Tralucent Audio Ref.1 İncelemesi

'Tralucent Audio' bölümünde UmutecH tarafından 8 Mayıs 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Tralucent Audio Ref 1 ( 1600$ )

Merhabalar,
    Öncelikle hiçbir şekilde istemememe rağmen bilgi paylaşımı yaratmak adına ürün desteğini esirgemeyen sevgili @ax'a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yine önceden belirteyim ki bazı arkadaşlar devamını boşuna okuduk deyip kulağımı çınlatmasın. Ref1'i Türkiye'den alma imkanınız yok yurtdışından sipariş vereceksiniz ve 1-1.5 aydan önce elinizde olma imkanı yok ürünün. Fiyat ise seçtiğiniz kabloya göre değişmekte ve 1600$'dan başlamakta.

Kulaklığı yaklaşık 2 hafta kullandığım için olabildiğince kısa tutacağım incelemeyi. Ne kadar az laf o kadar az sallama denklemi işliyor sonuçta. Ref1, 1 1plus2'nin yükseltmesi olarak lanse edildi ve kabaca baktığımızda da gerçekten 1plus 2'deki şikayet edilen hemen hemen herşeyi çözmüşler. Ancak kaş yaparken gözün de çıkması normal bu işte. Ayrıntılar her zamanki gibi aşağıda.

Teknik Özellikler; ( Ctrl+C / Ctrl V )

Isobaric/k dynamic driver. Which is two dynamic drivers sealed moving in tandem in the same direction (we purchased every unit available)

- TWFK BA drivers

- Filter less system

- Proprietary silver/gold internal wiring especially developed for the Ref. 1

- Smaller Shell

- 26.8 Ohm

Ref1'in kasası 2 adet dinamik ve 2 adet armatür sürücü barındırmakta. Ben ilk çıktığında 2 dinamik 4 armatür sürücülü olacak diye biliyordum ama 2+2 çıkmış herhalde. Yine de bu konuda net bilgisi olan varsa bildirsin lütfen.
    Kaç sürücü olduğu, teknik özellikleri ( yukarıdaki pek teknik özelliğe benzemesede ) vb. bilgilerin önemsiz olduğunu biliyoruz ancak 1 p2'den sonra teknik olarak ilk dikkatimi çeken şey ses seviyesinin düştüğü ve hassasiyetin azaldığıdır. Bir önceki ürün 1 plus 2'de çoğu amfide dipses/ hiss gibi sorunlar yaşandığından mütevellit daha iyi olmuş bence. Ancak totalde %15 gibi bir ses seviyesi düşüklüğü mevcut. Sonuca bakarsak da güzel haber; iphone 6'da son sese gelmek imkansız gibi.

YAPI:
    Yapıda ilk dikkatimi çeken şey boğaz kısmının uzaması ile kulağın içine daha çok giren bir ürün olmuş ref1. Kasa yine oldukça büyük ve 1cm gibi kulağın dışında. Şekil şemal olarak da oldukça beğendiğimi ekleyeyim. Bkz. fotoğraflar.

Kendi kablosu hariç 5-6 adet kablo ile denediğim için kablo hakkında pek yorum yapamayacağım. Yalnız gold/silver kablo, 1plus2 ile gelen stok gümüş kablodan yapı olarak da ses olarak da üstün. Tabi fiyat olarak da üstün gümüş kablo 400$, gold/silver ise 700$ olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Kasanın yapı kalitesini de oldukça beğendim Tralucent bu konuda gerçekten iyi yol kat etmiş. Yalnız boğaz kısmına hala bir çözüm bulunamamış uçları oraya sabitlemek eziyet gerçekten bir kere uç kulağımda kaldı çıkarana kadar bırakın müziği hayattan soğudum. Hayır nedense aklıma gazetelerin 3. sayfasındaki ''patlıcan içeri kaçtı'' ''salatalık varlığından utandı'' vb. haberleri geldi, neyse..

SES:

Kullanılan Ekipmanlar;

Lotoo Paw Gold
    Astell Kern AK120
    Sansa Clip+
    iPhone 6
    Macbook Pro retina
    Cypher Labs Duet Amfi
    Tralucent Gold/ Silver Kablo
    Lear Yükseltme Kablosu
    Silverfi Demo Kablo

Kulaklık ilk elime geçtiğinde ses konusunda gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Detaysız, sıkışık çalan bildiğiniz baskafa kulaklığıydı. Tralucent'in bir önceki ürünü olan aylarca taptığımız 1plus 2 ile hiç alakası olmayan bir ürün çıktı karşıma. Genel karakter olarak geniş bir alanda altların oldukça belirgin olduğu, koyu-sıcak çalan üstleri de rahatsız etmeyen bir karakterden bahsedebilirim.

Bas:
    Kulaklığın önde giden kısmı burası, bas her zaman var ve oldukça belirginler. Altları diğer birçok kulaklıktan ayıran yeri ise sub baslarıdır herhalde. Miktar olarak oldukça çoklar ve çözünürlük üst seviyede. O kadar derin bas'a rağmen kontrollü olmaları da büyük başarı tabi. Baskafa kulaklığı tabiri yanıltmasın bas çok ama oldukça kaliteliler. Alt frekanslar geniş bir alanda belirgin olsalarda en baskın/belirgin yeri alt frekansların orta üst kısmı.

Midbaslar'da yine oldukça belirgin ve koyu tonda. Bir miktar sıkışma ve midbas bölümünün açılamama sıkıntısı yaşatsa da Bir Westone 4 veya Shure846'da yaşadığım çözünürlük düşüklüğünün getirdiği üst üste binme/boğulma sorunlarını yaşatmadı Ref.1.

Mid :
    Kulaklığın mid bandı baskın değil ancak geride, ezik vb. bir tabirde yanlış olacaktır. Çözünürlük olarak yine iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum. Oldukça koyu renkte olmaları dinleyici seçecektir. Şahsen ben sevsem de bir çok kişiye fazla koyu gelebilir. 1 Plus2'den daha belirgin daha gövdeli ve daha doğru tonlamaya sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Shure 846 kadar baskın olmadığını da ekleyeyim midlerin. Ayrıca yine köşeleri sert kalmayan hatta biraz fazla yuvarlatılmış enstrüman sesleri oldukça etkileyici olabiliyorlar. Bu durum aynı zamanda renk de katıyor kulaklığa. Örneğin normalde parlaması gereken keman parlamıyor ve sizi mest ediyor. Doğru mu ? Göreceli diyelim.

Üst midler ise oldukça dizginlenmişler. Sbilance, parlama, çatlama gibi sıkıntıları yok ürünün ki bence 1 plus 2'ye göre en önemli yükseltme burada yaşanmış. Çözünürlük düşse de ( 1plus 2'ye göre ) ciddi oranda daha dinlenilebilir bir alet olmuş ref.1

Tiz:
    Tiz sunumu da 1 plus 2'den oldukça farklı yapıda. Daha geride, daha kontrollü, daha düşük çözünürlüklü ve daha koyu bir yapıda. Midlerle hemen hemen aynı miktardalar ve rahatsız etmeyen bir karakterdeler.Çözünürlük olarak daha iyi olmalarını gereksede rahatsız etmeyen bir yapıda olmaları da bir artı bence. Karar yine size kalmış tabi ki.

Sahne derinlik olarak çok bir şey vaad etmesede genişlik olarak oldukça başarılı diyebilirim. Yine de 1 plus2 kadar büyük bir sahneye sahip değil kulaklık. Daha fazla bas, daha koyu sunum ve daha az üst frekansa sahip bir ürün için normal bir durum haliyle. Ancak kulağınız ref1'e alışınca 1plus2'nin dağınık çaldığını kontrolü kolay kaybedebildiğini farkededebiliyorsunuz. Ref 1 konuya daha iyi odaklanmanızı sağlıyor, bir başka deyişle müzik dinleyiciye daha samimi sunuluyor.

Yoğun bas sunumu ve koyu karakter enstrüman ayrımını duymamızı zorlaştırıyor. Bu konuda daha ferah çalan 1 plus 2'nin gerisinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her yönden daha iyi bir kulaklık olsa da REf1'i biraz Heir 5' benzettiğimi de ekleyeyim.

Bir gün ref1 alacaksanız dinleyebildiğiniz kadar kablo denemesi yapın. Kabloya oldukça tepki veren bir ürün. O kadar kablo ile denedim ama Silver-Fi'nin bir kablosu vardı diğer hepsini çöp etti açıkçası. O kablo ne diye sormayın bilmiyorum. Daha demo ürün sanırım herhangi bir adı yok şu an için.

Sonuç:
    Bas ağırlıklı, koyu ve rahatsız etmeyen bir karakterde REf1. Bu yapısından dolayı herkese hitap etmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca yine çok zaman isteyen bir kulaklık çıkmış ortaya. Dinledikçe fikirler değişeceğinden 1-2 saat dinlemeyle yorumlamamanızı öneririm.
    Açık konuşmak gerekirse önemli teknik başlıklarda ( Sahne, çözünürlük ) 1 plus 2 daha iyi kulaklık. Ancak bu işte kişisel zevkler belirleyici olduğundan aynı şartlarda alma imkanım olsaydı benim tercihim ref 1 olurdu. REf 1' den sonra 1 plus 2 fazla agresif ve yorucu çalan bir kulaklık gibi geldi bana. 1 plus2'den sonra ref1'de fazla baslı ve boğuk bir kulaklık gibi geldi. Herhalde son 2 cümle kolay anlatmıştır olayı.

İlk başta söylediğim kaş yaparken göz çıkarma konusunda da yukarısı yeteri kadar cevap vermiştir ancak kısaca örnek vermem gerekirse;
    1Plus 2 'de sbilance şikayeti vardı ve Ref 1'de bu sorun çözülmüş, çözülmüş ama çözünürlük azalmış. Yavaş ve dağınık çalma şikayetleri vardı bu da çözülmüş daha kontrollü ve daha doğru çalan bir alet olmuş ama bu seferde sahne daralmış gibi gibi vb. vs.

Bu kadar yeter sanırım, okuduğunuz için çok teşekkürler. Selamlar, sevgiler.

synweap, Serhat, refuserQ ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Patlıcan salatalık bölümü işi bitirdi. Eline sağlık Umutcum.

refuserQ ve UmutecH bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Güzel inceleme, güzel fotoğraflar, ellerinize sağlık.
    Hazır mesaj atmışken bir de soru sorayım. Kulaklığı en çok hangi DAP ile beğendiniz?
    Teşekkürler.

UmutecH bunu beğendi.
  4. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Teşekkürler arkadaşlar :)
    Elimdeki daplar koyu olsa da boğmadığı için çok da farketmedi benim için açıkçası. Ak120'yi ne kadar çok sevsem de Lotoo varken elim hep Lotoo'ya gitti haliyle. Elinizde iphone varsa Sansa clip+ı önermem sadece. Kısaca sorunuzun cevabı Lotoo tabi ki :)
    @moonstar

5. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    @UmutecH Teşekkürler:ok Lotoo ne dap mübarek :)

UmutecH bunu beğendi.
  6. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Fotoğraflar çok güzel, inceleme de süper.

Elinize kulağınıza sağlık :)

UmutecH bunu beğendi.
  7. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Umut abi inceleme için teşekkür ederim, benim de merak ettiğim bir kulaklıktı ve kafamda yeri şekillendi. Bir de bunu Tera ile baya övüyorlardı orasını da insan merak etmeden duramuyor :D

UmutecH bunu beğendi.
  8. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    Bende incelemeye katılmakla birlikte tercih konusunda farklı düşünüyorum.Ürünün bence ilk versiyona benzeyen 2 yönü var birincisi tasarımı :evl
    ikincisi ise sahnesi.Bunların dışında çok zıt kulaklıklar olduğunu düşünüyorum.Bas'ın yoğun hissedildiği vokalin kısmen geride konumlandığı koyu bir kulaklık.Gönderdiğim kablo ürünün kendi kablosu değil bunu belirteyim ki ben şuan 1plus2 ile onu kullanıyorum ve daha iyi ses aldığımı söylemem lazım.1plus2 ile sibilans problemi yaşamıyorum ve bas miktarı artmış durumda.1plus2 için şuan tek sorun hızlı parçalarda üstlerde yaşanan artık adına yapışmamı dersiniz ne derseniz o problem var(ref1 kadar hızlı değil).Sibilans eski kablo için evet hissediliyordu ama artık yok denecek noktada.Sanırım ref1'in en büyük artısı hızlı bir kulaklık olması ve bu tür problemlerin yaşanmaması.Ben dolu dolu detaylı sese sahip geniş sahnesi olan ve ferah sunum veren bir kulaklık tercih eden taraftayım bu yüzden 1plus2 tercihim.Ref1'i umut hocam kadar dinlemedim bunuda belirteyim.Kulaklık şuan hong kong semalarında ufak bir problemi var düzeltilip gelicek.Ref1 bana bu hobide çok farklı tatların olduğunu ve çok fazla detayın olduğunu öğretti.Bakalım gelince 1 şans daha verecem kendisine belki kulaklarım alışır o sese...

refuserQ ve UmutecH bunu beğendi.
  9. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    İnceleme için teşekkürler Umut abi.Kulaklarına sağlık.:)

UmutecH bunu beğendi.
  10. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
    Lotoo iyidir lotoo @moonstar :D Bunlar hep sana mesaj abi..

11. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    @Synthyss Ben de bundan şüphelenmeye başladım. Bakalım belki bir sürpriz yaparız ilerleyen zamanlarda :)

12. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    Sahnesi ak'lerden sonra can sıkabilir benden söylemesi...

moonstar bunu beğendi.
  13. Tuncay_D

Tuncay_D FLAC

Beğenileri:
    287
    inceleme için teşekkürler.

14. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Uyarı için teşekkürler. Yine de merak ediyorum özellikle tralucent ile uyumlarını.

15. elektronik müzik

elektronik müzik FLAC

Beğenileri:
    391
    ak'lar candır gerisi heyecan diyorum :evl

16. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Güzel bir inceleme olmuş .
    tebrikler.

UmutecH bunu beğendi.
  17. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.003
    İnceleme için teşekkürler...

UmutecH bunu beğendi.
  18. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Herkese ayrı ayrı teşekkürler.
    Konu Lotoo muhabbetine kaymadan hemen hemen hepsini kullanmış-denemiş biri olarak söyleyeyim. Paw Gold'u olan adam hiçbir AK'yi aramaz ses konusunda, bunu net olarak söyleyebilirim.
    Ancak abartmanın da alemi yok her eve de lazım değil yani.

refuserQ ve prostheticwhim bunu beğendi.
  19. çaylak

çaylak MP3

Beğenileri:
    75
    Çözünürlük vs. Gibi kalite unsurlarını bi kenara bırakırsak , shure 846 ile ak120 nin uyumu dinlediğim tüm playerlardan daha çok hoşuma gitmişti , bu kişisel birşeydi tabi.

UmutecH bunu beğendi.
  20. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Bende Ak120'ye 846 ile aşık olmuştum. Gerçekten güzel ikili oluyorlardı.

Sayfayı Paylaş