V-Moda Vibe Kulakiçi Kulaklık İzlenimleri, İkinci Bakış ve Vibe versiyonları

'V-Moda' bölümünde Be Creative tarafından 26 Ocak 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Vibe’ın 3 farklı sürümü:

İlk V-Moda Vibe:
    2006 yılı sonunda piyasaya sürülen ilk Vibe’ın malzeme kalitesi olarak daha sonraki Vibe ve Vibe II’ye
    göre eksiklikleri bulunuyor. Özellikle jack kısmı oldukça kalitesiz. Kulaklık bu haliyle şu anda üretilmiyor.
    Uzun zaman sonra aklımda kaldığı kadarıyla alt-orta mid aralığında peak yapan, üst midleri ise eksilerde
    olan bir kulaklık. Çıktığı dönemde kulakiçi kulaklıklar için gayet iyi olan sahne derinliğiyle övgü almıştı.

Yenilenmiş V-Moda Vibe:
    Bu sürüm ilk Vibe’ın sorunlarının gözden geçirilmesiyle yaklaşık 1 sene sonra çıkarıldı. Sorunların çoğunluğu
    çözülmüş de olsa ses kalitesi olarak ilk Vibe bu sürüme tercih ediliyordu çıktığı dönemde. O yüzden ikisi de
    piyasadayken bu sürüm çok fazla tercih edilmiyordu, ancak şu anda Vibe I dendiği zaman akla gelen model bu.
    Eski Vibe’ın basları arttırılmış hali gibi geldi bana birkaç ay önce denediğimde. eBay’de 20-30$ civarına bulmak mümkün.

V-Moda Vibe II:
    Vibe’ın 2008 ortasında piyasaya sürülen son hali. 40-55$ aralığında satılıyor. Forumda incelemesi mevcut.

2. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Bir inceleme ancak bu kadar başarılı olur eline sağlık ;)

3. Odysseyy

Odysseyy Guest

Çok sağlam bir inceleme olmuş. Ellerine sağlık ...

4. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Gerçekten harika... Teşekkürler @Be Creative... Senin sayende Vibe sahibi oldum çok mutluyum ;) Ben de görüşlerimi aktarıcam :)

5. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Benim aklımda açıkçası UM1 var yakın zamanda edinebilirim. Gene yakın zmanda elime geçecek PX100 incelemesinigene burada yapacağım ;)

6. sumiii

sumiii Guest

tek kelimeyle mükemmel :eek:

7. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Benim UM1 vereyim hoca istersen takılırsın bir süre. Karar verirsin iyice alıp almayacağına. PX100 gelsin iyice ben de şöyle senin cihazı alıp bir ara inceleme yaparım.

İnceleme için teşekkürler Be Creative, V-Moda Vibe kulaklıklarından memnun kalmana sevindim. :D

8. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Valla fena olmaz aslında pazar abbas time da gelirken alırsın yanına ;)

9. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Bakın şunu söylemek istiyorum... Sonuçta bu kulaklıklara çok fazla para veriyoruz ve oturup ciddi ciddi konuşmamız lazım...

Ben piyanistim ve klasik müziğin yanı sıra jazz, barok, pop, blues, contamporary gibi çok çeşitli müzik türlerini dinlerim ki zaten bu benim mesleğim...

Öncelikle ilk defa bu tip bir kulaklık kullanıyorum ve ilk taktığımda bir şok yaşadım (iyi yönde)... Daha sonra sesin arkasında bir perde olduğu bariz belliydi... Çok değil 2 gün sonra sesler tamamiyle açıldı nerdeyse...

Önemli noktalar şunlar... Derinlik gerçekten mükemmel... Bazı arkadaşlarım um1 kadar izolasyonu olmamasından yakınsa da bence rahatsız edici değil... Müzik çalarken yine yanınızdan kamyon geçse duyulmuyor... Yani eğer ben ses olmazken bile ses duymak istemiyorum, kulak tıpaçı gibi olsun, kulağım tıkalıymış gibi olsun diyorsanız bilemiyorum...

Baslar son derece mükemmel... Beln bu kulaklıkta basların çok başarılı olduğunu altını çize çize söylüyorum... Hatta gereğinden fazla güzel bas olduğu için (ki asla basların ön planda olmasını istemem) tizleri yutma derecesine gelebildiği parçalar dinledim... Bu yüzden bası kısma gereği duydum...

Ben mid ve tiz hastasıyım... Baslar müziği mahvetmemeli... Bu yüzden PLAYER'lARINIZ ÇOK ÇOK ÖNEMLİ!!!! Eq ayarlarıyla dengeyi yakalamak mümkün... Bu konuda aklınızda soru işareti kalmasın...

En keyif aldığım parçalar jazz oldu bu kulaklıkta... Çalarken sanki srüdyodaymışsınız gibi ve sanki piyanistin yanında kayıt yaparken dinliyormuşsunuz gibi bir his verecek kadar güzel... Jazz keyfini anlatamam size... (Örnek; McCoy Tyner, Bill Evans) Davul'un ve piyanistin akorlarının nefaseti beyninizin en uçlarına kadar işlettiriyor bu kulaklık)

Klasik müzik severler için @ULYSES'e katılıyorum... Bu kulaklık bir klasik müziksever için biçilmiş kaftan... Fakat her insanın ses zevki farklıdır... Popsever sevmicek diye birşey asla olamaz... Pop'un da zevkini aldım... Ama dediğim gibi EQ AYARLARI ÇOKKKK ÖNEMLİ!!!! Klasik müzik olarak John Williams'ın soundtracklerini dinledim... Kornoların ve trompetlerin seslerinin ne kadar berrak olduğunu gerçekten anlatamam size.. Yaşamanız lazım... Midde de çok başarılı...

Ve biz bu kulaklıkları yolda dinleyebilmek için alıyoruz... Aynı paraya kafaüstü kulaklık da alabilirdik tabii ki ama biliyorsunuz ki yollarda takarsak çok komik duruma düşeriz (Ama bunun asla komik olmaması lazımdır toplumda ama konumuz bu değil)

Bir um1, bir px100, bir ep-630 ya da bir cx300 dinlemedim... O yüzden kıyaslama yapamayacağım... Sadece düşündüklerimi paylaştım... Basshead için basın boğulması problemi ile karşı karşıya kalınabilir... Ama bunun kulaklıktan değil, playerdan kaynaklandığını düşünüyorum (belki de yanılıyorumdur) Ama baslar benim tam istediğim gibi... Hatta itiraf etmeliyim ki basları önceden hiç sevmeyen biri olarak ilk defa bu kulaklılarla bası çok sevdim... Yani görüşlerimi değiştirmeme sebeb oldu... Bunu samimiyetle söylüyorum

Sonuç

Eğer derinlik istiyorsanız, denge istiyorsanız, aşırı yalıtım istemiyorsanız, bas ve mid sizin için önemliyse (tize zaten lafım yok), şık tasarım arıyorsanız, bu tam size göre...

Son olarak Vibe'ımızın ya da herhangi bas'ına güvendiğimiz bir kulaklığımızı bas testine sokalım;

http://rapidshare.com/files/11281804/ANDYS_Bass_-_IASCA_-_SPL_Shootout_-_SSS_Bass_Test.mp3

10. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Yakında UM1 PX100 ve EP630 u çarpıştırıcam merak etmeyin. Bu arada inceleme çok başarılı olmuş eline sağlık.

11. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Hepiniz sağolun arkadaşlar ;)

@noXious

Umarım UM1'i beğenirsen. Konfor, izolasyon, malzeme kalitesi gibi çok kritik konularda UM1 muhteşem. Ses kalitesinde de Cx300, Ep630, IE4 gibi kulaklıklardan da yine bir hayli üstün... Ama bana göre ses kalitesi bakımından Px100'ün üzerinde değil. Senin yorumunu da merakla bekliyorum ;)

12. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    @Be Creative

Aynı kategori ürünleri olmamalarından ziyade f/p olarak başarılı cihazlar oldukları için bu tür bi karşılaştırma yapmayı düşünüyorum ;) UM1 i EP630 la mukayese etme şansım olmuştu az da olsa, bana EP630 daki kuvvetli bassları vermedi ama mid ve tizleride pasivize etmedi dengeli bir kulaklık bence UM1, en azından EP630a göre :) PX100 ü daha önce kullandım çok memnun kaldım sağolsun yurtdışından bir arkadaşım getiriyo, 35$ a gelicek. Geldiğinde burada kapsamlı bir incelemesini göreceksiniz.

13. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Merakla bekliyoruz... ;)

14. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    UM1'in genel karakteristiği öyle hoca frekanslar arası dengeli. Tizler de çok başarılı değil sadece. Bunun sebebi de tek sürücüye sahip tasarımı gösterilebilir. UM2'nin ne kadar üstün olduğu apaçık ortada bunu da 2.ci sürücüsüne borçlu.

UM1'i PX100 ile karşılaştırmak kulaklığa ayıp olur zaten. ;D Biri IEMlerin f/p birincisi, diğeri ise açık kulaklıklara giriş seviyesinde ki en büyük rekabetçilerden. Rakiplerine göre en büyük avantajı malzeme kalitesi ve beraber geldiği sağlam taşıma çantası.

15. cuguruk

cuguruk Guest

@be creative
    Daha önce iyi bir kulaklığa sahip olayım diye cx300 almıştım. Forumları takip etmeye başladıktan sonra Um1 aldım. Şimdi cx300 ü rafta tozlanmaya bıraktım. Vibe ile ilgili yazını daha önce okuduğumda da aynı hisse kapılmıştım. Ellerine sağlık. Şimdi vibe alıp um1 i rafa mı kaldırsak. ;D
    Tek endişem ses yalıtımının daha az oluşu sanırım yalıtım cx300 kadar. Um1 de otobüste kapı açlışı ya da insanların birbirinwe bağırışlarını boş gözlerle izlemek çok keyifli :D

16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Haha ;DHaklısın hocam çok büyük zevktir o, çevreyi müzik eşliğinde izlemek...

UM1'in de Vibe'ın da birbirlerine farklı üstünlükleri var, muhakkak kişiden kişiye değişir hangisinin totalde daha iyi olduğu. Ama ben ne zamandır derinliği iyi bir IEM arıyordum, Vibe tam bunun ilacı oldu benim için ;) Ses yalıtımı çok daha az yani UM1'e göre, evde uzanıp dinlemenin verdiği keyfi bu fiyat aralığının 2katına sahip kulaklıklar bile zor verir. Ama dışarıda Vibe'ın performansı bir hayli düşer, gerçi doğal gazla çalışan yeni otobüsler çok sessiz, Vibe için çok iyi oluyor :)

17. WildKaos

WildKaos MP3

Beğenileri:
    10
    herkese tekrar selam

Benim vibe lerde cızıırdama problemi basladi.

temizlerken üfledim bundan oldu sanırım.

18. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    V-Moda ile hemen irtibata geçersen ürünü yolladığında tamir edeceklerdir...

Benim Vibe'ın filtresi düşmüştü, hemen yardımcı oldular. Yollamamı istediler, bu şekilde garanti kapsamında kabul edilirse yenisini alırsın...

19. WildKaos

WildKaos MP3

Beğenileri:
    10
    [quote author=Be Creative link=topic=6.msg134#msg134 date=1170006835]
    V-Moda ile hemen irtibata geçersen ürünü yolladığında tamir edeceklerdir...

Benim Vibe'ın filtresi düşmüştü, hemen yardımcı oldular. Yollamamı istediler, bu şekilde garanti kapsamında kabul edilirse yenisini alırsın...
    [/quote]

Be Creative
    sen gönderdinmi
    kargo v.s parasini biz mi veriyoruz onlarmı

20. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Arkadaşlarım, kardeşlerim!

Sizlere sesleniyorum. Vibe bir IEM değildir asla da bir IEM olamaz bunu söylemekten ve yazmaktan dilim de tüy bitti. EP630, CX300, MD33S, HJE50, Marshmellow, Vibe, IE4 tarzı cihazlar IEM ile uzaktan yakından alakası yoktur. Olsa olsa kulak kanalının biraz girişine oturduğu için kanal kulaklık olur. Bir kulaklığın IEM olabilmesi için;

Sahne performansı sergileyebilmenize olanak tanıyacak kadar izolayon sağlaması (20-25 dB). In Ear Monitor kavramı buradan gelir. Sahneye çıkıp şarkı söylerken ya da enstrümanınızı çalarken sadece kendi sesinizi ya da kendi ekipmanınızdan gelen sesi duymak istersiniz ki, sizden beklenen performansı gösterebilesiniz.

Sağlam kablolarının ya da değişebilir kablolarının olması da lazımdır. Değişmeyen tarz da bile olsa aldığınız firmanın o konu da size destek sağlaması lazımdır. Kim bir IEM'e yüzlerce dolar bayıldıktan sonra çöpe atmak ister ki?

Şimdilik dikkatleriniszi çekebileceğim başlıklar bunlar. Gelişmeler için bağlantı da kalın. ;)

Sayfayı Paylaş