Ultrasone pro 550 - pro 750 - pro 900 - pro2900 - Hfi 580 - hfi 2400

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde cgtyguner tarafından 28 Aralık 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Merhabalar herkese. İlk kez inceleme yazısı yaziyorum o yüzden bazı şeyleri olması gerektigi gibi yazamamış olabilirim. Eksikleri yanlışları belirtirseniz öğrenmis olurum.

İnceleme tabii ki de Compel'de gerceklestirildi. Standda yer alan ses sistemi ve nexus 5 araciliğiyla spotify muzik sağlayici olarak kullanildi. Sipariş ettiğim fiio e12 daha yolda olduğundan amp ile deneme yapılamadı. Kulakliklar yaklaşık bir bucuk iki saat boyunca dinlenerek karşılaştirildi. Yorulunca arada cikarip brosur falan okudum kulakları dinlendirdim. Kulakliklarin burn-in durumlarini bilmiyorum ama olmadiklarini tahmin ediyorum. Hepsi de bu açıdan ayni şartlarda diye düşünebiliriz.

Malzeme kalitesi açısından hepsi aşağı yukari ayni. Aluminyum? Kaplamali logo geri kalan kısımlar kalitesiz gözükmeyen kötü izlenim birakmayan plastik yapida. Kafa bandi biraz uzun sureli dinlemeyle asagi yukari hepsinde benim koca kafali olmamdan dolayi sıkma yaptı. Modellerin neredeyse hepsinde kafa bandının ortasında bi parmak sünger var. Bu dizayni degistirip tum bandi kaplayan bi sünger koymalari çok yerinde olur diye düşünmekteyim. Band dışıda hfi580 de ve pro 550de yanlardan da kulaga baskı diger modellere gore biraz daha fazlaydi sanki. Pro 550nin diger kotu yani da velour(kadife?) earpadi olmamasi. Görünüm ve malzeme kalitesi hemen hemen ayni oldugu icin onda hepsine 8 veriyorum. Rahatlık acisindan siralarsam:

1. Pro 2900, hfi 2400, pro 900 : 9
    2. Pro 750 : 7,5
    3. Pro 550, hfi 580 : 7

Ses kalitesine gelirsek, kulakliklarin once tek tek dikkatimi ceken yanlarini sonra da genel degerlendirme-karsilastirmasini ekliyorum.

HFI 580 ve 2400: pro serisinin yaninda bu iki kulaklik da meh kaliyor. Baslar güçlü ve dolgun ancak sesin geri kalanini boğmakta. Midler biraz arkada ve baskilanmis gibi geliyor canli degiller. tizler ne cok geride ne cok parlak, midler kadar boguk degil ve bass hegemonyasina direniyorlar... İzolasyon gayet basarili. 2400 un 580e gore daha iyi yaptigi is ise soundstage in daha genis olmasi, midleri n biraz daha öne gelmis ses karakteristiginin bass domine tipten azicik siyrilmis olmasi. Ama yine de bir pro serisi kulaklık degil.

Pro 550: pro serisinin hfiye gore super, abisi 750ye gore meh olan kulaklığı. Sahne gayet genis, ses detayli, berrak, soguk ve renk katmadan sesleri yansitan bir tarz var ki genel olarak pro serisinin olayi bu zaten. Tizler cok berrak ve onde gelmedi bana ama bass dominansi yoktu. Hfi'den 750'ye gecis kulakligi olmus:)

Pro 750: butun hepsi icinde en cok begendigim kulaklik oldu. Uber sahne genisligi, su gibi berrak sesler, boğmayan ama yok olup gitmeyen yerini bilen oturmasini kalkmasini bilen basslar, temiz ve onde duyulan midler, parlak tizler. Tizlerin parlakliği ve baslarin domine etmiyor olusu bazilari icin kotu bir ozellik olabilir ama ben cok beğendim acikcasi.

Pro 900 , pro 2900: ikisi arasinda mevcut sistemlerle ben cok buyuk farklara algilayamadim acikcasi. Pro 2900un yapisal farkli semi-open olmasi sadece. Ses karakteri cok farkli gelmedi bana. İkisinde de 750'deki berrakligi yakalayamadim. Basslar yine onceki modeller gibi biraz daha hacimlenmisti, midler ilginc bir sekilde basslar guclense de ondeydi hatta 750'den daha onde geldi bana. Erkek vokallerle ozellikle cok net cok basarili geldi kulağıma. Tizler ise 750ye nazaran cok az daha sonumlenmisti. 750'yi fazla parlak bulan olursa bu ikisini denesin derim.

Hepsini birden degerlendirecek olursak:

hfi 580: sahne 6, detay 6,5, mid 6,5, bass 8, tiz 7 bass dominant, sicak

Hfi 2400: sahne 7, detay 7,5 mid 7 bass 7,5 tiz 7,5 bass dominant, ılık :D

Pro550: sahne 8, detay 8, mid 7,5 bass 7, tiz 8, dengeli, kismen temiz ses, notre yakin

Pro750: sahne 9, detay:9 bass 7 mid: 8,5 tiz 9 dengeli, cok temiz ses, soguk renk katmayan sunum

Pro900: sahne 9, detay 8,5 bass 8 mid 8,5/9, tiz 8 bass guclu, kismen temiz, kismen renksiz

Pro2900: pro 900'le ayni

Sonuc olarak parlak ve temiz ses veren monitor kulaklik kalitesinde bir urun ariyorsaniz pro750yi test edin. O kadar da kristal parlakliginda olmasin o basslar gümbürdesin diyorsaniz digerleri arasindan secim yapabilirsiniz. Tabii ki her inceleme gibi bu da kişisel begenilere oldukca bagimli o sebepten kendiniz denemeniz en saglikli yöntem olacaktir.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

sserkogss, refuserQ, Chaturanga ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    ilk incelemeniz hayirli olsun @cgtyguner hocam.Elinize saglik.
    Metal muzik acisindan acaba en cok hangisini begendiniz,merak ettim.

3. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Zaten full metal ve klasik muzik sectim denerken :) en cok pro 750'yi beğendim. Ama genel karakter olarak doğrudan bu metale gider dencek bir kulaklık değil. Cok daha farklı tütlerin altindan da kalkmasını sağlayacak esnek bir yapısı var.

refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  4. Semih34

Semih34 MP3

Beğenileri:
    7
    Ayrıntılı inceleme için çok teşekkürler

5. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.839
    Bu güzel inceleme için teşekkürler elinize kulağınıza sağlık hocam :)

6. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Çok amatör olmuş ya iki saat kulaklık deneyip bu kadar yazmam utandırdı beni şu an :D Yine de ilk inceleme olduğu için çok üstüme gelmeyeyim :D

moonstar, sserkogss, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. xenitis

xenitis MP3

Beğenileri:
    104
    Kulaginiza saglik guzel olmus inceleme. Zaten insanların 20 dolarlık kulaklığı 100 dolar olana, 100 dolarlık olani 1000 dolar olana tercih ettiği bir hobide hepimiz kişisel beğenilerimiz doğrultusunda yorum yapabiliyoruz. Insanlar çok beğenilen bir kulaklik alıp hayal kırıklığına uğrayabiliyor bu sebeple.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

Sayfayı Paylaş