Tidal, Spotify vb. ve harici DAC kullanımı

'DAC' bölümünde Chaturanga tarafından 17 Nisan 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Arkadaşlar harici bir DAC telefona bağlanınca Tidal ve Spotify dinlenirken ses DAC üzerinden alınıyor ancak tam olarak nasıl bir işlem yapılıyor açıklayabilir misiniz?

Ben harici DAC ile telefondan sadece USB Audio Player Pro ve benzeri bir programla müzik dinlenebilir sanıyordum ve hiç Tidal yada Spotify denememiştim ancak bugün kazara Tidal ve Spotify'ın da bu şekilde çalışabildiğini gördüm.

Ancak emin olamadım müzikler DAC ta mı işlem görüyor yoksa telefondaki Tidal yada Spotify uygulaması tarafından işleniyorda DAC çıkışından sadece işlenmiş o sesi mi alıyorum?

Bu arada telefonun kulaklık çıkışı da inaktif olmuyor oradan da ses alıyorum harici DAC takılıyken. Ve kıyasladığımda DAC tan gelen ses kesinlikle bariz üstün bu durumda da DAC ta işlenen sesi aldığımı düşünüyorum.. Ama emin olamadım.

2. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Telefondaki yazılıma göre değşir, sony androidler(z serisi ve z1den sonraki modeller) ve ioss cihazlar dacta işletiyor. Diğerlerini bilmiyorum.

3. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Telefondan dinlediğiniz Tidal ve Spotify müzikleri ; eğer kullandığınız harici DAC'a dijital sinyal olarak intikal etmiyor ise , bu müzikleri , telefonun üzerindeki DAC'ın proses etmesi sonucu dinliyorsunuz demektir.

4. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Hocam sanırım DAC işliyor sesi, çünkü kalite olarak USB Audio Playerdan Tidalle bit perfect açık olarak DAC üzerinden dinlediğim kaliteyle, telefondaki Tidal uygulamasından aynı parçayı açıp DAC çıkışından aldığım ses arasında hissedilir bir fark yok. Ama telefon çıkışından alınan sesten tamamen farklı.

5. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    675
    Micro usb üzerinden verilen digital sinyali telefonun üzerindeki dac ın işleme ihtimali sıfır.

6. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    USB Audio Player Pro nasıl yapıyorsa Tidal uygulaması da desteklemeye başlamış olabilir mi? Çünkü ses kalitesi USB Audio Player Pro ile DAC üzerinden dinlediğimde nasılsa, Tidal'den açtığımda da DAC tan aynı sesi alıyorum.

7. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Yanlış ifade etmişler, demeye çalıştıkları şey foobar2000deki gibiydi raw veriyi göndermek yerine software olarak işleyip daca kalitesiz veri gönderip göndermemesi muhtemelen

8. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    @Pax @Nazım Mantıken bu mümkün değil diyemeyiz hocam bit perfect denen özellik UAPP de zaten bu değil mi, telefondan bitler hiç işlenmeden direk DAC a gönderiliyor ve analoğa çevri DAC üzerinde gerçekleşiyor, external DAC ların amacı bu değil mi zaten?
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Nisan 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2017 ---
    Tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorum, Tidal çalıştırarak kullanırken USB Audio Player Pro'daki "Android üzerinde çal" seçeneği gibi bir durum ortaya çıkıyor. Sesi yine DAC çıkışından alıyorum ama müziği Android'deki uygulama işliyor ve DAC a veriyor (mu acaba :)).

Head-fi da da sormuştum oraya gelen bir cevapta DAC bu durumda upsample yapıyor olabilir dedi. Muhtemelen böyle bir durum var.

Ses kalitesi kesinlikle telefondan daha iyi ve hatta bit perfect DAC üzerinden dinlemeye göre de ilk anda fark edilen bir kalite azalması yok. Biraz detaylı dinleyince bit perfect doğrudan DAC üzerinden çaldığında daha temiz, net ve detaylı gibi geldi eğer çalışma mantığını doğru yorumladıysam.

Tidal dinlerken de doğrudan DAC üzerinden çalamaz çünkü Tidal zaten şifreli olarak parçaları tutuyor ve kendi uygulaması dışında bir uygulama yada DAC şu anda o bitleri çözemez. Android Tidal uygulaması parçaları decode ediyor daha sonra DAC a veriyor oda upsample yapıyor galiba...
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Nisan 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    Bu arada DAC üzerinden Tidal uygulaması ve USB Audio Player Pro üzerinden dinlediğim müziği bir de Spotify da dinleyeyim dedim aman Allah'ım o ne kulaklarımın pası geri geldi :)

9. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Hocam, dactan analog veri çıkar, adı üstünde :) dacta ilendikten sonra da analog veriyi micro usb ile aktarabilmeniz mümkün değil, durum yukarıdaki mesajımdaki yazdığım gibi olur normal bir senaryoda.

Şifreli veri yorumunuza da katılamayacağım, öyle bir şey olsa telefonun içerisindeki dac da tanıyamaz, o şifrelemeyi tidal zaten çalarken çözüypr ve daca ses verisi olarak gönderiyor.

10. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Hocam Tidal uygulaması öncelikle şifreli veriyi açıyor, Androiddeki uygulama işliyor derken Tidal uygulaması şifreli veriyi açıp sonra DAC a açılmış bitleri veriyor olabilir demek istedim, UAPP deki bit perfect uygulamasına benzer bir özelliğin Tidal uygulamasına da gelmiş olabileceği örneğini bundan verdim zaten. DAC tan çıkan Analog veriden bahsetmiyorum :)

Şifreli veri derken Tidal offline müzikleri şifreli olarak saklıyor, bunu açıp telefon DAC ına da veren Tidal uygulaması.

11. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Yahu Hayri hocam, şifreli veri olduğu için dac çözemez demişsiniz, ama telefondaki kulaklık jackına kulaklık taktığınızda arada bir dac yok mu, o nasıl çözüyor öyleyse?

Şifreleme olayı indİrilen dosyanın kopyalanmasının önüne geçmek içindir, daha sonrası normal bir player gibi işler.

12. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Nazım hocam şifreleme olayı sadece kopyalamaya karşı ise bana Tidal offline parçaları kopyalamaya gerek kalmadan Abdroid üzerinde oynatacak bir player bulabilirsen çok memnun olurum :)) Tidal şifrelemesinin 2 amacı var Tidal dışında bir uygulamanın offline parçaları çözememesi ve kopyalanamamasıdır.

13. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    İkisi aynı kapıya çıkmıyor mu sence Hayri hocam? :) kopyaladıktan sonra turşusunu kuracak halim yok ya :)

14. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Aynı kapıya çıkmıyor Nazım hocam sen Tidal dosyalarının şifreli olmasına rağmen o haliyle telefon DAC ı tarafından çözüldüğünü savunuyorsun ben ise Tidal uygulamasının şifreyi açtığını ve decode edilmiş bitleri telefon DAC ına gönderdiğini söylüyorum :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Nisan 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2017 ---
    Bu arada kopyalanamamadan kastım kopyalanıp başka bir cihazda çözülmesinin engellenmesini kastediyorum, yoksa offline Tidal dosyaları kopyalanabilir ama Tidal uygulaması dışında açılamaz.

Nazım bunu beğendi.
  15. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Aynı şeyden bahsediyoruz öyleyse, büyük ihtimalle normal bir player gibi işler diyişimi yanlış algıladınız...

Chaturanga bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Ok aynen hocam aynı şeyleri söylüyoruz farklı kelimelere yoğunlaştık :)

Nazım bunu beğendi.
  17. melihgezer

melihgezer MP3

Beğenileri:
    20
    Laptop için ses kartı mı dac mı önerirsiniz?sistem olarak gigaworks t20 kullanıyorum.

18. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Harici ses kartları genelde oyun veya sinema için özelleştirilmiş oluyor diye biliyorum.

Müzik için sorduğunuzu varsayarak DAC adı altında satılan bir ürün almanızı tavsiye ederim.

mfya bunu beğendi.
  19. melihgezer

melihgezer MP3

Beğenileri:
    20
    Evet hocam müzik için gerekiyor.150 lira kadar bütçem var,bu butçeye göre maksimum verimi alabileceğim dac tavsiyeniz var ise memnun olurum.Şuan için linkteki ürünü inceledim ve eğer uygunsa bunu almayı düşünüyorum.Görüşleriniz benim için çok önemli.

https://tr.aliexpress.com/item/FX-D...&terminal_id=4632a2477ad643699ab397fda7e29a51

20. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Cihazı dinlemediğim için bir şey diyemiyorum açıkçası, kullanan arkadaşlar varsa yorum yapacaktır ama cihazla ilgili yabancı forumlardaki yorumlara bakmanız daha mantıklı olabilir.

Sayfayı Paylaş