===*** ZEN VISION:M 60 GB AYRINTILI INCELEME ***===

'Creative' bölümünde KontG tarafından 25 Ağustos 2007 tarihinde başlatılan konu.

 1. KontG
  Çevrimdışı

  KontG FLAC

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.596
  Beğenileri:
  4
  *Engin'in notu: Bazı linkler kırık olduğu için incelemede eksiklikler vardır.*

  [size=16pt]HAZIRLAYANLAR[/size]​


  [size=14pt]“BE CREATIVE” – “KONTG”[/size]​


  [size=16pt]İLK İZLENİMLER[/size]​

  A) TEKNİK ÖZELLİKLER

  -6ogb hard drive
  -Boyutlar: 104 x 62 x 22.1mm
  -Ağırlık: 178gr
  -LCD: 2,5" TFT LCD, 320 x 240 ve 262k renk
  -Pil Ömrü: [-e kadar] 18 saat müzik ve radyo, 6 saat video
  -Desteklenen Müzik Formatları: Mp3, WMA [lossless yok], WAV
  -Desteklenen Video Formatları: DivX, Xvid, Mpeg1-2, Mpeg4-SP, WMV9, Motion JPEG -Desteklenen Resim Formatları: JPEG, BMP, GIF, TIFF
  -SNR: 97dB'ye kadar [Cnet'e göre: 83.8dB, Chip'e göre: 92.6dB]
  -Kanal başına 25mW
  -Empedans: 32ohm +,- %15
  -FM Radyo, 32 kanal ve kanallara isim verebilme
  -EQ: 8 hazır EQ, sband Custom EQ
  -USB 1.1 ve 2.0 desteği
  -Windows Xp ve Vista ile programsız çalışabilme (MTP aygıtı olarak)
  -Ayarlanabilir Taşınabilir Disk Bölümü: 522mb'den 32gb'a kadar
  -Takvim, Yapılacaklar Listesi ve PC’den direkt olarak aktarım
  -Saat ve alarm
  -Şarj Süresi: Adaptör ile 2.5 saat, USB'den 6 saat
  -AV çıkışı ile TV out özelliği, ayrıca NTSC ve PAL kullanma imkanı
  -Müzik dinlerken fotoğraflara bakabilme
  -Ses kaydı yapabilme
  -Albüm resmi gösterimi

  Resimler üzerinde: Slayt şov gösterimi, normal olarak klasörlerde gezme ve zoom yapabilme imkanı
  -Arka Plan değiştirebilme ve resimlerinizi duvar kağıdı yapabilme
  -Başka bir cihaza (Örneğin; Dijital Fotoğraf Makinesi) Bilgisayarsız direk bağlayarak veri alışverişi
  -Konfigure edilebilir menü
  -tuş rengi değiştirebilme
  -3.5mm kulaklık girişi
  Ana Kontroller: Touch pad, sağında ve solunda 2 tuş
  -4tuş: Play/ Pause, Geri Dön, Seçenek Tuşu ve Ayarlanabilir Kısayol Tuşu
  -Tek tuş kombinasyonu ile müzik çaları Açma/Kapama/Tuş Kilidi açma imkanı
  -Plastik Kasa
  -5farklı renk
  -Yurt Dışı Fiyatı: 269-300$
  -Türkiye Fiyatı: 700-900 YTL

  B) GENEL GÖRÜNÜŞ

  Ürün biraz tombul olmakla beraber, yuvarlak hatlarıyla yine de taşınabilir olma özelliğini korumuş. İpod gibi uzun değil, resimlerde göründüğü gibi büyük değil, derli toplu ve tam avuca sığacak biçimde. Asla ağır değil; 178gr olan ağırlığı da 60 GB'lık bir müzik çalara göre normal diyebiliriz. ı6ogr olan 60 GB iPod Video ile arasındaki ağırlık farkı çok bariz değil.
  [​IMG]
  [size=11pt]C) KUTU İÇERİĞİ[/size]
  [​IMG]
  - Ep-480 kulaklıklar
  - Sync Adaptörü
  - USB kablosu
  - Digital kamera ve fotoğraf makinelerine direk bağlanma imkanı veren kablo
  - 2 adet CD; Kurulum cd'si ve PlaysForSure kullanımı cd'si)
  - 2 adet kullanım kılavuzu [yazılım, donanım]
  - Taşıma Kılıfı
  - 1 Aylık ücretsiz Napster Üyeliği  [size=10pt]Kutu İçeriğinin Videosunu İzleyebilirsiniz;[/size]

  [youtube=425,350]

  [size=16pt]KULLANIM[/size]​
  [​IMG]


  A) KULLANIM KOLAYLIĞI

  Öncelikle ele ve avuca çok güzel oturuyor; yani avucunuzun içine alıp kaplayabilirsiniz rahatlıkla. Ön yüzeyinde 6 tuş ve bir touch pad var. Zen Touch'daki gibi gereksiz random tuşu yok. Onun yerine kısayol tuşu konulmuş ve bu mesele çok güzel bir şekilde halledilmiş. Tuşların bozulma riski yok. Son derece sağlam bir ön yüzey. Touchpad'e alışmak biraz zaman alabilir (daha önce kullanmayanlar için). Touchpad'in tam ortası OK (Enter) tuşu olarak kullanılıyor. Üst bölümde hem cihazı açıp kapayabilmek hem de tuş kilidi yapabilmek için bir Switch bulunuyor (Bu gerçekten çok güzel bir özellik; Vibez gibi tuş kiliti açmak için iki ele ihtiyacınız yok). Yine üst bölümde kulaklık çıkışı var. Sağ tarafında mikrofon deliği var. Alt bölümde L/O (Line - Out) çıkışı ve reset deliği var. Arka kısım ise darbe emici özel bir plastik. Çizilme sorunu olmayan bu kısım gayet hafif ve dayanıklı.

  Menü gerçekten güzel dizilmiş. iPod ile aynı patentin kullandığı menü; Zen Vision:M'de yeniden dizayn edilebilir olarak ayarlanmış. Arayüzünün ilk getirişi de bu. İstediğiniz bir seçeneği [mesela EQ ayarları] ana ekrana çekerek çok daha kolay girebilirsiniz bu kısma. Aynı zamanda kısayol tuşunu da yönlendirebilmek için çok çeşitli seçenekler var. Çok çok iyi düşünülmüş bir başka özellik de bu. Alfabetik arama sayesinde istediğiniz müziğe, resime ya da videoya saniyeler içinde ulaşabilmeniz mümkün. Eğer bir parçayı silmek istiyorsanız direk tek tuşla silebiliyorsunuz (Vibez gibi insanı çileden çıkartmıyor)

  Zen Vision:M'in arayüzünü başarılı yapan bir diğer etmen ise playlist hazırlama imkanı. Şu ana kadar gördüğümüz müzik çalarlar arasında bunu en iyi başarabilen Zenler'in arayüzü oldu. Müziği dinlediğiniz sırada albümleri, sanatçıları gezerek tek yapmanız gereken eklemek istediğiniz sanatçının, albümün, müzik türünün üzerine gelip "Seçilenlere Ekle" demeniz. Bu şekilde playlistinizi hazırladıktan sonra seçenekler tuşunda playlist'e isim vererek kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda parçalara 5 üzerinden yıldız verip daha sonra DJ modundan en beğenilen parçalarınızı çalabilirsiniz. Aynı şekilde DJ modu en çok dinlenen, en az dinlenen, puan verilen ve verilmeyen müzikleri kaydetmekte. Ancak kötü yanı sadece 20 slot kaydetmesi. Vibez veya Rio tabanındaki kadar ayrıntılı olmasa da DJ modu güzel düşünülmüş bir kısım olmuş.


  Fotoğraf gösterimi ise gayet pratik. Koyduğunuz klasörleri aynen koyduğunuz gibi listeliyor ve gezme imkanı sunuyor. Resimlere zoom yapabilme, resmi döndürebilme [rotate] ve slayt şov yapabilme gibi seçenekler de var. Ayrıca resimlerinize de müziklere olduğu gibi 5 üzerinden yıldız verebiliyorsunuz. İstediğiniz herhangi bir resmi tema resmi olarak belirleyebilmeniz ise bir başka güzellik. Hatta herhangi bir resmin bir kısmına zoom yapıp sadece o kısmını bile tema resmi yapmanız mümkün. Seçtiğiniz tema resminde ağırlıkta olan renge uygun olması için 6 adet tema var. Bunlar aracılığıyla resminizi tuşlar ile tamamen uyumlu hale de getirebilirsiniz. Arka planları değiştirdikçe sanki cihazın rengi değişiyormuş gibi bir etki yaratabiliyor.

  Saat ve takvimi ayarlayarak planlarınızı bilgisayarımızdan aktarmanız da mümkün. Bütün bunlar gerçekten Zen Vision:M dışında herhangi bir müzik çalarda henüz pek de düşünülmemiş, güzel özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak arayüzüN bazı eksileri de mevcut. Mesela müzik çalara sırada hangi parçayı çalacağını söyleyebilsek çok daha iyi olurmuş.

  Başka bir cihaz bağladığınız zaman son derece kolay bir şekilde diğer cihazdaki videoları ve resimleri ZV:M'e aktarabiliyorsunuz. Şu ana kadar Sony DSC-H1 ve JVC Dijital Kamera ile denedik ve tamamen uyumlu şekilde çalışabildi. Büyük ihtimalle çoğu dijital makineyle uyumlu olacaktır.

  Video oynatımındaysa arayüz yine resimlerde olduğu gibi. Widescreen videolarda müzik çalar çok kullanışlı seçenekler sunuyor. Bunlar;

  a) Videoyu ekrana tamamen sündürme.
  b) Videoyu gerçekte ekranın alacağı kadarıyla açarak zoom yapar gibi video üzerinde gezme imkanı
  c) Widescreen şekliyle bırakma

  Tüm bunları yaparken resim ve video klasörlerinizde klasör içine klasör açabileceğinizi de belirtelim. Çok kolay ileri/Geri sarma yapılabiliyor. Bir HDD tabanlı video oynatıcı için çok kolay.

  30gb'lik Zen Vision:M'de bulunan albüm art sorununa da özellikle değinelim. Eski kullanıcılar bilir, WMP11 ile albüm art konulamıyordu eskiden. Creative bu konuda bir yama çıkardı ve albüm art'ı çok daha kolay bir hale getirdi. Artık ister yanında gelen programla albüm resimlerinizi ekleyebilir, hatta otomatik araması sayesinde WMP11 kendiliğinden resmi indirip Zen Vision:M'de albüm art'ı gösterebiliyor. Yani zaman ayırmaya bile gerek kalmamış, Creative de yaptığı bu geliştirmeyle takdirimizi kazandı. Umarız ileride Zen Touch'a, Zen Micro'ya yapılan Zen Vision:M'e de yapılmaz. Bu konuda güvenemiyoruz tabii Creative'e...

  Kısaca, Zen Vision:M birçok müzik çalarda bulunmayan opsiyonlara sahip bir arayüze sahip. Bazı eksikleri de olmasına rağmen rahatlıkla rakiplerinden üstün olduğunu söyleyebiliriz.


  [​IMG]


  B) TAŞINABİLİRLİK

  Yanında gelen krem rengi taşıma kılıfı ile cihazı çizdirmeden kolayca taşıyabilmeniz mümkün. Kulaklık çıkışı üstte olduğu için yürürken cebinize atabilirsiniz ve kulaklık kablosu cebinizden yukarı doğru rahat bir şekilde çıkabilir. Bunun dışında elinizde avucunuza kolayca alınabildiği için taşırken bir rahatsızlık vermiyor. Zen Touch ağır ve takoz gibi olduğu için rahatsız ediyordu ancak bu öyle değil.

  En güzel özelliği ise tuş kilidinin tepede Switch olarak ayarlanabilmeği. Bu o kadar güzel ki cebinize rahatlıkla atmanızı sağlıyor. Vibez gibi tek tuşla kilit imkanı vermeyen müzik çalarlarda kilit açmak için iki ele ihtiyaç duyduğunuz için elinizde bir eşya veya çanta varken bu sizi çileden çıkartıyordu. Ancak ZV:M'de sadece bir parmakla açıp kapatabiliyorsunuz.

  Rahatsız eden sadece iki durum var; birincisi Volume ayarlamak istediğinizde aleti cebinizden çıkarmanız gerekiyor. İkincisi ise ise taşıma kılıfı çok pratik değil; yani bir elinde çanta olan bir insan için biraz zahmetli oluyor.

  Bunun dışında ZV:M kalın deyip de taşınabilirliğe eksi veren kişilere hayretle şaşırıyorum. Asla tombulluğu rahatsız edici değil.


  [​IMG]


  [​IMG]


  Kullanımı ile ilgili video review’umuzu izleyebilirsiniz;

  [youtube=425,350]  [size=16pt]PERFORMANS[/size]​

  A) SES DEĞERLERİ

  Öncelikle Creative'in açıkladığı bilgilere bakacak olursak SNR değeri 97dB olarak açıklanmış. Empedans ise 32 ohm olarak açıklanmış. Kanal başına ise 30mWlik bir çıkışa sahip. Ancak reel değerlere bakacak olursak tabii biraz daha farklı değerler çıkıyor. Cnet SNR değeri olarak 83.8dB bulurken, Chip ise 92.6 dB bulmuş. İncelemenin ileriki kısımlarında birçok müzik çaların içinde bulunduğu bir veri tablosu hazırladık, Chip kaynaklarına göre hazırlanan bu tablo herkese fikir sahibi olunması açısından çok yardımcı olacaktır.

  Teste özellikle reel değerlerini tam olarak bulabildiğimiz ve son dönemlerde isimlerini sıkça duyuran müzik çalarlara yer verdik. Tablolarda önce SNR'de, sonra distorsiyon ve daha sonra da Voltage output'ta iyiden kötüye doğru bir sıralama var. Ayrıca tüm veriler kulaklıkla yapılan testler sonucunda ortaya çıkan bilgiler.

  SNR:

  1)Zen Vision:M = 92.6dB
  2)Cowon X5L = 90.3dB
  3)Cowon D2 = 88.9dB
  4)Cowon F2 = 88.3dB
  5)Zen V Plus = 86.8dB
  6)Sony NW-A808 = 86.7dB
  7)Trekstor Vibez = 85.25dB
  8)iPod Video = 82.7dB
  9)iPod Shuffle 2 = 71.6 dB

  Distorsiyon [Temizden kirliye]:

  1)Cowon D2 = 0.053%
  2)Cowon U3 = 0.0535%
  3)Trekstor Vibez = 0.064%
  4)Zen V Plus = 0.065%
  5)¡Pod Video = 0.089%
  6)Sony NW-A808 = 0.099%
  7)Zen Vision:M = 0.101%
  8)Cowon F2 = 0.172%
  9)Cowon X5L = 0.218%
  10)iPod Shuffle 2 = 0.283%

  Voltage Output: [Headphone/Ses Sistemi]

  1)Zen Vision:M = 1133 / 1155 mV
  2)Cowon X5L = 963 / 1109 mV
  3)Cowon U3 = 935 / 980,5 mV
  4)iPod Shuffle 2 = 665 / 847,5 mV
  5)Trekstor Vibez = 632 / 659 mV
  6)Sony NW-A808 = 580 / 735 mV
  7)iPod Video = 499 / 575 mV
  8)Cowon F2 = 380,5 / 438,5 mV
  9)Cowon D2 = 354 / 393 mV

  Dipnot: Voltage output, elektronik ürünün aldığı birtakım girdiler sonucu verdiği tepkidir. Veriler tabii ki her şey değildi ses kalitesinde. Yalnızca biraz olsun fikir sahibi olunması için koyduk. Sesin rengini kişinin kulağı belirler, herhangi bir ekipman değil.


  [​IMG]

  B) SES KALİTESİ

  Evet. En çok merak edilen ve en önemli olan bölüme geçiyoruz. ZV:M konusunda ilk başlarda bazı endişelerimiz yok değildi ses kalitesi konusunda. Özellikle Vibez'dan sonra "Acaba pişmanlık duyacağımız durumlarla karşılaşabilir miyiz?" şeklinde kendimize soruyorduk sürekli. Ancak bütün endişelerimizin gerçekten yersiz olduğunu hem ilk dinlediğimiz saatlerde hem de daha sonraki günlerde teyit etmiş olduk.

  Elbetteki her zaman için playerlar arasında büyük ya da küçük farklılıklar olması çok muhtemeldir. İlk dinlemelerde her zaman için (kötü bir playerdan iyiye geçiyor da olsak) bir gariplik hissederiz. Çünkü bir önceki kullandığımız playerın ses karakteristiğine o kadar alışmışızdır ki sanki yeni playerın ilk aşamalarda biraz garip geldiğini düşünürüz. Örneğin Zen Touch'dan sonra Vibez'a geçişte de bu oluyor. Bir süre sonra ayrıntılara dikkat ettikçe aradaki farklar birer birer ortaya çıkıyor;. Biz de Vibez'dan sonra ZV:M'e geçtiğimizde karakteristik farklılıklarla karşılaştık elbette ki. Bu farklılıkları incelemenin ileriki safhalarında bulabilirsiniz.

  Öncelikle testimizi genel olarak flat sese ayırdığımızı belirtelim. EQ ile ilgili zaten Vibez'ın üstünlüğü ortada ancak EQ ile test etmemizin olanağı yoktu; çünkü EQ bilindiği gibi gerçek naturel ses kalitesini ortaya koymaz. Ve Creative flat seste daha önce de bildiğimiz gibi son derece tatmin edici bir performansa sahip. Özellikle temiz ve headphonelar için son derece güçlü sesi herhangi bir sıkıntı yaratmıyor.

  Vibez'da EQ'yu kapattığınızda ses seviyesinde azalma oluyordu. EQ kullanmayacak kullanıcılar için belki de en iyi seçenek Zen Vision:M olacaktır. Çünkü efektleri kapattığınız zaman flat seste aynı güçte sesi vermesi gerçekten gücünün bir kanıtı. Bu Vibez veya Covvon modellerinde imkanı olmayan bir şeydi ve bu noktada Creative daha başarılı olmuş. Ancak ZUNE veya Vibez gibi ZV:M'nin ses kalitesine çok yakın [belki de daha iyi] müzik çalarlar mevcut. Birbirlerine çeşitli avantajları olsa da kesin konuşmak mümkün değil. En azından Vibez için böyle. ZUNE'u ise merak etmeye devam edeceğiz.


  [​IMG]

  Zen Vision:M'i ilk dinlediğiniz anda dip sesi olmayan, ayrıntıların rahatlıkla duyulabildiği bir yapıya sahip olduğunu görüyorsunuz. Testlerimizi V-Moda Vibe, Sennheiser HD 555 ve Philips SHP 805 ile yaptık. Bu kulaklıkların tamamını rahatlıkla sürebilmesinin yanında çok rahat şekilde kavramayı başardı. Ayrı şekilde denediğimiz ses sistemleri için de sonuç aynı oldu.

  Her kulaklıkla apayrı ses biçimleriyle karşılaştığımızı söylemek zorunda Burada kulaklıkların gerçekten payı çok büyük. En sevindiğimiz durum ise Vibez gibi empedans sorunu çıkartmaması. Bu kulaklıkları rahatça sürebildi (güç kaybetmeden).

  İkimiz de Vibez'dan sonra ZV:M kullandığımız için aralardaki farkları aynı derecede teyit ettik. Bu da düşündüklerimizin doğruluğunun kanıtı oldu aslında aramızda. Bu yüzden kıyaslamalarımızı yaparken ortak hareket ettik, aynı şeyleri dinledik ve doğruladık.

  Şunu söylemek gerek; şimdi herkes merak ediyordur ki Vibez ile aralarında ne gibi farklılıklar var. İlk dinlemelerde Vibez'dan farklı olduğu ortada. Ancak biliyoruz ki ilk dinlemelerde ses her zaman farklı gelir insana. Bu yüzden hemen aceleci davranmadık ve dikkatlice dinlemeye başladık. Öncelikle bir şeylere "Bu iyi, Bu kötü" demeden önce kaynağım iyi bilmek gerekir. Bunu ön planda tuttuk ve şu kanıya vardık; Vibez ile çekişme halindelerdi sürekli. Bazen konularda Vibez, bazılarında da ZV:M'in daha iyi olduğunu uzunca saatler süren testlerimizde Ortaya koyduk. Fakat asıl değinilmesi gereken ve cevaplanması doğru olan cümle şudur; İkisi de birbirinden ses kalitesi konusunda üstün değil. Birbirlerine çok benziyorlar. Buna en güzel cevap şu şekilde olacaktır; ikisinin de ses karakteristikleri farklı. Bu farklılık iyi-kötü olması anlamında değil, birbirlerinden karakteristik olarak farklı olmasıdır. Tabii ki ayrıntılarda aralarındaki farkları anlatacağız.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   
  #1
 2. KontG
  Çevrimdışı

  KontG FLAC

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.596
  Beğenileri:
  4
  *Engin'in notu: Bazı linkler kırık olduğu için incelemede eksiklikler vardır.*

  [size=16pt]Zen Vision:M vs. Trekstor Vibez[/size]​
  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]


  "Peki Vibez neden bu kadar öne çıkıyor?"

  Bunun da şöyle bir sebebi var. Eskiden flat seste Creative'in, EQ konusunda da Cowon'un liderliği söz konusuydu. Şimdi ise Vibez flat seste Creative'in ensesinde, farkı anlayamayacağımız kadar yakın bir yerlerde. EQ'da da Cowon'u aynı şekilde zorluyor, hatta bence sadece bass odaklı olmamasından dolayı daha iyi. Tabii Vibez'dan önce Rio modelleri için de benzeri bir durum söz konusuydu, ama hem Rio hem de Vibez'ın kendine özgü sorunları da kullanıcıyı itmiyor değil.

  C) EQ

  Zen Vision:M'de 8 hazır, 1 tane de 5 bantlık ayarlanabilir EQ mevcut. iPod'a göre genel olarak, Cowon'a göreyse bantlar daha etkili olsa da çok başarılı olmadığını söyleyelim. Bass Boost, ses seviyesi 15-16’yı geçtikten sonra müziği kirletmeye başlıyor. Bu da yine tatmin edici olmayan yanlarından biri. Mid ağırlıklı veya tiz ağırlıklı bir ses rengi sevenlere bu EQ kısmen cevap verebilse de bass ağırlıklı müzik sevenler için fazla kullanışlı olmayacağı aşikâr. Bunu da EQ severlere belirtmemizde fayda var. Eğer EQ kullanıyorsanız ve tek istediğiniz ses kalitesiyse bir Rio modeli veya Trekstor Vibez kesinlikle daha iyi olacaktır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  F) RESİM GÖSTERİMİ

  Videomuzda da gördüğünüz gibi bir yandan müzik dinlerken bir yandan resimlere bakabiliyorsunuz, slayt ayarlayabiliyorsunuz, zoom yapabiliyorsunuz, istediğiniz resmi arka plan olarak ayarlayabiliyorsunuz ve derecelendirebiliyorsunuz.

  G) VİDEO GÖSTERİMİ

  Zen Vision M'in belki de en iddialı, en güzel, rakiplerine en iyi farkları attığı kısım burası. Ekran kalitesinin çok iyi geleceğini bildiğimiz halde yine de bizi şaşırtan bir güzellikle çıktı karşımıza. Renkler o kadar canlı ve parlak ki, özellikle geceleri karanlıkta odayı aydınlatacak kadar ışık yayabiliyor ve gözlerinizi kamaştırabiliyor. Parlaklık ayar %50 olarak ayarlanmış. Dilerseniz bunu %100'e çıkararak gözlerinizi bayram ettirebilirsiniz.

  Videolarda aradığınız yeri kolayca bulabilir, kaldığınız yerden sonra da devam edebilirsiniz. Zaten ayrıntılı olarak arayüz kısmında da bunları anlattığımız için burada tekrar bahsetmeye gerek yok. Ancak ekranın bir de dezavantajı var, aslında genelde oluyor bu tarz ürünlerde. Direkt genel güneş ışığı altında ekranın görünmesi nerede imkansız. Görünse de netliğini kaybediyor. Bu durumda gölge sağlamak gerekiyor. iPod bu konuda bir gömlek daha iyi olsa da yine onda da aynı problemle karşılaşmak mümkün. Gün ışığında video izlemek biraz canınızı sıkabilir. Hatta içinizden keşke tepesine gölgelik yapsalarmış bile diyorsunuz. Ekranı 262.000 renk içerir.


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]  [size=16pt]GENEL[/size]​

  A) İYİ ÖZELLİKLER
  -Ses kalitesi
  -Ekran Kalitesi
  -Video Oynatımı ve Videoda desteklenen formatların çokluğu
  -Radyo
  -Ses Kaydı
  -3ogblık ZV:M'e göre çok daha hızlı menü, birkaç kat hızlı resim gösterimi
  -Albüm art gösterimi geliştirilmiş; son geliştirilen Zen Vision:M Explorer sayesinde albüm resimlerini kendisi direkt olarak bulabiliyor, eskiden WMP11 ile sorunluyken şimdi son derece uyumlu.
  -Geliştirilen Pil Ömrü
  -Ufak tefek eksiklerine rağmen arayüzü çok iyi, özellikle iPod ve ZUNE arayüzlerine göre kat kat iyi
  -Kaliteli Tv Out ve LO çıkışı
  -Dijital fotoğraf makineleri ve kameralara direkt olarak bağlanabilme [denediklerimiz sorunsuz]
  -Programsız olarak WindowsXP ve en az Service Pack1'in yüklü olduğu tüm pclere bağlanması. Aynı zamanda Vista ile de sorunsuz.
  -Yanında gelen programlar gerçekten çok kullanışlı.
  -Creative hâlâ güncellemeleri aksatmıyor
  -Hem 30gb'lık hem de 60gb'lık modele dönem dönem büyük çapta indirim yapılıyor. iPod ve ZUNE'a göre daha iyi fiyatlara sahip
  -Diğer saymaya üşendiğimiz bir sürü iyi özellik için yukarıdaki incelememizi okuyunuz.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Not: Türkiye ve Amerika arasındaki fiyat farkında dolayı Amerika’dan getirmek zorunda kaldık ancak bu bize 30 güne patladı. (42 dolar kargo da cabası)  [​IMG]

  [size=10pt]Testler Nasıl Yapıldı?[/size]  Müziklerin tamamı 320kbps ve VBR olup LAME kodeklidir. EQ kapalıydı (Flat). Tüm video formatları tek tek denendi. Kullanılan kulaklıklar; Sennheiser HD 555, Philips SHP 805, V-Moda Vibe, Creative EP-480. Vibez ile Zen Vision:M kıyaslanırken tamamıyla kör test uygulandı.
  [size=16pt]HAZIRLAYANLAR[/size]​


  [move][size=14pt]“BE CREATIVE” – “KONTG”[/size][/move]​
   
  #2
 3. Be Creative
  Çevrimdışı

  Be Creative Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenileri:
  71
  Gerçekten çok uğraştık arkadaşlar. Umarım açıklayıcıdır... :wink KontG dostuma yoğun uğraşları için çok teşekkür ederim, benim için çok güzel bir anısı oldu bu incelemenin. :)
   
  #3
 4. soundchaser
  Çevrimdışı

  soundchaser MP3

  Katılım:
  25 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.305
  Beğenileri:
  4
  Elinize sağlık çok güzel olmuş. Ne kadar uğraştıklarını ben ve hoca biliyoruz. Ayrıntılı olarak okuyamadım; ama okuduktan sonra söyleceklerimi eklerim. :wink
   
  #4
 5. cmbrbr
  Çevrimdışı

  cmbrbr FLAC

  Katılım:
  27 Ocak 2007
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  0
  Son noktayı koymussunuz. Tebrık ederım. Kusursuz bır ınceleme olmus. Ugrastıgınız saatlere sonuna kadar deymıs :worship :worship :worship
   
  #5
 6. noXious
  Çevrimdışı

  noXious DSD

  Katılım:
  25 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.357
  Beğenileri:
  10
  Bu çalışmanız baş yapıt niteliğinde hocanın da dediği gibi kaç gün uğraştığınızı biz biliyoruz, temas etmediğiniz nokta yok. Bu üstün objektif incelemeniz için gönülden teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık :)
  ZV:M nin ses kalitesi konusunda çok fazla şüphemiz yoktu lakin vibez ile mukayesesi akabinde sonucu merakla bekliyorduk. Bu konudaki açıklamalarınızda kafamızda soru işaretlerini fazlasıyla giderdi.
  Creative in sadece bu modelde değil tüm modellerde bi kayıpsız format sorunu mevcut umarım yeni ürünlerde bu noktada tüketicinin isteğine cevap verirler. Saygılarımla..
   
  #6
 7. KontG
  Çevrimdışı

  KontG FLAC

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.596
  Beğenileri:
  4
  [quote author=Be Creative link=topic=529.msg8646#msg8646 date=1188062316]
  Gerçekten çok uğraştık arkadaşlar. Umarım açıklayıcıdır... :wink KontG dostuma yoğun uğraşları için çok teşekkür ederim, benim için çok güzel bir anısı oldu bu incelemenin. :)
  [/quote]


  Kesinlikle ben de çok teşekkür ederim.. Be Creative olmasa ne vibez'ı satardım, ne ZVM alabilirdim, ne BSE uygulayabilirdim ne de başka bir sürü şey... Hakkını ödeyemem ;)


  Aynı şekilde Nuxious ve Sounchaser'ın yardımları asla unutulamaz... Desteklerini hiçbir zaman eksik etmiyorlar :) Çok saolun :)
   
  #7
 8. Be Creative
  Çevrimdışı

  Be Creative Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenileri:
  71
  Çok teşekkürler arkadaşlar. Gerçekten en ufak avantajdan en ufak dezavantaja kadar her şeyi göz önünde bulundurmaya çalıştık. Bu kadar okumak istemeyen arkadaşlar için sadece + ve -ler bile umarım işe yarayacaktır :wink

  Onu ben de çok merak ediyordum aslında. Çok meraklı şekilde denedik bu yüzden :) Zen Vision:M gerçekten flat seste gayet iyi, Creative zaten incelemede de dediğimiz gibi başından beli flat seste başarılı oluyor. Ama geliştirmesi gereken çok nokta var, yani artık gapless olmalı mesela, daha efektif bir EQ olmadığı sürece EQ severleri kendi tarafına çekmesi pek mümkün değil Creative'in. Lossless formatlar ise bence en önemli dezavantajı, yani FLAC için hâlâ inat etmelerine bir anlam veremiyorum. LAME de olmasa yanmışız vallahi :)
   
  #8
 9. Sam0
  Çevrimdışı

  Sam0 MP3

  Katılım:
  26 Şubat 2007
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  0
  Elinize sağlık arkadaşlar çok güzel olmuş
  Okuduktan sonra tuttum Zv:m'mi öptüm valla :cheesy:
   
  #9
 10. recepky
  Çevrimdışı

  recepky Guest

  inceleme süper olmuş
  bende ben,m clix2 yi sattım bakalım belki bende bundan alırım
  kendim daha önce 30gb lık versiyonu incelemiştim gerçekten çok hoştu sadece boyutlarında dolayı sevmemiştim ve hdd yapısı beni endişelendirmişti yere düşürme sonrası bozulma durumu olursa çok kötü zira yurt dışından alıyoruz..
  ses kalitesi bence clix ten zaten üstün ama vibez ı da dinlemişilğim var vibez den daha hoş bir sesi var bence
   
  #10
 11. katilimci
  Çevrimdışı

  katilimci Guest

  Gerçekten süper inceleme. Tekrar tekrar okuyacağım yerler var. İkinci sırada almayı düşündüğüm cihazdı bu benim.
  Bir iki sorum var: cihaz total olarak bas severleri tatmin edecek gibi mi değil, yoksa yetersizlik eq sa istenen ince ayar niteliğinde bas ayarı verdirememesi mi?
  İkincisi Distorsiyon kulakla anlaşılacak bir şey mi? duyumsamada bir iz düşümü oluyor mu bu değerlerin. Yoksa tamamen teorik değerler mi? Cowon severlerin gurur duymasını gerektirir mi? :))

  Bir de gerçek sıralama şöyle olması gerekmez mi?
  2 cowon başta. V plus, vision M den önde, sesinin vision m den daha iyi olmadığını biliyorum. Bu konuyu tam olarak nasıl anlamak gerekir?

  1) Cowon D2 0.053%
  10) Cowon U3 0.0535%
  2) Trekstor Vibez 0.064%
  3) Zen V Plus 0.065%
  4) iPod Video 0.089%
  5) Sony NW-A808 0.099%
  6) Zen Vision:M 0.101%
  7) Cowon F2 0.172%
  8) Cowon X5L 0.218%
  9) iPod Shuffle 2 0.283%
   
  #11
 12. espionage
  Çevrimdışı

  espionage Guest

  mukemmel bır ınceleme sıtenın en ıyı ıncelemesı olmus bence bende cok merak edıyordum sıkıstırıyordum sureklı nezaman nezaman dıye harıkasın dostum
   
  #12
 13. KontG
  Çevrimdışı

  KontG FLAC

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.596
  Beğenileri:
  4

  İlk sorunun cevabı daha çok kulaklığa bağlı. Fakat ben zvm'nin en çok baslarını sevdim vibez'dan sonra...

  İkinci sorunun cevabı olarak da aslında kulakla anlamak için zor evet ama insan hissediyormuş gibi geliyor. Ya da psikolojik de olaiblir... Onu ancak çok iyi ekipmanlarla anlarız gibime geliyor

  O sıralamayı ise sadece bilgi amaçlı eklemek istedik. İncelemeye renk katacağını düşündük. Elbetteki total olarak ses kalitesini etiklemez. Sonuçta teknik değerler gerçek kaliteyi görtermeyebilir ;)
   
  #13
 14. wolderon
  Çevrimdışı

  wolderon MP3

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  147
  Beğenileri:
  2
  harika bir inceleme; ellerinize sağlık, bir solukta okudum valla. Benim de bu aralar hep kafamın bir yerinde olan bir modeldi. Slim olan modeli de merak ettim doğrusu. Yalnız 60 gb ı verip; loselessa izin vermemek hakikaten kullanıcıya resmen küfretmek...
   
  #14
 15. Be Creative
  Çevrimdışı

  Be Creative Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenileri:
  71
  Evet Cowon U3'ünki incelememizde bir yazım hatası olmuş . Benim listeyi topladığım planımda 0.535% olarak kaydetmemden kaynaklanan bir hata. Yarın KontG ile konuşacağım :wink

  Zen Vision:M'in flat seste bass sorunu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Review'da özellikle EQ'u kastettik. Çünkü bass güçlendirmesini gerçek anlamda yapacak bir tonlandırıcıya sahip değil ve bu sorunu görerek Creative'in koyduğu bass boost ciddi kirlilik yaratıyor. Birçok eski iRiver ve Cowon kullanıcısının Trubass veya Mach3bass'tan sonra Creative'i beğenmediğini biliyorum, benim için zerre önem taşımayan bir kriter ama yüzbinlerce kullanıcıyı ilgilendiriyor. :)

  Onbinde 1lik 2lik zaten bu verilerdeki distorsiyon farkları, yani kulağın anlaması kolay olan şeyler değil tabii. Ama bu verileri Soundchaser hocaya geçenlerde gösterdiğimde özellikle bir şey sordum, "distorsiyon son ses seviyesinde müzik çaların sesi ne kadar bozduğunu gösterir" demişti bana. Yani veriler dipsese falan baktığımızda yanıltıcı oluyor çünkü ben biliyorum ki iPod'daki dipses ZV:M'den daha fazla, ancak tam olarak onu yansıtmıyor. Belki de ses seviyesi konusunda bu testler flat olarak yapıldığı için daha yüksek ses veren müzik çalarların bir dezavantajı oluyor olabilir. Yani Cowon X5L'de de bunu görünce düşünmüştüm aslında. Yani Zen Vision:M'i flat seste Vibez ile, D2 ile bir kıyaslayın, 2/3lük bir ses seviyesi farkı göreceksiniz. Belki bu onbinde 2lik 3lük fark kaçınılmaz... Bilemiyorum yani :) Cowon D2'de jet efektler açıldığı zaman çıkan hışırtıları da biliyoruz arkaplanda, EQ kapandığı zaman hem Vibez hem de onda ciddi ses seviyesi düşüklüğü oluyor. Bu testi bir de jet efektleri falan açıp yapsalar da ses seviyeleri eşitlense keşke diyorum :)

  Bu verileri biz zaten tamamen ezberleyelim de ona göre hangisi iyiymiş bilelim diyerek koymadık, oraya da özellikle 2not ekledik. Sadece Chip ne demiş, doğruluğunun bir kanıtı da olmadan koyduk. Ama bir Vibez veya forumda konuşmadığımız NW-A808 listelerde ortalarda da bulunsalar muhteşem ses kalitesine sahip cihazlar. Orada en üsttekilerden daha iyi oldukları çok yön oluyor kulak algılarken, o yüzden verilere çok kapılmamak lazım. Mutlaka birbirini etkileyen faktörler olduğunu düşünüyorum. Çünkü Cowon D2'nin X5L'den iyi olmadığı da söyleniyor, Zen V Plus'ın Zen Vision:M ile de uzaktan yakından alakası olmadığını biliyorum. Dolayısıyla verilere çok takılmayın, mümkünse hepsini deneyip kendiniz karar verin :)
   
  #15
 16. Be Creative
  Çevrimdışı

  Be Creative Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenileri:
  71

  Kesinlikle ben de çok teşekkür ederim.. Be Creative olmasa ne vibez'ı satardım, ne ZVM alabilirdim, ne BSE uygulayabilirdim ne de başka bir sürü şey... Hakkını ödeyemem ;)


  Aynı şekilde Nuxious ve Sounchaser'ın yardımları asla unutulamaz... Desteklerini hiçbir zaman eksik etmiyorlar :) Çok saolun :)
  [/quote]Hocam yok benim bir katkım, mahcup ediyorsun :)
   
  #16
 17. ftt
  Çevrimdışı

  ftt FLAC

  Katılım:
  9 Şubat 2007
  Mesajlar:
  512
  Beğenileri:
  0
  ne zamandir bu kadar iyi bir inceleme gormemistim. ellerinize saglik.
   
  #17
 18. cyberghost
  Çevrimdışı

  cyberghost MP3

  Katılım:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  216
  Beğenileri:
  1
  İnceleme nasıl yapılır ?!

  Bence farklı dillere çevrilip 34785627 ülekede yayınlanmayı hakeden bir inceleme. Ellerinize sağlık olsun ki daha nicelerini yapın arkadaşlar..
   
  #18
 19. Be Creative
  Çevrimdışı

  Be Creative Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenileri:
  71
  Çok teşekkürler :wink Çok iyi anlatamadığımız bir nokta varsa burada ayrıca da cevaplayabilirim soruları :wink
   
  #19
 20. KontG
  Çevrimdışı

  KontG FLAC

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.596
  Beğenileri:
  4
  Arkadaşlar gerçekten çok teşekkürler... Saolun :)

  Hemen sıcağı sıcağına BSE uygulandıktan 5 dakika sonraki ZV:M geliyor....


  [​IMG]
   
  #20

Sayfayı Paylaş