Wrz X7 8mm+6mm çift dinamik sürücülü IEM

'Kulaklık Genel' bölümünde trexmilennium tarafından 23 Aralık 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. trexmilennium

trexmilennium MP3

Beğenileri:
    60
    Merhaba Arkadaşlar,
    Yıllar sonra yeniden öğrenci oldum, final haftasından sonra yazarım diyordum ama dayanamadım. Bu kulaklık kısa bir izlenim-incelemeyi hak ediyor.

Kendisini audiobudgetdan öğrendim. Merak edip AliExpressden aldım.

Şeffaf bir yapıda 8mm ve 6mm sürücüler hemen karşınızda. Ben metal renkli olanı aldım ve çokda güzel duruyor sürücü. Kırmızı ve iddialı altın renkleride mevcut. Bir daha alırsam altın tercih edebilirim :)
    6mm sürücülerle ilk defa JVC Fxt-90 da tanışmıştım ve çok başarılı bulmuştum, tek sıkıntısı subbassı yeterince verememesiydi. Hatta bunun üzerine fxz200 diye arkasına 8mm sürücü ekeyerek ilk 3 dinamik sürücülü kulaklıkda piyasasa sürülmüştü. Denemedim ama bassda hd kalitesine çıkıldığı anlatılıyordu.
    Bu fxtden sonra 6mm sürücüyü mercek altına aldım, yamaya eph-100 gibi bir efsane de 6mm kullanmıştı ve çok başarılıydı. Bassda da iyi olsada en altlara inmekte zorlanıyordu.
    6mm sürücüyü Dengeli armatür ile dinamik arasında buluyorum, BA nın hızı, detayı, tizi, dinamiğinde bass- midbassı ve yine doğallığını sentezliyor, tabi hepsinden bir parça. Aslında tek eksik subbass kalıyor. O yüzden çift 6mm sürücü yerine 6+daha büyük (örn 8mm) gibi bir sürücüyle kombin kulaklık bakıyordum.
    Bu fiyata bulmaksa neredeyse imkansız gibi. Bu arada 8mm de yine ayrı bir inceleme konusu olabilir. Birçok çinli firmanında 8mm kullanması dikkat çekici.

Gelelim kulaklığa. İlk elinize aldığınızda sürücüler tamamen şeffaf ve net bir şekilde görülüyor. Jvc nin nano carbon sürücülerinden sonra görüntü o kadar basitki bundan bişey olmaz acaib abartılmış demekten kendinizi alamıyorsunuz, aynı şekilde 8mm de çok basit duruyor.

Taa ki kulağınıza takana kadar...
    Daha ilk takışta burn-in olmadan bile bir vaayyy etkisi mevcut. Basslar sert ve tam istediğim kıvamda, tizler net ve detaylı, midler ölmüyor ve yine beklenenin ötesinde bir sahne var.

Kutu içeriği de tatmin edici,
    1 adet kadife kılıf,
    Ekstra uçlar,
    4 adet ekstra silikon destek mevcut.

Kulaklık 2 sürücü olmasına rağmen çok küçük. O silikon destek olmasa benim büyük kulağıma oturmayacak bile.

Sesden biraz daha detaylı bahsetmek gerekirse,

Genel olarak: her türe giden, teknikten ziyade eğlence kulaklığı, herkesein isteğine cevap verir bence.

Basslar: ahh zamanında cx300lere ep630 lara bass kulaklığı diye ne para vermişiz diye utandıran bir levelde. Yumuşak değil sert bir bass tepkisi var. Yine tek düze değil dokulu subbassları mevcut miktar be kalite basskafayı dahil memnun edecek seviyede. Midbass kalburu yok ve yine midbass da da detay fiyatüstü. Bass gitarlar çok tatlı çalıyor.

Midler; hafif geride ama çok çekinikde değil. Kulaklıkda iyi sürücü için frekans ayrıcı crossover yok sanırım, hafif bir sürücüler arası frekans atlaması oluyor ama hiç öyle rahatsız edici seviyede değil. Midler parası kadar veya üzerinde diyebilirim. Detay mevcut, klasik müzikde bile üzmez. Hele fiyatı düşünüldüğüne hatta başarılı bile.

Tizler: işte 6mm burda konuşuyor, elbetteki bir nanocarbon seviyesinde değil ama ayrı bir alandan tane tane, yeri gelince agresif yeri gelince yumuşak ama önde ve detaylı bir sunumu var. Sibilansa çok az rastladım, bir tane kötü kayıttı sss ler bıçak gibi kesti ama diğer tüm dinlediğim parçalarda genel olarak takdirimi kazandı.

Sahne ve derinlik: çift sürücü olmanın avantajıyla kayıda da bağlı olarak epey başarılı, birbirine karışmadan enstrumanlar arası ayrım yeteri seviyede var. Biraz daha yatay derinlik var sanırım. Bu sahne olayını kulağım pek de iyi anlamıyor.

Şuan yanımda jvc fx700, icarus iii, ve tizde en üst abileriyle boy ölçüşecebülecek olan tpeos h100 gümüş kablolu kulaklıklarla mukayese ettiğimi ve hiçde bunların yanında sırıtmadığını da belirtmek isterim.
    Resimde eklemek isterdim ama başaramadım, netten zaten bulabilirsiniz.
    Selamlar :)

Son düzenleme: 23 Aralık 2017
    Submariner2, sserkogss, DefinitioN ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    252
    Elinize sağlık hocam inceleme güzel olmuş. Daha önce de okumuştum ama dinledikten sonra tekrar okuyunca her şey kulağımda çok güzel canlandı.

Sayenizde ben de biraz tecrübe ettim. Gerçekten dinlerken, 16 dolarlık kulaklık olduğunu düşündükçe daha da çok zevk veren bir sesi var. Tek kelimeyle şaşırtıcı buldum.

Üstü kapalı olarak ifade edeyim, bilindik markaların alt seviye 50 USD altındaki kulaklıklar net çöp. Kendi karakterinde gerçekten iyi işler çıkarmış.

trexmilennium bunu beğendi.
  3. trexmilennium

trexmilennium MP3

Beğenileri:
    60
    Teşekkürler Furkan Bey. Açıkçası şuan birazcık puanlarını kırma eğitimindeyim. Bassda aslında doku zayıf be fazla sert ve agresif gelmeye başladı. Asıl problem Türkçe şarkılara alerjisi var. Yabancı düşük oranlı kayıtlarda bile tınısını bozmayam X7, iyi kalite Türkçe şarkılarda bile midleri boğuyor, midbass kamburu oluşuyor, tizlerin tınısı bozuluyor. Yinede takdirimi çok da kaybetmedi. Bundan sonra I-Into I8 model 3 sürücülü (2x6mm + 10mm) jvc fxz200 klonu almayı düşünüyorum. Bass mid ve tiz başarımı daha iyi ve 3-4$ fark var.

Başka bir konuda yazarım demiştim ama yeri gelmişken söylemek lazım.
    Şu ana kadar dinlediğim hiçbir 40$ dolar Çinli, LG QuadBeat3 den daha iyi değildi. Qb3 çok başarılı bir kulaklık. 100 lira altına hiç düşünmeden ve de fazla rakibi de olmadan tavsiye edilir. Kaliteyi uzaklarda aramayın bildiğin telefon ile gelen bu kulaklık efsane. Özellikle sahne genişliği ve tiz performansı filtreyi kestikten sonra çok iyi.
    Ondan bir gömlek üstte ise Sony mh1 çok iyi. Mid ve tizler bir tık daha iyi. Bulunabilir mi bilemiyorum.

mfya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş