USB Dac'a PC'den gelen parazit

'DAC' bölümünde ColorTR tarafından 15 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Beyefendi ne demişsiniz yaranamamışsınız anlamadım??? Neye atar yapıyorsunuz? Herkesin söylediklerine saygım var. Soru soranlara cevap veriyorum ve olayı anlatıyorum. Buradaki 10 kişiden 9'u müzik konusunda benden bilgili ve tecrübelidir.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 16 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2017 ---
    Sonuç olarak çıkan şey noise filter almam. Mümkünse bir de ses ve gücü ayrı ayrı ileten kablo almam. Ben bunlara zaten tamam demişim nano iusb alacağım demişim bütçem olunca usb kabloyu da alacağım kaliteli bir rca kablosu da alacağım demişim. Mesajları okusanız bence anlarsınız ortada yaranılmayan hiçbir şey yok. Sağolsun herkesin yardımı ile hem çözüme kavuşacak şeyleri gördüm hem de olayın mantığını anlamış oldum. Benim sorduğum sorular tamamen olayı anlamak ve daha mantıklı bir karar vermek için.

2. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    74
    Yahu niye atar yapayım hocam yardımcı olmaya çalışıyorum. Bak bütçem yok diyosun boz ethernetten yap dene para verme diyorum illa ifinin ürünleri bişeye yaramıyor yakında çamaşır mandalıda yapıp satacaklarmı diyeyim :)

3. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Hocam sizin bahsettiğiniz sistem içinde yine o bu derken bi 50 dolar civarı parayı gözden çıkartmak gerekiyor. Ayrıca o sistemi sadece medya server olarak mı kullanmak zorunda kalacağız pc den çıkan genel ses ne olacak dedim bir şey demediniz :) Keza anlattığınız sistem basit bir sistem de değil ben bu konularda sizin kadar uzman değilim. Usb noise önleyici olursa all in on çözüm olmuş olacak bilgisayara bir kere takacağım kafam rahat edecek çıkan her ses sorunsuz olacak ve bilgisayar dışında da istediğim her cihazda kullanabileceğim öyle bir şey de var. Yanlış mı düşünüyorum?

4. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    74
    Son mesajınızı anlamadım yanlış mı alıntıladınız?

5. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
  6. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    74
    Ethernet kablosundan çift başlı usb kablo yapıp deneyin masraf etmeyin demek istiyorum ben. Herhangi bir elektronikçide yaptırın enfazla 20lira verirsiniz.

7. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Mesajlar içerisinde hiç öyle bir şey görmedim hocam karışıklık olmuş ben daha kaliteli konnektörler ve kabloyla falan yap diyorsunuz sandım. Onu da deniyeyim hocam kadıköye geçtiğimde bi tane yaptırayım. O zaman da güç aldığı kısmı için harici bir adaptör de almam gerekecek sanırım? Power bank alsam o da ikide bir biteceği için uğraşlı olur gibi geliyor.

8. raven

raven Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    O modeli bir arkadaşım kullanıyor. İşe yaradığını söylüyor ama alıp denemedim hiç. En son dacın içine sağlam bir lps koymuştum..Amanero usb modülün üstündeki 5V > 3.5V regülatörü de sökmüştüm direk 3.3V ile beslemek için be birkaç modifikasyon daha. Kaynak tarafı da fena değil.. Bu tip filtreler beni pek açamıyor ama dediğim gibi sistemden sisteme farklı olur.

9. tenniscoach57

tenniscoach57 Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    ev hattından olup olmadığını öğrenmek kolay. eğer laptop sa şarj kablosunu çokarıp sadece pil ile denemesi lazım eğer bu defa yapmazsa sorun evin elektrik hattında demektir bence.

10. raven

raven Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Öncelikle sorunu kaynağından çözmek filtre kullanmaya göre bence de daha etkin bir yöntem.

Sn ColorTR,

güçlü bir sistem kullandığınızı söylemişsiniz. Bilgisayar parçalarının çoğu gürültü kaynağıdır. Sadece içindeki switch mode güç kaynağı değil, işlemcisi, sabit diski, anakartı vs vs. Anakart ve diğer parçaların üzerinde dünya kadar "sw mode" çalışan regülatör var. Tüm bu hengamenin arasında sabit disk, gürültü anlamında, enteresan şekilde dominant.. Çok düşük güç tüketen son model SSD lerle de denemeler yaptım fark etmiyor. Ne zaman diskin beslemesini sistemden ayırdınız işte o zaman bariz farklar oluyor. Yurtdışı forumlara bakarsanız sabit diskleri ayrı lps ile çalıştıranlar var. Araya minik bir bilgisayar atmak işte burada fark yaratıyor. Koyacağınız Raspy. Pi de sadece bir adet sd cart ve iki adet regülatör var. Yani gürültü kaynakları çok daha az. Dijital akışta diskten okuma, flac-pcm dönüşümü vs gibi şeyler daha fazla güç istiyor.. Bu iş zaten sunucunun üzerinde olacak. Raspy. üzerindeki basit ARM işlemcinin yaratacağı ciddi bir darboğaz olmayacak.

coolblue ve ColorTR bunu beğendi.
  11. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    685
    Tam tersi. Pil ile yapmazsa sorun anakart veya ev elektrik hattı olabilir. Bu durumda anakart mısırın anlamıyorsunuz çünkü. Ama pili çıkartıp sadece elektrik ile laptop çalıştırılırsa ve pil ile sorun yokken bu hali ile yaparsa o zaman kesin elektrik hattı diyebiliriz... yani iki kere test gerekiyor laptop ile. Hem tek pil ile, hem tek adaptör ile.

Sent from my fridge using Tapatalk

tenniscoach57 bunu beğendi.
  12. raven

raven Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Bu arada LPS ve USB kablolarla ilgili birkaç şey daha söylemek isterim. Özellikle bilgisayar beslemesinde güç kaynağının hızlı olması önemli. LPS nin ultra düşük gürültülü değil de ultra hızlı olması yani..O ultra düşük gürültünün ultrası zaten içerideki ilk sw mode regülatörden geçemeyecek :) LPS lerin transient response denilen hızı ve ripple karekteri "dalga şekli" gürültü miktarına daha olumlu farklar yaratıyor bence. Yukarıda da Uptone Audio'nun bahsi geçmiş. LPS tasarımcısı John Swenson'un güzel dizaynları vardı indüktör filtreli, sinus ripple sağlayan.. Vaktiyle bir modelini yapmıştım ve elimdeki ortalama 500$ fiyatlı diğer LPS lerden daha iyi netice vermişti. Üzerine gitmeye değer gördüğümden biraz geliştirdim o modeli .. Tabi eleman da boş durmamış üzerine koymuş.Şu ara 1000$'a sattıkları r-core trafolu, indüktör filtreli LPS lerinden bahsediyorum. Sistemimde bunlardan birkaç tane var (kendi yaptıklarım)

Usb kablolara da bir ara sağlam mesai yaptım. Elimde referans olarak iyi kablolar vardı Acoustic Revive, Wireworld Platinum 7 ve şu son çıkan Curious usb kablo. 5-6 tane DIY kablo denemem oldu.. Fatk ettiğim şey usb standartlarında geçen 90ohm kablo empedansının son derece önemli olduğudur. Ethernet kablolarıyla olmuyor bu iş. Ha iyi bir DIY usb kablo çok mu zor derseniz, 90ohm luk kablo olduğu sürece, hayır değil. Birkaç sefer uğraşırsınız burgu şekli, sıklığı vs derken çıkar birşeyler ortaya :)

Son düzenleme: 16 Temmuz 2017
    coolblue, baran88 ve ColorTR bunu beğendi.
  13. tenniscoach57

tenniscoach57 Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    sanırım siz daha iyi anlıyorsunuz . ama bir ara benim de başıma geldi fiio x5 birinci nesil dapımı dac olarak bağladığımda gene statik hışırtılar geliyordu. ama driver ı yükledikten sonra olmuştu. sonra tamamen kaldırdım ama normal kulaklık çıkışından bile hala geliyordu hışırtı. benim de olmazsa olmazımdır laptop ta müzik dinlemek. tuttum komple format attım laptopuma. Sonra tamamen düzelmişti. Demek istediğim yazılımsal da olabilir sorun. belki usb sürücüleri tekrar yüklemek gerekebilir.

14. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Arkadaşlar herkese selam,

Gelen öneriler ve tavsiyeler üzerine sorunun pc'den kaynaklandığına emin olmak için şu an her şeyi denemiş bulunuyorum.

Dac + kendi usb kablosuyla birlikte masaüstü bilgisayara takıldığında PARAZİT VAR
    Dac + kendi usb kablosu + OTG kablosuyla birlikte telefona takıldığında PARAZİT YOK
    Dac + kendi usb kablosu + OTG kablosuyla birlikte mp3 çalara takıldığında PARAZİT YOK
    Dac + kendi usb kablosuyla birlikte laptop'a bataryayla çalışırken takıldığında PARAZİT YOK
    Dac + kendi usb kablosuyla birlikte laptop'a şarj aletiyle çalışır vaziyette takıldığında PARAZİT YOK

Yani sorun %100 masaüstü bilgisayardan. İşimden dolayı extrem sayılabilecek bir pc kullanmaktayım. Kasayı söküp tüm kablolamaları kontrol ettim oynattım vs. Herhangi birinin herhanbi bir yere değmediğinden emin olmaya çalıştım, anakartın izolasyonu düzgün mü diye baktım. Bir gelişme yok ne yazık ki. Sanırım bu kadar kablo ve donanım içerisinde bu tarz bir parazit yapması normal, yada en kötü ihtimalle sorunu anakartta görüyorum.

Benim düşüncem usb ayırıcı kullanıp sesi ve elektriği ayırdığımızda da sonuçta ses usb'si yine kasaya gireceği için bu parazitin devam edeceği yönünde. Yazıcıoğlu tarafına geçersem yine de bi kablo yaptırarak deneyeceğim ama pek umudum yok.

Her ne kadar kullandığım nuForce uDac5'ten daha pahalı olsa da, sanırım ilk fırsatta IFI nano – iUSB3.0 alacağım. Sonuçta her zaman kullanacağım bir şey olacak.

CongoFather bunu beğendi.
  15. tenniscoach57

tenniscoach57 Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    arkadaşım çok şey denemişsiniz ama bir de başka bir bilgisayarda deneme şansınız var mı ? bence bir de onu deneyin. Diğer bilgisayarda yapmazsa bir de bilgisayarınıza format atmayı deneyin. bende de olmuştu format atarak düzeltmiştim.

16. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Hocam laptopta hem şarj ile hem batarya ile denedim ya işte :) Birazdan flash bellekten live işletim sistemi ile masaüstü sistemim de tekrar deneyeceğim

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. tenniscoach57

tenniscoach57 Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Bilgisayarda olduğu kesin görünüyor. Ama mekanık bir arıza aramadan önce format atın bilgisayara dedim. Usb bellekteki işletim sisteminde de sorun çıkacak bence.

18. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Format atmak ve sıfır bir işletim sistemi kurmakla USB den live CD açmak arasında hiçbir fark yok hocam :)

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. DrWhite

DrWhite FLAC

Beğenileri:
    944
    Mikrobiyolog ve ColorTR bunu beğendi.
  20. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    26
    Güzele benziyor hocam fakat hem mini-itx kasa kullandığımdan dolayı tek pcı-e soketimde ekran kartı var onun için kullanamam hem de ilk aşamada daha uygun bir çözüm olarak IFI nano – iUSB3.0 almayı düşünüyorum. İncelemelerde güzel puan ve olumlu yorumlar almış kendisi.

Sayfayı Paylaş