“Shure Se535” ve “Shure Se535 Special Edition” İnceleme ve Karşılaştırma

'Shure' forumunda AxiAziz tarafından 3 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629

Merhabalar.

Bu başlık altında ne olacağı, o başlıktan ve yukarıdaki resimden az çok anlaşılmış olsa da gene de belirtelim; Shure se535 ve se535 special edition kulaklıklar hakkında naçizane izlenimlerimi ve iki kulaklığın arasındaki farkları anlatacağım bir konu olacak bu. (En azından ben bu kafayla yola çıkıyorum.)

Öncelikle Shure hakkında pek bilgiye gerek olmasa da kısaca; 1925 yılında (ben de wiki’ nin yalancısıyım) kurulan, hem standart tüketici hem de profesyoneller için pikap iğneleri, mikrofon, mikser, kulaklık gibi ürünler üreten Amerika doğumlu bir firma olduğu söylenebilir.

Kutu; İçerikleri aynı olsa da, iki modelin kutuları birbirinden farklı.
    — Standart Shure 535 serisinde küp şeklinde nispeten küçük bir kutuda geliyor kulaklık. Kutuyu açtığınızda karşınıza markayı ve modeli anlatan bir kitapçıkla beraber metal bir kutu daha çıkıyor. Metal kutuyu açtığınız zaman kulaklık taşıma kabı ve kulaklığın bulunduğu korumalı zarfa erişiyorsunuz. Aksesuarlar taşıma çantasının içine yerleştirilmiş. Kulaklık, olduğu zarfın içinde sert bir maddenin içinde gömülü bir şekilde geliyor.
    — Special Edition serisinde ise daha farklı bir kutuyla geliyor. Görsellik açısından daha üstün bana göre. Kutuyu açtığınızda standart modeline göre biraz özensiz geliyor. Plastik maddeye gömülmüş kulaklık, kullanım kılavuzu ve koruma kabı yan yana çıkıyor. Special Edition’a daha çok özen gösterileceğini düşünmüştüm ancak standart 535’in paketi çok daha korunaklı ve düzenli. Başına bir iş gelmemesi için çaba harcanmış. Hatta kulaklığa ulaşmak için biraz uğraşmanız gerekiyor standart pakette. Special Edition modeli de korunaklı, herhangi bir zarar gelmez kulaklığa, ancak bir standart kutu değil. Bu da muhtemelen “80-100 USD daha çok istiyoruz, bari kutusunu görünce heveslensinler” mantığıyla yapılmış olabilir.

Kutu içeriği; Bu konu iki kulaklık açısından hemen hemen aynı; elips yapıda, sağlam bir taşıma çantası, 3 adet silikon uç, 3 adet köpük uç, bir adet 3,5 – 6,3 dönüştürücü jack, 1 adet sarı sünger uç, normal se535 te 1 adet double flange, limited edition da 1 adet trible flange uç, kablo üzerinden ses ayarlama zamazingosu standart 535 te yok. (Special edition a ekledikten sonra standart 535 kutu içeriğine de eklediler sanki.)

Kutu içeriğini oluşturan parçalar kesinlikle kaliteli. Kimseyi hayal kırıklığına uğratmaz. İçerik zenginliği konusunda shure se535 lerin kötü olduğunu söylemek görüleceği üzere mümkün değil. Ama 20 çeşit uç da gelmiyor hani. Kulaklık için, çeşitli yapılarda ve ebatlarda ekstra uç bulmak mümkün.

Special edition için örnek içerik bu;

Malzeme ve kablo kalitesi; Bu konuda ilk söylenmesi gereken şey şu; iki kulaklıkta da kasa aynı. Tek farkları renk. Bu kasa sağlam ve yapısı itibariyle gerçekten çok konforlu. Ebat olarak da tam olması gerektiği kadar. Kablonun birleşim/kilit sistemi shure a özel, kolay ve güvenli. Çok rahatlıkla diyebilirim ki piyasadaki en kaliteli kasaya sahipler. Bu konuda karşısında sm3, w4, ex1000 gibi kulaklıkların pek rakip olabileceğini düşünmüyorum. Earguide kısmı 360 derece dönebiliyor ve bu da kullanımı sırasında hiçbir sorun yaşamamanızı sağlıyor. Kasanın kötü yanı ise; nozzle ları ince, kırılmaya müsait. Mesela foam uçları takıp çıkarmak gerçekten dikkat istemekte. Yoksa ebay’ de her daim bulunan tek tarafının nozzle ı kırık 535 satıcılarından biri olunabilir.

Kablo açısından şunu hemen belirtelim; standart se535 ile special edition açısından kalite aynı olmakla birlikte, 162 cm’ e -116 cm’lik bir uzunluk farkı var. Standart se535 daha uzun, kullanılabilirlik açısından biraz gereksiz derecede uzun zaten. Bu uzunluk devamlı bir yerlere takılma gibi sinir edici durumlara sebebiyet verebiliyor. Kulaklığın üzerinde bulunan standart değiştirilebilir stock kablonun artıları da eksileri de var denilebilir. Zira 535 lerin stock kablosu çok kalın hatta çoğu kafa üstü kulaklık kablosu kadar var, dolayısıyla gayet sağlam ve yumuşak. Ama rahat bir kullanımı olduğunu söylemek, ergonomiden bahsetmek falan pek mümkün değil. Standart kablo mikrofonik etki açısından fena değil ama yok da değil.

Kablo konusu shure se535 ler açısından hayati bir öneme sahip değil. Hiç beğenmemekle, çok beğenmek arasında geçiş yapmak mümkün. Çünkü kendi değiştirilebilir kablosunun yanı sıra se535 lerin 15 USD’ den 400 USD’ ye kadar onlarca çeşitlikte, özellikte, yapıda, kablosu bulunabilmekte. Hatta kolayca ve ucuza bulunabilen uçlarla tamamen yeni, kişiye özel kablolar yaptırılabilmekte. Ve kulaklık bu tür kabloların hepsine iyi cevap veriyor ve kulaklığın genel yapısını istediğiniz yönde değiştirebiliyorsunuz.

Jack resimlerden de görülebildiği üzere o kalın kablonun devamından bekleneceği şekilde büyük ve kaba. Tek parça ve sağlam bir yapısı var. Uzun vade de hiçbir şey olacağını düşünmüyorum. Ama dediğim gibi değişebilir ve envai çeşidi bulunabilen bir kablo için avantajları da dezavantajları da çok da önemli bir durum olmaktan çıkıyor çünkü çoğu kullanıcı se535 leri standart kablosuyla kullanmıyor.

[​IMG][​IMG]

Yalıtım ve ergonomi;
    Bu konu kulaklığın başarılı olduğu konulardan, yukarıda da belirttiğim gibi kasa yapısı sayesinde rahat ve hareketsiz/sağlam bir duruşu olduğundan, doğru ebatta bir uç seçimiyle yalıtım konusunda gayet başarılı bir sonuç alabiliyorsunuz. Silikon uçlarla da foam uçlarla da gayet iyi bir sonuç almak mümkün ama silikon uçlar bu konuda biraz daha önde. Ama sadece bu konuda.

Teknik özellikler;

Standart se535 Special Edition se535
    Duyarlılık (1kHz): 119 dB SPL/mW Duyarlılık (1 kHz): 119 dB SPL/mW
    Empedans (1kHz): 36 Ohms Empedans: 36 Ohm
    Frekans Aralığı: 18Hz – 19kHz Frekans Aralığı: 18 Hz - 19.5 kHz

Ses Kalitesi;
    Ses izlenimleri daha çok; Cowon s9, rocco P, ipod 5.5, Meizu M6, cowon j3 ve benim kulaklarım, kullanımıyla elde edilmiştir. Burada iyi veya kötü denilen kısım özellikle kendi değer aralığındaki rakipleriyle kıyaslamaya yol açmalıdır, tizleri iyi değil dersem, bu cx serisi daha iyi olabilir demek değildir.

Öncelikle şunu söylemek lazım, kısa ve net; se535 ler, dengeli, analitik, gerçekçi bir ses sunmuyor. Rakiplerine göre daha dengesiz daha gerçeklikten uzak bir ses veriyor.

Sonunda söyleneceği başta söyledikten sonra şimdi rahatça anlatabilirim; se535 ler ‘güçlü’ kulaklıklar. Güçlü derken şunu kastediyorum herhangi bir frekansı öne almak istediğinizde rahatça karşılık verebiliyor, o frekansı bozmuyor, parlatmıyor vs. Bu özelliği onu benim zevklerime göre aslında daha dengeli ses verdiğini düşündüğüm rakiplerinden öne çıkarıyor, çünkü dengeli ses değil ama daha güzel müzik dinlenebiliyor. Rakipleri belki Jazz yada Klasik Müzik gibi türlerde daha başarılıyken mesela iş Power Metal veya Dubstep e gelince se535 lerimiz kendi dengesizlikleri içerisinde bu keşmekeşten daha iyi çıkıyorlar.

İlk çıktığı dönemlerde daha fazla, şimdilerde de en az 400–500 USD verilerek alınan bir kulaklığın dünya çapında, daha ‘teknik’ rakiplerinden daha fazla sevilmesinin de nedeni bu olabilir aslında.

Bir de tercih edilecek kaynakla ilgili şu eklenmeli; se535 lerin sesi zaten çok 'parlak' değil tizleri törpülenmiş gibi birde üstüne aynı karakterde bir kaynak seçilirse optimum noktadan uzaklaşılabilir. Onun için bu kulaklıkla kullanmak için doğal ve açık bir karakteri olan kaynak tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Midler; kesinlikle kulaklığın en iyi olduğu kısım. Zaten bu konuda herkesin ortak kanısı bu. Ayrıntılı, parlamayan, tizlerle karışmayan midler. Ekseriyetle de Mid-Centric olarak anılan shure ses yapısının temeli bu.
    - Standert se535 te özellikle midler biraz önde daha doğrusu fazla önde. Dolayısıyla tizleri öne çıkarmak ya da midleri biraz geriye almak gibi çabalara giriyor insan kullanırken.
    - Special edition da bu biraz daha iyi en azından tizlerin önündeki perde biraz kaldırılmış olduğundan gibi dolayısıyla bu baskın mid sıkıntısını çekmiyorsunuz. Ama gene de hala da midler en azından benim müzik zevkime göre biraz önde.

Baslar; Bir basshead olmamakla birlikte benim için her daim bir kulaklığın en önemli kısmı bastır. Dolayısıyla önde olmamakla birlikte güçlü, hissedilir basları tercih ederim hatta istediğim zaman öne de alabilmeliyim. Se535 ler bu konuda iyiler tam kararında güzel dolgun baslar alabiliyorsunuz. Aslında tam da basın tonu ve miktarı konusunda kullanıcının hoşuna gidecek türde. Önde değil ama bana göre sm3 gibi cılız da değil gayet güzel baslar. Bu açıdan ex1000 ile kıyaslanabilir. Ama miktar olarak değil de hız olarak bakarsak bu konuda w4 gerçekten iyi. Çok mu iyi belki çok değil ama iyi.
    - Standart se535, yüksek seslerde biraz da bası öne almak isterseniz biraz kontrolünü kaybediyor. Dağılıyor denebilir bu da çok hızlı olmadığından kaynaklanıyor aslında.
    - Special edition teknik olarak aynı yetkinlikte, sadece frekansları ayırt etme açısından biraz daha iyi olduğu için her frekansta olduğu gibi baslarda da daha sağlıklı. Ama hız ve miktar olarak standart 535 ile aynı. Bir ie8 kadar öne alayım derseniz başarılı olma ihtimaliniz zor.

Tizler; Se535 lerin diğer iki temel frekansa göre geride kalan daha doğrusu o kadar başarılı olamadığı kısmı bu. Ve belki de rakipleri ile değerlendirmede eleştiriye daha açık olan. Special Edition da bu biraz giderilmiş, standart se535 e göre tizler ve detay konusunda daha iyi special. Bu ‘geride’ kelimesinden tizlerin kötü olduğu anlaşılmasın ama eğer ses rengi parlak olmayan bir player da kullanıyorsanız, hem player hem kulaklık olunca tizler boğuk kalabiliyor. Eq ile yükseltildiğinde de çamurlaştırmadan kontrol etmekte zorlanıyor.
    - Standart se535 de tizler bariz geride hatta rakiplerine göre neredeyse boğuk bile denebilir. Bundan dolayı ayrıntı almakta ve sahne genişliğinde bariz sıkıntı çekilebiliyor. Özellikle silikon uçlar tercih edilirse nozzle ın önü kapandığından iyice garip bir hal alıyor. Zaten se535 kulaklığı silikon uçla kullanmak bana göre tek kelime ile ‘yanlış’.
    - Special Edition bu konuda bariz daha iyi. Tizler ve tizlerdeki ayrıntı konusunda daha başarılı olduğu için daha keyifli daha net bir müzik zevkine olanak sunuyor. Ama bu rakiplerine göre tiz konusunda geride olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Sadece daha az geride.

Sonuç;

Öncelikle takribi olarak 400–500 USD’ ye bulunan se535 lerin, alıcı kitlesi fiyatından da anlaşılacağı gibi üst düzey kullanıcılar. Ama kullanmasıyla, sesiyle, ilk oluşturduğu izlenimiyle bu konuda haklı olduğu kesin. Ama bir fiyat/performans ürünü olup olmadığı tamamen kişilerin zevklerine kalmış bir şey.

Beraber denediğimiz arkadaşlarımız arasında örneğin; sm3’ün se535 den iyi olduğunu düşünen kişiler olduğu kadar, se535 lerin daha iyi olduğunu söyleyen kişiler de oldu. Ben açık ara ikinci gruptayım. Ama bu düzeydeki cihazları değerlendirirken aradaki farkların artık geceyle gündüz gibi olmadığını da kabul etmek gerekiyor.

Special Edition, Standart se535’ den 70–80 USD civarında daha pahalı. Malzeme kalitesi aynı. Renk farklı. Yabancı forumlarda da pek çok kere sorulmuş olan bir sorunun cevabını aslında yukarıda belirttim; Evet, ses farklı. Bariz mi? Evet, bariz. Fiyat farkına değer mi? İşte burada ‘bence’ler devreye giriyor, bence değer.

Se 535 ile Se535 Special Edition’ ın yabancı dillerde o da pek fazla olmamak üzere ayrı ayrı incelemeleri mevcut olsa da özellikle dilimizde bir inceleme bulmak pek mümkün değil. Hele ki birbirleriyle kıyaslanarak yapılan bir inceleme ve birbirleriyle arasındaki farkların olduğu böyle bir başlık ben alırken aradığımda yabancı dillerde de bulamadım. Bundan dolayı özellikle sizlerin de katkısıyla yararlı bir konu olacağını düşünüyorum.

Çok fazla sahip olmadığım bilgi ve birikimle elimden geldiğince yararlı bir konu oluşturmaya çalıştım. Umarım ileride bu kulaklıkları almayı düşünen, merak eden kişilerin işine yarayacaktır. Eleştirmek veya eklemek istediğiniz bir şey olunca, ki olmalı, lütfen mesaj atın. Konunun altına "ahanda burası olmamış" diye mesaj atmayın, empedans bilgimle kendinizi bana ezdirmeyin. Ve hep dediğim gibi yazdıklarım içinde mantıklı gelmeyen yerler olabilir, mantıklı gelene kadar tekrar tekrar okuyun.

Yazdıklarıyla; Baran88’ e, Ara Güler edasıyla fotoları çeken Umutech’ e, farklı playerlarla kulaklıkları deneme imkânı ve gerekli moral motivasyonu, sağlayan MuttFTS ve Engin’ e (yukarıdaki kulak da onunmuş) teşekkür ediyorum.

İyi günler.

2 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    [move][glow=red,2,300]Çok çok çok teşekkürler.Emeğinize sağlık...[/glow] [/move]

3. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,668
    Eline sağlık da o kulak benimki başkan..

4. 01halil

01halil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Elinize sağlık belki bu kulaklığa sahip olamayacağım ama inceleme çok güzel emeğinize sağlık.

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Aziz eline sağlık çok başarılı bir çalışma olmuş.Ben de special edition'u daha çok beğenmiştim.Dediğin gibi farklar az olsa da özellikle tizler de ciddi bir düzeltme mevcut ve mid'ler daha temiz.Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler. Bence ingilizceye çevirilip malum sitelere gönderilmesi gereken bir çalışma.

Bu arada o kulak Baran'ın değil Engin'in kulağı ;D

Edit ben yazarken Engin belirtmiş zaten adam kendi kulağını biliyor valla ;D

Collapse Signature Expand Signature
  6. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    @DefinitioN, @01halil

Umarım daha iyisi sizlerin olur. Sağ olun.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Editledim, güzel kardeşim. Bir kulak için ağlaman hoş olmadı yalnız. ;D
    Bak, insanları kulaktan tanıyan biri daha yazmış, şu kulak mevzusunu kapatalım. :cheesy:

7. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    Eline sağlık abi...
    Gönül isterdi ki benim kulağım olsun ama ;D

8. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,668
    Hayır kulak var kulak var yani...

9. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    UmutecH, Baran88

Zaten sizin de emeğiniz var. :)
    Sağ olun.

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Eline saglik :)

İnceleme dunyada ilk!!!

11. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Güzel inceleme ellerinize kulaklarınıza sağlık ;D

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Elinize sağlık böyle kaliteli incelemeler Head-fi çatlatır ;D

13. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Çabası geçen herkese inceleme puanı gitmeli bence.Elinize sağlık...

14. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Teşekkür ederim.
    Yapmışken böylesi olsun dedim. ;D

------------------------------------------------------------------------------------

@Fresk, @witness, @utuman

Teşekkürler.

15. Eru

Eru
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Emeği geçen herkesin eline kulağına sağlık..Dizayn olarak çok hoşuma gidiyordu SE modeli ile çok daha şık olmuş :)

16. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Aziz güzel bir inceleme olmuş eline,kulağına,kulaklığına,ekipmanına sağlık. ;D

17. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    İşte ya, işte bu..
    Dünyada ilk demek hee vauuw..

Teprik ederim başgan, iyi iş.. :)

18. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    @orseras, @Azizim

Sağ olun.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet ben de special ın daha şık olduğunu düşünüyorum. Ankara ekibinde de kimi böyle düşünürken, kimi de bronze ların daha güzel olduğu kanaatindeydi.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sağol abi.
    Kıyaslayamasınlar diye hususi seçtim :evil

19. Mr.Vengeance

Mr.Vengeance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    bu arada sanırım kutulamalar farklı, zira benim kutum bu şekilde..

20. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Evet şöyle ki; bunlar yeni kutular. Se535 kutuları yukarıda bahsedildiği gibi normalde.
    Special edition üretilemeye başlandıktan sonra ikisinde de aynı kutu şekline dönüp, sadece renkleri farklı olarak kullanmaya devam ettiler.
    Ve o küp gibi olan düz kutuyu kullanmıyorlar artık diye biliyorum.