan gelip diğer frekanslarla birleşen cümbüş olan şarkıda basslar başarılı, belkide dinlerken en sevdiğim bass sunumu budur.
    Oldukça yumuşak, hızlı, abartısız ve sade.
    (Linkin Park/Lying from you)
    Şarkı sonuna kadar inatla devam eden gümbürdeyen basslar, diğer solo ve nakarat ile birleştikten sonra bile etkisini bırakmadan güçlü bir sunum var.
    Tebessüm oluşturan bir etkileyicilik :))
    (Sevdaliza/Human)
    Kickler biraz geride gibi arkasından uzayan bass tonları daha baskın.Şarkının sonundaki basslar üstten-alta geçiş yapıyor.Bozulma ve ayrıntı kaybı yok.
    (Ten Walls/Walking with elephants)
    Sanki biraz kicklerde eksik var.Kickler burda pek yeterli gelmedi.
    (SNNRN/Raindrops-Radio edit)
    Burda kicklerin altındaki alt basslar daha baskın.
    Kicklerin üstünde ancak hız olarak neredeyse aynı.
    Fazladan uzama, boğulma yok.
    (Croatia Squad/Machine-Illusionize&VisageMusic Remix)
    Kickler başarılı dolu dolu, yüksek seslerde gözlerde basınç ile kırpışmalar oluşabilir.

Mid

Midler çok kendini gösteren cinste değil, eksik de değiller ancak ön planda da değiller oldukları yerin hafif üstüne çıkmış olasalar daha sıcak bir etki ile daha iyi olabilirlerdi.
    Vokal sesleri soğuk ve biraz daha tizlerden geliyor.
    Hatta Ella Fitzgerald'ın yorumladığı kısımlarda "Cheek to cheek" şarkısında 10yıl gençleşmiş bir Ella Fitzgerald duyunca çok şaşırdım :))
    Enstruman ayrımında pek katkısı olmadığından soğuk midlerin etkisi tüm vokallerde aynı normalden daha tiz bir etkiye sahip.
    Ancak en güzeli Laura Fygi'nin koyu ve hafif pes sesini daha sevimli hale getirdi.
    Sophie Milman/Lonely in New York çözünürlük bakımından da sahne olarak da bu soğukluğun olumlu katkısı oldu.
    Hazır çözünürlük demişken Pauline Croze'nin "La rua madureira" şarkısında daha önce duyamadıklarımı duymuş olmanın sevinci içerisindeyim.(Stacey Kent "Quiet nights of quiet stars" şarkısı da aynı şekilde.)

Tiz
    Burda biraz üzülüyorum çünkü tizlere karşı sanırım biraz duyarlıyım.Keşke elimde kalın bir törpü olsada şu tizlerin sivriliğini-sertliğini birazcık yontsam-yumuşatsam diyorum.
    Tizlerde sert bir sunum vardı burn-in süresince pek yumuşamadılar ancak çözünürlük hissi muazzam arttı diyebilirim.
    Hafif sibilance etkisi görmedim dersem yalan olur.
    Pink Martini "Amado Mio" şarkısında vokalin yükseklerinde ve solo trumpet kısmında gözlerim hafif dans etti.(Benzer bir durum Koop "Koop İsland blues" şarkısında da mevcut.)
    Bunun yanında Mop Mop "Loa Chant feat. Sara Sayed" şarkısında da tizlerin yoğunluğu ve üst frekans dengesi bir ziyafete de dönüşmedi değil.(Laura Fygi "Caravane" şarkısında arkadaki zillerin vuruşları çok etkileyici.)
    Gel gelelim rock türüne bu tizler hiç samimi değil çok defa dinlememe rağmen ağır zil geçişleri yoğun sololarda karışma eğiliminde.
    Disturbed "Façade" ve Five Finger Death Punch "My Nemesis" elektronun distorsiyonu ile ziller karışıyor ve vuruşlar kaybolurken, Audioslave "Show me how to live" ve Alter Bridge "Lover" şarkısında herşey normal.

Sahne etkisi
    Sahne anlamında yatay konumlu çok derin olmayan kayıta göre şekil alabilen, ferah, vokalin duruma göre yakına gelip hafif geride kalabildiği detay anlamında da tatminkar bir alan algısı mevcut.
    Özellikle audioengine d1 ile alan algısı daha kuvvetli ve hissedilir oldu.

Genel

Kulaklık genel olarak sıkışmaya gelemeyen tizleri,yüksek seslerde rock gibi türlerde karışmaya müsait üst-mid,tiz dengesi yüzünden çoğunlukla, daha heavy metalimsi türlerde yorulmaya sebep verebilir.
    Kayıttan kayıda, şarkıdan şarkıya değiştiği için çok olumsuz bir izlenim bırakmadı.
    Her müzikte ayrı bir sunum ile karşılaştım diyebilirim.
    Bass kısmı minik bir tepecikle ilerleyip midlerde hafif çekinik tizlerde ise yükseklere doğru çıkıp arayı açan bir grafikte.Değişik oranlı bir v-shape diyebiliriz.
    Fiyatı 99$ değilde 299$olsaydı daha sert eleştirileri hak ederdi, ancak kusurlu olan yerleri, iyi yapabildiklerine oranla göz ardı edilebilecek bir kulaklık.Tiz hassasiyeti olanlar almadan önce mümkünse denesinler.
    Üzerinde stock gümüş kabloya yükseltme yapmayı planlıyorum, ümidim tizleri biraz toparlamak ve istediğim sounda getirebilmek.
    Eğer amacıma ulaşabilirsem uzun süre kulaklık arayışına girmeyeceğime eminim.
    Normalde en çok dinlediğim jazz olduğundan beğenimi kazandı.
    Ancak hala kaynak anlamında hakkını verebildiğimi düşünmüyorum.
    Audioengine d1+macbook pro ve iphone kullanarak tidal üzerinden kullanımı gerçekleştirdim.
    Genel kanaatim kendimce fiio f9'dan daha renkli daha eğlenceli çözünürlük hissi olarak daha önde bir iem.
    Bazı yorumlarım acımasız olabilir kusura bakmayın :))
    Keşke tfz müyendisleri yaparken bizede sorsalarmış belkide eksiksiz bişey çıkabilirmiş :))
    Saygılarımla....

İnceleme güncellenmiştir....

Son düzenleme: 13 Kasım 2017
    DefinitioN, Dr. Boom, SalihArslann ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    141
    Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. Fiyatıyla beraber düşününce bence IE80 bunun yanında çöp.
    Bu arada konu ismi fan grubu olarak değişebilir bunu hak eden bir kulaklık. İyi günlerde kullanın. Pişme sonrası daha detaylı inceleme bekliyoruz.

bora şahin ve Zenetic bunu beğendi.
  3. furkan kocyigit

furkan kocyigit MP3

Beğenileri:
    56
    biraz parlak demişler incelemelerde. metal'de sorun yaratır mı sizce? pişmesini beklemek gerek tabi ancak 11.11'e 2 gün kaldı :D

Son düzenleme: 8 Kasım 2017
  4. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    145
    Tizler de parlama kadar aşırılık yok lakin sert bir sunum var.
    Kaynağa göre de değişeceğini baz alırsak tizleri abartılı bir kaynakta parlama yapabilecek potansiyelde.
    Hafızalı köpük uçlarla da tizleri öldürmek mümkün tabi.

furkan kocyigit bunu beğendi.
  5. complete

complete WAV

Beğenileri:
    1.022
    Hayırlı olsun, nerden, kaça aldınız, siyah renk göremedim ali'de inceleme için teşekkürler..

furkan kocyigit bunu beğendi.
  6. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    145
    Renk siyah değil gümüş renk, ancak gümüş gibi gözükebilmesi için gün ışığına ihtiyaç duyuyor :))
    Krom deseler daha iyi olurmuş.Oldukça koyu yüksek ışıkta gümüşe dönen bir renk yapmışlar bende şaşırmıştım açıkçası kutuyu açınca...
    Amazon>shenzenaudio>99$

furkan kocyigit ve complete bunu beğendi.
  7. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    923
    Massdrop'ta şu an 80$, gri seçme imkanınız da var.

8. Elano68

Elano68 FLAC

Beğenileri:
    474
    Massdropta gumruk masrafi olur ama muhtemelen.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. bora şahin

bora şahin MP3

Beğenileri:
    125
    Fun kulübün:) ilk üyesi olarak eline sağlık gayet güzel olmuş inceleme. Artılarını ben de yazmayayım bu delibaş afacanın (çünkü başlarsam kontrolü kaybedebilirim diye korkuyorum:) ) tek dikkat edilmesi gereken tarafına geçeyim oldukça dinamik ve dolu dolu sunumu düşük ohm ile birleşince özellikle karakterine paralel sıcak olmayan güçlü kaynaklarla birleşirse (hidizs ap 100 benim kullandığım) bir süre sonra yorucu olmaya başlayabiliyor kulaklık ( daha çok agresif rock-metal için geçerli, seviyoruz yapacak bir şey yok:) ). Hoş ister istemez volume tuşuna elinizi götürtmesinin de payı var bu durumda. kulaklar yorulana kadar geçen o süre de çok fena tabi:)

mfya ve Zenetic bunu beğendi.
  10. Ozgur

Ozgur MP3

Beğenileri:
    10
    Teşekkürler güzel anlatım. Bende bu aralar bu kulaklık ile ilgiliyim. Merak ettim. bende şu 11.11i bekliyorum alacağım inşaallah bakalım.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

11. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    13
    Malzeme kalitesi nasıl peki başka bir forumda malzeme kalitesine çöp demişler.

12. Dersolmaz

Dersolmaz MP3

Beğenileri:
    25
    Benim sorum vsonic gr07 ile karsilastirabilecek var mi ?

prostheticwhim bunu beğendi.
  13. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    731
    İlk heyecanla yapilan incelemeler biraz abarti olabilir. Guncellemeleri bekliyoruz :)

14. chemist

chemist FLAC

Beğenileri:
    121
    Bu kulaklığı incelemede bende denemiştim. Bu fiyata inanılması zor bı sesi var. İşin garibi tizler bana pekte sert gelmemişti. Hatırladığım kadarı ile ses kalitesi olarak ie80 den daha kaliteli, ancak sahne derinliği ie80 kadar başarılı değil. Herşey aynı duzlemden gelir gibiydi. Tabi daha uzun süreler denemek lazım ama şunu da hatırlıyorum ki çoğu kişi 80 dolar olabileceğine pek inanamamisti :)

refuserQ, mattiadestro ve bora şahin bunu beğendi.
  15. Dr. Boom

Dr. Boom FLAC

Beğenileri:
    384
    K3 Pro ile kapıştıracak varsa çok iyi olur, büyük ihtimalle 11.11'de dayanamayıp alacağım :D

16. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    145

Bora abinin kullandığı kablo farklıydı hatırladığıma göre daha üst kalite custom upgrade kablo ile denedik buluşmada.
    Zaten kendi de demişti %10 luk bir iyileştirme sağladı bu kablo diye.
    Bende stock kablo var burn-in bitene kadar iphone uyumlu kontrolcülü bir kablo bulursam iyi kalite alıp birde öyle denemek istiyorum.
    Sahne ferahlığı ve alan algısı olarak çok önde ie80'den.
    Tizler yüksek şu haliyle ve çözünürlük olarak daha iyi ie80'e oranla.
    Göme göme bitiremedim bende şu ie80'i :))
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 8 Kasım 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 8 Kasım 2017 ---
    10 güne kadar pişer diye düşünüyorum bakalım 150-200 saat diyolla.

furkan kocyigit ve mfya bunu beğendi.
  17. furkan kocyigit

furkan kocyigit MP3

Beğenileri:
    56
    istanbul'da olsam deneyip çoktan almıştım belki, kütahya'nın zararları :D

Elano68 bunu beğendi.
  18. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    141
    TFZ'yi buluşmada kısa süreli dinlemiştim ama aklımda kaldığı kadarıyla anlatmam gerekirse; tfz sesi genel olarak daha V karakterde ve gövdeli verirken gr07(classic) çok daha iyi çözünürlük ve iyi ayrımda veriyor. Her ikisi de sunmak istediği ses rengine göre güzel kulaklıklar.

Gördüğüm kadarıyla FiiO F9 ile TFZ Exclusive King arasında ciddi benzerlik var ve şahsi kanaatimce TFZ bir tık daha iyi ama dediğim gibi gr07 daha farklı bir kulaklık. İkisi arasında daha iyi demek sadece kendi zevkim için doğru olur.

(GR07 Classic, Exclusive King'ten daha iyi diyeceğim ama fan sayfasında topa tutulmak istemiyorum :D )

19. furkan kocyigit

furkan kocyigit MP3

Beğenileri:
    56
    hangisi hangi türe daha iyi gider sizce hocam?

20. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    141
    Bence tfz metal ve tekno için gayet güzel. Hızlı çalabiliyor.
    Vsonic ise hafif rock, pop ve klasik müzik için iyi diye düşünüyorum. Gr07 ile duyduğum gitar sesleri çok etkileyiciydi.

furkan kocyigit, refuserQ ve Dr. Boom bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş