USB Dac'a PC'den gelen parazit

'DAC' bölümünde ColorTR tarafından 15 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. endia

endia MP3

Beğenileri:
    161
    hocam kızmayın :) tekrar baştan okudum ama farklı bir kabloyla deneyip denemediğinizi öğrenemiyorum.

başka bir kaynak, kabloyu suçsuz yapmaz; telefon gibi bataryalı cihazlar o tür bir gürültü üretme z zaten.. iyi ekranlanmış eli yüzü düzgün bir kablo pc'nin güç kaynağından gelen gürültüyü büyük oranda azaltabilir (evin topraklaması vs. sorunsuz olmak kaydıyla :)

linkteki kabloyu önerme nedenim de pc'den dijital veri dışında bir şey almamak..

bilgisayarın bağlı olduğu priz/çoklu prizi bile gözden geçirin derim :)

2. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Hocam valla mükemmel bir kaynak olmuş bu, hiç böyle bir karşılaştırma bulamamıştım. ipurifier2 kafama yatmıştı ama karşılaştırmadan sonra nano iusb 3 almak sanki daha mantıklı gibi geldi. Tabi her türlü kesenin cebini yine açacağız. Valla ala ala bir türlü sonu gelmiyor bunların ya, şu referansları alayım güzel sesim olsun diyorsun olmuyor, şu dacı da aldım mı tamam diyosun yine olmuyor, şu kabloyu alayım tamam diyosun yine olmuyor yine olmuyor :))))))

3. endia

endia MP3

Beğenileri:
    161
    edemeyiz tabii ki ama gürültüyü pc'nin güç kaynağı mı, ses kartı mı üretiyor bilmeden yapacağanız harcamalar boşa gidebilir..

4. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Estf. hocam ne kızması espri mayetinde söyledim ben onu :) Konudaki linlerden anladığım kadarıyla sadece o kablonun maliyeti bile 50 dolar civarında. Ki o ürünleri yurtdışından alıp gelmesini beklemek ve kargo parası gibi durumlarda söz konusu. Sanırım sonunda üzerine biraz daha koyup nano iFi iUSB3.0 alacağım gibi geliyor. Keza şu an en garanti ve hızlı çözüm o gibi duruyor :) Ne dersiniz?
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 16 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2017 ---
    Hocam bir de ek olarak güncel liste şuymuş, ilk mesajı güncellemediği için ilerlerde kalmış.

90 Intona + iFi micro iUSB3.0

83 iFi micro iUSB3.0

81/70 Intona

77 iFi nano iUSB3.0

74 Uptone Regen

70/0 Wyred 4 Sound Recovery

68 iFi iPurifier2

66/0 Corning USB 3.Optical Cables

50 iFi iPurifier (discontinued)

49 Audioquest Jitterbug

CongoFather bunu beğendi.
  5. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    Aslında bunları ben zamanında araştırdığımda sorunu kaynağında çözmek için en temiz yol cihazın iç kablolamasını değiştirmek ve daha da onmlisi güç kaynağını harici Linear PSU yapmak olduğunu gördüm. Mac Mini ye para verdikten sonra, uzerine 500-700 euro arası bu işleme de harcayınca gerçekten audiophile grade Music Server ınız oluyor(CPU ve RAM i yuksek(Memoryden BitPerfect DSD leri, 24 bitler bufferlayarak çalmak vs için), diski SSD vs..

Ama bu fiyatlara çıkınca işletim sistemi ve yazılımı da bununla birlikte özelleştirilmiş Aurender, Naim gibi markaların ciddi music serverları olduğunu gördüm.
    Bu harcamanın tek avantajı her türlü yazılımı Mac Mini yada windowsa vs kendin istediğin zaman atabilme, bir nevi istediğin zaman sürüm yükseltebilme esnekliğin oluyor..

Bu arada bahsedilen diğer kablonun IFI üretimi http://ifi-audio.com/portfolio-view/accessory-gemini/.. Bu cihazlardan biri ile kullanılıp ses ve gücü ayrı taşıyıp DAC a yine tek noktada verebiliyordu..

mattiadestro bunu beğendi.
  6. endia

endia MP3

Beğenileri:
    161
    biliyorum tabii ki öyle :) biraz daha mütevazi parçalarla daha ucuza maledilebilir ama hızlı ve garantili çözüm derken siz de haklısınız..

7. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    Intona Micro Usb3.0 uzerine ek olarak birlikte kullanılarak geldiği için yazmadım.. O comboyu alursak farklı combolar da artırabilir.
    Micro iusb3.0 en doğru olanı gibi illa cihaz ile bu iş çözülecekse.. Ama en iddali olanı hardware ve kablolama sisteminin customizasyonu..

8. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    86
    Evet amaç o. Garanti etmiyorum da sıradan bir kabloyla yapın deneyin masraflı olmaz.

ColorTR bunu beğendi.
  9. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    Ben MAC MINI ile DAC(Devialet 200 DAC/amfi) arasında da Wireworld Starlight 7 USB kullanıyorum. Kullandığınız bağlantı kablosu da, yukarıda bahsedilen modifikasyonlar kadar olmasa da önemli.

mattiadestro bunu beğendi.
  10. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Bilgisayar ve işletim konusunda ne yazıkki değişim pek mümkün değil, tasarımcı olduğum için üst seviye bir masaüstü sistemim bulunmakta ve eseneklik açısından windows kullanmaktayım. Aslında burada bir nevi ramler olsun ssd olsun extrem seviyede olduğu için avantajlıyım. En büyük dezevantajım evde topraklama olmaması ve apartmanın genel olarak bu konuya yaklaşmaması. PC'nin gücü aldığı prize nötr topraklama yaptım kalemle kontrol edildiğinde herhangi bir kaçak gözükmüyor + olarak almanyadan aldığım biraz büyükçe bir güç koruma ve düzenleme devreli çoklayıcısı var. Tabiki de topraklamanın yerini tutmuyor ama şu an bu şekilde yapmak zorundayım.

Ifı zaten diğer usb noise ürünlerinin hepsini bu kabloyla kullanılmasını tavsiye etmiş ama nano iusb3'ü alırsam onu şimdilik alamam. Dac'ı da daha yeni aldığım için şuan bütçemi çok zorlayacak zaten ne yazık ki yine üst üste geldi :)

11. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
  12. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Katılıyorum hocam kesinlikle önemlidir keza dragonfly black için yine aqudiquestin kablosunu almıştım. Tabi şimdi o boşa çıktı, dac'ı aldık ve ses böyle olunca ilk sırada noise filter, arkasından güzel bir rca kabloa, arkasından da güzel bir usb kablo almak olacak. Hatta kullandığınızı listeme ekliyeyim şimdiden nasıl olsa alacağız :)

13. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    883
    Konuma link atılmış , yorum yapayım bari:

@ColorTR
    Yaptığım kablo, bir sonraki mesajdaki gibi çift başlı. Bir tarafta 5V ve ground, diğerinde data var. Bu kablo ucuz değildi. Shield için kullandığım malzeme bile epey fiyatılıydı, ama çok iyi sonuç aldığımı söylemem lazım. Gerçi bende parazit sorunu yoktu. Parazit kuvvetle muhtemel güç tarafından geliyor. Laptop ise bunun olmaması lazım, zira batarya temiz güç verir. O yüzden desktop olduğunu düşünüyorum bilgisayarınızın. Bilgisayarın güç kaynağı kaliteli mi? Kasa ile beraber gelen standart bir şey ise, önce onu değiştirin derim. Zaten parazit sorunu çözülmese bile güç kaynağı diğer bileşenleri korumak ve sağlıklı çalışmalarını sağlamak için önemli bir yatırımdır. Parayı sokağa atmış olmazsınız yani...

Sent from my fridge using Tapatalk

ColorTR bunu beğendi.
  14. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
  15. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Selam hocam, ben de zaten konunuzun linkini verenlere ucuz bir yöntem olmadığından bahsettim :) Masaüstü sistem ve piyasadaki en iyi güç kaynaklarından biri var. Sorun güç kaynağından ziyade ya anakarttandır, yada kasadaki bir çok kablodan birinin yaydığı parazitten dolayıdır. Bana kalırsa sırf evde topraklama olmamasından dolayı da olabilir. Laptop, telefon ve mp3 çalar ile denediğimde herhangi bir parazit sorunu olmuyor zaten sadece kendi masaüstü sistemime usb'yi taktığım anda dip ses geliyor. Şuan gece mesela ortalık sessiz ve arkada deli eden bir ses var :) Sanırım referans hoparlör kullandığım için de noımal hoparlörlere göre biraz daha fazla da veriyor. Zaten para verip aldığımız harici dac'ın dahili usb noise filter'ı olmaması bana kalırsa tamamen saçmalık ötesi. Şuan bu dac'ı hesapta yükseltme yapmak için aldım ama sonuç hüsran bütün hevesim kursağımda kaldı.

16. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    Bu arada çalıştığınız PC uzerinden muzik dinlemenizi önermem.. CPU alamında da muz
    Aldığınız harici DAC larda da audiophile grade ve pahalı bir ürün ise bu tip noise'i belirli bir düzeye kadar filtreleme yapılır. Örneğin Devialet, Naim gibi DAClarda bunu pek görmezsiniz. Yani 50 dolarlık bir harici usb noise filter bu tip ürünlere pek fayda sağlamaz. Ama 100-200 dolarlık DAC larda bu ozellikler muhtemelen olmadığı için fayda sağlayabilir. Masaüstü PC lerdeki hardware karmaşası zaten kirlilik üretmeye cok müsait.. Buna hassas olanlar ALL-IN-ONE AVR/Dac-amplifier-streamer ları bile sırf bu sebepten almayıp, ayrı kaynaklarla beslenen ayrı componentler tercih ediliyor.

ColorTR bunu beğendi.
  17. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    883
    Sorun o zaman anakart diye düşünüyorum. Türkiye'de özellikle eski sayılacak evlerin hiçbirinde toprak hat yok. Ben de toprak hat olmayan yerde kullandım, parazit yaşamamıştım... kasa içi kablolarımızın çeşidi ve sayısının da pek farklı olduğunu düşünmüyorum, benim de kasa doludur biraz ...

Başka bir usb dac deneme şansınız var mı peki?

Sent from my fridge using Tapatalk

18. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    Özetle, sorunu başka denemelerle çözemezseniz, IFI Nano yada paranız varsa Micro alın. Bunların her ikisinin çıkışı da sesi ve gücü istenirse ayrı taşıyacak sekilde design edildiği için arkadaşın önerdiği yada IFI'nin kendi sattığı gibi bir USB kablo ile destekleyin. Ama dip ses ve kablolama için ortalama 300-500$ harcarsanız DAC'ınızın da buna değer kaliteli bir DAC olduğunu varsayıyorum.

ColorTR bunu beğendi.
  19. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Dragonfly Black'te de aynısını yapıyor hocam. Onda çok az ses geldiği için rahatsız olmuyordum çok az ses gelmesinin sebebi de hoparlörlerin sesini arkadan çok kısmıştım dinleyeceğim zaman tek tek açıyordum falan uzun uğraş yani. uDac 5'in kendi üzerinde ses kısma açma ayarı olduğu için arkadan sesi sıfıra getirdim dac üzerinden kontrol ediyorum. Bu arada hoparlör olarakta Krk rokit 4 g3 kullanıyorum.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 16 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2017 ---
    Dac'ım nuforce uDac 5. Bence onlara değecek bir dacta sayılmaz ama şuan yapacak başka bir şey yok. İlerde tekrar dac yükseltmesi illaki yaparım onun için noise filterlara verdiğim paraya çok acımamak zorunda kalacağım :) gönlümde hep mojo var ama oda bir dahakine inşallah.

20. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    86
    Ben sizi anlamadım derdim var diyorsunuz çözüm sunuyoruz yanaşmıyorsunuz? Sorun tabiki anakartta,ups demedik zaten kaliteli 24 awg kabloyla dahi yapsanız çift başlı usb kabloyu 70 80 lirayı geçmiyecek fiyat. Benim tavsiyem tekrar ediyorum dandik bir cat5 kabloyu bozup yapın deneyin....

Sayfayı Paylaş