Tralucent Audio 1 Plus 2 İncelemesi

'Tralucent Audio' bölümünde UmutecH tarafından 5 Temmuz 2013 tarihinde başlatılan konu.

 1. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Evet reference1'den bahsediyorum, ancak dinlemediğim için birşey demek istemem ama daha iyi olduğu yönünde herkes hemfikirdi son incelediğimde.
  Dediğim gibi mail ile iletişime geçerseniz net fiyat alırsınız. 1600$ olması lazım fiyatının


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  #101
  ax bunu beğendi.
 2. ax
  Çevrimdışı

  ax FLAC

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  524
  Beğenileri:
  509
  Dün ve bugün ie800 ve tralucent'i test etme imkanı buldum.Öncelikle aradaki farkları yazıya dökmek çok zor bunu anladım.Ayrıca kulaklıklar arasındaki farkları sıralarken birçok farklı detayın beğeniyi değiştireceğinin farkına vardım.

  Bu iki kulaklık arasında en belirgin 2 fark bana göre bas ve sahne.Tralucentin sahnesi daha geniş ve vokal sanki uzaktan sesleniyor algısını veriyor ie800'de ise vokal ona göre daha yakın konumda sesleniyor.Bunun dışında vokali dinlerken diğer taraftan duyduğumuz enstruman sesleri tralucent'te daha net ve hepsi ayrı bir bölgede kendi halinde takılıyorlar izlenimi alıyorsunuz.İe800 ise vokalin sesi ile bütünleşen bir enstruman topluluğu sunuyor ama diğer sesleri takip etmek tralucent'e göre zor ve yorucu geliyor.

  Bas kısmına gelirsek ie800 bas tarafında daha güçlü ve her noktada size o bas'ı veriyor.Tralucent bas konusunda gerilerde, çok kulaklık test etme şansım olmadığından sadece bas sevenler uzak dursun derim.Birçok parçada bas yok mu bu kulaklıkta hissine kapıldım.Şimdi bu durumun 2 etkisi var dinlediğim parçalarda 1. si ie800 bas'ı her noktada verdiğinden vokal dahil sesler size kadife gibi geliyor tralucent ise özellikle vokal'i dinlerken kayıt yeterince kaliteli değilse özellikle bayan vokallerde ses parlaması(Hani şu mikrofon sesi veya s harfinin çınlaması olayı) meydana gelebiliyor.İe800 daha iyi vokal sunumu yapıyor hissine sahip olabiliyorsunuz bu bas örtüsü yüzünden.Gelelim bas'ın yarattığı olumsuzluğa şimdi ie800 bas konusunda iyi ama belli bir miktar dinlemeden sonra kulağı yormaya başlıyor o beynimize işleyen baslar.Tralucent ise size bu konuda hiç rahatsızlık yaratmadığı için bas şikayetini sadece vokale bir ayar çekilseydi fena olmazdı hani diyorsunuz.Bas vokalin sesine etki edermi bilmiyorum sadece yüksek bas'ın seste yer alan parlamaları engellediğini düşünüyorum.

  Klasik müzik dinleyenlere kulaklığınız tralucent deme cüreti gösteriyorum affınızla.Bir kere ie800 dinlerken vay be dediğiniz klasik müzik eserleri tralucent ile daha bir anlamlı hale geliyor.Öncelikle sahne genişliğinin klasik müzik eserlerinde yarattığı etkinin farkına bir daha varıyorsunuz.Arada çok fark yok ama sahne genişliği denilen şey işte bu noktalarda sizi etkilemeye başlıyor.Pop müzik dinlerken kısmen hoşunuza gitmeyen sahne genişliği klasik müzik'te olmazsa olmazınız olabiliyor.Bunun dışında tralucent ile dinlediğiniz enstrumanların sesinin orjinale daha yakın olduğunu hissediyorsunuz.İE800 ile kaliteli bir kayıt dinlerken Tralucent ile canlı dinlediğiniz hissine kapılıyorsunuz azda olsa.

  İlk dinlediğimde açık söylemek gerekirse ie800 daha mı iyi arkadaş dedim özellikle pop müzik ve kadın vokallerde.Sonra yavaş yavaş tralucent'in detayları kendini göstermeye başladı.Öncelikle sahne etkiliyor bunu belirteyim 2 kulaklığın farklı bir etkisi var.İE800 tercih edene birşey denilmez çünkü gerçekten işini çok iyi yapan bir kulaklık.Dinlerken çok eksiğini görmüyorsunuz.Tralucent ise size İE800'ün eksik noktalarını kısmen doğal olmayan yapısını gösteriyor diyebilirim.Tralucent dinleyen kalitesini beğenir ama hani şurası şöyle olsaydı fena olmazdı diyebilirsiniz ama ie800 bunu pek hissettirmiyor.Uzun dinlemelerle farkına varılacak bir kulaklık tralucent bence uygun bir dap ve kesinlikle kaliteli bir kayıt istiyor.Bu noktada ie800 hataları daha fazla örtebiliyor.

  Sonuca gelirsem kendi orjinal silver/gold kablosu ile henüz test edemedim o yüzden çok fazla atıp tutmak istemiyorum.Siparişini verdim 2 haftaya kadar balanced çevirici gelecek ayrıca belki duet amfi alabilirim balanced girişi ile daha iyi ses veriyormuş kulaklık.Ha sonuç diyorduk tralucent daha kaliteli olduğunu hissettiriyor ama aradaki 2 kat fiyat farkına değer mi derseniz bence değmez.Bazıları ie800'ü daha çok sevdim diyebilir bazıları ise tralucent'i dinledikten sonra ie800'e oyuncak muamelesi yapabilir.Ben tralucent'i beğendim ama bu işin son noktası yok hissini bana verdiği için canımıda sıkmadı değil.İnsan budur arkadaş daha iyisi olmaz hissini bir türlü yaşayamayacak sanırım...
   
  #102
  brsdrgn, refuserQ, florence ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
 3. moonstar
  Çevrimdışı

  moonstar DSD

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.721
  Beğenileri:
  2.873
  @ax Farklı bir karşılaştırmalı inceleme olmuş. Ben şahsen beğendim ve fikir vermesi açısından faydalı buldum. IE800 ile ilgili yaptığınız yorumlara katılıyorum. Tralucent sahnesi ile tekrar ilgimi çekmeye başladı :)
  Elinize kulağınıza sağlık...
   
  #103
  ax bunu beğendi.
 4. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075
  Görüşleriniz için teşekkürler. Çeviricinin kalitesine dikkat edin, zira kalitesiz iletkense kendi kablosunun tam anlamıyla faydası olmayabilir.

  Tralucentte bas yok demişsiniz, ancak ya kulaklıkta bir sorun var ya da bas miktarı size yetmiyor. :) Zira, gümbür gümbür olmasa da tralucentin bası pek az değil gibi hatırlıyorum.
   
  #104
 5. ax
  Çevrimdışı

  ax FLAC

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  524
  Beğenileri:
  509
  Çeviriciyi yapan arkadaş ilk almak istediğimde beklememi iletmişti daha iyisini yapacağını söyledi bana.En son halini paylaştı ve sorunsuz olduğunu belirtti artık gelince bakacam.
  [​IMG]


  Bas konusuna gelirsem hocam öncelikle bugüne kadar cks90,ex800st ve İE800 gibi bas konusunda bir miktar önde kulaklıklar kullandığım için bas miktarı az geldi.Belki şuan kullandığım kablonun bir miktar etkisi olabilir.Bas etkisini müziklerde hissedemiyorsunuz pek en azından ie800 gibi bas iddaası yok diyelim.Şimdi şöyle bir durum var kulaklık belkide olması gerekeni verdiğinden benim gibi kullanıcıların bunda bas yok mu demesine neden oluyor.Ben bir miktar bas daha isterdim şahsen.Yanlız kulaklık dinlerken hiç sizi yormuyor ie800 bu konuda bir miktar kafa şişiriyor uzun kullanımda bunda o etki yok.

  Yorumlarımın ne kadar gerçeği yansıttığı konusunda şüphelerimde var açıkçası tecrübeli olmadığımdan yanlış bilgi vermekte istemiyorum...
  --- Arka arkaya atılan mesajlar 27 Şubat 2015 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2015 ---
  Teşekkürler hocam...
   
  #105
  brsdrgn, refuserQ, zxc ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 6. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Öncelikle izlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben şu an Tralucent'i hangi kabloyla dinlediğinizi anlayamadım :)

  Ateş, arkadaş yanılmıyor olabilir. Lear'ın yükseltme kablosuyla ( hani senden çöktüğüm kablo ) bas yok değil de bizim bildiğimiz Tralucent'den azdı net olarak. Kablodandır diye içime attım kimseye söylemedim :evl
  @MikePortnoy
   
  #106
 7. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075

  Çöktüğünü bilmiyordum valla he :evl

  Valla kablonun sarmallarından kaynaklı bir gövde durumu olabilir tabi sen de teyit ediyorsan.

  Edit: Bu arada sahneye önem verenler için birkaç kelam edeyim; sahne sanal bir olgu haline geliyor bir süre sonra. Sahne uğuruna, yapaylaşma, düşük çözünürlük gibi unsurlar ortaya çıkıyor bazen. Varsın sahne dar olsun, ama fokuslanma, doğallık ve çözünürlük herşeyden önemli bence. Mesela detay bile makul seviyelerde olmalı.. Çok fazla detay kusan bir kulaklık, eğer dizginlenmezse eziyet haline gelebiliyor.
   
  #107
  Son düzenleme: 27 Şubat 2015
 8. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Çöktüm tabi, bilseydin çökmüş olmazdım zaten :evl

  Sarmal gövde falan ne dediğini anlamadım :))
   
  #108
 9. Solanahtarı
  Çevrimdışı

  Solanahtarı WAV

  Katılım:
  9 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.134
  Beğenileri:
  858
  Benden hibrid kablo almıştı (2 dal bakır ve 2 dal gümüşkaplı bakır) onunla galiba. Belirtmemde gerek var, kablo henüz burn-in sürecini tamamlamadı.
   
  #109
 10. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075
  En azından insan önceden haber verir çöküyorum falan diye :evl

  Mesela Silver-fi 4 sarmal. Yani kanal başı 2şer kılcal kablo var. Bazen sarmal sayısı gövdeyi değiştirebiliyor, tabii kablonun kalitesi dahilinde. Onu diyorum :-*
   
  #110
 11. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Yok onla alakası yok bence linum daha baslıydı mesela :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  #111
 12. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075
  Sarmalın gövde ile alakası var da dediğim gibi kablonun yapısından da kaynaklı olabiliyore; ama linumda da başka sıkıntılar var. Tabii benim eldeki daha yanamadı henüz.
   
  #112
 13. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Konuyu daha fazla dağıtmadan direk yazayım. 2 sarmallı kablo 4 sarmallıdan daha gövdeli olamaz mı?
   
  #113
 14. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075
  Yaw olur tabii, mesele sarmal sayısı değil zaten tek başına hacı. Ama çok sarmalın iyi tonlamasına gövde ilave etmek için bazen fazladan sarmal da eklenebilir. 6 sarmallı cengaverler var. :)
   
  #114
 15. ax
  Çevrimdışı

  ax FLAC

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  524
  Beğenileri:
  509
  Hocam @Solanahtarı nickli arkadaştan aldım hybrid kablo kendisi burn-in olmadı demiş hala bilmiyorum ne kadar etkilidir.Asıl kablosu şu çevirici gelsin farkını koyar artık.Çok umutluyum o kablodan o kadar para istenen kablonun bir hikmeti vardır muhakkak...:evl
   
  #115
 16. zxc
  Çevrimdışı

  zxc DSD

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.749
  Beğenileri:
  2.554
  @ax, süper karşılaştırma olmuş. Bass konusunda yazdıklarınızı çok iyi anlıyorum. Mesele şahsi tercihlere kalıyor. Mesela T-Peos Altone 200'ün bası birçok kişiye göre güçlüyken bence yeterlilik sınırdaydı, hatta beklentimin altındaydı.

  IE800 denemek farz oldu artık... Zaten foruma ayrıntılı bir FX850 ve IE800 karşılaştırması lazım ;)
   
  #116
  ax bunu beğendi.
 17. ax
  Çevrimdışı

  ax FLAC

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  524
  Beğenileri:
  509
  Teşekkürler hocam yanlız aradaki fark orjinal kablo ile değişebilir hissine kapıldım.Kablonun sese etkileri konularına bir göz gezdirdimde birde tabi head-fi'de yer alan yorumları okudum ciddi farklar olabilir hissine kapıldım.Sizin bu konudaki fikirlerinizi biliyorum ama umutluyum etkileyeceğini düşünüyorum.Bu arada ie800'ü de deneyin bence gerçekten iyi bir kulaklık.Tralucent ve shure 846'dan daha çok beğenenler var sitede.Ben şuan dinledikçe tralucent tarafına kayıyorum ama ie800 kesinlikle hafife alınmamalı...
   
  #117
 18. zxc
  Çevrimdışı

  zxc DSD

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.749
  Beğenileri:
  2.554
  Teşekkürler. Fiyatını biraz fazla yüksek buluyorum ama deneyeceğim firsat olursa IE800'ü.

  Açıkçası kablo olayına ben çok inanmıyorum. Kablolar yerine göre ciddi fark oluşturuyor. Ama bir IEM kablosunun $400 olması için, ona o parayı verecek insanlar olması dışında hiç bir sebep bulamıyorum. O para ses kalitesine, kablodan çok farklı yerlerde harcanarak dönüştürülebilir.

  Hele "kablo yanması" olayına bayağı kuşkucu yaklaşıyorum. Yalıtkanın şarj olması vs. türü açıklamalar getiriyor insanlar ama Head-fi'da sound science altında çok hassas cihazlarla ölçenler hiç bir frekansta bir farka rastlanmadıklarini yazmışlar. Bu cihazların farkedemediğini insanlar farkedebilir mi? Neden olmasın? Yine de double blind test olmadıkça inanılacak şey değil.

  "kablo değiştirdim ses bariz iyileşti" kesinlikle kanıt değil. Psycoacoustics ilginç şey. Kablonun rengi bile müzikten aldığınız zevke tesir eder, ve duyumunuzda bariz fark oluşturabilir. Birçok kişiden farklı olsa da benim görüşüm böyle.

  Benzer muhabbet amfi ve crossover dizaynında butik kapasitorler için döner blackgate vs. Hifi ekipmanı dizayn edenler özellikle mesafeli bu etkisi tartışılır butik parçalara. Mühendisler sonuçta. Kulaklıkların stock kablolari de öyle ahım şahım değil. Ciddi bottleneck olsa bir Sennheiser, Stax yahut Fostex, $1500'lik ürünlerine kendileri pahalı kablo üretirlerdi diye düşünüyorum.
   
  #118
  Son düzenleme: 28 Şubat 2015
 19. MikePortnoy
  Çevrimdışı

  MikePortnoy Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  3.600
  Beğenileri:
  2.075
  Merak ettim hangi aftermarket kabloları denediniz acaba?
   
  #119
 20. zxc
  Çevrimdışı

  zxc DSD

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.749
  Beğenileri:
  2.554
  Farklı tür USB, video, hoparlör, amfi içi (güç ve ses taşıyan) kablolarla tecrübelerim oldu. Bazılarının A/B testlerinde ciddi fark olduğunu gördüm. Ancak double blind test etmiş değilim hiç. Ama herhangi bir kulaklık kablosuna $100 üstü para vermiş değilim daha. Hoparlör kablolarına verdim, ama onlar zaten daha ağır ve pahalı oluyorlar yapıları gereği. Double blind kablo testi var mı hiç bildiğiniz?
   
  #120

Sayfayı Paylaş