V-Moda Crossfade M100 Kulaklık İncelemesi

'V-Moda' bölümünde compicat tarafından 12 Temmuz 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.075
    Head-fi de uzunca süre beklenen, oldukça sükse yapan, bir nevi "İkoncan" muamelesi gören "Over Ear" bir kulaklık M100. Çıktıktan sonra da zengin ve şık aksesuarları, kişiselleştirilebilir özellikleriyle çokça kullanıcıyı memnun etti. Genel olarak M100'ün her noktasına değineceğim bu incelemede "Dizayn" ile başlamazsam başıma taşlar yağacağını düşünüyorum:

DİZAYN:

V-Moda M100 içeriğiyle birlikte ilk ele alındığında aklımdan geçen ilk kelime "Zariflik" oldu. İlk elime geçen rengi "Matte Black" idi. Gerçekten bir kulaklık bu kadar şık olabilir dedirtmişti. İçeriğini aşağıda ekstra yazacağım. Bu kulaklığı beklediğim dönemde M80'den sonra nasıl bir kulaklık olacağıyla ilgili çokça soru işareti vardı. M80'e göre daha büyük gözükmekle birlikte, M100'ü elime aldığımda düşüncelerim tamamiyle değişti. Şimdiye kadar verilmiş belki de en şık kulaklık çantasının içinde neredeyse -katlanabilir yapısı sayesinde- bir greyfurt büyüklüğündeydi M100. İlk başta belirttiğim gibi, ilk anki izlenim belki de görülen en şık kulaklık olduğu oluyor. Kulaklığın kişiselleştirme yapılabilen cup'ların dış yüzeyleriyle (shield) ilgili head-fi'de gerçekten yaratıcı fotoğraflar, dizaynlar görmüştüm; fakat doğrudan alımda "Matte Black" seçeneği duruşuyla ekstra kişiselleştirmeye para harcatmayacak güzellikte.

YAPIM KALİTESİ:

V-Moda'nın genel ürün kalitesinden tahmin edildiği üzere, M100 de gerçekten yüksek kalite ve çalışmanın göstergesi bir ürün. M100 ile alakalı akla gelebilecek, rahatsızlık yaratabilecek, zamanla stabilitesini kaybedebilecek en önemli parça menteşeler olarak konuşulmuştu. V-Moda'nın M100 ile ilgili tüm çalışmasını, ilgili başlıkta sabırla kullanıcılara aktaran Bay Kolton özellikle menteşeler konusunda, çok net, zamana ve çokça katlamaya dayanıklı olacağı konusunda bilgi vermişti. Az bile söylemiş. V-Moda bir bütün olarak bünyede "Alman Arabası" etkisi bırakıyor. Meier'in ürünlerinden aldığım yapım kalitesi hissini şimdiye kadar neredeyse hiçbir kulaklıktan almamıştım diyebilirim. M100 benim için gerçekten üst seviye olan Meier'in amfilerinin yapım kalitesini hatırlatan bir yapım kalitesine sahip. Sadece ilk batch'te kullanıcılara gönderilen birkaç kulaklıkta menteşe problemi olduğunu duymuştum; fakat geri bildirimlere istinaden bu kulaklıklar son üretimleriyle değiştirilmişti. Şu an piyasadaki M100'lerin yapım kalitesiyle ilgili bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

PAKET İÇERİĞİ:

Standart paket; biraz önce bahsettiğim şık taşıma çantası, 150 cm'ye yakın uzunlukta siyah kablo, 120 cm uzunluğunda turuncu -one button (tek tuş)- kablo ve 6.3mm - 3.5mm adaptörü içeriyor. Ben genel olarak hem uzunluk hem de cezbedici rengiyle turuncu kabloyu kullandım. Bu içeriğe ek olarak yukarıda bahsettiğim kişiselleştirmeye müsait shield'ları da paket içeriğine dahil edebiliyorsunuz.

KONFOR:

Daha önce yaptığım portatif kafaüstü kulaklık inceleme ve karşılaştırmalarında en çok dikkat ettiğim konulardan biriydi konfor. M100 ilk takışta oldukça rahat gözükse de, maalesef normalden sığ cup'lara sahip diyebilirim. Çokça kullanıcı kulaklarının driver'lara değmesi problemi yaşayabilir. Uzun süreli kullanımlarda her ne kadar yormasa da, M100 bir Momentum rahatlığı sunamıyor. Kafabandının da açı itibariyle biraz baskı yaptığını ve kulak yapısına göre fit problemi yaşandığını belirtmeliyim. Dediğim gibi bir Momemntum'un sahip olduğu genel geçer konfora sahip değil denilebilir M100 için. Hiç şikayet etmeyebileceğiniz gibi doğrudan fit problemi de yaşatabilir. Büyük kulaklı kullanıcıların fit problemi yaşayabilme ihtimalleri yukarıda belirttiğim gibi mevcut.

SES KALİTESİ:

Bu kadar ön bilgiden sonra, M100'ün 300 usd'lik fiyatıyla bize ses anlamında neler verdiğine bakalım:

-BAS:

Bas bu kulaklık üzerindeki tek kişilik bir şov gibi. Hayli kontrollü, detaylı, tok baslar dikkat çekiyor. Bu tip baslar, M100'ü olabildiğince canlı bir havaya sokmuş. Basshead bir kulaklık dozajında değil baslar. Basların sunduğu izlenimi tam olarak tanımlayabileceğim kelime "Visceral". Duygu yoğunluğu, coşku yoğunluğu, havaya girme.. İstediğinizi söyleyebilirsiniz. Kulaklık çalarken kulağınıza taktığınızda ve Deadmau5 üretimi bir parça dinlediğinizde; ses sistemine oldukça özenilmiş, şık bir klübe girmiş izlenimine kapılıyorsunuz.

-MID:

Ön plandaki midlere olan sempatim özellikle Shure SE535 kullandığım dönemde oldukça artmıştı. Hemen akabinde M100'ü tekrar dinleme şansı bulmam, en azından midler konusunda farklı bir deneyim oldu. Midler, biraz daha geri planda M100'de. "Gömülmüş" (Recessed) olarak bile tabir edilebilir. Dediğim gibi Shure SE535 sunumuna hayli alışmış bir bünyeye, soğuk duş etkisi yaratabiliyor başta; fakat daha sonrasında çok da kulağa kötü gelmiyor. Basların müdahil olduğu, çokça sıkışmış midler gelmesin yine de aklınıza. Recessed kavramı göreceli olabiliyor bu konuda. Shure SE535 dönemimde çokça Beyerdynamic DT1350 de dinlediğim için, benim için M100'ün midlerinin "recessed" olduklarını söylemem gerekiyor. En doğru tabirle, midlerin tayf içerisinde biraz daha az dikkat çektiğini belirtelim.

-TİZ:

M80'den M100'e geçişte ses anlamında tizler anlamında iyileştirme olmuş bence. Daha önde, daha doğru tizlere sahip M100. Yaygın tizlerin zaman zaman agresife yaklaşıp sibilance korkusu yaşatsa da tam çizgide kaldıklarını söyleyebilirim. Sıcağa yakın genel ses rengi içerisinde tizlerin yine de aşırı detaylı ve belirgin olmadığını vurgulamam lazım.

-SAHNE:

Kapalı bir kulaklığa göre oldukça iyi bir sahne deneyimi sunuyor M100. M100 üretiminde çalışan mühendislerin, yeni bir teknoloji olarak sundukları V açılı driver'ların en büyük amacının kapalı, portatif kafaüstü bir kulaklıkta sunulabilecek en iyi sahne deneyimini sağlamak olduğu konuşulmuştu. Sahne olarak oldukça iyi bir konumda performans sunsa da bir konser salonundan ziyade klüp ambiyansı yaratıyor M100.

-ENSTRÜMAN AYRIMI:

M100 gibi genel olarak sıcak tarafta, renkli kulaklıkların başarısız olduğu (tizlerin geri planda kalması da ayrı bir etken bu tip kulaklıklarda) enstrüman ayrımı konusunda, M100'ün de beklentileri çok karşılamadığını belirtmek istiyorum. Kötü yanlış bir kelime olsa da, vasat diyebilirim. Ziller, telli çalgıların konumlandırması özellikle kötü olmasa da, olabileceğinin en iyisi olmadığı aşikar.

Yukarıdaki ayrıntılarda da belirttiğim gibi genel olarak sıcak ses rengine sahip M100. Daha önce çok yapmadığım tarza göre sıralamayı M100 için yapabileceğimi düşünüyorum. Yukarıda elimden geldiğince anlattığım M100 ses renginin en uygun olacağı tarzları kabataslak şu şekilde sıralayabilirim:

Elektronik > R&B > Pop > Rock > Jazz > Classical

SONUÇ:

Moda ikonu kıvamındaki M100'ün piyasadaki nötral kulaklıklar sınıfında olmadığı aşikar. Elektronik müzik kullanıcılarını ayrıca mutlu edeceği de ortada. Yukarıda yaptığım tarza göre uygunluk sıralamasında da belirttiğim gibi; elektronik müzik dinleyicilerini ayrıca mutlu edecektir V-Moda. Kendisiyle Klasik müzik tamamen dinlenemez denemese de, çok uygun olmayacağı ortada. Yine de vokal vurgusu yüksek Bossa Nova gibi türlerde de oldukça canlı bir sunum yaptığını da eklemeliyim.
    Piyasada şimdiye kadar karşılaştığım en şık kulaklıklardan biri olan M100, portatif kafaüstü kulaklık sınıfında kendisine sadece ses rengiyle değil, yapım kalitesi ve dizaynıyla da hatırı sayılır bir yer buluyor. Elektronik müzik dinleyen, commercial parçalardan hoşlanan kullanıcılar için gerçekten öne çıkan bir seçenek olabilir; fakat detay, tiz, enstrüman ayrımı konusunda çokça beklentisi olan nötral kulaklık severleri çok memnun etmeyecektir.

Kişisel tercihlere istinaden her zaman portatif kafaüstü kulaklık sınıfında, kendine özgü artılarıyla talep göreceğini düşündüğüm bir kulaklık V-Moda M100.

***Bu arada şimdi farkettim, çokça portatif kafaüstü kulaklık incelediğimden; kullanılan ifadelerden çoğu kulaklık birbirine olduğundan daha yakın geliyor. Örnek olarak, Momentum için de M100 gibi sıcağa yakın ifadesi kullanmıştım. Yanlış anlaşılmaya mahal vermeyeyim, Momentum M100'e göre daha flat bir kulaklık. O da sıcak yönde bir sese sahip olsa da; Akustik, Jazz tarzı müziklerde Momentum kesinlikle daha doğru bir seçenek olacaktır. Yine, odyofil kelimesinin daha çok yakıştığı kulaklık Momemtum.

M100 yukarıda belirttiğim gibi; Elektronik, R&B, Pop türlerinde kendisini gösteriyor. Çok aşağılamak gibi olmasın ama M100 için Beats kulaklıkların çizgisinde; fakat üzerinde çok daha fazla çalışılmış; Beats'in yapamadığı çoğu şeyi doğru yapan, aynı türlere hitap eden bir kulaklık diyebiliriz. ***

2. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Tamamlandı, iyi okumalar.

3. ozansahin1907

ozansahin1907 MP3

Beğenileri:
    0
    Avici, Nervo gibi ünlü isimler kullanıyor, sabırsızlıkla bekliyorum :)

4. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.999
    Eline sağlık Boğaç. Çıkmadan önce yüzlerce sayfa yazılmıştı hakkında :)

5. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Tamamlandı, teşekkürler.

Teşekkürler Baran. Hala çok meraklısı var bu yakışıklının.

6. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Zamanında M80'i bas herşeyi örtüyor diye pek sevmemiş ve satmıştım. Ama M100 ötesine geçmiş gibi duruyor.

Teşekkürler.

djalimarmaris bunu beğendi.
  7. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Eline sağlık Boğaç çok iyi iş çıkarmışsın her zamanki gibi. Ses karakteri yüzünden pek ilgi duymasam da şekli şemali her zaman beni cezbetmiştir. Bir foto da ekleyeyim bari.

8. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Teşekkürler.

Teşekkürler Umut Abi.

9. erarslan1081

erarslan1081 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    İncelemeniz için teşekkür ederim.V moda kulaklıkların Türkiye'de satışı varmı acaba.Siz nereden aldınız.

10. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    İncelemeniz için teşekkür ederim.Çok net ve anlaşılır olmuş.

11. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Teşekkürler. Türkiye'de distribütör firma yok maalesef. Doğrudan yurtdışından alım yapmıştım ben de.

Teşekkürler.

12. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Bu arada şimdi farkettim, çokça portatif kafaüstü kulaklık incelediğimden; kullanılan ifadelerden çoğu kulaklık birbirine olduğundan daha yakın geliyor. Örnek olarak, Momentum için de M100 gibi sıcağa yakın ifadesi kullanmıştım. Yanlış anlaşılmaya mahal vermeyeyim, Momentum M100'e göre daha flat bir kulaklık. O da sıcak yönde bir sese sahip olsa da; Akustik, Jazz tarzı müziklerde Momentum kesinlikle daha doğru bir seçenek olacaktır. Yine, odyofil kelimesinin daha çok yakıştığı kulaklık Momemtum.

M100 yukarıda belirttiğim gibi; Elektronik, R&B, Pop türlerinde kendisini gösteriyor. Çok aşağılamak gibi olmasın ama M100 için Beats kulaklıkların çizgisinde; fakat üzerinde çok daha fazla çalışılmış; Beats'in yapamadığı çoğu şeyi doğru yapan, aynı türlere hitap eden bir kulaklık diyebiliriz.

İlk mesaja da ekledim.

13. DASM

DASM MP3

Beğenileri:
    21
    Gercekten v moda crosfade Lp ile aralarinda cok buyuk fark varmi. Yani sizce degermi. Ben Lp den cok memnunum ama bence tek eksigi dusuk seslerde tiz kalitesi dusup ses boguklasiyordu ama ses acilinca tek kelime ile harika. Birdeneme sonucu kabloyu degistirdim simdi dusuk seslerde cok iyi ses veriyor artik. Ama yine de m100 merak etmiyor degilim.

14. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.960
    Bu incelemeyi atlamışım.Halbuki geçen amazon puanını görüp meraklanmıştım.Uzağa gitmeye gerek yokmuş meğer.

Her zamanki gibi "good work" Boğaç.Eline sağlık.

15. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Tek solukta okudum. Super inceleme
    ınternette yaptigim aramalar bile beni
    technofi ye getiriyor.

kayisikent bunu beğendi.
  16. berk39

berk39 MP3

Beğenileri:
    63
    V moda wireless kullanan oldu mu bluetooth kulaklık arıyorum ses kalitesi nasildir ? 350 dolara kadar arıyorum.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 9 Şubat 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 9 Şubat 2017 ---
    Bir de konfor olarak nelere dikkat edilmeli

Sayfayı Paylaş