William Basinski - The Disintegration Loops

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde delgren tarafından 7 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. delgren

delgren MP3

Beğenileri:
    90

Aramızda beğenenler olur mu, ambient müzik ile arası iyi olanlar var mı bilemesem de bu albümden bahsetmeden geçemeyeceğim nedense. The Disintegration Loops Avant-garde besteci ve cins bir adam olan William Basinski'nin yapmış olduğu işlerden oluşan 4 albümlük bir set. Ortaya atılan bir fikir ve sonucunda ortaya çıkan yapıt beni çok az sanat eserinde bu denli etkilemiştir.

The Disintegration Loops'taki eserlerin hikayesi şöyle: William Basinski aşağı yukarı 80li yıllar boyunca kendi arşivi ve ara sıra sağda solda çalmak için çeşitli müzikleri, melodileri ve bilimum sesleri "tape"lere kaydediyor. İçlerinden bazılarını ara sıra çeşitli küçük performanslarında kullanmak dışında çoğunu bir kenara kaldırıyor. Sonrasında 2000'lerin başında bu kayıtların bazılarını dijital ortama aktarmak istediğinde tape'lerin fiziksel olarak baya kötü durumda olduğunu, çaldıkça bozulmaya başladığını fark ediyor. Baya fiziksel ve mekanik bir bozulma söz konusu. Basinski'nin aklına tape'leri tamamen bozulmaları pahasına dijital ortama aktarmak geliyor. Böylece her bir melodiyi loop şeklinde yüzlerce, belki binlerce kez dinlerken bir noktadan sonra sesin gerçekten bozulduğunu ve yavaş yavaş duyulmaz hale geldiğine tanık oluyorsunuz.

Böyle anlatınca kulağa pek sıkıcı geliyor olabilir. Ancak bir kez kendinizi kaptırdığınızda her bir şarkı hipnotize edici bir ritüele dönüşüyor. Tape'lerin bozulup üzerlerinde kayıtlı seslerin yavaş yavaş silinip gitmesine, bazı melodilerin diğerlerinden fazla direnmesine, bazılarının ise çok çabuk silinip gittiğine tanık oluyorsunuz. Sesler bir yandan ölürken aslında bir yandan Basinski'inn eserlerinde tekrar canlanıyorlar. Analog formdan dijitale geçiş. Kimi zaman ninni gibi huzur verici bir melodiyi dinlerken bir kaç dakika sonra aynı melodiyi tanıyamaz hale geliyorsunuz.

İlk dinlediğimde ısınamadığımı itiraf etmeliyim bu albüme. Ancak istemeden yapmak zorunda kaldığım bir şehirler arası otobüs yolculuğunda gece yarısı bitmek tükenmek bilmeyen bir yolda giderken yarı uyur yarı uyanık dinledikten sonra çarpıcılığını keşfetmiştim. Gündüz ofiste dinlenecek bir albüm değil, iç çıkışı eve giderken dinlenecek bir albüm hiç değil. Ama doğru zamanda ve yerde dinlerseniz ne anlatmaya çalıştığımı anlayacağınızdan eminim.

Son olarak ilginç bir detay daha var. Albümle birlikte gelen görseller 9 Eylül saldırıları sırasında Basinski'nin New York'taki evinden çekilmiş görüntüler. Artık trajik bir tesadüf müdür, Basinski'nin sanatsal vizyonu mudur bilemiyorum ama albümün hissiyatına daha uygun bir görsel tema olabilir miydi bilmiyorum. Basinski benzer şekilde Dünya Ticaret Merkezi'nden yükselen dumanları saatler boyunca kameraya alıp her bir albümde başka bir saatteki görüntüyü kapak olarak kullanıyor. Çürüyen binalar çürüyen seslere eşlik ediyor.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2017
    MTRMSK, Chaturanga, AngelDust! ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Bu tarz paylaşımlar görmek çok güzel :ok Üstümüze kürekle az bilinen değişik müzikler atın :D

delgren ve Chaturanga bunu beğendi.
  3. delgren

delgren MP3

Beğenileri:
    90
    Aklimda birkac album daha var, onlar hakkinda da yazmayi dusunuyorum. Bu kadar kulakliklardan bahsedilen bir forumda biraz daha muzik paylasimi olmali :)

endia, refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş