Yamaha EPH-100 İncelemesi

'Yamaha' bölümünde gardanadam tarafından 26 Eylül 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. gardanadam

gardanadam MP3

Beğenileri:
    78
    Merhabalar,

Forumda bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine sahip olduğum eph-100 kulaklığımın detaylarını sizinle paylaşmak istedim bu zamana kadar bir çok kulaklık kullandım, sayacak olursam ie80, ath cks90,cks99,sony mdr ex300sl,phoak pfe 122,shure se215,ep630,moster beats tour,hd202,vsonic gr07..aklıma gelmeyen bir kaç tanede olabilir
    Forumda pek bilimeyen fakat oldukça kaliteli tizleri olan muazzam bir kulaklık ile karşı karşıyayız.Şuanda dinleyerek bu cümleleri kuruyorum.

İncelemeye, kullanılan malzeme kalitesinden kısa bir giriş yaparak başlarsak; kablo kalitesi pek hoşuma gitmedi diyebilirim baya bi naylonumsu geldi bana zaten kaliteside renginden belli oluyor fakat yeterli düzeyde kalınlığı var kopma vs gibi durumlar olmaz gibime geliyor

Kulaklığın bass, mid, tiz, sahne, ses karakteri, ve sibilans gibi özellikleride bahsedecek olursam;

Bass;Özellikle tam olarak dummtıs ses arayanlar için uygun bir kulaklık değil fakat orada sadece dumm kelimesini çıkartalım:) tıss tıss çılar tiz severler için gayet değil tamamen uygun, harika bişey üretmiş yamaha mühedisleri..

(Ben aslında tiz seven bir insan değilim fakat bu kulaklık bana tiz sevdirdi diyebilirim.Tiz sevmememin sebebide kulakiçi kulakların pek fazla kaliteli tiz verememesi fakat eph-100 kulaküstülerle yarışabilecek seviyede.)

Bu arada aklımıza ne kadar Yamaha markasından çıkan bir kulak nasıl bu denli kaliteli olur sorusu aklımıza geliyor ama adamlar yapmış..

Daha çok müzikde detay almak isteyeler içi üretilmiş bir kulaklık olmuş
    Bass seviyesi olarak vsonic gr07 ile aynı diyebiliriz, kulağı doldurmasada müziğin içinde kendini hissettiriyor.

Kulaklığımızda 6 mm lik dinamik sürücü kullanılmış diğer kulaklık sürücülerie nazaran ufak olduğu için bass miktarı haliyle düşüyor zaten daha fazla bass frekaslarına ayarlansaydı bassları kaliteden ödün verebilirdi
    Sonuc:etaylı müzik için doyurucu yumuşak ve yeterli seviyede.

Mid;Yabancı sitelerde genellikle se215 se425 ve vsonic gr07 ile karşılaştırılmış mid açısından, yani mid ağırlıklı olduğu söyleniyor,fakat bana hiç öyle gelmedi , mid sesler yeterli seviyede ne önde nede arkada,
    hiçbir estrüman birbirine karışma, yapışma gibi durumlar ortaya çıkarmıyor belkide mid sesleri çok detaylı temiz ve konumladırılması iyi olduğu için gr07 se215 e benzetiliyor bu kulaklık .
    Özellikle Gitar tonları çok harika gitar tellerininin birbirine sürtme seslerini dahi duyabiliyoruz gitaristin yanında oturup dinliyormuşcasına.

Şarkıcının sesleri gayet doğal ve müziğin önüüde duruyor, kulaklığı ilk kulağıma takıp dilediğimde stüdyoda gibi hissettim kendimi şarkıcıninın sesleri çok geniş, dolgun ve gerekdiği yerde yankılanarak geliyor kulağımıza sanki mağaranın içindeymişiz gibi bu çok hoşuma gitti.
    Sonuc;Midler ne önde nede arkada, oldukça ayrıntılı ve arkadaki sesleri konumlandırarak öndeymiş gibi veriyor..

Tiz;En önemli kısmına geldik, daha önce hiçbi kulakiçi kulaklıkda alamadığım tiz detaylarını bu kulaklıkdan aldım, tamamen kulaküstü kulaklıklarla yarışabilecek seviyede daha doğrusu bazı kulaküstüleri sollayabilecek durumda.
    Tizler oldukça ince, tıs tıss yapıda ve kulağımızı hiçbi şekilde rahatsız etmiyor bu daha çok ses karakterinden kaynaklanıyor , çok olumlu yönlerinde biride bu.
    Sonuc;Tizler hiçbişekilde kulak tırmalamıyor.Bu zamana kulladığım en kaliteli detaylı tiz veren kulaklık , özellikle tiz konusunda bahsedilen pfe 122 (112) kulaklık yanında detaysız kalıyor.

Sahne;Sahne konumladırması çok iyi bu kulaklıkda.Enstrümalar arasında oldukça mesafe var ve nereden ses vereceğini iyi biliyorlar.

Sahne konusunda; bir kaz keç annemin çağırdığını hissederek koridora bakmışdım sonrada farkkettim ki annem değil müziğin içinde geliyormuş bu ses:)
    Sonuç;Konumladırma ayrıntı çok iyi

Sibilans;Sibilans sesleri yani SSsss harflerinin patlaması bu kulaklıkda kesilikle yok.Çoğumuz bu sibilans seslerinden sıkıntılıyız böyle bir sıkıntımızda bu kulaklıkda bulumuyor.
    Sonuc:Sibilans denen illet bu kulaklıkda yok[:)]

Ses karakteri;Ve son olarak ses karakterinden bahsedersem, koyulukdan uzak, berrak ve hafif parlak bir ses karakteri var kulaklığın.

http://i.hizliresim.com/R6oYLo.jpg

Driver Type Dinamik, Kapalı
    Driver Unit 6 mm (1/4”)
    Impedance 16 ohms
    Sound Pressure Level 104 dB ±3 dB
    Frequency Response 20 Hz – 20 kHz
    Weight (with Cable) 13.5 g (0.46 oz)
    Cable Length 1.2 m (47-1/4”)
    Connectors 3.5 mm (1/8”) L-tip mini stereo, 6.3 mm (1/4”) stereo

Genel Sonuç:150 dolar gibi bir amazon fiyatını gerçekden hakediyor.Yanlız Türkiye'de piyasası bulunmuyor EPH-100 ün..Eğer olsaydı Eminim Yamaha eph-100 ün bir çok fanatiği olurdu...

Sechtdamon, refuserQ, KaraSinek ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. leylines

leylines FLAC

Beğenileri:
    535
    Geçen ay sipariş veriyordum ki JVC HA FX750 almaya karar verdim. Yabancı forumlarda gayet iyi yorumları olan bir kulaklık.
    İnceleme için teşekkürler.

3. Daywalker

Daywalker MP3

Beğenileri:
    63
    "Bu arada aklımıza ne kadar Yamaha markasından çıkan bir kulak nasıl bu denli kaliteli olur sorusu aklımıza geliyor ama adamlar yapmış.."

Elinize sağlık. Ancak yukaridaki kısmına katılmıyorum zira Yamaha ses departmanıyla çok kaliteli ürünler piyasaya sunmuş bir markadır.

4. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Resim ekleyelim:

Resim Amazon'dan...

Japon ürünleri genelde overpriced olmuyor sanki.

5. gardanadam

gardanadam MP3

Beğenileri:
    78
    Rica ederim, bizimde ufak bi katkımız olsun istedim sadece forum incelemelerine..
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 27 Eylül 2014 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2014 ---
    Doğrudur yanlız daha önce yamaha ürünlerine pek ilgi duymamışdım.

6. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    güzel bir inceleme
    teşekkürler

7. Aytug

Aytug MP3

Beğenileri:
    80
    Şuan Rusya'da 185 Tl yani 64$ civarına geliyor fiyatı. Şimdi bir sipariş geçtim.

Fiyatına göre iyi olduğunu duymuştum biraz deneyelim bakalım. :)

a.png

KaraSinek bunu beğendi.
  8. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    @Aytug
    Orjinal olduğundan eminmisiniz hocam ? :)

9. Aytug

Aytug MP3

Beğenileri:
    80
    Hocam Ulmart Rusya'nın en prestijli teknoloji marketi. :) Ie800 ü de oradan harika bir fiyata almıştım.

Zaten ürünü yandex.ru da market bölümünden aratırsanız Rusya fiyatlarının 65-80$ arasında değiştiğini görebilirsiniz

https://market.yandex.ru/product/7700003?cvredirect=0&hid=90555&suggest=1

Bu arada ürün geldiğinde detaylı foto, mini inceleme paylaşırım.

moonstar bunu beğendi.
  10. melihgezer

melihgezer MP3

Beğenileri:
    20
    bu ürünü türkiyeden kolayca alacağımız yer yok mu acaba? Ben yamaha ya sordugumda bana 2 haftada getirebileceklerini 300 tl de fiyatının oldugunu söyledi.

11. Tuncay_D

Tuncay_D FLAC

Beğenileri:
    287
    Türkiye ye yolluyorlar mı ?

Bir de yalıtımdan bahsedilmemiş yada ben görmedim, izolasyonu nasıl acaba?

12. Aytug

Aytug MP3

Beğenileri:
    80
  13. Aytug

Aytug MP3

Beğenileri:
    80
    Ürünü akşam üzeri teslim aldım.

Sesi fiyatına göre(benim aldığım fiyata göre) gayet iyi yalnız büyük beklenti içine girmemek lazım.
    Forumlarda Sennheiser ie80 ile kıyaslayanlar fln olmuş kesinlikle o boyutlarda bir sesi yok.
    Biraz sesi otursun, biraz dinleyeyim yine birkaç izlenim paylaşırım.

Resimler :
    20150901_203753.jpg 20150901_204303.jpg 20150901_204641.jpg 20150901_204656.jpg 20150901_204903.jpg

refuserQ ve djalimarmaris bunu beğendi.
  14. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    RE-400'e benzettim bir an kasasını.

Hayırlı olsun güle güle kullanın :)

Aytug bunu beğendi.
  15. Aytug

Aytug MP3

Beğenileri:
    80
    Teşekkürler. :)

Kulaklık aşırı konforlu, kulağıma sorunsuz oturuyor ve gayet iyi izolasyonu var.

Keşke sesi biraz daha iyi olsaydı. :)

16. Aytug

Aytug MP3

Beğenileri:
    80
    Biraz daha yorum yapayım :

Kulaklığın izolasyonu ve konforu gayet iyi olmasına rağmen çok ciddi mikrofonik etkisi var ve yürürken bile ciddi şekilde rahatsız ediyor.

Ayrıntı, imajinasyon, berraklık, bass-mid-tiz dengesi gayet iyi ve yeterli olsa da sahne çok geniş değil ve ses hacimsiz (cılız). Bunun sebebi 6mm lik mikro sürücü diye düşünüyorum.

Şöyle söyleyeyim 8 dolarlık fiyatı olan Logitech Ue 100 ün sahnesi daha geniş, sesi daha gür ve hacimli (ses kalitesinden bahsetmiyorum).

Birde kulaklık 16Ω olsada aynı ses seviyesinde 32Ω ohm luk Sony Xba-Z5 ten daha az ses çıkarıyor.
    Daha önce kullandığım Sennheiser ie800 de de bu şekildeydi. 16Ω olmasına rağmen 36Ω luk Shure Se535 ten daha az ses veriyordu.

Sonuç olarak fiyatını hakeden ses kalitesi gayet yeterli olan ve birçok kişiyi memnun edebilecek bir ürün.
    Yalnız dediğim gibi forumlardaki abartılı mesajlara aldanıp büyük beklenti içine girmemek gerekiyor. Bende yorumlardan yola çıkarak daha fazlasını beklemiştim açıkçası. :)

Tuncay_D bunu beğendi.
  17. butterflv

butterflv MP3

Beğenileri:
    58
    Merhabalar;
    bende kullanıyorum şu an bu kulaklığı,tizleri gerçekten çok değişik :)
    Daha önce kullandığım kulaklıklar da,tizleri +3 level yükselterek kullanıyordum.Eph100 de ise -4 level düşürmeme rağmen(bass'ların açığa çıkması için) yine de,gerçekten çok tatminkar tizleri var. Sizlerin incelemeleribde açık karakterli kulaklık olayını hep duyuyordum.
    Bu kulaklık açık karakter olayını,daha iyi anlattı bana :)

Sayfayı Paylaş