Tralucent Audio 1 Plus 2 İncelemesi

'Tralucent Audio' bölümünde UmutecH tarafından 5 Temmuz 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Merhabalar,
    Öncelikle Techno-fi üyelerinin dışında da bu yazıyı okuyacak kişileri düşünerek, yazının sonuna aşağıda geçen bazı sözcüklerin ne anlama geldiğini açıklayan küçük bir sözlük eklediğimi belirtmek isterim.

Tralucent Audio 1 Plus 2 Evrensel Hibrit Kulakiçi Kulaklık

Tralucent Audio'da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Sevgili Baran'ın Tralucent'i getirteceğiz dediğinde o ne yahu demiştim. İlk sözüm 1300$'a iem'mi olur saçmalamayın oldu. Stok kablosunun 400$, yükseltme kablosunun da 700$ olduğunu öğrenince kısaca ''oha'' dedim. Tralucent Audio 1plus 2'den bundan sonra kısaca 1plus 2 olarak bahsedeğim, ''E lasmanında universal deniyor sen niye semi custom diyorsun? '' diyorsanız, o bence tamamen satış politikası. Rengini, desenini kendim belirlediğim tamamen el yapımı bir kulaklık bence semi custom' dır.

Öğrenebildiğim kadarıyla Tralucent Audio Çin'li bir şirket. 1plus 2 ise birkaç odyofil'in tasarlayıp, Tralucent Audio'ya ürettirdiği bir ürün. Tralucent Audio'nun 1plus 2'nin haricinde bir de Tralucent Audio T1 ismini taşıyan taşınabilir amplisi var. Bu iki ürün haricinde de başka bir ürünü yok şu an için. 1plus 2 güncellenmiş versiyon veya v2 olarak karşınıza da çıkabilir, bunun nedenini kısaca açıklayayım. Arkasında uluslararası güce sahip bir şirket olmayan ürünler genelde demo olarak üretilip geridönüş alınması için seçilmiş bazı kişilere gönderilir. 1plus 2' nin demosu çok beğenilse de özellikle midlerin geride olmasıyla ilgili şikayetler vardı. Tralucent geri dönüşleri değerlendirerek 1plus 2'yi güncelledi. Aslında demo ürün çıktığında 800-1000$ arasında bir fiyattan bahsediliyordu. Ancak güncellenmiş versiyonun çok iyi tepkiler almasından sonra fiyat 1300$ olarak belirlendi ki bence bir iem için çok yüksek bir fiyat.Buraya tıklayarak Tralucent Audio' nun web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bazı arkadaşlar özelikle dap-dac gibi ürünlerin kasa içi fotoğraflarına istinaden '' o kadar para veriyoruz kullanılan malzemelere bak '' tarzında serzenişte bulunuyorlar. Haksızda sayılmazlar ama bu işte fiyatı asıl belirleyen ürünün performansı, daha açık bir dille ses kalitesidir. Örnek; Hiçbir güncelleme geçirmemesine ragmen her geçen sene fiyatı katlanan Tera player. Neyse ana konumuza dönelim.

1plus 2'ye ulaşmakta hiç kolay değil, normal şartlarda ürünü satın almak için firmayla mail ile ulaşmanız lazım ki Çinli'ler le iletişim eziyet gerçekten. Hasan'la Baran'ın çok eziyet çektiğine şahit olduğumu da belirteyim :evl Aslında son zamanlarda Musica Acoustics'de satmaya başladı ama genelde stok yok nedense. 1plus 2' nin bir diğer özelliği de renk-desen seçimini aynı custom kulaklıklardaki gibi kullanıcının tercihlerine bırakması ki, bu kadar para verdikten sonra bana özel bir ürün olsun diyenler için güzel bir uygulama. Mesela semi custom denince akla ilk gelen firmalardan biri olan, hatta devamlı olarak 1plus 2 ile karşılaştırılan Fit Ear' ın 334 modelinde renk-desen seçmeniz mümkün değil maalesef. 1plus 2' ye sahip olmanız için yaklaşık 1-1,5 aylık bekleme sürecini unutmamanız gerektiğinide eklemek isterim.

Kutu içeriği ise tam bir rezalet yani kısaca boş :evl aşağıda da göreceğiniz üzere o kadar para ödeyip karton kutusu bile olmayan bir plastik kutu ile karşılaşıyorsunuz. O kadar para ödedikten sonra içinden küçük altın çıkmasını beklemesem de, en azından birkaç tane fazladan uç, aksesuar vb. birşeyler koysalardı keşke.

YAPI :

Genel malzeme kalitesi olarak bir eksiği yada fazlası yok diyebilirim.Kasada işçilik çok iyi düzeyde görünse de bir heir kadar değil tabi. Kasa çok büyük ancak rahatlığında da herhangi bir problemi yok. Büyük kasa kulağın dışına taştığı için yatarken kullanmak küçük de olsa problem. 3,5mm'lik jack çok sağlam ve bence çok da şık. Sıkıntı nerede tabi ki kabloda. Kablo haliyle saf gümüş ve üzerine birde sert plastik kaplamayla birlikte iyice sertleşmiş. Ayrıca mikrofonik etki de mevcut. İlk zamanlarda kablosunun sertliği gözüme batsa da kullandıkça alıştığımıda belirteyim ki, saçma bir şekilde kullandıkça yumuşuyor. Normal şartlarda bu kadar sert kablo'nun ergonomiyi kötü yönde etkilemesi lazım. Ancak 1plus 2 ergonomi konusunda çok başarılı. O kadar büyük kasa ve sert kabloya rağmen oldukça rahat bir kullanım sunduğunu da belirtmek isterim. Bu rahatlığın bence iki nedeni var. Birincisi normalden çok daha uzun tutulmuş sabitleyici ve pin kapağının şekli. Sonuçta kablo da değiştirilebildiği için çok da takmamak gerekiyor aslında. Yine de kablo tahmin edemeyeceğiniz kadar sert.
    Stok kablosunun ses kalitesine etkiside çok üst seviyede. Stok kablo haricinde 5-6 kablo denedik ancak hiçbiri stok kablonun sunduğu ses kalitesine yaklaşamadı maalesef. Stok kabloyu başka kulaklıklara taktığımızda ise takılan kulaklıklara sınıf atlattı diyebilirim. Unutmadan 1p2'nin yükseltme kablosuda mevcut. Dilerseniz 795$ karşılığında gümüş altın karışımlı kabloya sahip olabilirsiniz. O kablonun daha iyi olduğu söyleniyor ama fiyatı hi-end bir dap kadar. Tercih sizin tabi ki.

1plus 2 çok iyi bir dış ses izolasyonuna da sahip değil. İçinde barındırdığı dinamik sürücünün havaya ihtiyaç duyması nedeniyle kasasında bulundurduğu hava ızgarası ile orta halli bir ses izalosyonu sağlıyor. Benim için ilk tercih ses kalitesi olduğundan ve çok gürültülü ortamlarda müzik dinlemediğimden benim için önemli değil. Ancak dış ses izolasyonuna önem verenler için eksi puan olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

SES:

Aslında 1plus 2' nin incelemesini yapmaktan elimizde kendi sınıfında ürün olmadığı için vazgeçmiştik. Yani şöyle bir sorunumuz var neyle karşılaştırırsak karşılaştıralım 1plus 2 hepsinden iyi olacaktı. Ama incelemesinin forumda olmamasını da eksiklik gördüğüm için çok detaylı olmasa da okuyan arkadaşların fikir alabileceği bir yazı hazırlamak istedim.

Tekrar belirteyim bu ürünün fiyatı 1300$ ve ses kalitesi olarak custom'larla yarışıyor. Hatta rahatlıkla bir çok custom'dan daha iyi bir ürün olduğunu belirteyim. Yani burada w4, pfe232, sm64 gibi kulaklıklarla karşılaştırmak mantıksız ve adaletsiz olacaktır. Ben sadece kafanızda sesi daha iyi canlandırmanız için malum kulaklıklardan az da olsa bahsedeceğim.

1plus 2' nin bildiğimiz universal iem' lere fark attığı en belirgin başarısı, sahne ve konumlandırmada. Aşırı detaylı veya çok üst düzey bir enstrüman ayrımına sahip değil. Tabii ki Westone 4 sınıfındaki kulaklıklardan daha detaylı ve daha iyi ayrıma sahip ancak at'la deve değil.

Sahne enine boyuna çarprazlamasına bir hayli büyük. Kısaca çok iyi bir 3d imajına sahip. Konumlandırmayı yapmanız için çok iyi bir kulağa veya kaynağa ihtiyacınız yok diyebilirim. Tabi ne kadar iyi kaynak ve kayıtlara sahipseniz fark o kadar da büyüyor. Kaynağa ve kayıta tepkisi çok iyi düzeyde. Tabi bir de tersten bakmak lazım örneğin kötü kayıtlarda tizlerdeki yapışma çok daha rahat görülüyor.

Konumlandırma demişken örneğin bir rock albümü dinlerken herşey olması gerektiği yerde iken, klasik müzikte de doğru tınıların yanında enstrümanları üst üste bindirmiyor. 1plus 2' de belki de en sevdiğim şeylerden biri vokalist önde mırıldanırken gitaristlerin iki adım arkada yanyana durduklarını tahayyül etmemdir. Biraz abartırsam Adele' in o güçlü sesi kulaklarınızı okşarken, Dave Mustaine'in sololarının birbirine karışmaması, Perlman'ın adamı dumur eden kemanının fazla parlayıp içinizi gıcıklatmayacağı bir ses duymak için 1plus 2'den fazlasına ihtiyacımız yok diyebilirim. Abartmadan devam ediyorum :evl

Genel ses karakterine bakarsak yumuşak ve grenli bir sunuma sahip. Özellikle hoparlör sistemlerinde müzik dinleyen kullanıcıların aradığı analog sunumu gerçekleştirebiliyor. Ses rengini de nötr'ün sıcak tarafında tanımlarken, tertemiz kopkoyu bir arkaplana sahip olduğunu belirtmek isterim. Ses rengi olarak biraz Hifiman hm-801'in sunumuna benzetiyorum ben, ses rengi için grenli tabirini de kullanabilirim.
    Belirgin bas'lara hemen hemen aynı oranda tizler eşlik ediyor. Midler ise daha geriye konumlandırılmış. Ancak bu midleri geride, hacimsiz anlamına gelmiyor sadece yukarıda bahsettiğim 3d sahne için olmazsa olmaz bir şey. Bir adım geriye konumlandırılan midlere sahip olsa da 1plus 2 için bir hayli dengeli diyebilirim. Parlak, analitik, agresif terimlerine uzak bir sunumda 1plus 2.

Tını'da da çok başarılı olduğunu belirtmeden geçmeyeyim. Tınısını çok beğendiğim hatta az enstrümanlı bölümlerde harikalar yaratan ex1000'den de bir hayli önde 1plus 2. Hibrit' in doğansından mıdır nedir bilemediğim, aynı Ultrasone IQ'daki gibi romantik bir kulaklık bu. Tabi iq' da ,işin içine tizler girince o duygusallık kalmıyordu orası da ayrı bir konu. Küçük bir not da ekleyeyim, buradaki duygusallık-romantikliği anlamayan arkadaşlar da olabilir, romantizmden kastım anolagvari sunumdur. Kulaklıkta eksik ararsam, belki de tek diyebileceğim hızlı bir kulaklık olmamasıdır. Analitik, hızlı kulaklık sevenlere biraz sakin bir kulaklık gelebilir. Lambalı ampli havasında demek güzel bir benzetme olacaktır sanırım.

Kulaklığın bir diğer başarısı da transpanlığı. Hatta bazı yorumlarda custom'larda dahil transparanlıkta rakibi yok tarzında yorumlar görebilirsiniz. Buradaki transpanlığı yanlış yorumlayan arkadaşlar olmuş, daha doğrusu transpanlığı ses renginin açıklığıyla karşılaştıran arkadaşlar olmuş. Burada transpanlıktan bahsedilen şey, enstrüman seslerinde renklendirme (coloration) olmamasıdır. Kabaca bir örnek vermem gerekirse re-272 kemanın sesini bir ton açık duyururken, Heir5 ise olduğundan bir ton koyu duyuruyor desem daha kolay anlatmış olurum sanırım. Kısaca gerçekten transparan bir alet.

Kulaklığı yaklaşık olarak 300 saat burn-in'e tabi tuttum. Özellikle 100 saat sonrasında kolay farkedilen ciddi farklar oluştu. Baslar daha yayvan ve kontrolsüzken baslar daha tok ve daha kontrollü hale geldi. Sahne daha da büyüdü ve tizler daha doğal daha yumuşak bir sunuma sahip oldu. Hala burn-in e inanmayan marjinal gruplar var mıdır acaba?

[​IMG][​IMG][​IMG]

Baslar baslar... Hibrit tasarımın en büyük artılarından birini bas seslerde duyuyoruz. 10mm'lik dinamik sürücünün görevi sadece bas vermek nihayetinde. Normal olarak, armatürün tenekemsi küt küt vuran baslarından uzaktan yakından alakası yok. Öncelikle baslar arkaya konumlandırılmış, ilk dinleğimde çok şaşırmıştım, bu kadar bas var ama diğer frekanslarla alakası da yok!! İşte hibrit tasarım burada çok rahat farkını ortaya koymuş istediği kadar derine inen istediği kadar uzayan bir bas sunumu mevcut. Dengeli Armatür sürücü demişken, onun da artısı olan hız'dan feragat edilmiş maalesef. Bas miktarı yukarıda da dediğim gibi az da değil çok da. Ancak kayıt baslı ise gümbür gümbür bas sunumu ile kulaklarınızı titretebilirsiniz.

Altlar miktar olarak az değil, hatta analitik sevenler için fazla bile gelecektir. Örneğin re-272, ck10 veya w4 gibi kulaklıklardan daha fazla bas miktarına sahip. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Sony ex1000 ile aynı seviyede diyebilirim. Ancak ex1000'le de sunum farkı var, ex1000'in basları daha sıkı ve daha sertti. Renk olarak çok benzediklerini düşünüyorum ama çok daha geniş bir alandan gelen, çok daha derine inebilen, uzayabileyen baslara sahip.
    Basların kulaklığın genel ses rengine çok büyük katıkısı var. Analog bir sunum gerçekleştiren 1plus 2'de bu işi asıl nedeni bence dinamik sürücünün ürettiği alt frekansların genel ses imzasına katkısıdır. Midbaslar ise sub baslara göre daha kontrollü denebilir. Midbas kamburluğu veya azlığı gibi bir sorunu yok. Sıcak ve yine geniş midbaslara sahip 1plus 2.

Mid sunumu ise w4 gibi dolgun, sıkışık ve yakın veya sm3 gibi parlak ve sivri değil. Bir adım geriye konumlandırlmış enstrümanlara ortada vokaller eşlik ediyorlar. Pfe 232' de en çok şikayet edilen midleri duymak için sesin normalden daha fazla açılmasına ihtiyaç duyulması gibi bir durumda yok. Aslında bu kısmı yazıya dökmek biraz zor, dinlemeniz lazım. :evl Benim haricimde kimse 1plus 2' yi detaylı yorumlayacak kadar dinlemese, de kime midleri geride mi diye sorsam hayır dediğini de belirtmek isterim. Özellikle konumlandırması iyi kafaüstü kulaklık kullanıcıları ne demek istediğimi çok daha iyi anlamıştır sanırım. Ses renginden dolayı altlar ve ortalar bazı kişilere çamurlu da gelebilir diye düşünsem de bu tamamen karakter meselesi bence. Kötü kayıtlara tepkisi de aşırı olmamakla birlikte kulaklığın iyi kayıtlara ihtiyaç duyduğu açık. Örneğin kötü kayıtlar üst midler çatlamaya çok müsait bir hal alıyor. Yine de bir re-272 kadar'' ben kötü kayıtım, kötüyüüm bööö '' diye de bağırmıyor.

Tizlerrr, Anarşik tizler; 1plus 2' yi ilk dinlediğimde özellikle Burn-in öncesi, tizler fazla yapışık ve üst üste gelmişti. Hem burn-in' in tizleri yumuşatması hem de benim kulaklığa alışmamla şikayetim ortadan kalktı. Aslında bunun asıl nedeninin kayıtlardan kaynaklandığını anlamam aynı bölümlerde He-6 ile aynı şikayetleri yaşamamla anladım. Yine de tizler için hızlı bölümlerde çok iyi iş çıkardığını söyleyemeyeceğim. Örneğin pfe 232' nin tiz sunumunu çok sevmiştim, tepkileri çok hızlı, çok detaylı hissettiren bir tiz sunumu mevcuttu. Ama o da aynı kayıtlarda tizlerdeki tepe noktalardan dolayı çok rahatsız edici gereksiz agresif oluyordu. Özellikle üst frekansların yoğun kullanıldığı parçalarda kaliteli kayıtlara çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu da belirtmek isterim. Kısaca tiz sunumu için transparan,yumuşak ve doğal tabirlerini kullanacağım, köşeli ve sert değiller. Tizlerin doğru yerde durduklarını yani önde veya geride olması gibi bir durum da yok ortada.

Sonuca gel artıkın .... Yeri geldiğinde fışkiyesi kırılmış biri kadar duygusal, yeri geldiğinde de ben buna 2500 tl verdim çok mu marjinalim acaba diye düşündüren bir ürün olmuş 1 plus 2. Kulaklıkta sorun ararsak belki de tek diyebileceğim hızlı bir kulaklık olmamasıdır. Aslında benim gibi yeri geldiğinde thrash metal dinleyen biri şikayetçi değilse kimsenin şikayetçi olacağını da sanmıyorum açıkçası. Dediğim gibi 500-600$ bandındaki kulaklıkları kullanan ve analitik karakter sevdalıları hariç, bu ürün her yönden yükseltme olacaktır onlar için. Kısaca son sözüm parası olan alsın. Parası olmayan boşa dinleyipte canını sıkmasın diyerek, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

[hr]

Gereksiz Sözlük:

Iem: İngilizce in ear monitoring. Türkçe Kulakiçi kulaklık. ( Aslında değil ama halk dilinde iem kulakiçi kulaklık oldu çıktı)

Evrensel Kulakiçi Kulaklık: Fazla açıklamaya gerek yok sanırım. Kısaca bildiğimiz her yerde satılan, kullanıcının kulağına uygun uçlarla kullanabileceği kulaklıklar.

Custom Kulaklık: Kişiye özel olarak üretilen bir kulaklık çeşidi. Kendi kulak kalıbınıza özel olarak yapıldığı için sadece yaptıranın kullanabileceği bir ürün diyebiliriz custom kulaklık için. Bir başkasının kullanması için tekrar firmaya gönderip kullanacak kişinin kulak kalıbına göre tekrar üretilmesi gerekli.

Semi Custom: Tasarım olarak custom kulaklıkla hemen hemen aynı olmakla birlikte kişiye özel kalıp alınmadan üretiliyor. Evrensel kulaklıklardan bildiğimiz slikon veya köpük uçları semi-custom'larda kullanabiliyoruz. Daha doğrusu son kullanıcı için kullanım açısında herhangi bir üniversal kulakiçi kulaklıktan farkı yok diyebiliriz. Semi custom genelde odyofiller arasında kullanılan bir terim.

Hibrit Tasarım: Aynı kasa içinde hem dengeli armatür sürücü hem de dinamik sürücü kullanılan tasarım.

brsdrgn ve moonstar bunu beğendi.
  2. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Uzun zamandır bekliyordum. Ellerinize sağlık :ok

3. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Umut abi eline sağlık;
    Ancak incelemeyi tam okumadım bir kaç şey diyeceğim:
    Diğer IEMler düzeyinde değil demişsin,altına ben de imzamı atarım.Bu sebeple okuyanlara diyeyim ki orada W4,232 yi görüp demekki onun şöyle hali diye düşünmeyin alakası yok.
    Tekrar eline sağlık,denk gelen okuduğum kısımları diyeyim 1p2 ye böyle bir inceleme yakışırdı.

4. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Teşekkürler arkadaşlar. Evet Tahsin aynen öyle. Oku ama bir ara :evl

5. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    474
    Eline sağlık. Merak ettik valla :)

6. expander

expander FLAC

Beğenileri:
    78
    Duyduğum en mükemmel sesli kulaklık bu diyebilirim, çok güçlü bir sesi var, pahalı ama Ferrari kullanıyormuş hissi veriyor insana (Ferrari gerçekten kullandım :cheesy: ) Kablo konusunda katılıyorum sert odundan hallice, ama o kalınlıkda saf gümüş örgü kablo çok da yumuşak olamazdı gibi geliyor.

Ben Tralucent'i almayı şu tabloyu gördükten sonra karar verdim, nerede konumlandırıldığı daha iyi anlaşılır sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  7. DarkTemplar

DarkTemplar WAV

Beğenileri:
    42
    Boyle bir urunu korkmadan alip bize tanittigin icin tesekkurler Umut :) Inceleme ise net, ben yapisini anladim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

8. Fresk

Fresk FLAC

Beğenileri:
    3
    Eline sağlık Umut, merak ettiren bir iem olmuş :)

9. yam_tar

yam_tar MP3

Beğenileri:
    4
    Üstad emeğine sağlık.İnceleme için teşekkürler,zevkle okudum.

10. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Teşekkürler arkadaşlar. Ürünü foruma kazandıran Baran'dır asıl teşekkürümüz ona olmalı. Yeni şeyler de gelecek yakında inş. Nuri o liste de bir gariplik var sanki konu linkini atabilir misin.

11. expander

expander FLAC

Beğenileri:
    78
  12. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Ancak bitirebildim. Okuduğum kadarıyla gerçekten çok iyi iş başarmışlar galiba. Peki sizce bir customa(jh16 seviyesinde) karşı tercih edilebilir mi?

13. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Eline sağlık Umut :) Fışkıye göndermelerini de ilgiyle takip ediyoruz.

14. MTRMSK

MTRMSK FLAC

Beğenileri:
    361
    Abi eline sağlık da bu 1plus2 3 aylık 2+1 kirasına denk geliyor yahu.

15. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Tekrar teşekkürler arkadaşlar.

jh16 yerine tercih edilebilir mi ? Ben kesinlikle tralucent'i tercih ederdim ama bir başkası jh16'yı tercih edebilir bu işler böyle her zaman söylediğimiz gibi. İkisinide almak gibi bir niyetiniz olmadığını tahmin ettiğimden daha fazla ayrıntıya girmiyorum :evl

Ben ucuz, her eve lazım demedim ki :evl

Ben sıramı savdım Cihan sıra sende :naughty

Nuri link için ayrıca teşekkürler.

Son olarak bu seviyeye çıkacak arkadaşların acelesi yoksa biraz beklesinler çok iyi bir ürün daha gelecek büyük ihtimalle.

16. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    Çok güzel ve akıcı bir inceleme olmuş okumaya başlamamla bitmesi bir oldu teşekkür ederim.

17. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Hocam inceleme için teşekkürler.Okudum komple.Elinize ve kulağınıza sağlık.Baran Bey'e de ürünü getirttiği için ayriyetten teşekkürler. :)

18. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.075
    Eline sağlık Umut Abi.

19. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Elinize saglik, tesekkurler. Su hassas gunlerde ben gibi geziciler bunu cok sevdi :)

HTC One cihazımdan gönderildi

20. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Hepsini okudum, eline sağlık abi.

İncelemeyi okurken şunları şunları yazarım diye kurmuştum cümlelerimi, yazı bitince unuttum. Yine gelirse burayı düzenlerim artık :)

Sayfayı Paylaş