Tralucent Audio 1 Plus 2 İncelemesi

'Tralucent Audio' bölümünde UmutecH tarafından 5 Temmuz 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. neo1990

neo1990 FLAC

Beğenileri:
    6
    Aklima su ornek geldi; Piyasadaki pahalı sayılabilecek araclara, kaliteli bir egzos sistemi takıldıgında 20 30 beygir arasi artıs oluyor, bu aracı ureten firma üretemiyormuydu bu egzosu ;)

refuserQ ve tsn141 bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Blind teste ihtiyaç yok açıkcası iyi bir kabloyu denerken. İyi bir kablo her zaman farkını ortaya koyacaktır. Placebo olmadığını da belirteyim. :)

Alihan34, refuserQ ve Solanahtarı bunu beğendi.
  3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Peki kablo yanması hususundaki tecrübeleriniz nasıl?

4. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Genellikle ses biraz daha oturuyor, yumuşuyor ve daha kontrollü bir hale geliyor denebilir. Tabii bu vaziyet bütün kırılmalarda olacak diye bir durum yok.

5. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Double blind testlerle ilgili kendi deneyimim beni çok etkilediği için, yani iki dakika önce çok bariz hissettiğim farkın double blind testte birden bire kuş olup uçması beni şoka uğrattığı için, artık bizzat hissettiğim farkları bile sorgular hale geldim. Inner fidelity'de Tyll, double blind burn in videosunda salak gibi oluyor, kafasındaki kulaklığın hangisi olduğunu bilmeyince... Bence herkes denemeli en az bir kez. Öyle olduğunu iddia etmiyorum, ama inanın sesin oturması, yumuşaması gibi nispeten yuvarlak farklar çok rahat insan zihninin oynadığı oyunlar olabilir.

6. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Tyll'ı bilemiyorum da, burn in tartışılan bir husus zaten. Ancak iyi kablonun etkisini tartışmaya pek açık bulmuyorum. Kötü kablo da tam tersi, kendisini hiç dinletmiyor, stok kabloyu tercih sebebi yapabiliyor. Kabloyu anlamak için blind teste ihtiyaç yok yani dediğim gibi :)

Edit: Ya da blind test, iyi bir kablonun etkisini ortadan kaldırmaz.

java bunu beğendi.
  7. java

java FLAC

Beğenileri:
    151
    Deneyimime göre kablo (bilemiyorum belki denediklerimde öyleydi) neredeyse sağır birinin bile fark edebileceği fark yaratıyor... :) UM Merlin stok kablosu ile kullandığım Silver Sonic MKV ya da Boğaç'a yaptırdığım gene gümüş kablo aralarında ciddi farklar var... 3'ü de farklı bir dünya diyebilirim rahatlıkla...

refuserQ ve tsn141 bunu beğendi.
  8. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Burn in konusunda etkisi sınırlı diye düşünüyordum, ta ki elime iki hafta arayla iki yeni HE-560 geçene kadar. Bass ilk 30 saatte 4-5 kat artıyor. Artık farklı düşünüyorum.

Velhasıl içimden hala kalbur üstü iki kablo ($100 ve $400 lik iki IEM kablosu mesela) arasında gece gündüz kadar fark olacağına inanmasam da denemeden öyle olduğunu iddia etmem tutuculuk olur. Yukarıdaki gibi bir olay yaşayabilirim sonuçta :)

9. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    Ben şuan kablonun burn-in olmasından mı yoksa kulaklarımın kulaklığa alışmasın mı tam bilmemekle birlikte ses kalitesinin özellikle bas bölgesinde bir miktar arttığını düşünüyorum.Orjinal kablosundan çok umutluyum sonunda çok iyi bir kulaklık sahibi olacağım hissine kapıldım.Bugün tralucentten sonra ie800 biraz geride hissettirdi kendini...

10. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    312
    Her ne kadar armatür/dinamik bakmamak lazım desek de armatür sesine en başta biraz alışmak gerekiyor sanırım. Ben deSM64'ü en başta biraz yadırgadım, nasıl anlatsam ses biraz kuru gibi geldi, ama artık dinlediğim diğer kulaklıklardan daha organik ve dolgun geliyor.

11. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Armatür- dinamikten ziyade kulaklığın karakterine alışmak lazım aslında. Yaptığı işler değişmese de ( burn-in hariç ) beyin farklı algılayabiliyor. Bunun ana nedeni de referansımızın gerçek ses olmaması.

12. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    312
    Ben de tamamen algı ile ilgili olduğunu düşünüyorum, bu Fiio e17 ile de böyle oldu, sm64'te de. e17 ile onboard ses kartını besleme farkı olmasa anlayamam demiştim ama bir süre sonra e17'yi aradan çıkarınca ses çok daha pürüzlü ve yapay gelmeye başladı.

Gerçek ses referans almak için bir arkadaşım şarkı söylerken kayıt ettim cep telefonuyla, ve karşılaştırdım çok geçmeden, sonuç aslında şaşırtıcı derecede iyiydi, gayet düzgün, kayıt edilen ortamda duyulan sese çok yakın daha sonra kulaklıkla dinleyebildiğimi düşünüyorum. Tabi bu tek bir insanın sesi için geçerli, benim demek istediğim dengeli bir kulaklık bu işi üstünde fazla takılmaya gerek olmayacak kadar iyi yapabiliyor. Yine de bence gerçek ses her zaman kabloyla iletilemeyecek boyuta sahip, ister psikoloji deyin, ister enerji, insan sesi olmadan yanınızda çalınan bir gitarı sadece ses olarak duyduğumuzu düşünmüyorum.

refuserQ bunu beğendi.
  13. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    Bu burn in olayına veya kablonun sese olan etkisine genelde sayısal okumuş insanlar karşı çıkıyorlar(sayısalcıyım) Önce bir dene denildiği zaman ben subjektif kulağa değil sayısal bilime inanır güvenirim diyorlar. Bu düşünceyle yaklaşıldığı için bu tür konularda pek yazmayı tercih etmiyorum ama @zxc en azından kesin yazmadığınız için cevap yazmak istedim:)

Audio camiasında da her konuda olduğu gibi bir kazıklama söz konusu. Firmalar kendi ürünlerine alan açabilmek için belli bir algı yönetimi yapıyor/yaptırıyorlar. Bu algı yönetiminin bir çok ayağı olmakla beraber en etkilileri review siteleri ve dergiler. Yaşadığınız ülkede bunun kralını yaparlar hatta:) Bedavaya aldıkları kabloyu öyle bir anlatırlar ki sanırsın geceyi gündüze çeviriyor. Hiç bir eksik yanından bahsedilmediği gibi sahne katman katman, detay on numara vs vs Alan adam bana göre sesten çok anlamadığı ve verdiği x000'lı paranın etkisiyle yere göğe sığdıramaz. Bunu niye yazdın derseniz olayın bu tarafını da net şekilde gördüğümü bilmenizi isterim. Böyle bir algı oluşturuluyor diye kablonun etkisi yok diye birşey kesinlikle gerçekçi değil bana göre. Önce denemenizi tavsiye ederim, denediğinizde farkları göreceğinizi düşünüyorum. Yalnız sıklıkla bahsettiğiniz blind test olayı bazı yerlerde geçerli olsa da genelde yanlış sonuç çıkartacağını düşünüyorum/görüyorum.

Blind test yapmadan önce dinlediğinizde sizin kulağınıza gelen farklar blind test esnasında büyük oranda gelmeyecektir çünkü insan blind test sırasında birinde duyup diğerinde duyamayacağı detaylar bekler. Başlangıç da kablonun şu detayı vermesi beni çok şaşırttı derken blind testte ee buda veriyormuşa döner mesele:) Evet her iki kablonun da o detayı vermesi gayet doğal mesele nasıl verdiğidir. Birinin çözünürlüğü daha iyidir, daha rahat çalıyordur ve daha sıkıdır fakat hiçbir kulak anlık denemelerde farkı göremez. Farkları görmek istiyorsanız iyi olan kabloyu bir süre kullanın ve kulağınız alışsın sonra daha aşağıda olan kabloyu takın ve tüm eksiklikleri kulağınızla duyun. İyinin değerini anlamanız için önce kulak iyiyi referans noktaya almalı yoksa blind testte hiç birşey anlayamazsınız bana göre. Bu sadece kablo meselesinde değil kulaklık mevzusunda da böyledir. Karşılaştırmaya soktuğunuz zaman ikisi de aynı yerde zili çalar fakat iyi olan kulaklık o zilin alt uzantılarını çok daha iyi verir. Bunu blind testte anlamanız zordur ve kötüden iyiye geçtiğinizde daha da zordur. Kulağınız iyiye alıştıktan sonra kötünün yaptığı hatalar daha net ortaya çıkar her zaman. İnanmayan arkadaşlar sadece iyi kötü olarak da bakmasınlar örneğin Vsonic Gr07 alınsın iki tane ve biri 300 saat çalışsın diğeri 0 olarak kalsın sonrasında kulağa ilk 300 saatlik kulaklık takılsın sonra 0 olan, aynı kulaklığın burn in'den sonra ne kadar değiştiğini gören arkadaşlar modelden modele farklılık gösteren içerideki tel çeşitlerinin sese olan etkisine itiraz etmeyeceklerdir heralde.

Burn in olayında insan algısı da değişiyor tabii ki, buna kesinlikle itirazım yok hatta katılıyorum fakat bu durum burn in olmadığını kanıt oluşturmuyor.

Alihan34, tsn141, prostheticwhim ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  14. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    @baran88, çok ilginçtir, Tyll de blind test videosunda ilk başta ayırt etmekte çok zorlandığını, ancak sonradan kendini farklılıkları ayırt etmeye zorlamak yerine sadece müziğe vererek blind testte olumlu sonuç elde ettiğini yazmış.

Dediğiniz doğru, bir anlamda kulak eğitilebiliyor, farklılıkların algılanması zamanla yerleşiyor. Zaten iki farklı sese alışamadan farklar da hemen algılanamayabilir, özellikle rastgele dinletilen bir parçada.

Ancak aynı zamanda da kulak çok kolay yanılabiliyor, özellikle referans olmadığı zaman, ve psikolojiden de çok etkileniyor.

Herhalde uzun bir dinleme ve alışma sürecinden sonra olmalı blind test...

djalimarmaris ve refuserQ bunu beğendi.
  15. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Ben daha önce de başka bir konuda yazmıştım aslında yazmıyım diyorum ama yine yazıyorum. Eğer o kablo bana iyi hissettiriyorsa , bilgisayarın yaptığı ölçümler benim için hiç bir şey ifade etmiyor.

Şuna da katılıyorum bence de böyle bir pazar var ve üreticiler bundan faydalanıyor ama 400 dolar değerindeki bir kabloyu da dinlemeden yorum yapamam çünkü onu alacak kullanıcıyı da etkilemiş olurum . Diyelim aynı değerde farklı bir kablo dinledim yine o kablo hakkında yorum yapamam çünkü her 400 dolarlık kablo birebir aynı değildir.
    Ben dinlemediğim bir şey hakkında iyi yada kötü diye konuşmanın , hem kullanan hemde almayı düşünen kullanıcılara haksızlık olduğunu düşünüyorum .
    Dediğim gibi varsın bütün bunlar placebo olsun , hangimiz dünya da sonsuza dek kalacak . Zaten bu ufak ayrıntıların peşinde olmasaydık hepimiz büyük marketlerden gidip reyondaki en pahalı ürünü alırdık .

16. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Bir de Son zamanlarda donanım fiyat karşılaştırması sık sık yapılmakta. içindeki dac neymiş, kaç sürücüymüş aynısını 100liraya yaparım muhabbeti dönmekte. Bu piyasada fiyatın sese endekslendiğini bir türlü anlatamadık yıllardır nedense.
    Yakında forumun rengini de turuncu yaparız o zaman rahat eder bazı arkadaşlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Buna kesinlikle katılıyorum fiyat - ses endeksi farklılık gösterebiliyor.

Ancak belirli bir marka model olduğunda da az çok tahmin edebiliyoruz.(en azından native desteği gibi)

Bu arada sitede sol altta Color Options var, turuncunun da tonları mevcut :)

18. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Katılıyorsunuz ama sanki aynı şeyden bahsetmiyoruz gibi geldi bana :))

19. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    İçindeki DAC neymiş kısmında CS4398 olduğunu görürsem en azından native DSD var diyebilirim. Geçen gün sorduğum da buydu zaten.

Aynısını x liraya yaparım, içindeki malzemeler belli kısmı kesinlikle AR-GE görmezden gelinerek yapılmış yorumlar bence

20. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Telden detaylı yazamıyorum ama Evet aynı şeyden bahsetmiyormuşuz :)
    Bu arada denkleminiz her zaman işlemeyebilir. Yani o dac var diye Dsd desteklemeyebilir

--- Arka arkaya atılan mesajlar 3 Mart 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    Bu piyasada fiyat sese endeksleniyor derken şunu demek istemiştim. Kabaca ; Firma kendine bir ürünü referans alıyor ve o 1000$'lık çalıyorsa ben 1200'e satarım diyor :)) Ya da 800' e satayım f/p ürünü olsun diyor. Arge'den ve tasarımdan bahsetmeme de gerek yok sanırım içine dac veya sürücü koyunca ses veriyor diyen varsa bunu okumasın zaten. Doğru veya yanlış şu an olan durum bu. Her zamanki gibi istisnalar kaideyi bozmaz tabi ki.

Yani içinde 10 liralık dac var 1000 liraya satıyor diyen zihniyeti anlamak mümkün değil. Bu Samsung'un donanımına bakıp Apple'ın ürünleri pahalı demeye benziyor biraz, turuncu örneğini ondan vermiştim :evl

Son düzenleme: 3 Mart 2015

Sayfayı Paylaş