USB Dac'a PC'den gelen parazit

'DAC' bölümünde ColorTR tarafından 15 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. DrWhite

DrWhite WAV

Beğenileri:
    1.027
    Ben örnek amaçlı önerdim benzer ürün çok hangisi hoşunuza giderse artık, yani usb gürültüsü diye bir durum var masaüstü kullanımda özellikle. :) Hatta bunun amcaoğlusu ground loop, hum vs. gibi durumlar var masüstü cihazlarda, pilli cihazlar genelde daha temiz bi çok açıdan.

Mikrobiyolog ve ColorTR bunu beğendi.
  2. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Anladım hocam teşekkür ederim, geçmiştede çok tavsiyeleriniz ve yardımlarınız olmuştu zaten :) Keşke şu olayı önceden bilseydim de ona göre hareket edebilseydim :) bu konu hakkında da hiç Türkçe kaynak yoktu bu konu sayesinde problem yaşayanlar biraz faydalanır inşallah.

DrWhite bunu beğendi.
  3. çaylak

çaylak MP3

Beğenileri:
    75
    Bence filtre tarzı şeyleri düşünmeden önce pc nizi bi elektronikciye goturun. Eger kapasitor gibi bir parcada arızalanma başgösterdiyse siz bunu filtreyle bir sure ortbas edebilirsiniz fakat bir sure sonra arıza baska yerlere de sıcrayabilir. Yapılacak iş bir elektronikci icin basit, anakartın besleme katını ve usb çıkışlarını osilaskopla ölçüp gürültü gözlemlenecek. Sorunun kaynağı genellikle basit bir elemandan kaynaklanır ; transistör, regülator yada kapasitor gibi... Eger anakartta bir sıkıntı gozlemlenmezse o zaman usb cıkısınızı ayırmayı, filtre aramayı veya daha kabiliyetli bi anakart almayı düşünebilirsiniz. Son olarak, gürültü anakartın gücünün extra donanımlara yetememesinden de kaynaklanabilir. Bu yine anakart çıkıslarını ölçerek anlasılabilir. Bu durumda filtre almanız hic bir işe yaramaz, usb güçlendirici modül kullanmanız gerekir aksi halde usbye her taktığınız harici bileşen sisteme paralel yük olacağı için akım sürekli bölünür ve elemanlar beslenemez. Bu yöntem, sorunun güçten kaynaklanması durumunda sizi yeni anakart masrafından kurtarır.

DrWhite, refuserQ ve ColorTR bunu beğendi.
  4. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Arkadaşlar herkese tekrardan selam :)

Şimdi oturduğum bina eski, bilgisayarım da extrem denilebilecek seviyede bir bilgisayar, elektrik dalgalanmaları vs. gibi konular için aslında ups hep şarttı ama bütçe ayırmak kısmet olmamıştı belki de biraz önem vermemezlikten kaynaklanıyor. Şimdi bu parazit olayından doğru da önce bir ups mi alsam diyorum? Ups aldığım zaman en azından şebekeden gelen elektrikle bir bağımız kalmayacak artık, ama sanırım bunun için online denilen ups lerden almak gerekiyormuş yada 300-400 tl'lik ups lerden alırsam yine işimi görür mü? Amaç bilgisayarı açık tutmasından ziyade şebeke elektriği yerine ups'ten geçmesi tamamen yoksa bana bilgisayarı 1 dakika açık tutsa da yeter. Bilgisayarın yük altında 600w civarını geçeceğini düşünmüyorum. Tecrübeli arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirse çok sevinirim.

5. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24

Sayfayı Paylaş