TrekStor vibez İnceleme

'Trekstor' bölümünde Be Creative tarafından 5 Şubat 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71

Kutuda iki farklı kullanım kılavuzu bulunuyor, biri aletin kullanımı ile ilgili. Diğeri ise daha genel bilgiler vermiş. Bunların yanında Trekstor'un mp3 düzenleme programının bulunduğu bir cd, Line in kablosu, USB kablosu, Vibez’i boyuna bağlayabilmek için verilen bir ip ve temizleme bezi var. Ayrıca pil de arka kapağı her kullanıcının açmayı öğrenmesi amacıyla dışarıda verilmiş. Kutuda keşke şu da verilseymiş dediğimiz şeyler ise 20$lık radyo kartı ve Dock olabilir aslına bakarsanız. Ama gayet yeterli bir kutu içeriği var, birçok firmanın Line in kablosunu bile ürün beraberinde vermediğini düşünürsek...

Malzeme Kalitesi

VibeZ'in ön yüzü rubber denilen, sürtünmesi yüksek denebilecek bir maddeden oluşuyor. İnsana maddeye değmek bile haz veriyor aslına bakarsanız, yani kapalıyken bile tekerleği sürekli olarak çevirmek çok eğlenceli. Arka yüzü ise özel çelik bir alaşımdan meydana geliyor. Burası iPod'un arka yüzeyi kadar olmasa da yine çizilme sorununa sahip. Bu konuda pimpirikli kullanıcıların sinirini bozabilir.

Kullanım

Aletin tekerlek üzerinden işlenebilen 5 standard tuşu var [Çal/Beklet, İleri, Geri, Menü, OK]. Bunlardan ayrı olarak da Power tuşunun yanında ayrıca ayarlanabilen ses açma/kısma tuşları bulunuyor. Bu tuşlara kazara basmak daha zor olduğu için tuş kilidi ayarlarından kilidin bu 2 tuşu etkilememesini isteyebilirsiniz mesela, bu cepte hem yanlışlıkla basamayacağınız kadar sert hem de görmeden ses açıp kısabileceğiniz 2 tuş kazandırıyor. Aynı zamanda menüyü gezdiğiniz sırada "Şimdi Çalınıyor" kısmına dönerek tekerlekten ses açmaya çalışmak gibi komplike olmayan bir yoldan da bizi kurtarıyor...

Kullanım tamamen tekerlek üzerinden sağlanıyor denebilir. Saat yönünde çevirmek menüde aşağı, tersi ise yukarı çıkmak demek ki zaten iPod'u bilenler hemen bileceklerdir. Onaylama tuşu için tekerleğin tam ortasında basması nispeten zor olan tuşa basmak yeterli. Belki de mühendisler VibeZ'in kadınsı hatlarını yok etmemek için bu tuşu açıkça koymamışlar ancak kontrolleri zorlaştırıyor, şöyle ki bu onaylama tuşuna basmak isterken birçok kez yanlışlıkla yandaki tuşlara basabiliyorsunuz. En azından şekli bozmak istemeseler de bu tuşu biraz daha büyük yapabilirlermiş. "Şimdi Çalınıyor" kısmında da ses açma, kısma işlerini yine buradan yapabilirsiniz. Tekerleğin üzerinde bir güzel görüntü ürünü daha olan ışık da gayet etkileyici, bu ışık da tekerleğin 4 ana kısmına gelindiğinde yanıyor, geri kalan yerlerde ise sönüyor.

Kutuda iki farklı kullanım kılavuzu bulunuyor, biri aletin kullanımı ile ilgili. Diğeri ise daha genel bilgiler vermiş. Bunların yanında Trekstor'un mp3 düzenleme programının bulunduğu bir cd, Line in kablosu, USB kablosu, Vibez’i boyuna bağlayabilmek için verilen bir ip ve temizleme bezi var. Ayrıca pil de arka kapağı her kullanıcının açmayı öğrenmesi amacıyla dışarıda verilmiş. Kutuda keşke şu da verilseymiş dediğimiz şeyler ise 20$lık radyo kartı ve Dock olabilir aslına bakarsanız. Ama gayet yeterli bir kutu içeriği var, birçok firmanın Line in kablosunu bile ürün beraberinde vermediğini düşünürsek...

Malzeme Kalitesi

VibeZ'in ön yüzü rubber denilen, sürtünmesi yüksek denebilecek bir maddeden oluşuyor. İnsana maddeye değmek bile haz veriyor aslına bakarsanız, yani kapalıyken bile tekerleği sürekli olarak çevirmek çok eğlenceli. Arka yüzü ise özel çelik bir alaşımdan meydana geliyor. Burası iPod'un arka yüzeyi kadar olmasa da yine çizilme sorununa sahip. Bu konuda pimpirikli kullanıcıların sinirini bozabilir.

Kullanım

Aletin tekerlek üzerinden işlenebilen 5 standard tuşu var [Çal/Beklet, İleri, Geri, Menü, OK]. Bunlardan ayrı olarak da Power tuşunun yanında ayrıca ayarlanabilen ses açma/kısma tuşları bulunuyor. Bu tuşlara kazara basmak daha zor olduğu için tuş kilidi ayarlarından kilidin bu 2 tuşu etkilememesini isteyebilirsiniz mesela, bu cepte hem yanlışlıkla basamayacağınız kadar sert hem de görmeden ses açıp kısabileceğiniz 2 tuş kazandırıyor. Aynı zamanda menüyü gezdiğiniz sırada "Şimdi Çalınıyor" kısmına dönerek tekerlekten ses açmaya çalışmak gibi komplike olmayan bir yoldan da bizi kurtarıyor...

Kullanım tamamen tekerlek üzerinden sağlanıyor denebilir. Saat yönünde çevirmek menüde aşağı, tersi ise yukarı çıkmak demek ki zaten iPod'u bilenler hemen bileceklerdir. Onaylama tuşu için tekerleğin tam ortasında basması nispeten zor olan tuşa basmak yeterli. Belki de mühendisler VibeZ'in kadınsı hatlarını yok etmemek için bu tuşu açıkça koymamışlar ancak kontrolleri zorlaştırıyor, şöyle ki bu onaylama tuşuna basmak isterken birçok kez yanlışlıkla yandaki tuşlara basabiliyorsunuz. En azından şekli bozmak istemeseler de bu tuşu biraz daha büyük yapabilirlermiş. "Şimdi Çalınıyor" kısmında da ses açma, kısma işlerini yine buradan yapabilirsiniz. Tekerleğin üzerinde bir güzel görüntü ürünü daha olan ışık da gayet etkileyici, bu ışık da tekerleğin 4 ana kısmına gelindiğinde yanıyor, geri kalan yerlerde ise sönüyor.

VibeZ'in bir de engin Ekolayzer bölümü var. Bu bölümde de başta ayrıntı isteyip istemediğinizi soruyor VibeZ size. Yani şöyle ki, ister sade Bass ve Tiz bantları, ister hazır EQ seçenekleri, isterseniz de 5 band parametrik EQ ayarı seçebilirsiniz. 5 band parametrik EQ, ekolayzer severler için olmazsa olmaz. Müzik türlerine göre kendi filtrelerinizi ayarlayarak değerler verebiliyorsunuz. Bu imkana sahip aletlerde yalnızca Rio'lar ve VibeZ. Akustik müzikler için yapacağınız EQ ayarında bass frekanslarını yok ederek direk orta seslerden ayarlamaya başlamak her zaman müzik türlerini daha iyi kavramak demek oluyor. Bu tamamen kullanıcı isteğiyle değişebilir ses düzeneği çok geçerli olduğu için ek bir efekte gerek bile duymamış mühendisler, isterseniz kendi frekanslarınızı ona göre belirleyerek en sert bassları, isterseniz de kristal tizleri daha önde duyabilirsiniz. VibeZ'in en büyük avantajlarından biri de bu.
    Sağlam bir ekolayzer ayarı yapmak çok uzun süreli ve zahmetli olduğu için de ekolayzer ayarlarını kaydetme imkanı veriliyor VibeZ ile. Bu kadar filtre değiştirdikten sonra her müzik türüne tekrar tekrar değiştirmek gerçekten insanın ömrünü götürürdü... Çalma özelliklerinde VibeZ'i şahlandıran bir diğer özellikse Crossfading özelliği, yani gapless playback. İsteğe bağlı olarak bir müzik bitmeden 1,2,3 veya 5 saniye önce gelecek müziği açarak müzikler arasındaki boşluklardan kullanıcıyı kurtarıyor. Aynı zamanda Kenwood ve Rio modelleriyle beraber gerçel gapless'a sahip nadir müzik çalarlardan.
    Desteklediği formatlar ise, mp3, wma [drm], ogg vorbis, flac, wav. Yani birformat canavarı VibeZ, en başarılı kayıpsız formatların yanında popüler formatları da destekliyor. Yine önemli bir tercih sebebi...

Pil ömrü ise yaklaşık 15 saat, yani standart

Ses Kalitesi

VibeZ'in en güçlü yanına geldik. Tüm departmanlarda tamamıyla sorunsuz bir ses kullanıcıyı bekliyor VibeZ ile. Frekansların birbirini perdelemesi veya etkilemesi söz konusu değil, bu güne kadar bir portatif alette duyulabilecek en kaliteli sesi veriyor VibeZ. Her müzik türüne en iyi şekilde uyum sağlayabilen nadir müzik çalarlardan biri aynı zamanda. En büyük kozlarından biri de kirlilikteki başarısı, 0.03% gibi müthiş bir değerle en temiz ses veren birkaç müzik çalardan biri.

Kickerlar çok etkileyici derinlikte, vurgular müziğe yapışmıyor. Eğer illa tasvir istiyorsanız jilet kadar keskin basslara, şeker gibi tatlı midlere ve kaymak gibi tizlere sahip ;)
    VibeZ'in çıkışı ise 7-5mW + 7-5mW @ 32ohms olarak açıklandı. Kağıt üstünde çok yüksek gözükmese de verimlilik konusunda çok başarılı. Ben her ne kadar denemesem de 64 ohm'lik bir kulaklığı bile sürebildiği söyleniyor. Ses sistemleri için de gayet yeterli bir çıkışa sahip. 16 ohm'daki değeri kimi kesimler tarafından 12mW, kimileri tarafındansa 28.3mW olarak belirtiliyor ama Trekstor'un açıklaması yok. VibeZ aynı zamanda amfi kullanımına da en uygun DAP’lardan biri. Bu yönüyle de kayıpsız müzik severler için yapılmış bîr alet... Tekrarlamakta zarar yok, VibeZ şu anki en iyi ses kalitesine sahip müzik çalar her yönüyle.

Ekleme:

Ürün Sigmatel'in efsane cipi STMP 3600'ü kullanıyor. Bu çipin alt versiyonu Rio Karma ve Carbon modellerinde kullanılmış, ve bu modeller VibeZ çıkana kadar ses konusunda liderlikleriyle adlarından söz ettirmişlerdi. Bu çiplerin genel özelliği mp3'lerde boşluksuz müzik, tüm formatlar arasında çapraz geçiş ve tam değişebilir Ekolayzer ayarları. VibeZ'de de Karma ve Carbon modellerinden sonra bu özelliklerin daha da gelişmiş versiyonlarına ulaşılabiliyor artık. Karma ve Carbon modellerinde çapraz geçiş "1,2,3" saniye opsiyonlarına sahipken artık 5 saniye de olabiliyor VibeZ ile. VibeZ'in ses kalitesindeki başarısının sırrı da yine Sigmatel'in bu müthiş çipinde...

Bir Fotoğraf Göstericisi Olarak VibeZ

VibeZ'in yazılar için okunaklı bir ekranı olsa da fotoğraf konusunda hem ekran büyüklüğü hem de kalitesinde sınıfta kalıyor, Zaten hedefi de bu değil. Düz bakarken bile renk değişimleri oluyor, şeritler çıkıyor, petekler kendini çok belli ediyor. Ekranın tek amacı yazı okutmak...

Genel Olarak Trekstor VibeZ

İyi

Ses kalitesi, DJ özellikleri, gapless playback, pilinin değişebilmesi, menü opsiyonları, EQ genişliği, ses kaydı ve line in kayıt imkanı, desteklediği formatların çokluğu.

Kötü

Radyo özelliğine ek bir kartsız da ulaşılmalıydı, arka yüzeyi çizilme sorununa sa
    Çirkin/Sinir Edici

Onaylama tuşuna basmanın zorluğu, yapılan her değişiklikte ana menüye dönmesi.

Resimler: Chip, Trekstor resmi sitesi, DAPrevievv.

Edit: Vibez'ın birkaç aylık kullanımından sonra ciddi ohm sorununun olduğunun farkına vardık. 32 ohms dışındaki kulaklıklar bağlandığında devrelere yükleme yapıyor. Kılavuzda da belirtilen bu komik sorunla başka hiçbir cihazda karşılaşmamıştım. Cihazın ses kalitesi alanındaki avantajları tabii ciddi şekilde zedeleniyor bu sorunla. Alacak herkesin bilmesinde fayda var.

2. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    @Be Creative

Gerçekten muhteşem... Harikasın... Bütün cümlelerine 100% onay veriyorum... Eğer bu aleti almak isteyen olursa bu bilgileri okusun çünkü iyisiyle kötüsüyle herşey açıklanmış vaziyette...

3. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Çok teşekkürler ;) Tüm dikkat ettiklerimi ayrıntısına kadar yazmaya çalıştım, işte VibeZ bu benim gözümde. Kullanmayanlar da biraz daha fikir sahibi olurlar sanırım ;)

4. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Eline sağlık Be Creative, ürünü alma aşamasında olan kullanıcının kafasında soru işareti kalacağını düşünmüyorum ;)

5. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Teşekkür ederim ;) Anlaşılmayan bir nokta varsa lütfen sorulsun bu arada, tüm arkadaşların okuduğunu tamamen anlamasını istiyorum ;)

6. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy MP3

Beğenileri:
    1
    be creative ellerine sağlık çok güzel bir inceleme (şimdiye kadar gördüklerimden en iyilerinden biri diyebilirim). en sondaki puanlama kısmı bana gereksiz geldi. Zaten çok güzel anlatmışsın.

7. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    ergonomi ve kontroller ve dizayn : 50
    malzeme kalitesi : 45
    sq : 99

bu da benim puanlamam. tasarım anlayışım biraz farklıdır. (puanlama tamamen subjektiftir.)

ama malzeme kalitesinde fikirim objektiftir. lcdyi görünce inanamadım.

8. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    @Birdy Dizzy

Çok sağol hocam, seni burada görmek çok güzel :)

@ferhatt
    Ekran kalitesini ben puanlamaya dahil etmedim aslında, çünkü VibeZ'in ekranı söz sahibi değil, yani "oku, yeter" denerek yapılmış. "Dizayn ve Malzeme Kalitesi" derken ön ve arka yüzde kullanılan maddeler ile tuş dizilişlerini kastettim ve en azından yine 70 alacağını düşünüyorum. ;) Çok teşekkürler yorumların için...

9. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    çok insaflı bir 70 olur. mesela ona 70 verirsek d2 ye 120 vermemiz gerekebilir ya da ipoda bir 110 ? :)

10. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    D2'de kullanılan da çok üstün bir plastik değil. Standart. Hele ciddi cizilme sorununa sahip bir iPod'a 110 vereceksek VibeZ yine ondan yüksek almalı. Malzeme olarak kullanılan maddeleri kastediyorsan ben sana burada katılamam, çok iyi değil, ama kötü de değil. Ne çizilme sorunu var ne de elde kalma...

Ki Riovolution.org'dan bu konuda yardım aldım. VibeZ'i defalarca uçan kullanıcılar var ve nasıl hâlâ çalıştığına inanamıyorlar. En azından 70'i hakediyor diyorum tekrar ;)

11. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    seni mi kıracağım :) hatırın için 70 olsun. lcdye verdiğin öneme göre "subjektif" olarak değişir o puan.

12. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy MP3

Beğenileri:
    1
    Bugün Trekstor un diğer ürünlerini hani şu ufak 1gb olanlardan gördüm. Vibez yoktu. Sanırım fiyatı 100 ytl civarıydı. Görünüş çok kötü. Bu görünüşten iyi bir ses, insanın inanası gelmiyor.

13. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Görünüş her zaman yanıltıcı olabiliyor. Bu arada Trekstor'un piyasa da iki tane adam gibi ürünü bulunuyor. Biri falsh bellekli cihazı i.Beat Organix diğeri ise malumunuz Vibez. Diğerleri çokta parlak aletler değiller. Ortalama kullanıcıya hitap ediyor.

14. helsloot

helsloot Guest

vibez'da sadece ses efekti olarak e.q mu var mesela bassları kuvvetrlendirici efektler yokmu ?

15. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    O kadar ayrıntılı tonlandırıcıya sahip ki. Gerek bile duymuyorsun. :) Özellikle eski bir Cowon kullanıcısı arkadaşımız incelemesinde belirtmişti. EQ ile bir kaç küçük ayarla Mach3Bass seviyesine gelebildiğini.

16. helsloot

helsloot Guest

hımm kaç band e.q ayarı var peki ?

17. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    5 bant parametrik, filtreleri de ayarlanabilen tonlandırıcıya sahip; fakat kolay olsun diye Bass/Treble diye bir ayarda koymuşlar. Onları da -6dB, +6dB aralığında ayarlayabiliyorsun.

18. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Filtrelerde bass ağırlıklı değişiklikler yaptığın taktirde duyabileceğin en sert bassları da duyabilirsin. Tamamen manual, zart, zurt gibi hazır efektler yok. Kendi efektini kendin yarat... :)Ama diğer müzik çalarlarda gördüğünüz EQlar ile asla bunu karıştırmayın, 1dB dağlar kadar fark yaratıyor.

19. fred78

fred78 MP3

Beğenileri:
    0
    @Be Creative
    Çok güzel inceleme olmuş emeğine sağlık.Bu ürünü yurtdışından getirtecektim ancak bana maliyeti NT mağazalarının sattığı fiyatla nerdeyse aynı fiyata geliyor.Garanti faktörünü de gözönünde bulundurarak NT'den alırım artık...

20. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Arkadaşlar... Dün aldığım kesin karara göre eq kapalı iken Vibez'ın alt ve orta midlerinin gerçekten olağanüstü olduğunu söylemeliyim (Tabi Vibe ile birlikte).. Özellikle kornolar beni çıldırtıyor... Bu kadar mı temiz, bu kadar mı dolgun gelebilir sesler anlatamam :ok

Paylaşmak istedim...

Sayfayı Paylaş