Yaz bitmeden hafif bir yol bisikleti.

'Konu Dışı' bölümünde Tortor tarafından 17 Haziran 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11
    Merhabalar tekrar, bir süredir kendime uygun günlük kullanabileceğim hafif bir yol bisikleti arıyordum. Önceki bisikletim 17 kg olan hantal bir şehir bisikletiydi elden çıkartıp 11.4 kiloluk daha hafif olan bir yol bisikletine geçtim ve fakat, güzergahımda fazladan yokuş olduğundan ve açıkçası masaüstü sistemim için nakte sıkıştığım için onuda elden çıkarmak durumunda kaldım. Ama bisikletle gezmek hoşuma gidiyor eksik gibi hissediyorum. Aranızda bisikletten anlayan birileri varsa yardımlarını bekliyorum, ben sedona 610 ve sedona 640 modelleri arasında kaldım açıkçası, ama marka kısıltamam yok her türlü marka modele açığım. Tercihim ikinci el ama temiz olmalı, sıfır da olabilir. Hedefim 9 kilo ya da altı bir ağırlık olması.

Teşekkür ettim. :)

2. dusunmedi

dusunmedi Yeni Üye

Beğenileri:
    4
  3. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11
    Bahsettiğiniz foruma bakmıştım fakat üyelerin samimi olmaması hasebi ile üyeliğimi iptal ettirdim, yardımınız için teşekkür ederim.

4. ufuksaracci

ufuksaracci FLAC

Beğenileri:
    456
    Önemli olan bütçe. Bütçeniz ne ?

5. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11
    Açıkçası fiyat/performans bir bisiklet arıyorum bunun içinde yukarıda yazdığım üzere sedona 6 serisi fiyat seviyesi olarak iyi gibi.

Komponent olarak çok üst düzey bir takıma ihtiyaç duymuyorum, yüksek vites dişlisi, çabuk gacırdamayan aksam, rhaat bir sele.

bu arada kadro boyu 57cm olmak durumunda, 180 boyundayım.

Selamlar ve teşekkürler.

6. ufuksaracci

ufuksaracci FLAC

Beğenileri:
    456
    Sedona hakkında yorum yapamayacağım çunkü hiç kullanmadım . Sanırım eş değer olarak Kron var . Dada önce Scott ve Ktm kullandım . Ktm bir arkadaşımındı ve çok hoşuma gitti. Hafif ve seri bir bisikletti. Bildiğim kadarıyla Sedona ve Kron Türkiye'de birleştiriliyor, bundan dolayı yedek parça vb. konusunda avantajlıdır diye düşünüyorum .

Ben yazlıkta kullanıyorum şehirde kullanmıyorum . Tek tavsiyem alırken çıkabildiğin kadar üst seviyeye çık ki uzun ömürlü olsun . Birde mutlaka yol lastiği al. Dişli lastikten sonra yol lastiğine geçtikten sonra resmen karakteri değişti. Disk fren falan tamamen göz boyama gibi geliyor. Zaten %90 kuru zeminde hobi olarak kullanıyor benim açımdan gereksiz.

7. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11
    Yok disk freni tamamen gereksiz buluyorum, zaten yol/yarış tercihim benim. En son elden çıkardığımda yarış kadrolu, yol gidonlu bir modeldi. Lastiklerde hutchinson'dı, kesinlikle gereksiz ağırlık düşünmüyorum. Üzerindeki zil, kedi gözü, far vb herşeyi söken biri olarak önceliğim hafiflik yaada diğer tabir ile ağırlık. Dediğim gibi marka/model takıntım yok sadece uzun ömürlü ve iyi bir bisiklet istiyorum ama tutupta bir felt'e 20 bin lira bağlayamam. Ben banliyöde oturuyorum ve nispeten sayfiye yeri gibi olduğundan ve bisiklet yolumuzda mevcut olduğundan yol/yarış tam aradığım seçenek.

8. zekixx

zekixx MP3

Beğenileri:
    184
    Selamlar, 11kg yol bisikleti icin cok hafifi sayilmaz :). 9kg bile normal bir agirlik diyebilirim. Butceniz ne kadar bilmiyorum ama 57-58 cm boyunuza uygun. Tavsiyem ikinci el guzel bir urun almaniz. Bisikletforum u neden boyle degerlendirdiniz anlamadim, ben 2007 yilindan beri uyesiyim, forum uzerindne nerden baksaniz 8-9 bisiklet alip satmisimdir. Cok guvenilir saglam uyeleri mevcut, site uzerinden dostluk kurdugum sayisiz insan var.

Siz butcenizi belirtirseniz daha iyi tavsiye verilebilir. Sedona iyi kadrolar uretiyor, ben tavsiye ederim. 2008 yilinda dag bisikletlerini kullanmistim, sorun yasamadim.

Tortor bunu beğendi.
  9. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11
    Merhaba Zeki Bey,

Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle, açıkçası pek yardımsever gelmemişti bana forumun genel havası, hani burayı daha samimi buldum neden bilmiyorum. Fakat genellemeler yanlıştır tabiki bir iki insanın tutumunu bir topluluğa yüklemem söz konusu değil. Dediğim gibi 11kg da ağır geldi zaten, sedonanın fiyatları ile verdikleri bana makul geldi, yakın zamanda denemek istiyorum. Benimde tercihim ikinci el zira bana yetecektir, sıfır almamın manası yok.

Tekrar teşekkürler.

10. zekixx

zekixx MP3

Beğenileri:
    184
    Rica ederim, bisiklet forum 2007 - 2010 yillari arasinda burasi gibiydi. Keyifli bir ortamdi ama 2010 yillarinda forum yoneticileri el degistirdi, bir grup ayrildi. Eski havasi yok ama cok fazla bisiklet sevdalisinin bulustugu nadir ortamlardan. Ozellikle bulusmalari cok meshurdur.

Ikinci el en iyisi, takintiniz yoksa sifiri gereksiz buluyorum. Nihayetinde mekanik bir alet, herhangi ciddi bir sorunu yoksa temizlenip yillarca kullanilabilir. Ben 2009 yilinda kanada dan 3 yil profesyonel yarislara cikmis karbon bir kadro getirtmistim, bisiklete yillarca birsey olmadi ama sagolsunlar kargocular bu kadroyu kirmayi basarmisti :).

Tortor bunu beğendi.
  11. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
    Tortor bunu beğendi.
  12. masterasas

masterasas MP3

Beğenileri:
    38
    bütçene kadar bilmiyorum ama önemli bir karar vermeniz gerekiyor kadro mu donanım mı?sizin için hangisi önemli? Hobi olarak kullanıco iseniz 105 set üstü gereksiz bence. Eğer iyi bir fiyata ultegra set bulunursa alınır. Ama 105 set yeterli bence. Salcano xrs 030 lar tiagra setlidir 1500-1750 bandında bulunuyor. Aynı şekilde carraro 052 de aynı fiyat bandındadır.

zekixx ve Tortor bunu beğendi.
  13. çaylak

çaylak MP3

Beğenileri:
    75
    illaki yol bisikleti mi istiyorsunuz ? Şehir bisikletleri de uyar size dusuncesindeyim. Yol veya şehir türünde tavsiyem specialized veya cannondale dır. Biraz pahalıdırlar ama karşılığında kaliteli bi kadro ve bir sure idare edecek donanım alırsınız , donanımı zamanla değiştirirsiniz zaten o kolay. Sedona kron vs. Tavsiye etmem , birinin orta gobeği birininde üst boru kaynağı kırıldığını biliyorum. Salcano onlardan sağlam ama onu da önermem. 1500 tl civarı butceniz varsa dediğim markalara bakın. Paranız yeterse focus da bakabilirsiniz. Ayrıca şu noktaya deyinmeden geçmeyeyim , önemli olan bisikletin ağırlığı değil , sizin kondusyonunuzdur. Bisiklet hafifledikçe de bazı şeylerden kaybeder. Bisikletle bir butun olabilmeniz için optimum ağırlığı bulmalısınız , bu da test ederek olur. Çok hafif çok iyi demek değildir , 7 kg civarında scott u olan bir arkadaşım var , bu dediğim dağ bisikleti. Bisiklet ultra hafif , çok çevik falan ama en ufak şeyden etkileniyor ve güven vermiyor. Komfor isitiyorsanız optimumu bulmanız lazım. En önemlisi fiziksel yapınızı geliştirmeniz ve iyi bir kondisyon yapmanız lazım , ondan sonra kilonun çok bir önemi kalmıyor.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Haziran 2015 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 18 Haziran 2015 ---
    butcenizi biraz arttırıp focus whistler yada bir onceki sezondan kalma blackcode bakmanızı oneririm. Sedonaların cok kusuruna denk geldim. Uzun araştırmalarım sonucu o fiyat bandında en iyi focus urunlerinin olduğuna karar verdim , ayrıca kadrolarını birebir inceledim gerçekten çok iyi. Yeni sezonlar daha da iyidir. Yok ben çıkamam o kadar derseniz bianchi afx oneririm , onlarında kadroları gayet iyi ve ustunde gelen donanım f/p olarak gayet tatminkar.

Tortor ve fosther bunu beğendi.
  14. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11
    @masterasas mesajın için teşekkür ederim! açıkçası ekipmanın çok kaliteli olması gerekmiyor yazdığım gibi beni sezon boyu idare etsin kafi, bundan sebep kadro daha ön planda bende.

@çaylak güzel bir noktaya parmak basmışsın aslında son zamanlarda bir takım sebeplerden dolayı kilo aldım sanırım bu da kondisyonumu olumsuz etkiliyor elbette herşeyin ağırlık olmadığının farkındayım ama ben bisikletimi her turdan sonra eve çıkarmak durumundayım biraz da kompaktlığı için hafif olsun istiyorum hani aynı hafiflikte katlanır bulsam o bile beni tatmin eder. güzergahımın 4/3 ü bisiklet yolu olan asfalt yol, bu yüzden yol bisikleti istiyorum. Bir parça da da arnavut kaldırım/parke taşı döşeli orada içim dışıma çıkıyor ama çok çok sınırlı bir yer o şekilde. Dediğiniz marka ve modellere bakacağım, yardımınız için teşekkür ederim.

çaylak bunu beğendi.
  15. masterasas

masterasas MP3

Beğenileri:
    38
    @Tortor 7 - 8 kg ağırlık bandında bisiklet isteniyorsa doğal olarak fiyat yükseliyor. Çünkü işin içine karbon komponentler giriyor ve fiyat yükseliyor doğal olarak. Trek, Lapierre, Scott, Cannondale, Merida, Fuji gibi markaların kadroları ömür boyu garantili oluyor ve üzmez sizi. Yurtdışı alışveriş imkanınız var ise Canyon'lara bakabilirsiniz. Ama bisiklet alırken binip deneyerek alın. Alırken boyunuz ve iç bacak ölçünüze göre doğru boydaki kadroyu alın. Yoksa sürdüğünüz bisikletten zevk alamazsınız.

16. Tortor

Tortor MP3

Beğenileri:
    11

Sayfayı Paylaş