Yeni Başlayanlar için Ekipman Alma İpuçları

'Rehber Konular' bölümünde MuttFTS tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Bir çok arkadaş kulaklık ve ekipman tercihleri ve alımı konusunda bir rehber istiyordu. Bu kendilerine bir rehber olabilir diye düşünüyorum.

Başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki, Techno-Fi'deki incelemeler ve yazılar genellikle müzik dinlemek için seçilen kulaklıklar üzerinedir. Kayıt mühendisiyseniz veya oyun oynamak için kulaklık arıyorsanız, buradaki incelemeler size çok yardımcı olmayabilir.

İpucu 1: En iyi kulaklık diye birşey yoktur
    Kulaklık araştırma maceranızda bilmeniz ve kabul etmeniz ilk ipucu, en iyi ve tüm kulaklıklardan üstün ulan bir kulaklık yoktur. Otomobiller gibi kulaklıklar da farklı amaçlar için üretilmişlerdir. Hem karda gidebilecek, hem de bir drag yarışını kazanabilecek bir otomobil yoktur. Bu ipucunu anlayabildikçe, daha fazla paranız cebinizde kalacak.

Dinlediğiniz müzik için doğru kulaklığı almanın yolu, bütçenizin yettiği en pahalı kulaklığı almak değildir.

İpucu 2: Kulaklıkların ses karakterleri ve müziklerle uyumu
    Bir düşündüğümüzde, bir Rock parçası ile Klasik müzik parçası çok farklıdır. Müziklerin sunumu, parçaların içerdikleri enstrümanlar, müziğin enerjisi hatta kaydediliş şekilleri bile farklıdır. Bu nedenle alacağınız kulaklığı dinlediğiniz müzik türüne göre ayarlamalı, almalısınız.

Daha fazla kulaklık dinledikçe, şunu farkediyorsunuz ki bazı kulaklıklar Rock için, bazıları Klasik için veya bazıları Elektronik için doğru niteliklere sahipler. Biz buna kulaklığın ses karakteri diyoruz. Kulaklıkların neden farklı ses karakterleri olduğunu sorarsanız bilmiyorum, ama varlar.

Yine otomobil örneklemesinden gidersek, çukurlu veya patika bir yolda giderken yerden yüksek yumuşak süspansiyonlu bir araba sürmek akıllıcadır. Bu otomobilin 3 katı ederinde bir Ferrari'yi bu yolda sürseniz de rahatsız olacaktır. Bu yol için yanlış bir otomobildir. Aynı kulaklıklardaki gibi. 1000$ ederinde bir kulaklık yanlış bir müzik türünde berbat olabilir.

İpucu 3: Çok kulaklık tek kulaklıktan daha iyi olabilir.
    Burada demek istediğim şudur ki 3 tane 300$lık kulaklık, 900$lık kulaklıktan daha iyi olabilir. Neden? Çünkü bir çok kişi dinlediği türleri tek bir tür ile sınırlandırmıyor. İpucu 2'den yola çıkarak düşünürsek, doğru seçilmiş bir kulaklık veya kulaklıklar, bir yanlış seçilmiş pahalı kulaklıktan daha iyi olacaktır.

Tabi bu ipucunu dinlediği müzik tek tür veya benzer olanlarda uygulayamayız.

İpucu 4: Arkası Açık mı olsun Kapalı mı?
    Açık kulaklıklar genellikle daha doğal ses verirler fakat içeri ve dışarı ses geçirirler. Bunun anlamı muhtemelen uçakta veya kütüphanedeyken dışarıdaki insanları rahatsız edecek ve kullanamayacaksınız demektir. Aynı şekilde gürültülü dış ortamlarda da dışarıdan gelen sesi içeriye alacağı için kullanamayacaksınız. Bundan dolayı, her ne kadar açık kulaklıklar daha doğal ses verse de, kulalnımları ev veya ofiste kullanımlarıyla limitlidir.

Kapalı kulaklıklar her zaman açık kulaklıklardan daha kötü olarak nitelendirilemezler. Genellikle daha kolay sürülebilirler ve bu onları taşınabilir olmaya iyi bir seçenek olarak sunar. Yine genellikle daha etkili basları sayesinde güncel müzik parçalarında iyi olabilirler.

Bir şey daha eklemek gerekirse, genellikle açık kulaklıklar kapalı tiplere göre amfiye daha fazla ihtiyaç duyarlar. Örneğin Grado'lar empendans değerleri sebebiyle yarı taşınabilir gibi kullanabilmelerine rağmen, amfi ile kullanıldıklarında daha başarılı olurlar.

Sonuç olarak, kapalı kulaklıklar genellikle daha pratik ve kullanılabilirdir. Diğer taraftan açık kulaklıklar ise gerçekten iyi ses verebilme potansiyeline sahiptirler.

İpucu 5: Bana amfi lazım mı?
    Genel kural olarak, kulaklık ne kadar büyükse, o kadar amfiye ihtiyaç duyuyor denilebilir. Çünkü sürücü büyüdükçe güç ihtiyacı fazlalaşır. Tabii ki empedans ve sensitivity değerleri farkedecektir ama genel kural kafaüstü kulaklıklarınız için amfi kullanmanız gerekiyor. Kulaklığınıza göre, taşınabilir kulaklık amfisi bile yetebilir.

İpucu 6: Çöp girerse çöp çıkar.
    Kaynağın önemini vurgulamak için bunu söyleyebilirim. Bu kaynak taşınabilir bilgisayarınızın ses kartı, müzikçalarınızın kalitesi veya CD çalarınız olabilir. Bunların hepsi kaynak kategorisine girer. Ne kadar iyi bir kaynağınız varsa, ses kulaklık çıkışında o kadar iyi olacaktır. Son zamanlarda daha çok Audiophile müzikçalarlar (Hifiman HM801, Colorfly C4, iBasso DX100 vs) görmemizin sebebi de budur. Pahalıdırlar, ama iyi ses verirler.

Şimdilik aklıma gelen basit ipuçları bu kadar.

Bu ipuçlarını anladıktan sonra bütçenize ve ne aradığınıza karar verip araştırmaya başlayabilirsiniz.

Sechtdamon, Ali Aydın, crescendo ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    469
    Bunu ya üst konu yapalım yada yeni arkadaşlara direkt bu konunun linkini verelim..
    Eline sağlık Hasan.. :ok
    Bu arada sürprizi bekliyoruz hala..

djalimarmaris bunu beğendi.
  3. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Yeni arkadaşların zaten önce rehber konulardan şööööööyle bir geçmesi lazım. Sonra zaten soru bile sormazlar :evl

Picasso16, Sechtdamon, grc8213 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. kerasertuero

kerasertuero Guest

eline saglık hasan. teşekkür ederim bilgiler icin. bu bilgileri ve konuları rehber genel başlığı altında ya da her genel başlık altında rehber konuları gibi sabit bir başlık açılsa bu konularda bilgi eksikliği olanlar icin cok cok faydalı olur. veya rehber genel başlığı altında index kullanılarak kullanıcıya ilgili yönlendirme yapılabilir. kolay gelsin hasan. tekrardan eline saglık. iyi çalısmalar dilerim.

Sent From Iphone Using Tapatalk

5. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Eline sağlık :worship,umarım forumda ara ara gördüğümüz DH vari soruları keser. :testere

6. digitalcrimes

digitalcrimes FLAC

Beğenileri:
    10
    Eline sağlık Hasan.

Forumda "Yeni BAşlayanlar" diye bir Bölüm oluşturmalısın.

7. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Katiliyorum. Hatta bilmiyorum nasil yapilir ama o kisimda takilip belli bir rakami gecenler esas foruma alinsa?!

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. gronyar

gronyar MP3

Beğenileri:
    2
    Arkadaşlar özellikle kaynak (kayıpsız kaynak) konusunda sıkıntı çeken var mı benim gibi bilmiyorum bir sorum olacak elinizdeki kayıpsız arşivleri paylaşma gibi bir durum söz konusu olabilir mi bazı arkadaşların özellikle klasik müzik arşivlerinden faydalanmayı isterdim bunları bir şekilde paylaşmak mümkün müdür?

Bu arada çok klasik müzik bilgisine sahip birisi değilim ama fırsat buldukça dinlerim youtube'dan dinlemek oldukça zahmetli ve kalite olarak düşük oluyor.

9. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Konu ile hiç alakası yok ama sormuşsunuz kısa ve net cevap vereyim.Forum üzerinden yasal olan herşeyi paylaşabilirsiniz.

10. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Eline sağlık Hasan, kural 1'in altını çizmek gerekiyor. En iyi yok, en uygun çözüm var. Defalarca yanlış kombinasyonlar kurup denemiş birisi olarak söylüyorum bunu ;D

Bu arada Hasan örneklere bakınca arabayı aldın sen galiba :)

11. Bremze

Bremze Guest

Çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Bunu bir adım öteye götürerek bir tavsiye tablosu oluşturabilir misiniz?

Şöyle ki:

Metal/Rock için : şu şu şu Kulaklıklar daha uygundur.

Pop için şunlar,

Jazz için bunlar,

Klasik için şunlar gibi.

Selamlar, sevgiler

12. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Tavsiye tablosu meselesi ara sıra gündeme geliyor ancak kalabalık bir grupla varmak lazım kararlara. Bu da vakit ve nakit demek işte.. :)

13. garaser

garaser MP3

Beğenileri:
    7
    Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

14. iLkeR

iLkeR Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    herkesin ve tabii benimde yaptığım bir çok basit hatayı yazınız sayesinde yıktık, teşekkürler güzel bilgiler için.. :ok

yanlız Bremze arkadaşın dediği gibi "müzik türlerine göre kulaklık tablosu" isteğini bende yapıyorum. ayrıca buraya vakit ayırıp, bir dolu yazı okuyup "acaba hangi kulaklık!?" diye araştırıp, maddiyatını çekinmeden zorlayanların içinde bayağı bir müzisyende vardır, diye düşünüyorum! en azından sitenin hedef kitlelerindendirler.. şöyle ki, 20 senedir davul çalan bir müzisyen olarak daha çok caz dinliyorum(anlaşılması gereken; enstruman ağırlıklı müzik) ve müzikteki altyapı; davul, bas, klavye vb. benim için çok mühim.. bu babta; enstrümanların genelini rahat duyabilceğimiz(bas ağırlıksız) bir kulaklığı benim gibi bir çok müzisyende arıyordur herhalde! ???

biliyorum uzattım ama ilgili ve bilgili arkadaşlar tavsiyelerini daha çok bu doğrultuda verirse çok sevinirim bir çok müzisyen arkadaşım adına :)

djalimarmaris ve Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  15. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Öyle bir liste yapmamamızın sebebi bu konunun fazlasıyla göreceli olması. Yani genel geçer birşeyler yazılabilir ama yanlış olabilir. Uygun konulardan kişiye özel tavsiyelerin çok daha iyi sonuç vereceğini düşünüyoruz. :)

16. devoker

devoker FLAC

Beğenileri:
    11
  17. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Örneklemem gerekirse PFE dinleyip baslı birşey isteyen birine IE8 önerirseniz boğuk diyecektir.

Yine herkesin zevki farklı. Örneğin ben jazz ve senfoniği baslı dinlemeyi seviyorum. Başkası dengeli dinlemeyi seviyor.

Dediğim gibi gerek yok, sorulsun, cevaplansın.

18. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    741
    Tecrübelerime göre @iLkeR stüdyo referans tipi.birşey istiyorsun ama onlar çok.tatsız tuzsuz oluyo :)

19. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Eline sağlık Hasan:ok

20. muzisyenx

muzisyenx Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Merhabalar, fiio e17 aldım bunu en verimli şekilde nasıl kullanabilirim? Genelde klasik müzik, türk halk müziği, jazz müzik ve türk sanat müziği dinliyorum. Koss Portopro kulaklığım var memnunum ancak kulakiçi kulaklık almak istiyorum. Bassların çok aşırıya kaçıp kulağımı yormaması lazım. Vokalin nefesinin son damlasına kadar hissetmek istiyorum.

Alihan34 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş