Yazıda geçen ses sistemleri arasındaki farklar

'Rehber Konular' bölümünde Genco tarafından 7 Ocak 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. Genco

Genco MP3

Beğenileri:
    11
    Arkadaşlar merhaba, konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum ama yanlış yerdeyse uyarırsanız düzeltirim. Elimde 6 senelik Logitech x540 var creative soundblaster x-fi pro 5.1 ses kartına takılı olarak kullanıyorum, bir adet jbl microwireless birde genelde enstrüman bağlamak için kullandığım stagg marka 12 inchlik aktif hoparlörüm var. Sorum şu kayıpsız aiff formatlı klasik müzik dinliyorum (kendi orjinal albümden çektiğim dosya)ve detay olarak 3 üde birbirinden farksız geliyor. Sadece x540 5+1 olmasından ötürü ve ses kartı sayesinde surround olmasının verdiği bir farklılık olsada detay olarak özellikle düşük frekanslarda hiç fark yok. Bu durum cihazların aynı segmentte olmasından mı kaynaklanıyor yoksa benim kulağım mı sorunlu ? :) açıkçası iyice şüphelenmeye başladım.

İşin kötüsü geçenlerde bir mağazaya gitiğimde bir tane logitech z906 birde 500 küsür liralık bir ses sistemi dinledim ve öyle fiyat farkını hakedicek bir müzik kalitesi de alamadım ikisi arasında. Sanırım hi-fi sistemlere geçilmediği sürece yaklaşık 900 tl lere kadar olan sistemler arasındaki fark çok az oluyor ne dersiniz?
    Not: Daha önce hiç hi-fi sistem dinleme şansım olmadı

Alihan34 ve djalimarmaris bunu beğendi.
  2. xnel

xnel Guest

Müzik konusunda kıyaslama yaparken Z906 gibi çevresel ses için üretilmiş hoparlör sistemlerini baz almak pek doğru olmaz. Misal vermek gerekirse 1100- 1200tl civarında satılan Z906'ya göre 200 liralık Edifier veya Creative 2.0 hoparlör çok daha iyi sonuçlar verir. Z906 bütçesine ise pasif hoparlör(misâl Magnat Monitor Supreme 202) + T sınıfı bir amfi ve DAC(misâl:SMSL) ile başka bir seviyeye atlamak mümkün.

Açıkçası Z906 oyun ve film tarafında da çok cazip gelmiyor bana. Harman Kardon AVR 151 + HKTS 5 sistemi 1500tl'ye satılırken Z906'ının 500TL bile etmemesi gerekir ama nedense Logitech bir şekilde ortalama kullanıcıya ulaşmakta daha başarılı.

I LOVE SONY, Alihan34, djalimarmaris ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Genco

Genco MP3

Beğenileri:
    11
    Peki belirli bir fiyat çerçevesinde olan sistemler arasındaki farkın 1000tl - 2000tl arasında değişen hi-fi sistemler arasında oluşan farka göre çok daha az olduğu yorumum hakkında ne düşünüyorsunuz
    Bu arada evet kesinlikle dinlediğim de bende z906 en fazla 700 tl etmesi gereken bir cihaz olduğunu düşünüyorum şahsen söylüyorum, yıllar önce üretilmiş olan x540 a göre çok çok büyük bir farka rastlamadım

I LOVE SONY bunu beğendi.
  4. xnel

xnel Guest

Tam olarak dediğinizi anlayamadım ama 100-1.000TL arasında oluşan kalite farkının 1.000-2.000TL arasındaki farka göre daha az olduğunu söylüyorsanız, bilmiyorum doğrusu çünkü bende bu yönde fikir oluşturacak kadar farklı ürün incelemedim maalesef.

5. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    741
    @xnel. Bende de film oyun için emektar logitech z5500 var maşallah kaya gibi sağlam bozulmadı hiç :) tavsiye ettiğiniz kombinasyon ilginç geldi bana. Belki bundan sonraki sistemin sizin söylediğiniz doğrultuda olabilir.bende artık farklı modellerin birleşiminden daha profesyonel sonuçlar alabileceğimi düşünüyorum film oyun için

Alihan34 bunu beğendi.
  6. Genco

Genco MP3

Beğenileri:
    11
    Aynen bunu kastettim ama dediğim gibi hi-fi sistem dinleme şansım hiç olmadı aslında cidden çok metak ediyorum özellikle klasik müzik hayranı biri olarak. Çünkü elimdeki sistemler enstrüman detaylarını vermekte oldukça aciz kalıyorlar bence

7. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Soyle birsey vardir bizim ugrasta: Diminishing Returns

Bu galiba iktisat terimini bizim hobimize uyarlarsak; 5 liralik kulaklikla 500luk arasinda epey fark vardir. Ama 500 ile 1000lik arasindaki fark 5 ile 500 arasindakinden azdir.

Bundan hareketle diyebilirim ki anlamli fark almak icin bir tik degil en az 2-3 tik ustunu hedefleyin derim. Ha ama tabi karar sizin ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

I LOVE SONY ve Alihan34 bunu beğendi.
  8. Genco

Genco MP3

Beğenileri:
    11
    Z5500 zamanında fiyatı ve oyun- film başarısı arasındaki oran çok iyiydi ancak müzik teki başarısı hakkında pek iyi bir yorum duymadım ki eğer z906 benzeri bir performans gösteriyorsa müzikte bence çok da etkili değil ve işin kötüsü z906 o fiyat performans avantajını da kaybetti resmen 1200 tl civarlarında satılıyorki o fiyata heralde çok daha iyi sinema performansı önde olan yada müzik önemliyse müzik performansı önde olan sistemler alınabilir bence.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 7 Ocak 2015 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 7 Ocak 2015 ---
    Bende tam tersi olduğunu düşünürdüm ama yanılıyor olma ihtimalim yüksek çünkü ses sistemleri hakkında bilgim sıfır sadece dinleyerek karar vermeye çabalıyorum. Peki , 300-500 tl civarlarında klasik müzik, rock müzik dinlerken enstrümanları gerçekten ayırabilen gerçekten detayları iyi verebilen bir sistem bulunabilir mi ne dersiniz ? Birde bu amaçla referans hoparlör yada monitör ( artık ismi tam olarak neyse bilemedim :) ) almak mantıklı mıdır ? Mesela bir ara a
    bende tam tersi olduğunu düşünüyordum ama yanılmış olma ihtimalim çok yüksek, sonuçta ses sistemleri hakkında teknik bilgim çok zayıf. Sizce 300 Yada 500tl civarlarında, enstürmanlar arasındaki farkı yani detayları iyi verebilen bir sistem bulmak mümkündür? Böyle bir amaç için M-aıdio av40 gibi bir hoparlör almak mantıklı olur mu?

9. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Size belli ki monitorleme ekipmanlari daha iyi gider. Sonucta studyoda kayitta tum farklar duyulmalidir. O yuzden bu konuda tecrubeli arkadaslara sorarsiniz daha isabetli cevaplar alabilirsiniz. Mesela @kornography

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. kornography

kornography FLAC

Beğenileri:
    154
    Av40 aslında biraz geride kalır. Keyifle müzik dinletir ancak renkli çaldığı için monitörleme için kullanmak yanlış olur. Benzer fiyatlara 2. El bx5a gibi birşey tercih edilebilir. Veya esi near04.

Sent from my iPad using Tapatalk

11. Genco

Genco MP3

Beğenileri:
    11
    Bu arada farkında Olmadan ayni mesajı iki defa yollamışım :) kusuruma bakmayın lütfen
    Bu arada farkında Olmadan ayni türdeki mesajı gönderilmedi sanıp yeniden yazıpiki defa yollamışım :) kusuruma bakmayın lütfen. Ayrıca teşekkür ederim yardımınız için
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 7 Ocak 2015 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 7 Ocak 2015 ---
    Yanlız ben bu sistemi sadece müzik dinleme amacı ile kullanıcam kimileri zevk alamazsın demişti doğru mudur böyle bir söylem benim gibi enstrüman detaylarına önem veren biri için? Birde kaynak olarak bilgisayar (macbook pro, ses kartı olarak cirrius logic kullanıyor ama model numarasını bilemiyorum) kullanıcak olmam, hoperlörün kendi potansiyelini kullanamama ihtimali varmıdır? Söylemeyi unutmadan müziklerimin hepsi orjinal cd den kendim riplediğim dosyalardır ve format olarak cd'nin orjinal formatı olan aiff kullanıyorum.

Son düzenleme: 7 Ocak 2015
  12. xnel

xnel Guest

Bu sistemi MediaMarkt'ta(Almanya'daki mağazalarıyla aynı fiyat) mutlaka deneyip görün, mağazanın devasa alanına rağmen o küçücük uydu hoparlörler ramazan davulu gibi hoparlörleri utandırır. Hatta bu set yerine 800TL'lik Pioneer HTP- 073 setini alsanız bile Z5500'e göre bir üst sınıfa atlamış olursunuz. En azından bağlantı seçenekleri sayesinde konsolu, bilgisayarı, Digitürk'ü, Blu Ray oynatıcıyı falan hepsini aynı anda HDMI bağlantı ile kontrol edebilir ve yüksek çözünürlüklü güncel ses/görüntü formatlarını işleyebilen bir AVR cihazınız olur. Belki pasif subwoofer'ı Z5500 kadar etkili olmaz ancak bu elde edeceğiniz avantajların yanında görmezden gelinir bence.

I LOVE SONY ve Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  13. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Hemen hemen tum ses sistemleri, cok daha ucuza alinabilen bir kulakliktan bariz daha kotu. Bir de farkli fiyat araliginda ses kalitesinin farkli yonleri gelisiyor. Belli bir fiyata kadar dogru duzgun full spectrum ses elde etmek mumkun degil zaten,. Ayrinti, texture vs. cok daha sonra geliyor. Pahali sey hi-fi.

14. Ufuk

Ufuk Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    xnel nickli arkadaşın yazdıklarına katılıyorum. Sistemleri tercih ederken ihtiyacına göre en uygun ürünü belirlemen gerekir. Mesela z906 yı sırf dts ses desteği var diye mükemmel efektler alabileceğini düşünen insanlar var halbuki 3 yollu bir ev sinema sisteminden aldığın keyfi z906 dan alman imkansızken ev sinemasından daha pahalıya satılan bir sistemdir z906

15. Technics

Technics MP3

Beğenileri:
    2
    Z5500 serisi bilgisayar kullanımı için önceliklendirilmiş bir ürün. Kötü ses kartlarıyla elbette müzikte vs de kötü performans verir. Ben aldığımdan beri xonar hdav ile kullanıyorum her parça dinlediğimde tekrar büyüleniyorum :), ahşap kabin gibi değil plastik kabinler elbette ama hakkını verirsen o da sana hakettiğini verir :)

Sayfayı Paylaş