Ultimate Ears Super.fi 5 Kulakiçi Kulaklık İzlenimleri

'Ultimate Ears' bölümünde balanced tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde başlatılan konu.

1. balanced

balanced MP3

Beğenileri:
    0
    [​IMG] [​IMG]

Kaybettiğim Super.fi pro kulaklığımın yerine Super.fi 5 almış bulunmaktayım. Kaybettiğim Sf.5pro’dan genel olarak memnundum fakat belki de kayıptan sonra yeniden bir Sf.5pro almak fikrine pek yanaşmadım, bir değişim daha sıcak geldi bana doğrusu; bu doğrultuda tanıyan arkadaşlar biraz fazla bas delisi olduğumu bilirler fakat son zamanlarda bunu çok da önemsemediğim daha çok dengeye ve midlere önem verdiğimi düşünüyorum….
    1 senedir pro kullanıyordum. Son bir hafta içinde kısaca super.fi 5 hakkında izlenimlerimi elimden geldikçe söylemek istiyorum..
    Midler ve bununla birlikte vokaller beklenenden çok iyi belki biraz öndeler ama mükemmele yakın oldukları kesin. Özellikle pro ile arasında en çok ayırt edebildiğim bu oldu. Baslar pro kadar güçlü değil ama yerinde, yeterli, derin asla boğuk değiller; yani beklediğimden daha iyi. Mid-bass daha az proya göre. Tizler biraz arkada gibi ama başarılılar genelde. Ben biraz geride buldum ama olması gereken yerde gayet başarılı bir şekilde tepki vermekteler. Sahne bir iem için gerçekten başarılı zaten en iyilerden biri olarak değerlendiriliyordu .Ses çok temiz,berrak,doğal detaylar gayet iyi.
    Değerlendirmemde ayrıca distorasyona proya göre daha az girdiğini söyleyebilirim. Müzik türleri bakımından baya geniş bir yelpaze sunuyor rock, elektronik, klasik vb. türlerde rahatlıkla dinlenilebilir.....
    Genel olarak değerlendirdiğimde bass şiddeti bakımından prodan eksik bulduğum bir yanı dışında midler ve sahne konusunda birazda tiz kalitesi olarak önde olduğunu düşünmekteyim..
    Diğer yönlerde ise kablo kalitesi iyi, yumuşak. Konfor proya göre iyi ebat olarak ta daha ufak ve hafif. Kablolar pro gibi değiştirilebilir değil. İzolasyon konusunda yeterli olmakla birlikte proyla aynı oranda diyebilirim, kulak uçlarına göre değişebilir. Kullandığı sürücüden dolayı zamanla burn-in olabileceğini okumuştum ilerde nasıl bir karaktere bürüneceğini bilemiyorum...
    Şimdilik bana göre ilk aşamada öne çıktığını düşündüklerim bu kadar….Tercih etmemin sebebine gelirsek; genel olarak değerlendirdiğimde kendi fiyat aralığında belki biraz baslardan feragat ederek(şiddet bakımından) ve diğer yönleriyle değişik bir müzikal tat aldığımı düşünüyorum.. Özellikle sahne ve midler+vokaller adına bu böyle oldu..Head-fi deki yorumlara göre de tercih edilebilir ve f/p olarak ta başarılı düşündüğüm bir seçim oldu.. Son olarak tavsiyelerde bulunan arkadaşlara teşekkür ederim...

Son bir ay içersinde dinlediğim ve denediğim kulaklıklara göre
    kendi aralarında,kendi çapımda bir puanlama yaptım :)

2. evrm80

evrm80 MP3

Beğenileri:
    1
    Elinize sağlık @balanced;

Açıkcası tablonuzdaki değerler benim kendi değerlendirmelerimden oldukça farklı, ama bu hobinin en güzel yanıda bu değil mi zaten :)

Yeni kulaklıklarınızla keyifli dinletiler...

3. EXcomZkko

EXcomZkko MP3

Beğenileri:
    0
    Merhaba Hakan,

İyi inceleme olmuş, kulaklık yorumlarda okuduğum gibi çıktı hemen hemen. O fiyata iyi bir alternatif..

@evrm80

Özellikle se420 içindi sanırım yaptığın yorum. Kişiden kişiye elbette büyük farklar olabiliyor, bazen şaşırtıcı derecede farklı yorumlar görmek mümkün. Yalnız Nefan'da uzun uzun dinledim 420'yi, farklı uçlarla, farklı player'larla, kayıplı kayıpsız formatlarda şarkılar ile..
    Midbass'tan başka çok birşey duyamadım neredeyse; hatta bi süre sonra aklımda "acaba tek sürücülü mü?" şeklinde bir düşünce bile belirdi. Midlerde oluşan boğulmalar, midbasslardaki fazlalık ve basslardaki (kicklerde daha bir anlaşılır oluyor) yüzeysellik beni hayal kırıklığına uğrattı. Senin incelemeni okumam biraz beklentimi arttırmış olabilir diye düşünüyorum.

Nefan'ın bu kulaklığa 800TL istemesi ise bambaşka bir alem zaten, yurtdışı fiyatıyla iki kattan fazla bir farkın; ne vergiyle, ne de gümrükle bir bağlantısı olamaz.

4. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Superfi 5'in pro dan daha temiz bir sese sahip olduğunu okumuştum ben de. Özellikle sahnesini çok övmüşler. Ama hala şu garip tasarımlarda ısrarını anlamış değilim ue 'nin. Bu adamların kulakları bizimkilerden farklı mı acaba.

5. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Bende kullandıkları adaptörler konusunda seninle hem fikirim ulyses.

6. selim

selim FLAC

Beğenileri:
    5
    @ulyses
    "Bu adamların kulakları bizimkilerden farklı mı acaba."

Walla kulaklığı her takısımda ben de aynı şeyi düşünuyorum, hislerime tercüman oldun...
    Ama yeni tasarım yine iyi bence, esas eskisi çok kötüydü hem görüntü hem fit açısından...

7. balanced

balanced MP3

Beğenileri:
    0
    teşekkür ederim @evrm80

se420 ilgili sizin incelemede dediğiniz gibi ilk kullanışta hayal kırıklığı yaşabilirsiniz demiştiniz aynı öyle oldu diyebilirim... Daha uzun dinletilerde ne olur bilemiyorum ama beklediğimi alamadığımı söyleyebilirim ..

8. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Elinize sağlık, sondaki puanlamalarla birlikte çok iyi bir inceleme olmuş bence de.

Kulakları mı farklı bilemiyorum ama Super.fi'nin konfor testi yapacak doğru dürüst bir ekibi yok sanırım. Görünüş itibarı ile Super.fi 5 gayet iyi diğer modellere göre ama resime bakılırsa hala kulak kepçesine doğru dürüst oturmadığı görülüyor kasanın. Biraz daha içe dönük şekilde daha oval yapsalar daha iyi olacakmış sanki.

Bir de ben kaçırdım sanırım bir yerlerde ama tam olarak ne kadara mal oldu?

9. balanced

balanced MP3

Beğenileri:
    0
    teşekkürler @Be Creative

Kargo dahil 155 $ mal oldu... Konfor konusunda iyi sayılır diyebilirim.. Özellikle kulağımı dolduran orda olduğunu hissettiren Sf5pro'dan sonra ufak ve hafif olduklarından dolayı biraz değişik geldi :) konfor konusunda standart kullanımdaki prodan daha iyi olduğu kesin ..

10. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Edge firing armatür kullanılmış bu kulaklıkda da (Phonak gibi). Daha geniş frekans bandı ve sahne sağlıyormuş. Az önce öğrendim.

11. EXcomZkko

EXcomZkko MP3

Beğenileri:
    0
    Top fire armature diye geçiyor UE kaynaklarında, ayrıca UE patentli bir teknoloji olarak sunum yapılmış. Teknik olarak benzer geliştirmeler içeriyor olabilirler.
    2 ve üzere top fire armature barındıran, minimalist tasarıma sahip bir tepe model hoş olurdu aslında, tabi Triple.fi daha belli bir süre gözardı edilmeyecektir.

12. evrm80

evrm80 MP3

Beğenileri:
    1
    Rica ederim @balanced;

@EXcomZkko ve sizin se420 konusunda ne hissettiğinizi gayet iyi anlıyorum.

Benim görüşüm; naturel sese sahip diyebileceğimiz ekipmanların adaptasyon sürecinin daha uzun olduğu yönünde, ayrıca ayrıntılarını keşfetmek de ayrı bir problem...

13. Moonlight

Moonlight MP3

Beğenileri:
    0
  14. özkan

özkan Guest

Superfi 5 ile Pfe'yi kullanmış olupta kıyaslayabilecek biri var mıdır acaba? :)

15. EXcomZkko

EXcomZkko MP3

Beğenileri:
    0
    Pfe'yi dinlemedim. Ama yapılan yorumlara bakarak kafamda oluşan izlenime göre; Super.fi 5 kulağı biraz daha az yoran, sanırım biraz daha dengeli, detay ve çözünürlük olarak Pfe'den daha geride bir kulaklık.

Fiyatına göre iyidir, sahnesi geniştir, çok fazla tarz seçmez gibi eklemeler yapılabilir. :)

16. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Super.fi 5'ten mi 5 pro'dan mı bahsediyorsunuz sorunuzda?

5'ten bahsediyorsanız EXcomZkko ile benzer düşüncelerim var. Ben super.fi5'i daha çok beğenmiştim, daha dengeli ve daha gövdeli gibiydi. Ayrıntı olarak daha geride olsa da, fiyat/performans konusunda iyi bir kulaklık(tı), özellikle bi ara amazon'da baya düşmüştü fiyatı.

17. özkan

özkan Guest

Düz olandan bahsediyorum. Şu an amazonda fiyatı 96 dolar. Ne dersiniz Pfe'den sonra üzmez mi diyorsunuz yani? :)

18. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Bence gerek yok. Bi ara 60$ seviyesine bulunuyordu. (Ebayde halen benzer rakamlara var)

19. netknight

netknight MP3

Beğenileri:
    169
    ben de super.fi 5vi modelini 2. el az kullanılmış şekilde 100 tl'ye satın aldım dün. benimkinin 5'ten farkı mikrofonunun olması.

kulaklığı satın aldığım kişi sağolsun bana double flange uç da hediye etti. bu uçlarla izolasyon çok daha iyi hale geldi(müzik dinlerken mecidiyeköy simit sarayı'nın orda trafik, mrafik hiç bi ses duymadım). bunun haricinde satın aldığım kişi baslarda da hafif iyileşme olacağını söyledi bu uçlarla. tabii bu uçları kullanırken kulaklığı üstten belli bir açıyla takmanız gerekiyor kulağa tam oturması için. üstten takılınca kablodaki temas edildiğindeki mikrofonik sesin de önüne geçilmiş oluyor. tabii diğer uçlarla normal şekilde takabiliriz kulaklığı. double flange uçlarla sırtüstü şekilde uzanarak rahatça müzik dinlenme imkanı da var bu arada. bu arada satın aldığım kişi sağolsun jack'ın bozulma ihtimaline karşı jack girişini kuvvetlendirmiş, o da güzel olmuş tabii ki.

ses konusuna geçersek eğer; gerçekten de 5 yıl önceki incelemede balanced nickli arkadaşımızın yazdığı şeylerin ne kadar doğru olduğunu gördüğümü söyleyebilirim. kendisine geç de olsa bir teşekkür de ben edeyim buradan. dap olarak sansa clip+ 'ta (normal eq'da), flac olarak metal ağırlıklı şarkılar dinledim. gerçekten de midler ve vokaller önde, davullar gümbür gümbür, ses gövdeli ve doğal, elektrogitarların tonları çok güzel, baslar yetersiz değil, az,derin ama yeterli, sahne olayı geniş denilmiş ama bunu değerlendirebilecek bir deneyimim ve algı seviyem yok, ama geniş olduğu yazılıyor ve söyleniyor genel olarak. bir tek davulun zillerinin bir tık geri planda kaldığını hissettim, yani keşke onları da davulun tom ve kick'leri kadar gür duyabilsem, sustain'leri daha iyi duyabilsem diye iç geçirmedim değil doğrusu. ama bu da muhtemelen kullandığım dap'la ilgili bir durum. farklı bir dapla tizlerin detayı artabilir diye düşünüyorum.

dap demişken, sansa clip +'tan hm601'a zıplamak istiyorum ama arada fiio x1'i de merak etmiyor değilim. farklı dap seçeneklerini buluşmalarda felan dinleyerek deneme şansına sahip olursam muhtemelen daha iyi bir karar veririm.

evet genel olarak kulaklığı uzun bir süre kullanma niyetindeyim. satın aldığım kişi ve yağız 75 ohm adaptörle daha da güzel olacağını söyledi sesin. genel olarak söyleyeceklerim bu kadar, bu benim ilk armatür sürücülü deneyimim, gayet keyifli bir deneyim olduğunu söyleyebilirim ama.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 7 Aralık 2014 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 7 Aralık 2014 ---
    he unutmadan "exclusive top fire armatür" yazıyor kutudaki kitapçıkta.

Son düzenleme: 7 Aralık 2014

Sayfayı Paylaş