Yurtdışından Kulaklık Alma Rehberi

'Kulaklık Genel' bölümünde Mair tarafından 9 Mayıs 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Forumlarda ve bizim forumda da hep gördüğüm bir açığı kapatmak için +90 alışveriş tecrübemle yazdığım bu rehber, özellikle kulaklık konusunda ülkemizdeki bindirilen vergiler nedeniyle artmış fiyatları aşmak için sıkça başvurduğumuz yabancı sitelerden alma olayı hakkında bilgi verme amaçlıdır.

İlk olarak nasıl alıyoruz?
    A. Paypal hesabı açıp kredi veya banka kartımızı bağlayıp
    B. Herhangi bir kredi kartımızı kullanıp

Paypal hesabı açmak konusu hiç zor değil. Yanısıra müthiş iyi bir müşteri hizmetleri de var. Abartmıyorum. Son konuşmamda kapatmadan evel teşekkür etmiştim!
    Kredi kartıyla dümdüz alışveriş yapma konusu daha da basit. Adresinizi girin ve kart numaranızı yazın, şifrenizi verin alın.

Ancak esas mesele NEREDEN alacağız?

A. Ebay üstünden.
    B. Amazon üstünden.
    C. Head-fi'en 2. el olarak.
    D. Üreticinin kendi sitesi üstünden.
    E. Lendmeurears - Accessoryjack - mp4nation - Earphonesolutions veya bilimum başka aracı site üstünden.
    F. Çeşitli drop shipping siteleri üstünden.
    G. Tanıdık yoluyla

Gördüğümüz gibi sürüyle yol var. Ancak hepsi aynı rahatlıkta değil. En zoru Amazon, 2.si de head-fi. Zira Amazondaki çoğu satıcı ülkemize göndermez. Aynı durum head-fi için de geçerli. Her satıcı adam buraya yollamıyor zira uzun uğraşlı bir gümrük formu doldurmak zorundalar ve kargo ücretleri çoğu zaman ürün kadar/ona yakın tutuyor (ABD için) Ebayde de en ucuzu sıralatıp seçmek önemli. Aynı ürüne epey değişebilen fiyat farkları var. Diğer tüm kanallardansa basit. Özellikle paypal nerdeyse her yerde geçerli. Drop shipping ise, sitenin sizin yerinize alıp size göndermesi demektir ve işlem için değişen miktarlarda komisyon var. En bilinenleri taobao, focalprice, cdjapan, dealextreme vb Tanıdık yoluysa en iyisidir. Eğer 25 kg çeken bir çift hoparlör almadıysanız her türlü getirilebilir.

Bütün olay temel olarak böyledir. Gümrük meselelerine burada girilmeyecektir.

not: Bireysel olarak hoparlör almak ızdıraplıdır. Sürüyle vergi dergi çıkarabilirler. Bırakınız bu işi prosedürlere hakim şirketler yapsın.
    not2: Yıllardır gördüğüm kadarıyla yabancılar bizdekiler gibi çakal değil. Tabii mutlaka onlarda da vardır. Ancak denk gelme ihtimaliniz çok azdır C şıkkındaki kişilerde bile.

2. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.883
    Merhaba Yurtdışından Philips Fidelio X1 almak istiyorum.
    Amazon.com sitesinde 232.26 Usd gibi bir fiyata buldum. Fakat ne kadar vergi ve kargo ücreti öderim bilemiyorum.

3. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN MP3

Beğenileri:
    6
    Güzel ve faydalı bir başlık açmısınız ,özet olarak çok faydalı oldu .Tabiki katılımlarla dahada zenginleşicekdir ,elerinize saglık MAİR KARDEŞ :ok

4. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.465
    Ben birkaç kez yurt dışından almayı ciddi şekilde düşündüm fakat hep kıyısından döndüm.

Özellikle bu 75 euro limitinden ötürü hep çekiniyorum. Benim bildiğim bu işin daha çeşitli püf noktaları var. Bikere okuduğum kadarıyla ürün yurda giriş yapttığında PTT ile kapıya gelmesi için alışverişi yaparken PTT ile çalışan "shipping" türünü seçmek gerekiyormuş mesela.

Bazı sitelerde ürünün fiyatı düşük gösterilip yollama durumu varmış ama gümrükte biri bunu çakarsa ciddi problem oluyormuş. Şüphelendikleri ürünün gerçek fiyatını internetten araştırıp buluyorlarmış. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa seviniriz.

5. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Ödeyeceğiniz rakamı alım safhasına gelmeden bilemezsiniz. Ancak o aşamada nihai rakamlar yazar.

Çok teşekkürler :)

Doğru okumuşsunuz. Yeter ki DHL veya FEDEX seçmeyin yeter. Kalanları otomatik olarak Ptt ile kapınıza geliyor. +90 alışverişimin anca birinde ciddi sıkıntı oldu, o da en başlardaydı. Tüm mesele gümrüklerden rahat geçmesi. Onun da yolları var. Yukarıda sözünü ettiğim siteler otomatik olarak yapıyor. Ebayde ise satıcıyla konuşup ücreti ona göre yazdırmak gerekiyor..Gümrüksel konuları ortada daha fazla konuşmayalım. Çok gerekiyorsa özelden geliniz.

6. brix55

brix55 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    En son amazon'dan yapmış olduğum alışverişte ürünü yurtiçi kargo teslim etti.

7. passionguy34

passionguy34 MP3

Beğenileri:
    4
    Çok yararlı bir başlık olmuş, ellerinize sağlık.

8. zafer çoban

zafer çoban FLAC

Beğenileri:
    75
    Thomann com dan kulaklık siparişi verdim .Dhl ile gönderileceğini yazıyordu .06.06.2014 de kargoya verilmiş gözüküyor .
    Şu şekilde
    06.06.2014 10:4 ShippingParcel shipped (1.00kg by Post/DHL International).

• thomann
    • 1x 337159 InEar StageDiver SD-3S
    parcel number: 166685446219
    Ama Dhl ye bu numarayı yazınca takip çıkmakdı .Dhl ye mesaj attım bizim takip numaraları 10 haneli dedi. Thomann com da 10 haneli hiç bir numara yok .Biraz daha mı bekleyim .Yoksa Thomann com a mesaj mı atıyım ama ingilizcemde yok nasıl bir mesaj atmam lazım ?

Son düzenleme: 12 Haziran 2014
  9. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Şu yazın oraya isterseniz :

Hi,

The tracking number that you have given me is not suitable. It is much longer than necessary. In order to track it, I should have a tracking nr consisting of 10 digit.

Would you please provide me with a correct DHL tracking nr?

Thanks

Regards

Tuncay_D ve zafer çoban bunu beğendi.
  10. blade

blade Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Amerikadaniste.com vb siteleride kullanabilirsiniz.Ben daha önce 75 $ sınırın geçtim birkaç defa sıkınıtı çıkmadı.

11. zafer çoban

zafer çoban FLAC

Beğenileri:
    75
    Teşekkürler .Hemen yazıyım :)

12. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Ne demek her zaman, gelen cevaba göre bakarız tekrar.

zafer çoban bunu beğendi.
  13. Erdem

Erdem Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Merhaba . Ben ne alacağıma karar vermeye çalışıyordum biliyorsunuz ve verdim , tüm siparişim amazondan ; ama malum buraya gördermiyor , yardımcı olurmusunuz ?

14. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Çözüm basit. Amazondan almayın :)
    Daha zor bir çözümse Amerikadaniste veya benzeri siteler kullanın
    Daha zoruysa (bazen de en kolayı) oradan bir arkadaş bulun ve ona alın, size göndersin

15. Erdem

Erdem Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    1- amazondan almayayım alternatif biliyor musnuz ? 2- vergi durumu nedir gümrükte ödemeyen çok post gördüm kesin öder miyim ne kadar olur

16. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    1- Bu yazıyı alternatifler için yazdım. Yazmaya ayırdığınız zamanı okumaya harcayın lütfen :)

17. Erdem

Erdem Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    teşekkürler :D

18. Yabguz

Yabguz FLAC

Beğenileri:
    910
    Belki bildiğiniz birşey ama ben yine de paylaşayım.Ebay'in Global Shipping Program'a Türkiye'yi de dahil etmesiyle beraber, Amerika'dan alınan ve gümrük vergisine tâbi olan ürünlerin vergisi, alışveriş anında tahsil ediliyor.Import charges adı altında Gümrükleme maliyeti de gösteriliyor.Benim anladığım, gümrük masraflarını ödemek için kalkıp ilgili daireye gitmek gerekmiyor.Şu ana kadar Ebay'de Amerika'dan bir ürün getirtmedim, ama oradan alışveriş yapan olursa deneyimlerini paylaşmasını isterim.

SM-P602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. heyysanadiyom

heyysanadiyom FLAC

Beğenileri:
    22
    Small modelini merak ettim doğrusu ne kadar small , geldiğinde rica etsem büyüklüğünü fotoğraflayabilir misiniz?:love:

zafer çoban bunu beğendi.
  20. florence

florence FLAC

Beğenileri:
    582
    genellikle sahte ürünlerin cirit attığından söz edilmekte. bir tür çin işi ebay. üründen çok satıcıların durumlarına bakın. satıcı %100 pozitif memnuniyet garantisi sunsa dahi, alıcıların bu ürünlerin sahte olduğunu bile bile (çünkü ucuz, sese değil görüntüye odaklı alışverişler olabilir) almış olma ihtimali var. tavsiye etmiyorum kısaca.

Sayfayı Paylaş