Zen X-Fi Ortaya Çıktı

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 30 Haziran 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Uzun zamandır burada da haberlerini verdiğimiz Zen X-Fi modeli resmi olarak doğrulandı ve bilgileri yayınlandı.

WiFi:
    a)Anında mesajlaşma [Msn messenger]
    b)Creative'in medya serverlarından ya da kullanıcının kendi server'ından dosya indirebilme ya da direkt olarak oynatabilme.

X-Fi
    İki seçenek var. Crystalizer ve X-Fi Expand. Crystalizer bildiğimiz gibi. X-Fi Expand ise CMSS 3D'yi andırdı bana, belki aynısı. Enstrumanların yerleriyle oynayarak daha doğal ve kulağa hoş gelecek bir hale getirmeye çalışıyor.

Ayrıca resmi sitedeki bu yazı WiFi'siz modelin de çıkacağına işaret ediyor.

Müzik transferi ve veri değişimi için Creative Centrale programı da yeni çıkmış. Henüz başka bir bilgi yok. WiFi olayında Browser yok gibi görünüyor ama bilmiyorum belki aydınlanır daha sonra. Tuşlar da pek hoş olmamış gibi.

2. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71

Yukarıdaki resimli anlatımın devamı.

3. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Dizayn berbat... Aytaç'la yarışması imkansız.. .Sadece ses kalitesi denenebilir; bir de enstruman yerleri ile oynamak belki eğlence yaratabilir... Neyse çıksın bakalım...

4. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    ben düğmeleri beğendim. tasarımdan öte kullanım kolaylığı önemli bu aletlerde. ama creative her zamanki gibi geriden geliyor. çok geç kaldılar bunun için. eğer sq açısından dap dünyasında level atlatmazlarsa (diğer komponentleri çok iyi seçmeleri lazım. en zayıf halka olayı) bu model de tutmaz.

ama şöyle ses kalitesiyle efsane olacak bir model geliyorsa, hepimiz bir tane alacağız =)

5. helsloot

helsloot Guest

Ses kalitesi önemli kullanılan dac ne bir bilgi var mı ? yanındaki kulaklıklarda iyi bir şeye benziyor

6. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Henüz o tip hiçbir bilgi ortada değil. Ama ben açıkçası bu modelin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bence X-Fi teknolojisinin konabilmesi son kullanıcı için bugüne kadar ses alanında atılmış en önemli adımlardan biri. Belki bir çoğumuz için pek bir şey ifade etmiyor ama 128kbpslik dandik bir müziği bile gözle görülür bir şekilde keyifli hale getiriyor.

Bu belli oldu ki iTouch sınıfıyla alakası olmayan bir model yine. Ama önemli olan o değil zaten. Kulaklık da EP630'u andırıyor ama bakalım.

7. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Şimdi baktım hemen bilgiler gelmiş yahu. :)

Evet kulaklık Ep830'muş [çok iyi bir gelişme stok kulaklıklar için].

Ve özellikler:

Ses: Mp3, WMA, AAC [korumasız], WAV, AUDIBLE
    Video: WMV, MPEG4-SP, DivX 4-5, XVid, MJpeg
    X-fi Teknolojisi
    Wi-Fi
    Ses kaydedici
    SD kart girişi
    FM radyo
    Pil ömrü: 36 saat müzik, 5 saat video

Özellikle pil ömründe müthiş adım olmuş bu. X-Fi'da en büyük sorun pil tüketimiyken bu konuda çok önemli bir geliştirme olmuş. Büyük ihtimal 2.5'' ekran olacak yine ama 3'' olabilir belki, orası tam kesin değil. Ayrıca 8-16-32gb kapasite seçenekleri olacak gibi.

Şimdi dikkat ettim de reklamında "Large Display Screen" denmiş. Dolayısıyla 3'' olacak diyor içimden bir ses ama bakalım. Bu yukarıdaki resimde de biraz daha büyük görünüyor sanki.

Bu arada hoparlörü de varmış sanırım.

8. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bu da Creative Centrale

9. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Hah bak iş şimdi değişti... Bilgiler geldikçe birşeye benziyor... Tamamdır denemek farz oldu :)

10. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Metin ilk resimde sanki ekran daha büyükmüş gibi geldi ama resimler yanıltmış olabilir. Tasarım olarak şık lakin wifi koyup bunu bir tarayıcı ile perçinlemedikten sonra çok bir manası kalmıyor bana göre en nihayetinde daha az kapsamlısı wifi Zune2 de var. Hoşuma giden kısmı batarya olmuş 36 saat kesinlikle beni tavlıyabilecek bir rakam ve ayrıca ekran 3" olursa kont un dediği gibi denemek farz olur :) Bu arada eline sağlık Metin.

11. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Ne demek rica ederim :wink

WiFi olayı benim de beklediğim ama istemediğim şekilde olmuş. Ama WiFi benim için çok önemli bir özellik değil. İyi bir fiyattan çıkarsa benim için Creative menüsü sayesinde Sony'nin bir adım önüne geçecek. Çünkü Sony'nin yazılımına göre çok daha kapsamlı ve güzel imkan tanıyan bir arayüze sahip Creative modelleri. Buradan da ZEN'in arayüzünün korunduğu gözüküyor. Pil konusunda da Sony'i yakalaması umut verici olmuş.

Ayrıca yanında Ep830 verildiğini düşünürsek, rahatlıkla şu an sesi son kullanıcıya olabildiğince iyi vermeyi amaçlayan firmaların yalnızca Creative ve Sony olduğu belli oluyor. Kendi yollarını bu şekilde çizmişler artık. Bakalım umarım ekran 3'' olur.

12. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Bence dizayn olmuş. Eğer T9 vb. bir sistemi entegre ederlerse mesajlaşma olayı gayet pratik olabilir.

Wide Format Support dedikten sonra Mp3, WMA, AAC, WAV, AUDIBLE oldu mu şimdi bunlar? Yani Creative herhangi bir lisans parası ödemeyeceği OGG, FLAC, APE gibi bir sürü açık kaynaklı kodek varken WMA'da olan inat nedir? Bugün kaç kişi müziklerini WMA olarak indiriyor ya da ripliyor? Madem WMA koydun bari WMA Lossless'da koy.

Sırf böyle saçmalıkları yaptıkları ve inat ettikleri için bazen Creative'in batmasını istiyorum. Her şeyi geçtim SD desteğinin yine tek bir veritabanında toplanmadığı söyleniyordu. Bu kadar yapması zor mu yani? Cowon bir ilah mı bunu yapıyor?

Bu cihaz ses kalitesinde başarılı olamazsa, en azından ZEN'in üstüne bir şey koymazsa ortalığı karıştırmaz; ama yine de zengin Amerikan gençliği yamulacaktır o ayrı mevzu.

13. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Lossless konusundaki inatları aynen devam ediyor acaba neyin inadını yapıyolar çok merak ediyorum.

14. helsloot

helsloot Guest

Bir mp3 playerda mp3 ve Flac olsa yeter bana ama gidipte wma ve aac gibi anlamsız formatları koymaları benide delirtiyor ,sony nwz-816' yı sırf flac veya loseless codecleri desteklemediği için sattım lame 320 bile kesmiyor

15. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Ben Zen Vision:M'e WAV atıyordum artık önemli albümleri. ::) Ama bence AAC önemli format, yeni Creativeler'de önemli bir adım o. Keşke ZV:M'de de olsa.

Bence para nereden gelecekse Creative ona bakıyor, daha önce dediğimiz gibi. Lossless konusunda 3-4 mail atmışımdır sadece ben, daha kaç yüz kişi attı kim bilir. Ama yeterli gelmedi Creative'e herhalde. Crystalizer ile 128kbps mp3 dinleyenlerin önemli bölümünü kapabilir bence Creative. O da zaten son kullanıcının %90ı tahminimce.

16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Resmi olarak Zen X-Fi duyuruldu. Ekran malesef yine 2.5''. Tahminimce Zen Vision:W gibi yaparak 2-3 ay içinde 3.5'' ekranlı bir Zen X-Fi:W çıkabilir.

Fiyakalı bir resim:

Fiyatlar noxious'a msn'de tam da kafadan attığım gibi olmuş
    8lik olan 170$
    16lık olan 242$
    32lik olan 294$

17. helsloot

helsloot Guest

ses kalitesini çok merak ediyorum pil süresi daha uzun olabilirdi

18. nikbin

nikbin MP3

Beğenileri:
    0
    Mobil bir cihazda x-fi nın göstermelik olmasından korkuyorum.İnşallah seste gerçek bir devrim olmuştur, devrim olmasa da bayağı bir iyileşme olmuştur...Gerçi mobil bir cihaza sırf ses için x-fi teknolojisini koyup kayıpsız format destegini koymamak ayrı bir saçmalık olmuş ama ilerde gelir diye düşünüyorum.Sandisk, sansa clip e bile koydu yani.Creative de hele de böyle bir ürüne koyamazsa batsın :)

19. ogundmr

ogundmr Guest

Creative'den yeni bir taşınabilir medya oynatıcısı geliyor. Firmanın Zen X-Fi adını verdiği yeni medya oynatıcısı sahip olduğu özellikler ile dikkat çekecek gibi görünüyor. Creative'in ses kartlarında da kullandığı X-Fi teknolojisini esas alan ve bu sayede ses konusunda da iddialı olan Zen X-Fi ayrıca kablosuz iletişim için WiFi desteğiyle birlikte geliyor. Tabi WiFi desteğine ek olarak IM yani hızlı mesajlaşma desteği de sunan yeni medya oynatıcısı malesef dokunmatik ekran özelliğine sahip değil. Creative dokunmatik ekran yerine çeşitli fonksiyon tuşları ile kullanım kolaylığı sağlamayı amaçlamış gibi görünüyor. Tabi WiFi özelliği sayesinde internet üzerinden veya bilgisayarınızdan Zen X-Fi içerik sağlayabilmeniz de olası. Bellek arttırımı için SD kart slotuna sahip olan ürün üzerinde ayrıca dahili hoparlör de yer alıyor. Müzik oynatımında 36 saate kadar, video gösteriminde ise 5 saate kadar pil ömrü sunduğu ifade edilen Creative Zen X-Fi'ın destek verdiği medya formatları arasında MP3, WMA, unprotected AAC, WAV, WMV, MPEG4-SP, DivX 4/5, XviD ve MJPEG yer alıyor. Öte yandan medya oynatıcısının entegre FM radyo alıcısına ve ses kayıt için mikrofona sahip olduğunu da belirtelim. Creative'in Centrale adını verdiği yeni yazılımı ile geleceği ifade edilen Zen X-Fi hakkında detaylar geldikçe belirtmeye devam edeceğiz.

ALINTI ...

20. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Aynen Metin iyi tahmin etmişsin :) Şuan için gözüme batan tek tatmin etmeyen özellik 2.5" lik ekran onun dışında fena durmuyo.

Sayfayı Paylaş