Zii EGG ve Plaszma İşletim Sistemi Tanıtıldı

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 29 Temmuz 2009 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Creative uzun zamandır AR-GE çalışmalarını yürüttüğü Zii'de son noktaya geldi.

Nereden başlasam bilemiyorum tabii, ama önce 'devrim' denecek kısmından başlamak gerek sanırım. Ürün Google'ın 2008 yılı içerisinde çalışmalarını başlattığı 'Android' isimli mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sisteminin sürekli geliştirilebilir olması ve tamamen açık kaynak kodlu olması yönünden bugüne kadar çıkmış tüm cihazlardan çok farklı bir yeri olacağı kesin Zii EGG'in. Zii ile Android'in bu ittifakına ise Plaszma adı veriliyor. İlk geliştirilebilir işletim sistemini açıkça kullanan firmanın ZUNE ile MS olacağını tahmin ediyordum 2 sene önce, ancak Creative bu anlamda gerçekten de çok önemli bir iş yapmış durumda.

Zii EGG'in diğer bilinen özellikleri ise şöyle:
    * Multi-touch, dokunmatik ekran
    * 3.5'' 320x480 true-color ekran. True color için farklı tanımlar var ama '0 kayıplı görüntü' tanımı sanırım burada uygun olan.
    * 32GB'ye kadar SDHC girişi
    * Desteklediği Formatlar: MP3, WMA, WMV, AAC, H.264, MPEG-4, AVI, MOV (resmi olarak onaylanmış değil)
    * X-Fi işlemleri
    * Bluetooth 2.1 + EDR
    * 3-axis Hızölçer (Accelerometer)
    * Wi-Fi 802.11 b/g
    * GPS alıcısı
    * 256MB Mobil DDR Ram
    * HD kablosu ile 720p ve 1080p HDTV desteği
    * Hoparlör ve mikrofon
    * Çift kamera:
    Ön - HD kamera
    Arka - VGA kamera
    * 115 x 62 x 12 mm (108grams)

Creative yıllardır karşılığını bulamamış beklentilere böylece olabilecek 'hemen' her şeyi bu modele katarak bir cevap vermek istiyor belli ki. Çok ciddi de yankı bulmuş durumda şu anda, 'iPhone killer' nidalarıyla (satış olarak olması imkansız olsa da teknik olarak bu başarılmış). Şu anda bile kodları meydanda olan ve 'daha iyisini yapan yapsın ve cihaza eklesin' diyen Android ise Plaszma işletim sisteminin sınırlarının ne derece geniş olacağını ortaya koyar nitelikte. Kapasite ile ilgili söylenti ise flash bellek olarak 64gb olacağı yönünde. Eğer bu da gerçekleşirse, şu an için olabilecek en kaliteli ve büyük ihtimalle de en pahalı cihazla karşı karşıyayız. Amiral gemisi böyle bir şey olmalı işte...

Zii: http://www.ziilabs.com/products/welcome.aspx
    EpiZENter: http://www.epizenter.net/comment.php?comment.news.482

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    594
    Dokunmatik olarak çıkan her cihaz gibi bu da iPhone killer. Yolu açık olsun :)

Teşekkür ederiz haber için :ok

3. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Şu cihazda bir kuş sütü eksik; o da flac desteği :))) O da olsa hakikaten ortalık yıkılırdı :))

4. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    İşletim sistemi bunların hepsinin kendisine eklenmesine destek veriyor Kont. FLAC bedava bir codec olduğu için eklemesi de en kolay olanı olacaktır büyük ihtimalle.

5. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Sanırım biz dünya gözüyle creative ve kayıpsız kelimelerinin yanyana geldiğini göremiycez :) Cihaz hoş gözüküyor ama daha detaylı teknik bilgi lazım sanırım o da ilerleyen günlerde eklenir.. Eline sağlık Metin..

Ekleme.. Bu arada benim için en hayati olan şeyi koymamışlar yani batarya süresi :)

6. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Oooo :) O zaman almak düşer bize :) Sitelerindeki videoyu izleyemedim bir türlü... An error accured diyor

7. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Şekli iphone'a çok benziyor bu arada :) Neyse olsun bakalım...

8. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Daha pek bilgi yok bu tip konularda. Bu verdiğim bilgiler de bu sabah itibariyle açıklandı. En önemli kısım ise tabii ki kullandığı işletim sisteminin geniş sınırları olacak. Eğer Android bu derece özgürlükçü bir platformsa, kayıpsızdan çok daha fazlasının yapılacağı çok açık. 'Onu da sen ekleyiver' deniyor bir yerde...

9. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Açık kaynak böyle birşey haklısın Metin o kısmı atlamışım :)

10. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bu arada bir de dipnot: Şu an resmi verilen sürüm 'Developer's Edition' yani mühendislerin hâlâ üzerinde çalıştığı sürüm. Dolayısıyla görünüşünün hiç özgün olmaması yanıltıcı olabilir. Ancak, olmayabilir de... :D

11. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    594
    Bu arada Android hakkında birşeyler yazmak gerekirse;

En güzel işletim sistemlerinden biri. Özellikle yurtdışından baya ilgi görüyor programcılar tarafından. Gerekirse programlama bilen biriyseniz programını kendiniz yazabiliyorsunuz.

Google'ın genel mantığı olarak neredeyse herşey bedava. Ama tabi yükleyebilmek için birinin yazmasını bekliyorsunuz mecburen.

Flac ise muhtemelen çıkacaktır.

Bence en kötü yanı ise Türkiye'de herhangi bir bilgi olmaması. Android işletim sistemli tek cihaz HTC G1 olduğundan, ve Türkiye'de bulunmadığından bırakın Android'i, HTCnin telefonu ile ilgili bile çok bilgi yok bildiğim kadarı ile...

iPhone/iPod Touch işletim sistemi ile karşılaştırdığımda ise çok benzer işletim sistemleri. Android biraz daha kullanıcıya olanak veriyor orası burası ile oynamak için. MacOsX ise oynamaya çok izin vermiyor (JailBreak yapılmazsa). MacOs kesinlikle daha stabil diğerine göre. Ama sürükleme vs. mantığı iPhone'daki gibi. Basmatik değil de dokunmatik şeklinde. (Ben normal PDA'lara basmatik diyorum)

Biraz iPhone fanatiği gibi gözükebilirim ama cihazı kullanınca gerçekten öyle olunuyor. Kesinlikle dışarıdan bakıldığı gibi bir cihaz olmadığı anlaşılıyor. Kont da bu fikrime katılacaktır sanırım.

Bir de umarım cihazın tipi değişir. Yoksa direk iPhone çakması diye damgayı yiyecektir ki, bu bir mp3 player üreticisi için pek hayırlı olmaz :)

12. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Android'i hiç bilmiyorum açıkçası; ne bilgim var ne de görmüşlüğüm.. O yüzden karşılaştırma yapamam ama Mac OS gerçekten stabil evet... İpod Touch gibi makineler için olmazsa olmaz... Çok güven verici... Ama Android de gelsin görelim bakalım performansını...

Çok pahalı olmaz inşallah cihaz da alıp inceleriz..

13. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    500$ seviyesini geçerse ki bence o da pahalı kafamdaki maksimum rakam 400$, rasyonalitesini kaybeder diye düşünüyorum..

14. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    İşletim sistemini açık kaynak kodlu yapmaları iyi olmuş. Yoksa zaten Creative güncelleme falan yapmazdı. Yada parayla satmaya kalkardı.
    Bu arada nasıl iphone katili oluyor ki bu? Telefon özelliği yok anladığım kadarıyla. Yoksa ben mi göremedim.

15. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    @Ulyses
    Telefon yok. Söyleyenlerin canı öyle istemiştir, bu tip sloganlar fanatikler tarafından çok da düşünülmeden ortaya atıldığı için onun üzerinde tartışmaya çok gerek yok zaten. Teknik anlamda iTouch Iphone'un altında bulunduğu için onu söylemeye gerek duymamış olabilirler.

--
    Gün itibarı ile 'Starter Kit' ismi altında 32GB'lik Zii EGG'in 399$'a belli ülkelere ön siparişi başlamış durumda.
    http://www.zii.com/Developer/BuySDK.aspx

Aynı zamanda bir yenilik programı çerçevesinde 0GB Zii EGG de geliştiricilere toptan olarak 199$'a satılacak, böylece tüketicilerin özel ihtiyaçlarının bu geliştiriciler tarafından istendiği şekilde yapılması sağlanacakmış. Böylece, donanımsal ve yazılımsal özelliklerin arzu edilen kısmının değiştirilmesi konusunda tam özgürlükten bahsediliyor...

16. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    32GB için bence güzel bir fiyat... Burda yine fahiş fiyatlara satılır ama getirtmek istersek 460-500 dolar arası alabiliriz... Yani kabaca 700 TL... Burdaki fiyatı da 1 milyar olur artık 32'liğin... 16'lığı da 299 dolar olur.. 16'lık alıp 32 sd kart da takılabilir.. İlla 64gb olması da gerekmez...

17. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Fiyat beklediğim seviyede çıktı.. Şimdi sıra kullanıcı yorumlarını beklemeye kaldı.

18. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Benim de geçen Engadget'ta okuduğum da ilgimi çeken bir haber oldu. Creative bu sefer adam gibi sorunsuz şekilde cihazı sunarsa yüksek satış rakamlarına ulaşabilir.

Tip olarak gerçekten iPhone'u ve doğal olarak iPod Touch'ı andıran bir cihaz.

Ekran ise True Color diyorlarda ne zımbırtı olduğu belli değil, TFT mi, OLED mi vb.

Yalnız dokunmatik piyasası iyice kızışıyor. Zune HD, Nvidia Tegra platformu ile sağlam geliyor. Eylül'de yeni iPod Touch geleceği söyleniyor (5mp kamera ile). Samsung'un da Jet modelini GSM özelliği olmadan benzer şekilde piyasaya süreceği dedikoduları da mevcut.

iPod Touch almayı düşünüyordum; ama bu saatten sonra beklemek farz oldu.

19. deaddy

deaddy MP3

Beğenileri:
    1
  20. ziprar

ziprar FLAC

Beğenileri:
    0
    True Color olayı sanırım ekranın renk çözünürlüğünü kastediyor. 24 bit için böyle deniyordu sanırım. Yani 16.7 milyon renk.

Sayfayı Paylaş