Yeni Başlayanlar için Ekipman Alma İpuçları

'Rehber Konular' bölümünde MuttFTS tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde başlatılan konu.

 1. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Bir çok arkadaş kulaklık ve ekipman tercihleri ve alımı konusunda bir rehber istiyordu. Bu kendilerine bir rehber olabilir diye düşünüyorum.

  Başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki, Techno-Fi'deki incelemeler ve yazılar genellikle müzik dinlemek için seçilen kulaklıklar üzerinedir. Kayıt mühendisiyseniz veya oyun oynamak için kulaklık arıyorsanız, buradaki incelemeler size çok yardımcı olmayabilir.

  İpucu 1: En iyi kulaklık diye birşey yoktur
  Kulaklık araştırma maceranızda bilmeniz ve kabul etmeniz ilk ipucu, en iyi ve tüm kulaklıklardan üstün ulan bir kulaklık yoktur. Otomobiller gibi kulaklıklar da farklı amaçlar için üretilmişlerdir. Hem karda gidebilecek, hem de bir drag yarışını kazanabilecek bir otomobil yoktur. Bu ipucunu anlayabildikçe, daha fazla paranız cebinizde kalacak.

  Dinlediğiniz müzik için doğru kulaklığı almanın yolu, bütçenizin yettiği en pahalı kulaklığı almak değildir.

  İpucu 2: Kulaklıkların ses karakterleri ve müziklerle uyumu
  Bir düşündüğümüzde, bir Rock parçası ile Klasik müzik parçası çok farklıdır. Müziklerin sunumu, parçaların içerdikleri enstrümanlar, müziğin enerjisi hatta kaydediliş şekilleri bile farklıdır. Bu nedenle alacağınız kulaklığı dinlediğiniz müzik türüne göre ayarlamalı, almalısınız.

  Daha fazla kulaklık dinledikçe, şunu farkediyorsunuz ki bazı kulaklıklar Rock için, bazıları Klasik için veya bazıları Elektronik için doğru niteliklere sahipler. Biz buna kulaklığın ses karakteri diyoruz. Kulaklıkların neden farklı ses karakterleri olduğunu sorarsanız bilmiyorum, ama varlar.

  Yine otomobil örneklemesinden gidersek, çukurlu veya patika bir yolda giderken yerden yüksek yumuşak süspansiyonlu bir araba sürmek akıllıcadır. Bu otomobilin 3 katı ederinde bir Ferrari'yi bu yolda sürseniz de rahatsız olacaktır. Bu yol için yanlış bir otomobildir. Aynı kulaklıklardaki gibi. 1000$ ederinde bir kulaklık yanlış bir müzik türünde berbat olabilir.

  İpucu 3: Çok kulaklık tek kulaklıktan daha iyi olabilir.
  Burada demek istediğim şudur ki 3 tane 300$lık kulaklık, 900$lık kulaklıktan daha iyi olabilir. Neden? Çünkü bir çok kişi dinlediği türleri tek bir tür ile sınırlandırmıyor. İpucu 2'den yola çıkarak düşünürsek, doğru seçilmiş bir kulaklık veya kulaklıklar, bir yanlış seçilmiş pahalı kulaklıktan daha iyi olacaktır.

  Tabi bu ipucunu dinlediği müzik tek tür veya benzer olanlarda uygulayamayız.

  İpucu 4: Arkası Açık mı olsun Kapalı mı?
  Açık kulaklıklar genellikle daha doğal ses verirler fakat içeri ve dışarı ses geçirirler. Bunun anlamı muhtemelen uçakta veya kütüphanedeyken dışarıdaki insanları rahatsız edecek ve kullanamayacaksınız demektir. Aynı şekilde gürültülü dış ortamlarda da dışarıdan gelen sesi içeriye alacağı için kullanamayacaksınız. Bundan dolayı, her ne kadar açık kulaklıklar daha doğal ses verse de, kulalnımları ev veya ofiste kullanımlarıyla limitlidir.

  Kapalı kulaklıklar her zaman açık kulaklıklardan daha kötü olarak nitelendirilemezler. Genellikle daha kolay sürülebilirler ve bu onları taşınabilir olmaya iyi bir seçenek olarak sunar. Yine genellikle daha etkili basları sayesinde güncel müzik parçalarında iyi olabilirler.

  Bir şey daha eklemek gerekirse, genellikle açık kulaklıklar kapalı tiplere göre amfiye daha fazla ihtiyaç duyarlar. Örneğin Grado'lar empendans değerleri sebebiyle yarı taşınabilir gibi kullanabilmelerine rağmen, amfi ile kullanıldıklarında daha başarılı olurlar.

  Sonuç olarak, kapalı kulaklıklar genellikle daha pratik ve kullanılabilirdir. Diğer taraftan açık kulaklıklar ise gerçekten iyi ses verebilme potansiyeline sahiptirler.

  İpucu 5: Bana amfi lazım mı?
  Genel kural olarak, kulaklık ne kadar büyükse, o kadar amfiye ihtiyaç duyuyor denilebilir. Çünkü sürücü büyüdükçe güç ihtiyacı fazlalaşır. Tabii ki empedans ve sensitivity değerleri farkedecektir ama genel kural kafaüstü kulaklıklarınız için amfi kullanmanız gerekiyor. Kulaklığınıza göre, taşınabilir kulaklık amfisi bile yetebilir.

  İpucu 6: Çöp girerse çöp çıkar.
  Kaynağın önemini vurgulamak için bunu söyleyebilirim. Bu kaynak taşınabilir bilgisayarınızın ses kartı, müzikçalarınızın kalitesi veya CD çalarınız olabilir. Bunların hepsi kaynak kategorisine girer. Ne kadar iyi bir kaynağınız varsa, ses kulaklık çıkışında o kadar iyi olacaktır. Son zamanlarda daha çok Audiophile müzikçalarlar (Hifiman HM801, Colorfly C4, iBasso DX100 vs) görmemizin sebebi de budur. Pahalıdırlar, ama iyi ses verirler.

  Şimdilik aklıma gelen basit ipuçları bu kadar.

  Bu ipuçlarını anladıktan sonra bütçenize ve ne aradığınıza karar verip araştırmaya başlayabilirsiniz.
   
  #1
  Sechtdamon, Ali Aydın, crescendo ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. fortress34
  Çevrimdışı

  fortress34 WAV

  Katılım:
  12 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.056
  Beğenileri:
  469
  Bunu ya üst konu yapalım yada yeni arkadaşlara direkt bu konunun linkini verelim..
  Eline sağlık Hasan.. :ok
  Bu arada sürprizi bekliyoruz hala..
   
  #2
  djalimarmaris bunu beğendi.
 3. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Yeni arkadaşların zaten önce rehber konulardan şööööööyle bir geçmesi lazım. Sonra zaten soru bile sormazlar :evl
   
  #3
  Picasso16, Sechtdamon, grc8213 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. kerasertuero
  Çevrimdışı

  kerasertuero Guest

  eline saglık hasan. teşekkür ederim bilgiler icin. bu bilgileri ve konuları rehber genel başlığı altında ya da her genel başlık altında rehber konuları gibi sabit bir başlık açılsa bu konularda bilgi eksikliği olanlar icin cok cok faydalı olur. veya rehber genel başlığı altında index kullanılarak kullanıcıya ilgili yönlendirme yapılabilir. kolay gelsin hasan. tekrardan eline saglık. iyi çalısmalar dilerim.


  Sent From Iphone Using Tapatalk
   
  #4
  djalimarmaris bunu beğendi.
 5. tsn141
  Çevrimdışı

  tsn141 DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.498
  Beğenileri:
  1.463
  Eline sağlık :worship,umarım forumda ara ara gördüğümüz DH vari soruları keser. :testere
   
  #5
  djalimarmaris bunu beğendi.
 6. digitalcrimes
  Çevrimdışı

  digitalcrimes FLAC

  Katılım:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  275
  Beğenileri:
  10
  Eline sağlık Hasan.

  Forumda "Yeni BAşlayanlar" diye bir Bölüm oluşturmalısın.
   
  #6
  djalimarmaris bunu beğendi.
 7. Mair
  Çevrimdışı

  Mair Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.825
  Beğenileri:
  617
  Katiliyorum. Hatta bilmiyorum nasil yapilir ama o kisimda takilip belli bir rakami gecenler esas foruma alinsa?!


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  #7
  djalimarmaris bunu beğendi.
 8. gronyar
  Çevrimdışı

  gronyar MP3

  Katılım:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  76
  Beğenileri:
  2
  Arkadaşlar özellikle kaynak (kayıpsız kaynak) konusunda sıkıntı çeken var mı benim gibi bilmiyorum bir sorum olacak elinizdeki kayıpsız arşivleri paylaşma gibi bir durum söz konusu olabilir mi bazı arkadaşların özellikle klasik müzik arşivlerinden faydalanmayı isterdim bunları bir şekilde paylaşmak mümkün müdür?

  Bu arada çok klasik müzik bilgisine sahip birisi değilim ama fırsat buldukça dinlerim youtube'dan dinlemek oldukça zahmetli ve kalite olarak düşük oluyor.
   
  #8
  djalimarmaris bunu beğendi.
 9. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Konu ile hiç alakası yok ama sormuşsunuz kısa ve net cevap vereyim.Forum üzerinden yasal olan herşeyi paylaşabilirsiniz.
   
  #9
  djalimarmaris bunu beğendi.
 10. witness
  Çevrimdışı

  witness DSD Bilirkişi

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.259
  Beğenileri:
  52
  Eline sağlık Hasan, kural 1'in altını çizmek gerekiyor. En iyi yok, en uygun çözüm var. Defalarca yanlış kombinasyonlar kurup denemiş birisi olarak söylüyorum bunu ;D

  Bu arada Hasan örneklere bakınca arabayı aldın sen galiba :)
   
  #10
  djalimarmaris bunu beğendi.
 11. Bremze
  Çevrimdışı

  Bremze Guest

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

  Bunu bir adım öteye götürerek bir tavsiye tablosu oluşturabilir misiniz?

  Şöyle ki:

  Metal/Rock için : şu şu şu Kulaklıklar daha uygundur.

  Pop için şunlar,

  Jazz için bunlar,

  Klasik için şunlar gibi.


  Selamlar, sevgiler
   
  #11
  djalimarmaris bunu beğendi.
 12. Engin
  Çevrimdışı

  Engin Yönetici

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.207
  Beğenileri:
  842
  Tavsiye tablosu meselesi ara sıra gündeme geliyor ancak kalabalık bir grupla varmak lazım kararlara. Bu da vakit ve nakit demek işte.. :)
   
  #12
  djalimarmaris bunu beğendi.
 13. garaser
  Çevrimdışı

  garaser MP3

  Katılım:
  9 Aralık 2012
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  7
  Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.
   
  #13
  djalimarmaris bunu beğendi.
 14. iLkeR
  Çevrimdışı

  iLkeR Yeni Üye

  Katılım:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  5
  herkesin ve tabii benimde yaptığım bir çok basit hatayı yazınız sayesinde yıktık, teşekkürler güzel bilgiler için.. :ok

  yanlız Bremze arkadaşın dediği gibi "müzik türlerine göre kulaklık tablosu" isteğini bende yapıyorum. ayrıca buraya vakit ayırıp, bir dolu yazı okuyup "acaba hangi kulaklık!?" diye araştırıp, maddiyatını çekinmeden zorlayanların içinde bayağı bir müzisyende vardır, diye düşünüyorum! en azından sitenin hedef kitlelerindendirler.. şöyle ki, 20 senedir davul çalan bir müzisyen olarak daha çok caz dinliyorum(anlaşılması gereken; enstruman ağırlıklı müzik) ve müzikteki altyapı; davul, bas, klavye vb. benim için çok mühim.. bu babta; enstrümanların genelini rahat duyabilceğimiz(bas ağırlıksız) bir kulaklığı benim gibi bir çok müzisyende arıyordur herhalde! ???

  biliyorum uzattım ama ilgili ve bilgili arkadaşlar tavsiyelerini daha çok bu doğrultuda verirse çok sevinirim bir çok müzisyen arkadaşım adına :)
   
  #14
  djalimarmaris ve Mustafa ALKAN bunu beğendi.
 15. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Öyle bir liste yapmamamızın sebebi bu konunun fazlasıyla göreceli olması. Yani genel geçer birşeyler yazılabilir ama yanlış olabilir. Uygun konulardan kişiye özel tavsiyelerin çok daha iyi sonuç vereceğini düşünüyoruz. :)
   
  #15
  djalimarmaris bunu beğendi.
 16. devoker
  Çevrimdışı

  devoker FLAC

  Katılım:
  1 Şubat 2012
  Mesajlar:
  508
  Beğenileri:
  11
  #16
  djalimarmaris bunu beğendi.
 17. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  595
  Örneklemem gerekirse PFE dinleyip baslı birşey isteyen birine IE8 önerirseniz boğuk diyecektir.

  Yine herkesin zevki farklı. Örneğin ben jazz ve senfoniği baslı dinlemeyi seviyorum. Başkası dengeli dinlemeyi seviyor.

  Dediğim gibi gerek yok, sorulsun, cevaplansın.
   
  #17
 18. Mustafa ALKAN
  Çevrimdışı

  Mustafa ALKAN WAV

  Katılım:
  11 Ekim 2014
  Mesajlar:
  704
  Beğenileri:
  741
  Tecrübelerime göre @iLkeR stüdyo referans tipi.birşey istiyorsun ama onlar çok.tatsız tuzsuz oluyo :)
   
  #18
 19. djalimarmaris
  Çevrimdışı

  djalimarmaris FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesajlar:
  375
  Beğenileri:
  340
  Eline sağlık Hasan:ok
   
  #19
 20. muzisyenx
  Çevrimdışı

  muzisyenx Yeni Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  4
  Merhabalar, fiio e17 aldım bunu en verimli şekilde nasıl kullanabilirim? Genelde klasik müzik, türk halk müziği, jazz müzik ve türk sanat müziği dinliyorum. Koss Portopro kulaklığım var memnunum ancak kulakiçi kulaklık almak istiyorum. Bassların çok aşırıya kaçıp kulağımı yormaması lazım. Vokalin nefesinin son damlasına kadar hissetmek istiyorum.
   
  #20
  Alihan34 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş