Yamaha Steinberg Ur22 Usb Ses Kartı İzlenimlerim

'Amfi, DAC ve Ekipman ݝncelemeleri' bölümünde karanehir35 tarafından 6 Ocak 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    20160106_004901.jpg
    Yamaha ve Steinberg'in ortakliginda üretilen; Ur22 Usb 2.0 Ses Kartı, ev kayıt sistemlerine giriş özelligi taşıyan gayet iyi özelliklere sahip bir cihaz.Türkiye'de ikinci elini 300 TL-sıfırını ise 500 TL civarında bulmak mümkün.akakçe/cimri/bilio gibi ürün bulma sitelerine Steinberg ur22 yazmak yeterli,ortaya epey mağaza ve fiyat bilgileri otomatikman çıkıyor.
    Daha önce buna benzer bir ses kartini bir arkadasimin evinde enstrumanli bir sekilde dinledigimden;aşağı yukarı çalma prensipleri aynı olduğundan,kısa kullanım bilgilerinden sonra ur22'nin phone/kulaklik girisi ile ilgili izlenimlerimi yazacagim.
    Ev kayıt odaklı olduğundan aslında olsaydı güzel olurdu ama ur22'de optik ve coax giriş çıkışlar bulunmuyor.Daha iyi bir mobil özellikli ev kayıt usb ses kartı arayanlar yine Türkiye'de de bulunan ve fiyatı 1000 TL civarı olan Roland UA-55 Quad-Capture'ye de bakabilirler.

Ben de ilerisi için böyle bir ses kartıyla beraber elektro davul alıp,kendi davul sesimi üretmek istiyorum.Davul ol özdeyişine hep bağlı kaldığımdan ama davul da olamadığımdan davul çalmak daha mantıklı geliyor bana.Madem ki davul dengi dengine çalıyor,dream theater'in ki kadar olmasa da elbet Fadime'nin düğünü kıvamını da tuttururuz.:gulme

GENEL ÖZELLİKLER VE KULLANIM

[​IMG] 24-bit 192 kHz USB 2.0 ses kartı
    [​IMG] 2 adet Class-A D-PRE mikrofon preamplifikatörü
    [​IMG] 2 Analog XLR/TRS combo giriş (Gitar için Hi-Z girişli)
    [​IMG] MIDI giriş / çıkış
    [​IMG] Bağımsız seviye kontrollü kulaklık çıkış
    [​IMG] Mix seviye ayarlı Zero-Latency hardware monitör imkanı
    [​IMG] Yüksek mobilite sağlayan USB besleme
    [​IMG] Dayanıklı metal şase
    [​IMG] Cubase AI 6 ile birlikte (Cubase AI 7'ye ücretsiz upgrade)
    [​IMG] Mac ve PC uyumlu
    TEKNİK öZELLİKLER
    Mikrofon 1/2 Giriş
    TürCombo XLR dişi
    Frekans Cevabı (+ 0.1/-0.3 dB)20Hz – 20kHz
    Dinamik alan95 dB, A-Weighted
    THD+N (1kHz @ -1 dBFS,20 HZ/20 kHz BPF0.0008%
    Maximum giriş seviyesi-10 dBu
    Giriş Empedansı (balanslı)4 kOhm
    Kazanç aralığı+16 dB - +60 dB
    LINE 1/2 Giriş
    Max Giriş seviyesi+16 dBu
    Giriş Empedansı20k Ohm
    Kazanç aralığı-10 dB - +34 dB
    Hi-Z Girişler
    Max Giriş seviyesi-4 dBV
    Giriş Empedansı470k Ohm
    Kazanç aralığı+8 dB - +52 dB
    LINE 1/2 çıkış
    Tür¼" TRS dişi – balanslı
    Frekans Cevabı (+ 0.1/-0.6 dB)20Hz – 20kHz
    Dinamik alan101 dB, A-Weighted
    THD+N (1kHz @ -1 dBFS, 20Hz / 20kHz BPF0.006%
    Maximum çıkış seviyesi+10 dBu
    Çıkış Empedansı (balanslı)150 Ohm
    Kulaklık çıkışı
    Tür
    ¼" TRS dişi – stereo
    Maksimum çıkış6 mW + 6 mW @ 40 Ohm

Bağlantı örneği

[​IMG][​IMG]
    SES KARTI ÖZELLİKLERİ
    Toplam I/O2 X 2
    Analog Giriş2 x XLR Combo
    Analog Çıkış2 Balanslı
    48V Phantom PowerVar
    Çözünürlük24-Bit 192 Khz
    ADATYok
    S/PDIFYok
    Midi I/O1 In - 1 Out
    Wordclock I/OYok
    Kulaklık Çıkışı1 Adet - Kontrollü
    BağlantıUSB V 2.0
    Bus poweredEvet
    Entegre Kontroller
    YazılımlarCubase AI6 (AI7)
    Hardware Direct MonVar
    Mikrofon Preamp2 Combo
    SürücülerMac OSX 10.3.7x, Vista, W7
    Ek ÖzelliklerClass-A D-Pre preamplifikatörler​
    ((Teknik detaylar compel.com'dan alınmıştır.Linki:http://www.compel.com.tr/P/1-11-4653))

Ur22'nin üstünde 2 adet Neutrik analog XLR/TRS kombo mikrofon girisi var.Bu giris Peak ledleri ve degisebilir +48V fantom gücü ile en pahali kondenser mikrofon baglantilarina olanak sagliyor,yine giris 2 üstünde bulunan Hi-Z anahtarı ile elektro ve bas gitari dogrudan kayit icin kullanmak mümkün.
    Ur22 24/192 khz kayıtlarını destekleyebilen bir yapıda.

Ur22; mastering,ASIO,Core Audio ve WDM standart destekleyen muzik üretim ve ses düzenleme yazilimlari ile de uyumlu bir usb ses kartı.
    Yine ur22'nin yaninda verilen Cubase'in yazilim yukleme kodu var.O kod ile Cubase yazilimini yuklerseniz,ur22 kayıt ortamına uygun bir sekilde otomatik olarak hazır hale geliyor.Sonrasi Cubase yazilim yardimi ile kayıt olusturmaya ve kaydetmeye bakıyor.

Ur22'de Yamaha'nın iki class A D-PRE mikrofon preampları kullanılmış.Bu preamplarin özelligi kısaca seffaf,temiz ve detayli ses üretmeleri diyebiliriz.

Ur22'yi usb kablosu ile bilgisayara bagladiktan sonra asagidaki linkten yazilim sürücüsünü indirip bilgisayarimiza kuruyoruz.
    PicsArt_01-06-03.04.57.jpg
    http://www.steinberg.net/en/support/downloads_hardware/yamaha_steinberg_usb_driver.html

Sürücüyü kurduktan sonra onu varsayilan olarak seciyoruz.
    Kurulum tamamdir.
    PicsArt_01-06-03.05.13.jpg

MALZEME KALİTESİ

Ur22'nin kutusundan bir adet cd,kitapciklar ve usb kablodan baska bir sey cikmiyor.
    PicsArt_01-06-12.52.20.jpg PicsArt_01-06-12.52.57.jpg

Ur22 ses ayar dügmeleri dısında tamami metalden insa edilen büyük ve agır bir yapıya sahip.Bu da onu darbelere ve düsmelere karsi epey dayanikli kılıyor.
    PicsArt_01-06-03.59.48.jpg

Ur22'nin ön tarafında 2 adet enstruman giris yeri var,bir tanesi enstruman girisi icin hi-z destekliyor-sagdaki 2 yazan yer-.
    Ur22'de gain ayarlari el ile manuel olarak yapiliyor.
    6.5mm Phone cıkısı kulakliklar ile muzik dinlemek icin yapılmıs.
    Ur22'nin üstündeki mix dugmesini inputa dogru cevirirseniz dogrudan ses kartindan gelen sesi,tersi yöne cevirirseniz Cubase v.b yazılımlar uzerinden gelen ve islenmis sesleri duyarsiniz.Yine mix dugmesi kulaklik ile muzik dinlerken basslari artirip azaltabilme ozelligine de sahip.
    PicsArt_01-06-12.51.51.jpg
    Ur22'nin arka tarafinda ise usb girisi,48 volt fantom gücü,midi giris cikislari(midi klavye,elektronik davul gibi aletler icin) ve line output giris cikislari (monitör hoparlör için) var.
    PicsArt_01-06-12.50.59.jpg

Ur22'nin herhangi bir guc kaynagina baglanmamasi bir avantaj olmus.Usbden yeterli derecede güc alip calisabiliyor.
    Ayni zamanda icinde tasidigi donanimsal hizlandirma sayesinde yaptiginiz kaydi ekranda takilma olmaksizin izleyebilirsiniz.

Ur22'yi epey arastirdim.Genel olarak forumlarda clipping sorunundan bahsedilmis.input gaini gereginden fazla yükseltmek gitar kayitlarinda bozulmalara sebep oluyormus.Bunun sebebi ur22'nin pre amp katinin cok guclu olmasi.Bu noktaya dikkat etmek lazim.
    Sorun yasamamak icin sinyal dengeleyici DI Box almak,ilerisi icin mantikli bence.

Ses ile ilgili izlenimler
    PicsArt_01-06-04.32.51.jpg
    ((Dt770-Smsl apiii-jds labs 02-Akg m220 pro-Penquin-jds labs c421 ve Ur22))

Ur22; Pre amp kati guclu bir ses karti oldugundan 300ohmluk hd650'yi yuzde 60 volum seviyesinde cok rahat sürdü.
    Öncelik olarak kayit odakli bir ürün oldugundan sesi gayet temiz,açık,seffaf ve güclü.Mix potundan basslari artirip azaltmak mümkün.Hd650'nin koyulugunu gercekten de asmasini bilde ur22 bu noktada ve gayet de uyumlu oldular.
    Derinlere inen ve mixle actikca kulak titreten seviyeye rahatca ulasti basslar.Bass vurgusu derinden guclu bir bicimde geliyor ve dagilma da gayet kontrollu.Bunu yaparken midleri de gölge de bırakmıyor.

Midler ise gayet seffaf ve temiz.Vokal ve entruman sesleri gayet net olarak duyulabiliyor.Ne cok önde ne de cok arkada midler,olmasi gereken yere yakin bir noktada yani ortada.Bu da uzun saatler muzik dinlemek icin bir avantaj.

Tizler de yine ayni sekilde gayet temiz,net ve uzamasi iyi seviyelerde bulunuyor.Tiz vurgu ve siddeti isteyen enstrumanlarda vurgu ve uzama gayet iyi.
    Dt770 80ohm ve Akg m220 pro ile de uyumlu bir grafik cizdi ur22.Genel olarak kulakligin karakterine fazla mudahale etmeyen ve kayitta olani dogru ve net bir sekilde vermeye calisan bir cizgide ur22.
    PicsArt_01-06-12.53.32.jpg
    Ur22 kayit odakli oldugundan teknik seviyesi yuksek ama muzikalite seviyesi düsük bir kulaklik girisine sahip.Referans ve analitige yakin ses karakterinden hoslananlar,kesinlikle sevecektir bu rengi.Ama sicak ve govdeli ses karakterini sevenler,bu rengi sevmeyebilirler diye dusunuyorum.

Ur22'yi bana dinleme olanagi taniyan @chemist Fatih'e tesekkur ediyorum.

Son düzenleme: 6 Ocak 2016
    mumcu716, sserkogss, fortress34 ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Ellerinize sağlık Ahmet Hocam @karanehir35. Son zamanlarda yaptığınız paylaşımlar ile foruma renk ve canlılık katıyorsunuz (deterjan reklamı gibi oldu sanki :) )
    Teşekkürler :ok

I LOVE SONY, karanehir35 ve refuserQ bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Sagolun Gokhan hocam.Ses kartlarina da el atalim dedik.Arkadaslar urun yolladikca hem deniyor hem de izlenimlerimi yaziyorum.Guzel oluyor boyle.
    Sirada 5 dolarlik fiyatiyla harikalar yaratan Venture Electronics'in Monk kulakligi var.

I LOVE SONY, refuserQ ve moonstar bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Hadi bakalım kolay gelsin ;)

karanehir35 bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Elinize saglik hocam güzel inceleme olmuş

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

6. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    @karanehir35 dostum gayet detaylı ve aydınlatıcı bir inceleme olmuş. Elinize ve emeğinize sağlık. Yani müzik dinleme amaçlı kullanılacak bir ses kartının incelemesi ancak bu kadar iyi yapılabilirdi bence.

Ben müsaadenizle küçük bir katkı yapmak istiyorum.

UR22 ; Steinberg'in UR serisinin giriş modellerinden birisi. Dolayısıyla cihazda kullanılan komponentlerin kalitesi sınırlı düzeyde. Müzik dinleme sürecinde de en önemli komponent konvertörler (ADC/DAC) olduğu için meseleyi bu açıdan irdelemek istiyorum.

Öncelikle ; "Referans ve analitige yakin ses karakterinden hoslananlar,kesinlikle sevecektir bu rengi." şeklindeki cümleniz doğru bir değerlendirme. Çünkü pro-audio sektöründe , ses kartlarının gerek konvertörlerinin gerekse kulaklık amplilerinin sound'u renklendirmesi tercih edilen bir şey değildir. (Gerçi bunu söylememe rağmen kendine has renge sahip ve çok satan ses kartlarının var olduğunu da belirtmeliyim.) Dolayısıyla kart size alıntıladığım cümlenizi söyletiyorsa işini iyi yapıyor demektir.

Diğer taraftan vermiş olduğunuz spec'lerden gördüğüm kadarıyla ; cihazın ADC katının dinamik alan değeri 95 dB, A-Weighted , DAC katının ise 101 dB, A-Weighted şeklinde. Bu rakamlar ( özellikle de DAC'a ilişkin değer ) bilindiği gibi duyum kalitesini bire bir etkileyen/gösteren parametrelerden birisi. Bu açıdan bakıldığında ; söz konusu değerlerin oldukça düşük değerler olduğunu söylemek mümkün. Bunu neye göre söylüyorum ? Bugün orta- üst segmentteki ses kartlarının ADC dinamik alan değerlerinin 100-110 dB aralığında , DAC dinamik alan değerlerinin ise 110+ dB düzeyinde olduğu düşünülürse ne demek istediğim muhtemelen anlaşılacaktır. Bu arada beher 2 dB'lik farkın ; insan kulağı tarafından anlamlı bir şekilde algılandığını belirtmeliyim.

Bu noktadan hareketle ; siz eğer - yine UR serisi üzerinden gidersek - örneğin UR 824 modelini değerlendirmiş olsaydınız muhtemelen çok daha güzel şeyler söyleyecektiniz. :)

Son düzenleme: 6 Ocak 2016
  7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Yaptiginiz degerli yorum ve katkilardan dolayi cok tesekkur ederim Mehmet hocam.Bu benim ilk ses karti incelemem,ses ile ilgili degerlendirmelerime katilmaniz beni mutlu etti.
    Ur 824 modelini de eger arkadaslardan bulabilirsem,o modeli de bir dinlemek ve incelemesini de yazmak isterim.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 6 Ocak 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 6 Ocak 2016 ---
    Tesekkurler;Begenmene sevindim,degerli Karsiyakali hemsehrim @cgtyguner Cagatay dostum.
    Her zaman Karsiyaka gögü altinda oldugumdan butun izmirli dostlari beklerim.

refuserQ ve MehmetB bunu beğendi.
  8. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Rica ederim dostum. Ben konuştuğumuz konu UR serisi olduğu için UR 824'ü söz gelimi belirttim. Ona bakarsan UR 824'e gelene kadar , inceleme yazılacak o kadar enteresan ses kartları var ki ,,,,( Bu arada yanlış anlaşılmasın UR 824 güzel bir karttır. )
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 6 Ocak 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 6 Ocak 2016 ---
    Bu arada eğer imkanınız varsa ; özellikle RME , Apogee , Universal Audio , SPL ve Motu'nun ses kartlarını incelemenizi tavsiye ederim.

cgtyguner, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Tavsiyeler icin tesekkurler Mehmet hocam.Simdiden elektronikcileri dolasip o ses kartlarini bir deneyeyim

Son düzenleme: 7 Ocak 2016
    refuserQ ve MehmetB bunu beğendi.
  10. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Emeğinize sağlık. Ben de evde emu 0404 usb kullanıyorum. Bu tip ses kartları gerçekten çok kaliteli müzik çalıyor. Vaktiyle m audio fast track pro kullanmıştım.

Emuyu alırken steinberg ve birkaç marka model daha incelemiştim. En son emu da karar kıldım.
    Emu 404 de iki ayrı dac var. ve ayrıca usb den değil de harici adaptörden güç alıyor. Bunun şöyle bir avantajı var. kaliteli usb kablo alıp dip seslerden komple kurtulmak mümkün. Hele ki fansız bir laptop ile nerdeyse sıfır dip ses oluyor.

Ancak ne hikmetse m audionun sesi bana daha detaylı gelir hep. belki birebir dinleseydim farklı düşünürdüm.

11. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Tesekkurler @ilkercom hocam.
    Ses kartlari cok amacli kullanim sagladiklarindan epey avantajli durumlari var bence.
    Acaba Roland UA-55 Quad-Capture deneme sansiniz oldu mu hic.Baya merak ettigim ve hakkinda olumlu seyler okudugum bir usb ses karti.

12. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Emu 0404 enteresan bir karttır. Bana göre kendi fiyat seviyesindeki en iyi kart. Konvertörleri o fiyat aralığındaki bir karttan beklenmeyecek kadar iyidir diyebilirim. Ama maalesef Emu'ların driver desteği kesilmiş vaziyette. Bildiğim kadarıyla en son Win7'de çalışıyor. Ancak duyduğuma göre Win7'ye güncelleme geldikçe kart daha da sıkıntılı hale geliyormuş. Bu durum nedeniyle de markanın Türkiye distribütörü ; Emu ses kartı satışlarını bir süredir yapmıyor zaten .

Roland UA-55 orta segmentteki bir kart. Ben 4-5 yıl önce bir süre UA-25 ex modelini kullanmıştım. Pre-ampleri fena değil. Ancak konvertörlerinin çok iyi olduğu söylenemez. UR22'den bir miktar daha performanslı olacağını düşünüyorum.

@karanehir35 dostum ; iyi ve performanslı bir ses kartı için , yukarıda verdiğim markalara yürümek gerekiyor. Bunu unutma lütfen. :)

13. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.713
    Tavsiyeler ve onemli aciklamalar icin tesekkurler Mehmet hocam.
    Kulakliklar gibi ses kartlari da apayri bir dunyaymis demek ki.
    Bir kere alinacagi icin,tavsiye edilen kartlara dogru yurumek en mantiklisi su anda.

MehmetB bunu beğendi.
  14. I LOVE SONY

I LOVE SONY MP3

Beğenileri:
    23
    Bu noktadan hareketle ; siz eğer - yine UR serisi üzerinden gidersek - örneğin UR 824 modelini değerlendirmiş olsaydınız muhtemelen çok daha güzel şeyler söyleyecektiniz. :)[/QUOTE] http://www.akalinmuzik.com/UR824,PR-6290.html Selam mehmet bey yukarıdaki ,linkde bahsetiginiz ses kartı özelikleri ve de FİATI mevcut .Bu durumda yaklaşık biri ur22 500 tl digeri ur 824 de yaklaşık 3.000tl bu fiatlara çıkınca çok rahat kaliteli bir dac,ampi alanabiliyor. Benckmark 1 yada cambridge audio soundmagic gibi. Yani özellikle ev kullanıcısına ve kayıt yapmakdan çok sadace dinleme amaçlı bu tip ses kartına geçmeyi düşüneler için biraz fazla olmuş sanırım .saygılar
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 6 Şubat 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 6 Şubat 2016 ---
    Bu bahane ile size ve diger, bu konuda bilgili arkadaşlara'da sormuş olayım.Şu anda loptopa baglı cretıve 5+1 thx sound blaster pro ses kartı kullanıyorum.Eger böyle UR22 gibi bir karta geçersem , marka ve modelin'i yazdıgım harici ses kartından daha detaylı iyi ,temiz ve çok net , bir ses alabilirmiyim acaba ? Net bir cevap alabilirsem çok sevinicegim ,arkadaşlar.NOT:kesinlikle en ufak bir kayıt yada enstrüman baglamıcam içinde, bütün o mikrofon girişleri ,xlr vs boşa paramı ödemiş olucam.Olmas'sa yeni bir konu açacagım. Yada 500, 750 arası bir dac tavsiye eden varmı .Mümkünse yurd içi yada 2.el olarak.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 6 Şubat 2016 otomatik olarak birleştirildi ---
    Ayrıca emu' ların driver desteginin kesildigini belirtiginiz içinde ayrıca teşekkür ediyorum,ikinci elde hayli o kartan satılık var 350 tl bunu ögrendigim iyi oldu .Tabi hepimiz için .
    Karanehir35 nicki arkadaşa'da ayrıca teşekkür ediyor ve bu ve diger başarılı inceleme ve haberleri içinde candan tebriklerimi sunuyorum. Yeni güzel araştırma ve incelemelerinizi marakla bekliyorum. keşke istanbul' olsaydınız .:)

Son düzenleme: 6 Şubat 2016
  15. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    http://www.akalinmuzik.com/UR824,PR-6290.html Selam mehmet bey yukarıdaki ,linkde bahsetiginiz ses kartı özelikleri ve de FİATI mevcut .Bu durumda yaklaşık biri ur22 500 tl digeri ur 824 de yaklaşık 3.000tl bu fiatlara çıkınca çok rahat kaliteli bir dac,ampi alanabiliyor. Benckmark 1 yada cambridge audio soundmagic gibi. Yani özellikle ev kullanıcısına ve kayıt yapmakdan çok sadace dinleme amaçlı bu tip ses kartına geçmeyi düşüneler için biraz fazla olmuş sanırım .saygılar
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 6 Şubat 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 6 Şubat 2016 ---
    Bu bahane ile size ve diger, bu konuda bilgili arkadaşlara'da sormuş olayım.Şu anda loptopa baglı cretıve 5+1 thx sound blaster pro ses kartı kullanıyorum.Eger böyle UR22 gibi bir karta geçersem , marka ve modelin'i yazdıgım harici ses kartından daha detaylı iyi ,temiz ve çok net , bir ses alabilirmiyim acaba ? Net bir cevap alabilirsem çok sevinicegim ,arkadaşlar.NOT:kesinlikle en ufak bir kayıt yada enstrüman baglamıcam içinde, bütün o mikrofon girişleri ,xlr vs boşa paramı ödemiş olucam.Olmas'sa yeni bir konu açacagım. Yada 500, 750 arası bir dac tavsiye eden varmı .Mümkünse yurd içi yada 2.el olarak.
    Ayrıca emu' ların driver desteginin kesildigini belirtiginiz içinde ayrıca teşekkür ediyorum,ikinci elde hayli o kartan satılık var 350 tl bunu ögrendigim iyi oldu .Tabi hepimiz için .
    Karanehir35 nicki arkadaşa'da ayrıca teşekkür ediyor ve bu ve diger başarılı inceleme ve haberleri içinde candan tebriklerimi sunuyorum. Yeni güzel araştırma ve incelemelerinizi marakla bekliyorum. keşke istanbul' olsaydınız .:)[/QUOTE]

Merhabalar. Bir kere öncelikle şunu belirtmeliyim : Konu başlığı Steinberg UR serisi olduğu için ben UR824 örneğini verdim. Dolayısıyla başka bir amacım yok idi.

Sorularınızı ilk bölümden başlayarak cevaplamağa çalışayım.

Bildiğiniz gibi ; sıfır fiyatları itibariyle , UR824 2900.-TL , Benchmark DAC1 USB 4900.-TL. Yani aralarında nerede ise %70'lik bir ciddi fiyat farkı mevcut. Bunun yanı sıra ; aralarındaki DAC kalite farkı ; sahip oldukları fiyat farkı kadar açık ara değil. (Bu durumu bana teyit eden ; her iki cihazı aynı anda kullanan ve kulağına güvendiğim home studio'su olan bir arkadaşım.)

Bu noktada meseleye bir de şu açıdan bakmak lazım : Günümüzde belli segmentin üzerindeki harici ses kartları ; Benchmark DAC1 vb. harici DAC'lara göre giriş ve çıkış imkanları açısından daha fazla esneklik sunuyorlar. Örneğin elinizdeki ses kaynağının; dijital bir cihaz olsa da (çok sık görülmemekle birlikte ) dijital out’u bulunmayabilir. Sadece analog out’u mevcut olabilir. İşte bu noktada ses kartının analog in’leri imdada yetişir ve bağlantıyı bu şekilde yapma imkanını sağlar. ( Benchmark DAC1 vb. bazı DAC’larda bilindiği gibi analog in bulunmamaktadır.)

Yalnız bu şekildeki kullanım ; bir dezavantajı beraberinde getirmektedir : Dijital ses kaynağının DAC’ında analoga dönüşen sinyal ; ses kartının önce ADC’sinde dijitale , bilahare de DAC’sinde tekrar analoga dönüşecektir. Bu ekstra çevrim ; ister istemez sinyalin kalitesinde bir miktar düşüşe neden olacaktır. Bu düşüşü kompanse etmenin tek çaresi ise yüksek kaliteli konvertörlere sahip ses kartı kullanmaktır.

Konuyu kafanızda daha somutlaştırabilmek için kendimden örnek vermek isterim . Ben ses kartımı; hem bilgisayar ortamında müzik dinlemek , hem de çaldığım dijital piano ve diğer klavyelerimi ona bağlayarak müzik yapmak amacıyla kullanıyorum. Enstrümanlarım dijital bazlı olmasına rağmen ; üzerlerinde s-pdif vb. dijital çıkış bulunmamakta. Sadece analog çıkışlar, usb ve midi çıkışı yer almakta. Bu durum karşısında ; ben de enstrümanlarımı , analog çıkışlarından ses kartımın analog girişlerine bağlamak suretiyle kullanıyorum. Bu sistem içerisinde ; yukarıda bahsettiğim ekstra dönüşümünün yaratacağı sinyal kalitesi düşüşünü telafi edebilmek için ise , piyasadaki konvertör kalitesi en yüksek ses kartlarından birini tercih ettim. Hatta o kadar ki ; ses kartımın üzerindeki DAC’ın kalitesi , dijital pianomun DAC kalitesinden epey bir yüksek olduğu için , ses kartımın analog çıkışlarından , pianomun analog çıkışlarına kıyasen çok daha kaliteli bir sound alabiliyorum.

İkinci sorunuza gelirsek : Ben açıkçası Creative’in bahsettiğiniz ses kartını tanımıyorum. Yalnız Sound Blaster’ın webpage’ine baktım. Ürün hakkında doğru dürüst teknik data verilmemiş bile. Dolayısıyla kaliteli konvertörlere sahip; fiyat/performans oranı yüksek bir ses kartının , sizi müzik dinleme anlamında optimize edebileceğini düşünüyorum. Bu konuda bütçenize en yakın önerim ise ; RME Babyface olabilir. Babyface’in DAC’ı oldukça kaliteli ve natureldir. Hem Mac hem de Windows ortamında çalışabilir. Driver’ları son derecede stabildir. ( Zaten RME aynı zamanda driver’ları ile de ünlü bir firmadır.) Küçük ve compact’dır. Dolayısıyla fazla bir yer kaplamaz. Bu özelliği ile belirli ölçüde mobilitesi de kolaydır. Temiz ikinci ellerini , şu sıralar 1400-1500.-TL civarlarında temin etmeniz mümkündür.

refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  16. I LOVE SONY

I LOVE SONY MP3

Beğenileri:
    23
    Detaylı cevabınız vede alakanıza ,içten teşekkür ederim mehmet bey.http://urun.n11.com/studyo-ve-sahne...qzspvERLH0HLqrdM941eWeOvkYsFxeeKicaAhj08P8HAQ Önerdiginiz kartın yenisi bu link'de ve porttable bir kullanımı var ,kablo setiyle cihaza daha çok baglantı saglanıyor sanırım.Emu'ların fiatı 350 ,400 ikinci eli, iyi fiatdı bana göre ama oda yazdıgınız üzere driver desteginin olmaması sorun. Benim ses kartım 5+1 özeligi olan oyun ,flim ve müzik olarak ayarlanmış birkart .Digital girişi,optik ve rca çıkışları ve kulaklık çıkışı mevcut. Son bir soru sorayım, müsadenizle UR12 nasıl bir ses kartı benim işimi görebilirmi ,bir gözatıp incelermisiniz bir zahmet .Çünki konuda incelemesı olan UR22 'den 130 tl daha ucuz midi baglantısı yok tek gitar girişi varkı ,bunlar bana zaten lazım degil .Şimdiden teşekkürler.:worship

Son düzenleme: 6 Şubat 2016
    refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  17. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    UR12 ; UR serisinin an alt düzeydeki modeli. UR22'den farklı olduğunu düşünmüyorum. Elinizdeki kartın teknik speclerini bilemediğim için ; "UR12 bir fark yaratabilir mi ? " sorusuna tam cevap veremiyorum. Ancak kişisel hissiyatım fark yaratabileceği yönünde.
    Bence bu noktada esas sorulması gereken soru şu : UR12 sizin beklentinizi karşılayacak mı ? Ben sizin beklentinizi/kalite standardınızı bilemediğim için ; tabii bu soruyu cevaplayamıyorum. Örneğin benim kalite standartım çerçevesinde , ben böyle bir kartı hiç bir zaman kullanmam. Belki siz tatmin olursunuz. Bilemiyorum.

Yalnız bu noktada şunu belirtmeliyim : Kaliteli konvertörlere sahip ve müziği kaliteli dinletecek sıfır ses kartlarının fiyatları , bugünün kurları ile 2500-3000.-TL'lerden başlayıp daha yukarı doğru çıkmakta. Bu noktayı referans almanızda bence yarar var. Daha olmazsa bu fiyat aralığındaki compact ses kartlarını belirleyip , bunların ikinci ellerini takip edebilirsiniz.

Bu arada şimdi aklıma geldi. Aşağıda linkteki ürün olan Audient iD14 esasında sizin ihtiyacınızı gayet iyi karşılayacaktır ve fiyatı bence fena değil. Satıcı firma ile sıkı bir pazarlık yaparak bu kartı aldığınız takdirde ; bu karttan oldukça memnun kalacağınızı düşünüyorum.
    http://www.akalinmuzik.com/iD14,PR-6805.html
    https://audient.com/products/id14-specifications

refuserQ bunu beğendi.
  18. I LOVE SONY

I LOVE SONY MP3

Beğenileri:
    23
    :okÇok teşekkür ederim mehmet bey ,kartı inceledim ,Akalın müzikde karşı komşum sayılır dükkanları,bir samimiyetim yok ama alt komşumu devreye sokarsam bayagı bir indirim alırım inşallah .Taksitde var ve akalının fiatlarıda daima uygun genel olarak birçok üründe usb kablodan ses kartı ve diger birleşenlerde ,pazartesi ordayım. Kartda iyi gözlemlemişsiniz tam benlik ,yanı kayıt agırlıklı çok girişi yok .Malzemeside kaliteli birleşenleri var.
    Resmi Büyüt
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    24 bit/96 kHz Yüksek Performans Burr Brown AD/DA çeviriciler + 2x Class-A Audient konsol mikrofon preamplisi USB Ses Ara Yüzü

MehmetB bunu beğendi.
  19. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    264
    Akalın biraz pahallıcıdır . :) Ona göre davranın.

20. I LOVE SONY

I LOVE SONY MP3

Beğenileri:
    23
    Teşekkürler , fakat o ses kartı ıd14 başka yerde yok galiba bir yerde var oda aynı fiat 1 lira daha pahalı .;)

Sayfayı Paylaş