TrekStor vibez İnceleme

'Trekstor' bölümünde Be Creative tarafından 5 Şubat 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Ya bunu da anlayacağım da Ep630 ile nasıl sorun oluyor o zaman. :) 16ohm'de canı istiyorsa bozuluyor, kulaklığı sevmezse küsüp bozuluyor herhalde :)

2. uskan

uskan Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    o zaman bu cihaz aşırı hassas "+, -" ufak tefek hataları tolore edemiyor,kullanma klavuzunda da açıkca belirtildiğine göre durum bu olsa gerek.

3. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    [quote author=Be Creative link=topic=51.msg7892#msg7892 date=1186162395]
    Ya bunu da anlayacağım da Ep630 ile nasıl sorun oluyor o zaman. :) 16ohm'de canı istiyorsa bozuluyor, kulaklığı sevmezse küsüp bozuluyor herhalde :)
    [/quote]

Evet haklısın... Trekstor adam gibi cevap vermedi ki :angry

4. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Soundchaser'ın teknik olarak verdiği cevap en mantıklısı arkadaşlar. Kısaca bu cihaz sadece 32ohmye uygun olmak üzere tasarlanmış, sadece bu. Başka hiçbir cihazın kılavuzunda böyle bir tanım göremezsiniz, ama açıkça yazmış adamlar zaten. Diğer cihazlardan farkı bu, diğer DAPlar çok daha esnek bu konuda, Vibez ise fazla hassas. Zen Vision:M'in kataloğunda 32ohm+- %15 ibaresi var özellikler kısmında. Aynı şekilde yanında Line Out çıkışı ve 97 dB'lik SNR çıkışının falan olduğu kısma eklenmiş. Omaj değeri bu ama diğer empedanslarda direk sapıtacak dememiş adamlar, sadece bu değerde kullanın yoksa patlar da denmemiş. Normalde de böyle esnek olması gerek.
    Durum bu :)

5. berat23

berat23 FLAC

Beğenileri:
    24
    son tecrübelerimi yazayım.
    stok kulaklık:problemsiz
    ep630:3-4 defa kendi kendine sesi kıstı 1-2 defada parçaları kısa kısa geçti.çok sıcak bir gündü
    ksc75:esas sorunlar bunu kullandıktan sonra başladı.aynı şekilde sesi kısma ve kilitlenme bu kulaklık zamanında oldu.
    hfi 15g:normalde sorun yok(32ohm 96db spl).ancak 24 ve üstü seviyelerde aletin kontrolü tuhaflaştı.yine çok sıcak günlerdi.

ben şu kesin sonuçlara vardım.

1)32ohm altı kulaklık kullanılmayacak.
    2)32 üstü olursa max 40ohm.
    3)32 ohm olsa bile hassasiyei 100db üstü olacak.
    4)sıcak yerlerden özellikle direkt güneşten korunacak
    5)fazla akım çeken(düşük hassasiyetli) kulaklıklarla kullanılırsa düşük ses sev,yesinde tutulacakki fazla akım çekmeye zorlamayalım

6. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    berat bu söylediklerine artı olarak vibe'ın 16 ohm olmasına rağmen 7 aydır hiçbir problem yaşatmamış olmasını da ekleyelim :ok

7. cyberghost

cyberghost MP3

Beğenileri:
    1
    Yahu hakikaten, Be Creative in Vibez'ını da ben alacağım ve Vibe ile kullanacağım, problem yaşamayayım sonra :)

8. uskan

uskan Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    buda çok nazlıymış yav :)

9. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Evet kız gibi alet :gulme Boşuna 90-60-90 demiyorlar heralde :gulme

10. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Yok yok Vibe ile hiçbir sorunu yok, emin olabilirsiniz...

11. berat23

berat23 FLAC

Beğenileri:
    24
    vibe:sorunsuz.

yakında vibeze nasıl davranılır veya nasıl tavlanır şeklinde bir başlık açalım:)

12. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Yüksek sesle konuşmayın
    Her gece yatmadan 5kere okşayın
    Dinlerken tek kolunuzu ani şekilde kaldırmayın...

Vallahi bozulur :)

13. uskan

uskan Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    evet sorunsuz ama nazlı ve çok kibar. :wink

14. katilimci

katilimci Guest

[quote author=Be Creative link=topic=51.msg7888#msg7888 date=1186161723]
    Şu an 50ohmlik Hd555'i kullanıyorum. Ve sorun var, kesinlikle daha yüksek empedansta da sorun oluyor. Aynı şekilde KSC75'te de sorun oluyor Berat'da. Yani alt sınır falan değil malesef, kılavuzda da açıkça 32ohm için optimize edilmiştir, gerisini kullanmayın denmiş. O mailda neden öyle dendi bilmiyorum.
    [/quote]

Hd 555 e baktım diagramında 50ohm deniyor ama, 20-200 Hz arasında 350Ohm a kadar yükseliyor empedans :)
    işin ilginci aynı sitede (http://www.headphone.com) gerçekten 50 ohm yazıyor. Demek ki benim daha önceki yazımda yaptığım "ortalamasını alıyorlardır" teorim de yanlış. Başlangıç değeri de 170 ohm gibi. eğer ortalama ile yazsalardı 200 ohm demeleri gerekirdi. Min. falan da değil. Öyle olsa herhangi bir frekens değerinde bile 50 gibi bir değer alırdı, hiç 50 ohm da kesişen değer yok.

Ben bu diagram okuma işinde yanılıyor olabilirim. Lütfen siz de görüş bildirin arkadaşlar. İçimden bir ses çok yaklaştığımızı söylüyor. :wink

15. katilimci

katilimci Guest

[quote author=Be Creative link=topic=51.msg7834#msg7834 date=1186147513]
    Arkadaşlar Trekstor'dan bir arkadaşın sorusu üzerine cevap gelmiş. " Yüksek omajlı kulaklık kullanabilirsiniz " deniyormuş. Bu nasıl bir iş acaba bir anlayabilsek... :)
    [/quote]
    Cevap bana gelmişti aynen geçiyorum, yanlış anlama olmasın siz de yorumlayın :
    [quote author=Trekstor]
    32Ohm dan daha yüksek sorunsuz kullanabilirsiniz..
    Herhangi bir kulaklik marka tavsiye edemiyoruz.
    Asagidaki sizin söylediğiniz kulakliklari kullanabilirsiniz (çoğul konuşmuş ama sanırım djaysi kastediyor :))
    Ses patlmasi olmamasi lazim. Yüklediginiz MP3 den kaynaklanabilir.
    Cross-Fading 5 ayarlamaya deneyin.
    [/quote]
    [quote author=Katilimci]
    Kullanma kılavuzunda 32ohm kulaklıklar için optimize edildiği yazıyor. Daha düşük omaj için cihaza ve kulaklıklara zarar verebileceği konusunda da uyarıyor. Fakat daha yüksek omaj ile ilgili bir zarar uyarısı yok.
    Ben kanal tipi kulaklık kullanıyorum. 32ohm bu tarz kulaklık bulmak zor. Varsa bu 32ohm kanal tipi kulaklık için hangi marka ve modelleri önerebilirsiniz?

Net bir soru olması bakımından 40 ohm olan Djays modelinin Vibez ile kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek istiyorum. Yüksek omaj ile ilgili bir sakınca ifade edilmediğinden dolayı Djays in uygun olabileceğini düşünüyorum.

Son bir soru da, şarkı geçişlerinde seste birkaç saniye süren ses patlamaları oluyor ve vumetre bile bunu algılıyor. Bu neden olur ve nasıl giderilir. Omaj ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi? Kullandığım kulaklıklar vreative ep635 ve Sennheiser Cx300.
    [/quote]

Yorum sizin arkadaşlar. Ama ben yukarı doğru biraz izin verdiklerini düşünüyorum. Ve fakat empedans grafiğinin çok yukarda ve salınımsal olmaması kaydıyla.... ???

16. berat23

berat23 FLAC

Beğenileri:
    24
    şu konulara açıklık getireyim.

empedans demek ac altındaki direnç demektir.bunu ölçmek için kulaklık ve hop.lerde 1khz frekanslı sinüs dalga kullanılır.kulaklığın empedansı dediğimiz 1khz sinüse verdiği dirençtir.değişik frekanslarda değişik drençler göstermesi olağandır.ortalam değil 1khz deki alınır.

trekstorun yetkilisi resmen sallamış.ne alaksı var çapraz geçiş ile empedans probleminin.komik olmuşlar

17. katilimci

katilimci Guest

o ses patlamalarına verdikleri cevaptı. onunla ilgili çözümü be-cretive den öğrenmiştim ben. ama onların önerdikleri de ilginç :) ses güçlendirmeyi kapayınca "ses patlaması" olmuyor artık ve ses te daha da iyi oldu. :)

Gelelim omaj problemine: (http://www.headphone.com) da ki grafikler de 1khz sinüs dalga ile yapılan test değerleridir değil mi? O zaman benim dikkat çekmek istediğim "flat grafik veren kulaklıklar 32ohm ise sorunsuz, yine flat grafik veren ve 32 ohm dan biraz büyük kulaklıklar vibez e tam optimize edilmedi ise bile sırf dalgalı omaj vermedikleri için durumu KURTARMA İHTİMALLERİ var konusu.

Şöyle de ilave edilebilir: Hem 32 ohm değil, hem de flat omaj grafiği vermiyorsa hiç şansı yok. Hatta belki de 16 ohm olan kulaklıklar bile sırf flat grafik vermeleri ile açıklanabilir.

Tabi bunları hepsi teori, bir cümle ile yok olabilir :wink

18. berat23

berat23 FLAC

Beğenileri:
    24
    ben genel konuştum.Tüm ses sitemlerinde empedans ölçümleri 1khz sinüs ile yapılır dedim.yani vibezinde 1khzdeki empedansı 32ohm.yani bizi sadece verilen değeler ilgilendiri.100hzdeki direnci enterese etmez.

bu arada harmonik distorsiyon ölçümü içinde pink noise kullanılır .aslında tüm teknik terimleri açıklayan bir yazı yazıcaktım kısmet olmadı

19. katilimci

katilimci Guest

çok süper olur.
    bu arada anladım yazdığını.
    Bir de hd555 e bakar mısın lütfen. grafik in hiç bir yerinde 50 ohm yok, bir hata olabilir mi?

Teknik terimleri ise 4 gözle bekliyorum.

20. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Arkadaşlar konuştuklarınızın cevaplarını pür dikkat bekliyoruz :worship

Sayfayı Paylaş