Tur Başladı - Fiio X5 3.Nesil Turu

'Fiio' bölümünde Chaturanga tarafından 25 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.564
    Tomahawk parlak çalan bir İEM okuduğum kadarıyla.Fiyatı gözönüne alındığında alt seviye diyebiliriz.Bu kulaklıkla yapılacak dinlemeler yanıltıcı olabilir.Ya da bir müzikçalarla uyumlu olabilirken diğeriyle sırıtabilir.Bu hususlardan yola çıkarak kalite genellemesi yapmak doğru olmayacaktır.

Bu durum tüm kulaklıklarda aşağı yukarı böyleyse tamam.Ufak bir şerh koyma gereği duydum. :))

pazac ve Chaturanga bunu beğendi.
  2. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.750
    Son düzenleme: 29 Temmuz 2017
    moonstar, cgtyguner, Chaturanga ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    575

Tomahawk genel dinlemelerimde parlaktan uzak gelmişti hocam, sadece tomahawk ile dinlemediğimi de belirtmiş olmalıyım. Saygılar

Chaturanga bunu beğendi.
  4. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.564
    Belirtmek istedim.Bazi ekipmanlar varki sırf uyumsuzluktan kaybeden.

Konuya bircok arkadaş inceleme yazmış.Başta siz diğer tüm arkadaşlara teşekkürler.Elinize saglık.Dolu dolu bir konu oluyor sayenizde.

Chaturanga ve refuserQ bunu beğendi.
  5. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    826
    X5'i dün teslim aldım, izlenimlerimi önümüzdeki günlerde paylaşacağım.

Pax, Chaturanga, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    826
    FiiO X5İİİ İzlenimlerim

Selamlar arkadaşlar;
    Bu tip turlarda genelde kargoya verilen günün akşamına, gecesine izlenimin gelmesi beklenir, benimki biraz gecikti, kusura bakmayın. Bu koşturmacadan dolayı da cihazı çok fazla dinleme şansım olmadı, 8-9 saat ya dinledim ya dinlemedim, tur tarihini erteletmekle kötü bir şey yapmışım onu anladım.
    2.jpg

İzlenimlere geçmeden önce, girişimciliğiyle turun gerçekleşmesine imkan sağlayan Chaturanga Hayri Abi’ye, onun ricasını kırmayarak X5’i gönderip Türkiye turuna çıkaran FiiO firmasına ve forumun kapat düğmesine basmayan @MuttFTS Hasan ve @baran88 Baran’a teşekkürlerimi iletiyorum :)

Kutu İçeriği
    19.jpg

Kutu içeriğinde bir adet coax kablosu, data ve şarj kablosu, deri ve silikon olmak üzere 2 tane kılıf ,hafıza kartı yuvasını çıkarmak için iPhone’lardakine benzer bir iğne bulunuyor. X5’in kendisinden bahsetmeme gerek yok sanırım.

Telefon ile kullanırken servis elemanlarının “silikon kılıf kullanmayın, daha çok ısınır” tembihlerini X5 kullanıcılarına yönlendiriyorum, silikon ile kullanımda belli bir süre sonra bir ısı üretimi oluşuyor. Neyse ki bu sıcaklık, HM650’deki kadar değil, çok daha kabul edilebilir seviyelerde olduğunu söylemem gerek.

Tasarım/Ergonomi

Tasarımı gerçekten şık olmuş. M2S’deki gibi 2.5d cam ile daha da şık olabilirmiş.
    4.jpg

Yerleştirilen tuşları ergonomik buldum; ancak, cihazın sol yanında bulunan çal/oynat tuşuna kazara bastığım zamanlar oldu. FiiO, onun çaresini, fiziksel tuşları kilitleme özelliğiyle bulmuş. Bahsi geçen tuş, ses yüksekliğini ayarlamaya olanak veren tekerleğin üstüne konumlandırılmış. Tekerleğin altında ise bir önceki/bir sonraki parçaya geçiş yaptıran fiziksel düğmeler bulunuyor. Cihazın sol tarafında ise, açma/kapama ve ekran kilitleme düğmesi ile çift kart yuvasını görüyoruz.
    5.jpg

Cihazın altı girdi çıktılarla dolu. Sırasıyla 3.5mm single ended ve 2.5mm balanced kulaklık çıkışı, usb portu ve line out/coax çıkışı bulunuyor.
    6.jpg

Cihazı elinizde tuttuğunuzda sağlam bir intiba bırakıyor. Malzeme bakımından kaliteli diyebilirim.

Bağlanabilirlik,Kişiselleştirme

Cihazda android’in 5.1.1 sürümü yüklü olduğu için android’in sunduğu olanaklardan, bir cep telefonu kadar olamasa da, yararlanabiliyoruz.

Günümüzdeki streaming modasına Fiio’ da uymuş ve kablosuz internet aracılığı ile Google Play’den ve FiiO Market’ten uygulama indirip cihazı kişiselleştirme olanağı mevcut. Örneğin, FiiO Market’te Swiftkey uygulamasının olmasını, klavyenin kişiselleştirilebilmesi açısından çok faydalı buldum. FiiO Market’ten ayrıca Spotify, Tidal ve Onkyo müzik oynatıcısı uygulamaları da indirilebiliyor. Ayrıca, cihazın içinde seçebileğimiz farklı temalar da yüklü durumda.

Cihazda DLNA desteği de mevcut. Aynı kablosuz ağa bağlı, ev içi kablosuz eğlence sistemine bağlanma olanağı mevcut kısaca.

Streaming

Kablosuz ağa bağlanarak Tidal, Spotify vb… çevrimiçi müzik servislerinden faydalanabiliyoruz. Cihazda internet tarayıcı da bulunduğundan, Facebook üzerinden de Tidal’a giriş yapmak mümkün.

Tidal’daki hız, biraz modeme yakınlık/uzaklık ile ilgili. Modeme yakın olduğunuz sürece herhangi bir takılma, şarkının başlamasını bekleme gibi olumsuzluklar yaşanmıyor. Modemden uzaklaşınca, şarkıların başlama süreleri doğal olarak biraz daha uzuyor.

Yazılım

Akıcılık konusunda herhangi bir problem ile karşılaşmadım. Yazılımı, telefonlar kadar olmasa da hızlı, saç baş yoldurtmuyor. Dikkatimi çeken en önemli olumsuzluk, cihazı kilitleyip 3-5 dakika sonra tekrar açtığınızda şarkıyı başlatırken sesin biraz geç gelmesi oldu. Saniye olarak şarkı ilerliyor ancak ses gelmiyor. Bunun da Türk üsulü çözümünü buldum: Belli bir süre sonra tekrar oynat tuşuna bastığınızda gerçekten oynatmaya başlıyor ve mental açıdan “oynatmanızı” engelliyor. Oynat tuşuyla ilgili bir diğer gözlemim ise, bazen şarkı durdurulup oynatmak istediğinizde ve tuşa dokunduğunuzda şarkı baştan başlıyor. Bu bir özellik mi yoksa bir hata mı çözemedim. Yazılım güncellemesi ile giderilebilen küçük sorunlar olarak not edeyim.

Kendim de Sony Xperia X kullandığım ve onun yazılımı da stok androide yakın olduğu için kullanımda herhangi bir zorluk seçmedim ve epey tanıdık geldi. X5’te de Sony, LG,HTC gibi firmaların telefonlarında olduğu gibi geri, çoklu görev ve uygulama sonlandırma gibi işlevler ekranın hemen altındaki 3 dokunmatik tuş ile yapılıyor.

Çalma ekranında albüm kapağına ilk dokunuşunuzda çalan müzik dosyasının bit değerlerini ve adını,albümünü, ikinci tıklamanızda varsa şarkı sözlerini ve üçüncü tıklamanızda da çıkış gücünü gösteren Vu Meter grafiğini görebiliyoruz.

Bu arada, X5iii hızlı şarj destekliyor ve usb’den şarj ile kıyasla arasında ciddi anlamda fark yaratıyor. Hızlı şarj özelliğini çok beğendim.

Menü Yapısı ve Bildirim Paneli

Menü, sadeleştirilmiş bir Android izlenimi uyandırıyor. Ana sayfada, uygulamalara geçişi sağlayan ortadaki tuşa basıldığında, ana sayfadakilere ek olarak email uygulamasını ve indirdiğimiz uygulamaları görebiliyoruz. Geri kalan her şeye ana sayfadan da erişilebiliyor.
    7.jpg

Bildirim paneli de tıpkı Android telefonlarda olduğu gibi, ekranın üstünden parmağımızı alta doğru kaydırınca ortaya çıkıyor. Buradan, wifi/bluetooth açıp kapama, line out/coax seçimi, parlaklık, gain ve filtre ayarları ile hafıza bölümüne kısa yoldan erişebiliyoruz.
    8.jpg

Ekran

X5iii, 3.97 inç büyüklüğünde IPS kapasitif dokunmatik ekran ile donatılmış. Ekran çözünürlüğü 480x800 ve inç başına düşen piksel değeri de 233. Dokunmatik hassasiyetiyle ilgili herhangi bir sorun bulunmamakta, algılaması gayet iyi. Dışarıda deneme imkanım olmadı bu yüzden güneş altında ekranın okunabilirliği hakkında bir yorum yapamayacağım. Ekranını ben şahsen beğendim.

Hafıza

X5iii, 32 gb dahili hafıza ile geliyor, bunun 26 gb’ı kullanıma hazır sunuluyor. 2 adet harici microsd kart yuvası ile 512 gb’a kadar hafıza genişletilebiliyor. Hafıza anlamında epey bonkör anlayacağınız. Ben 64 gb’lık tek bir kart kullandım, yükleme hızı olarak gayet başarılı buldum.

Pure Music Mode

Ana menüde en soldaki sekmeden ve bildirim panelinden X5’i android dap’tan normal dap’a döndüren FiiO Music’e girebiliyoruz. Bu modda, wifi ve bluetooth açılabiliyor. Sadece müzik uygulaması açılmış android telefon gibi düşünün. Müzik modundayken ayarlara girilebiliyor, DLNA ayarlarına göz atılabiliyor.
    17.jpg

Teknik Mevzular

İşlemci olarak dört çekirdekli Rockchip RK3188 kullanan X5iii, X7 ile aynı işlemciyi paylaşıyor. Nexus tabletlerde bir dönem kullanılan Tegra 3’ten daha iyi olduğu söylenegelmekte. Hepimizin malumudur; X5iii, kaputunun altında çift AKM AK4490EN çipini barındırıyor.

Viper Effect

Custom Android rom kullanan/tercih eden kullanıcıların aşina olduğu Viper Effect’i X5’te de kullanabiliyoruz. Yaklaşık 10-15 tane seçenek var, ancak bunların bir kısmı paralı. Aşağıda ses bölümünde de ifade edeceğim üzere, X5’in kırpılmış üst midlerine ve geriden seslenen tizlerine bir nebze faydası dokunduğu için bahsetmemem olmazdı. Örneğin, Spectrum Extension seçeneğini ücretsiz aktive edebiliyorsunuz ve aktive edildiğinde ses azcık daha dinamik olabiliyor ve tizler uzama anlamında birazcık daha iyileşiyor. Bu sekmeyi özellikle çok faydalı buldum; X5iii, sahibi olanlara/olacaklara denemelerini tavsiye ederim. Aynı zamanda, FİREqualizer adlı EQ aktive edilerek en azından 2k-4k barını biraz yukarılara çekip kadın vokallere nefes aldırabilirsiniz. EQ ile oynamayı pek sevmem ama X5iii’te gerçekten işe yarıyor. Son olarak, Dynamic System sekmesini çalıştırdığınızda altbasslar biraz daha ağırlıklarını hissettiriyor, ancak aşırı şekilde açmanızı tavsiye etmem; çünkü belli bir aşamadan sonra seste bozulmalar olabiliyor. Bu sekmede, kullandığınız kulaklığa göre size bir kulaklık seçtiriliyor(High-End Earphone, Low-End Headphone vb…) ve ona göre bir frekans tepkisi alıyorsunuz.

Ses

Ses konusunda söyleyebileceğim ilk şey kesinlikle pürüzsüz çaldığı. Sivrilen herhangi bir frekans olmamakla birlikte hafif bir sıcaklık mevcut. M5’ten daha sıcak olduğu kesin, HM650(müzikal kartlı) ile kıyasla ise daha yumuşak çalıyor. Bunda, üst midlerin kırpılmış ve tizlerin de az geriye konumlandırılmış olması etkili bir faktör olmuş. Üst midlerin kırpık yapısı, özellikle telli çalgılarda üst tınıların çınlamasının kesik kalmasına neden oluyor. Ayrıca, sesteki dinamizmi olumsuz olarak etkiliyor. Bu açıdan, M5 ve HM650’i daha başarılı buldum. Bu noktada, X5iii biraz duygusal bir dap olmuş. Uzun süreli dinlemelerde üst frekanslara bağlı yorgunluk hissiyatını engellediği de aşikâr. Bir de, arka planın daha karanlık olmasını sağladığı için derinlik hissiyatını da tetikliyor. Bu açıdan, X5iii, bana FiiO Andes’i (E07k) hatırlattı.

Tizler miktardan ziyade kalite odaklı. Gayet yumuşak bir tiz sunumu mevcut. Çıtır çıtır tizler duymak isteyenler hayalkırıklığı yaşayabilse de kalite olarak bence fena değiller. Uzama anlamında bir eksiklik hissediliyor, ancak belli oranda da olsa telafi edilebilir bir durum bu(bkz: Viper Effect- Spectrum Extension).

24.jpg

Baslara gelirsek, biraz geniş açıdan ve yumuşak vuruyor. Altlara inme açısından bir sıkıntısı yok. Sadece, M5 ve HM650 altbaslardaki deprem etkisi biraz daha hissedilebilir iken X5 bu konuda biraz geride kalıyor. Midbass’lar kontrollü; taşma,sızma gibi durumlar söz konusu değil.

Midler ise sahnenin biraz geride olmasından ve üst midlerin kırpıklığından nasibini alıyor; tını zenginliği açısından M5 ve Hm650, X5iii’ü geçiyor. Ancak, duygusallık açısından X5iii, gerçekten güzel sesleniyor. Müzikallik ve doğallık anlamında başarılı buldum. Üst midlerdeki kırpıklığın alt midlerde olmaması isabet olmuş. Midlerde tonlama açısından M5 ile HM650 arasında bir yerlerde; M5’ten daha sıcak, kalın bir tonlamaya sahip, HM650’ye daha yakın. Vokal konusunda ise, önde sunum yapan kulaklıklarla ve X5iii’ün duygusallığıyla birleşince ortaya iyi bir sinerji çıkıyor.
    22.jpg

Sahne anlamında ise enstrümanlar arasında Hm650’dekinden daha fazla boşluk var. Sahne genişliği olarak HM650’den geniş geldi bana ve X5iii’ü derinlik algısı yaratma konusunda başarılı buldum. Sahne biraz geride kalıyor, HM650’deki samimi sunum X5iii’te pek yok diyebilirim.

Sonuç

Her ne kadar üst midlerin kesikliğinden, tizlerin gerideliğinden dem vursam da bu fiyat skalası içinde ses kalitesi ve sunduğu özelliklerle benim beğenimi kazandı. Paranızın hakkını veriyor. Yormayan bir ses imzası isteyen ve çevrimiçi müzik servisleri için dap arayanlar için güzel bir alternatif olmuş.

Not: Daha çok fotoğraf vardı eklenecek(toplam 23 tane :evl:shh), ancak sınıra takıldım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim; sevgiler saygılar :worship

sserkogss, Tuncay_D, pazac ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  7. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.429
    elinize sağlık hocam.

Yabguz bunu beğendi.
  8. Chaturanga

Chaturanga WAV

Beğenileri:
    2.488
    Eline sağlık @Yabguz Yavuz hocam gayet akıcı, bol resimli bir yazı olmuş :D

Yabguz, refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  9. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.014
    balanced çıkış/sıradan çinko-karbon çıkış farkını deneyebilen var mıdır :)

bir de bizden ingilizce bir inceleme bekleniyor mu bu yurtdışı firmaların turları kapsamında? Öyle şeyleri seveceklerse buraya yazılan incelemelerden bir iki tanesini çevirir koyarız head-fi'a. Yani ileriki turlar için altyapı olacaksa yapabiliriz bu tarz şeyler.

Son düzenleme: 28 Temmuz 2017
    pazac, moonstar, Pax ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  10. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    826
    Teşekkür ederim Baybars ve Hayri hocam

Chaturanga bunu beğendi.
  11. Chaturanga

Chaturanga WAV

Beğenileri:
    2.488
    İngilizce beklentileri özel olarak yok ancak olabilir tabi hocam :)

Talep alma döneminde de bahsi geçmişti. Başka bir forum yada sitede inceleme yazacak arkadaşlar, yazabilir tek ricamız ürünün Techno-fi a tur için geldiğini belirtmeleri, kendi ismimizle almadık çünkü techno-fi adını kullanarak aldık.

Pax, Mikrobiyolog ve refuserQ bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.547
    Fiio X5 MK3 için İzlenimlerim

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle turun gerçekleşmesinde katkısı olan başta Techno-Fi yönetimi ve @Chaturanga Hayri Hocam olmak üzere izlenim paylaşan ve paylaşacak olanlara herkese bu vesile ile teşekkür etmek isterim. Bu tarz turların giderek çoğaldığını görmek gerçekten sevindirici.

Cihaz 03 Ağustos 2017 tarihinde elime sağ salim ulaştı. Turan Hocaya @Mikrobiyolog teşekkürler. Cihaz bugün @mavi Ceyhun Hocaya doğru yola çıktı.

Gelelim izlenimlerime :)

Shozy BK ve Fiio X5 MK3

Kutu içeriği:

Cihaz sade ve klasik bir karton kutuya sahip.

Kutu içeriği zaten defalarca belirtildi, aynı şeyler benim kutudan da çıktı (deri/silikon kılıf, coax kablosu, usb kablosu vs) :)

Fiio’nun satış politikası belli, ne kadar ekmek o kadar köfte, ne eksik ne fazla ;)

Fiziksel ve donanımsal özellikler:

Cihazın boyutları bu klasman için bence ideal boyutlarda olmuş. Ele rahat oturuyor, cebede de rahtsız etmiyor. İnce zarif ve oldukça kaliteli bir metal kasa kullanılmış. Yeni çıkacak Fiio X7 MK2’de de aynı tasarım korunuyor, Amfi modülü sebebiyle biraz daha uzun göründü bana resimlerde. Neyse Konumuz X7 değil :)

Cihaz 186gr ağırlında ve çok ağır olamaması sebebiyle benim için sınıftan geçti.

Sağdan sola Zishan Z2 - Fiio X5 MK3 - YinLvMei D200+

Ses düğmesi (volume pot) hassas ancak Dx200’de olduğu gibi sesi arttırıp azaltmak için baya bir çevirmek gerekiyor. En kolayı ekran üzerinden bunu yapmak fakat cepteyken ulaşmak ve çevirmekte biraz zorlandım, buna eksi puan J Hazır ekran demişken, 3.97 inç.lik 480x800 piksel çözünürlüğündeki IPS panel gayet yeterli bir görselliğe sahip güneş altında da okumakta zorlanmadım. Tepkimesi de bana DX200’den sonra baya iyi geldi (DX200’de ekran koruyucu film çıkarınca düzelme oluyormuş denemedim, deneyenler itiraz etmekte serbestler).

Cihazın sol tarafında fiziksel ses açma tuşu haricinde, play/pause ve şarkı atlama tuşları mevcut. Tepkimeleri çok başarılı fakat aşırı hassas olmalı cepte kullanımı biraz negatif etkiliyor bilginize.

Ses açma kapama düğmesi, play/paus tuşu ve ileri/geri sarma tuşları

Sol tarafta hoş, mavi ışıklandırmalı güç (power) tuşu ile birlikte, iki adet “Micro Sd” kart yuvası bulunuyor.

Power tuşu ve iki adet Micro SD kart yuvası

Yuvalar bastırmatık değil, yeni nesil cep telefonlarında olduğu gibi, kutu içeriğine dahil olan bir iğne aracılığıyla çıkartılan parçanın içine yerleştiriliyor.

Bu durumda X5 III, 32GB hafıza haricinde (ki bunun 26GBlik kısmı boşta) + 2 adet Micro SD kart yuvası bulunduruyor. Bu da şu demek 29GB + 256GB + 256GB = 541 GB ye kadar bir kapasiteye sahip olabilirsiniz ki bu baya iyi ve art hanesine yazılıyor!

Cihazın altında ise sağ’dan sola doğru sırasıyla 3.5mm SE (Single Ended) ve 2.5mm dengeli (balanced) ses yuvaları, micro usb girişi ve dijital çıkışlar (line out/coax vs.) bulunuyor.

Soldan sağa sırasıyla 3.5mm SE, 2.5mm Balanced, Micro USB yuvası, dijital çıkış

Cihazın arkasında ise Astell&Kern firmasının AK100II ve AK120II modellerinden esinlendiği belli olan arka planı desenli cam yüzey bulunuyor.

Yazılım, Arayüz ve Batarya:

Cihazımızda Android işletim sistemi kullanılmıştır. Android sürümü biraz eskimiş olan Lollipo 5.1.1 sürümü yüklü halde geliyor.

Yeni X5 daha evvel kullandığım Android tabanlı DX200’den daha hızlı tepki vermekte ve menüler arası geçiş de oldukça başarılı. Hız ve tepkime süresi olarak Fiio’nun iyi bir iş çıkardığını söylemem gerekiyor.

Amma velakin, her şey o kadar da sorunsuz olmazdı. Tamam, hızlı bir cihaz menüler de çok hoş, fakat bazen cihaz player uygulamasındayken birden bire donup tekrardan başlama gereksinimi duyuyor. Ayrıca şarkılar arası geçişlerde de ciddi gecikmeler meydana geliyor. Özellikle yüksek boyutlu Flac ve DSD dosyalarında bu biraz daha sinir bozucu olabiliyor. Ayrıca bazen şarkı devam ediyorken ses birden bire kesilip sanki şarkı yarıda kesilir gibi oluyor, fakat ekranı açtığımda parça ilerliyor. Bir de player 4-5 saniye pause konumunda iken play tuşuna basınca 4-5 saniye sonra ses vermeye başlıyor. Muhtemelen bir devre koruması olabilir ama biraz can sıkıcı.

Ibasso DX200’ün aksin Fiio kendi PlayeStore uygulamasını koyarak uygulama indirmeyi mümkün kılmış. Ayrıca üst menü çubuğunda Gain, Filtre vb. ses kısa yollarına ulaşabilmek güzel birer artı olmuş.

Ayrıca XDA Developers sitesine takılanlar bilir, Viper4Android diye bir ses geliştirme yazılımı vardır, işte Fiio bunu cihazına entegre etmiş. Eğlenceli olan bu ses geliştirme yazılımı bir bakıma Cowon firmasının JetAudio efektlerine benzemektedir. Yalnız Fiio bir pazarlama stratejisi olarak birkaçını ücretsiz bir kısmı için de pamuk eler cebe demiş :uzgun

Yine sıkılıp arada bir EQ ile oynamayı sevenler için güzel bir artı olduğunu düşünüyorum.

Batarya ömrü, Android işletim sistemi, ses çıkış gücü vb. etkenlerden dolayı orta şeker olmuş. Tahminimce 7-8 saat arası gidiyor.

Birkaç Teknik Detay:

Donanım Verileri:

İşlemci:
    Rockchip RK3188 - 4 Çekirdekli (maksimum işlemci gücü 1.4GHz)
    Ram : 1 GB
    DAC : 2 adet AK4490
    LPF : 2 adet OPA1642
    OP : 2 adet OPA426

Bluetooth :
    4.0 ayrıca aptX desteği
    WiFi : 2.4GHz IEEE802.11 b/g/n (standartları destekleniyor)
    USB Tipi : 2.0

Ses Değerleri:

THD+N (Toplam Harmonik Bozulma):
    0.0009% (1 kHz/10kΩ
    SNR (Sinyal Gürültü Oranı) : ≥120 dB
    Kanal Ayrımı : >98 dB (1 kHz)
    Phone Out Ses çıkış Gücü: ≥250 mW(32Ω /THD+N<1%)
    Balanced Out Ses çıkış Gücü : ≥240 mW(32Ω /THD+N<1%)

İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:

DAP:
    Fiio X5 MK3, Zishan Z2, YinLVMei D200+, Ipad Air2
    IEM: Rose Cappuccino MK2, Vivo XE800
    Earbud: Shozy BK, Rose Masya, NiceHCK Graphene, Auglamour RX1, Nice HCK EPK1
    Kafaüstü: Audio-Technica ATH50M

İncelemede Kullanılan Ses Dosyaları:

• Michael Jackson - Bad Albümü (Flac 24bit/96Hz)
    • Micahel Jackson - Billie Jean (DSF)
    • Amber Rubarth - Sessions from the 17Th Ward Albümü (Tidal HIFI)
    • Diana Krall - So Wounderful (DSF)
    • Dr. Chesky’s Binaural Albümü (Flac 24bit/192Hz)
    • Otto Liebert & Luna Negra - The River (DSF)
    • Metallica - The Black Album (Flac 24bit/96Hz)
    • Mile Davis - So What (DSF)
    • Daft Punk - Random Access Memories Albümü (Tidal HIFI)
    • Kraddy - Be A Light Albümü (Tidal HIFI)
    • Nina Simone - I Put A Spell On You Albümü (Tidal HIFI)
    • Sevie Wonder - Rocket Love (DSF)
    • Opeth - Pale Communion Albümü (Apple Music)
    • Twenty One Pilots - Fairly Local Parçası (Tidal HIFI)

Ses:

Gelelim en önemli mevzumuza, yani sese. Bu cihazda klasik Fiio ses karakteri yok!

Bu kadarı bile yeter, başka bir şey yazmasam bile kâfidir dermişim :azn

Şimdi, Fiio 3. Nesil X5 ‘de, AKM (Akai Kasei Microdevices Corporation) firmasının geliştirdiği ve Astell&Kern AK380’de de kullanılan AKM4490 DAC çipine yer verilmiş. Bu da tonlamadaki sıcaklık ve yumuşaklığı açıklıyor. Şimdiye kadar dinlediğim tüm AKM DAC’ı kullanan cihazlarda ayı tonlamaya benzer bir ses aldım.

Fiio ısrarla kendi House Sound’unu (İngilizcesi daha hoş) dayatmaya çalışmış olsa bu tipik karakteri silememiş.

Fiio firması X5 MK3 ile her dinleyiciye ulaşmak istemiş. Fakat bunu yaparken detay, tiz ve biraz da müzikaliteden kırpmış. Başarılı olmuş mu? Olmuş! Bu cihazı alır mıyım? Almam :p, peki niye almam çünkü şimdilik Chi-Fi 'ciyim ;)

Frekanslar üzerinden gidersek şöyle bir tablo oluşuyor;

a) Bass:

Basslar dolgun ve genel karaktere hafif bir sıcaklık katıyor. Kötü kayıtlarda midbass bölgesinde ufak bir çamurlanma sezmiş olsam da rahatsız edici boyutta oldurmadığını da rahatlıkla söyleyebilirim. Önceki nesil X5’ler ile karşılaştırdığımızda Fiio’nun baya yol aldığını düşünüyorum.

2. Nesil X5 ile fazla vakit geçirmediğimden katılmayanlar olabilir. Fakat kesinlikle 1. Nesil X5’den iyiler, yani en azından onun kadar sert ve kontrolsüz değiller.

Genel sunuma eğlence ve müzikallik katmakla birlikte, sahneyi sıkıştırmaması da bass için benden ortalamanın üzerinde bir not lamasını sağladı.

Kısacası, keyifli ve fiyatının hakkını veren, detay seviyesi ortalamanın biraz üzerinde bir bass sunumu olduğunu düşünüyorum.

b) Mid:

AKM sıcaklığı burada da kendini gösteriyor. Sıcak derken yanlış anlaşılmasın bir Hifiman veya Wolfson DAC’ı kullanmış olan Astell&Kern sıcaklığı yok tabi ki.

Hafif V şeklinde bir dizilim olması sebebiyle sahne ferahlamış vokal de çok dinleyiciden çok uzaklaşmadan detayı ve duyguyu karşıya aktarabilmektedir.

1. Nesil X5 gibi sert üst midlerden muzdarip olmayan cihaz, aynı zamanda 2. Nesil X5 gibi de dijitalleşmediğinden daha doğal ve keyifli bir dinleti yapabilmektedir.

c) Tiz:

Fiio denince aklıma hemen dijitalleşen ve biraz kontrolsüz sert bir tiz sunumu geliyor. Neyse ki AKM den olsa gerek, bu seferki X5’in tizleri ehlileşmiş. Dijitalleşme konuda X7 ve 2. nesil X5 benim gözümden başarısız cihazlardır. Tamam, kulağımıza kulağımıza sokulan o tizler ilk başta bir detay havası vermektedir, fakat kulak doğal çalan bir kaynağa geçince ne kadar gereksiz ve abartılı bir tunning ile karşılaştığımızı anlayabiliyor.

3. Nesil X5 ‘de ise tizler daha yumoş yumoş (yani törpülenmiş), yormayan sürekli sınırda ve kontrollü çalan bir yapıya sahip. Tabi detayda kayıp yaşatan bu yapı diğer yandan sibilansa daha az düşesine de yardımcı olmaktadır.

d) Sahne:

Öncelikle yeni X5 ferah çalıyor. Sahne genişliği ise fiyatının hakkını veriyorken derinlik biraz daha iyi olabilirdi. Enstrüman dağılımı ve boşluk yeterli, sıkışma pek nadir meydana gelmektedir. Kısacası sahne fiyatının hakkını veriyor, kolay kolayda bilinçli alıcıyı üzeceğini düşünmüyorum.

Son Söz:

Fiio ilk kez farklı bir ses karakterinde, yani sıcağımsı çalan bir DAP çıkarmış.

Sonuç olarak fiyatının hakkını veren bir ses kalitesi, online olarak yüksek çözünürlükte müzik dinleme olanağı (Tidal, Spotify, Apple Music vs.), ayrıca nispeten ufak boyutları ve şık tasarımı ile kimseyi kolay kolay üzmeyecek bir cihaz var karşımızda.

Saygılar,

Gökhan

Son düzenleme: 10 Ağustos 2017
    mavi, sserkogss, Yabguz ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga WAV

Beğenileri:
    2.488
    Eline kulağına sağlık Gökhan hocam :)

refuserQ, moonstar ve karanehir35 bunu beğendi.
  14. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.429
    gökhan abi ellerine sağlık :)

refuserQ ve moonstar bunu beğendi.
  15. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.547
    Teşekkür ederim arkadaşlar :)

refuserQ ve mattiadestro bunu beğendi.