İşitme Problemi

'Genel Tartışma' forumunda ibasso tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Herkese merhaba. Merak ettiğim bir konuyu sizin huzurlarınızda paylaşmak istedim. Bir çoğumuz zaman zaman incelemelerde bulunuyoruz, kullandığımız bazı ürünler ile alakalı yorumlarda bulunuyoruz. Bazen o kadar farklı yorumlar gelebiliyor ki kendi kendime "acaba bazı arkadaşların işitme problemi var mı?" sorusunu soruyorum. Umarım kimse beni yanlış anlamaz. Bu yazının altına "işitme problemi ile alakası yok, renkler ve zevkler muhabbeti" gibi şeyler de yazılabilir. Sadece merak ettiğimden ve bazı yorumların beni şaşırtmasından ötürü böyle bir konu açıyorum.

Herkese bol müzikli günler dilerim.

2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Aslında insanların işitme kaybından çok cihazdan ne anladıkları önemlidir. Herkes farklı birşeyler anlayabilir. Ama cihazın yaptığı aslında sabittir. Farklı anlayışlar ve zevkler mevcut olduğu için yorumlar da pek ala farklı olacaktır.

Ayrıca benim doğuştan kaynaklanan işitme kaybıma istinaden bazı sesleri duyamayabilirim, ancak bu cihazın genel karakterini değiştirmez benim kulağımda.

Collapse Signature Expand Signature
  3. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    İşitme kaybı yaşayan bir insanın bir ürün ile alakalı yorumlarını aktarırken "tizler şöyle, midler böyle, bas geride, vs..." gibi yorumları sağlıklı kulağa sahip bir kişi ile aynı olabilir mi peki? Renk ve zevk olayını geçtim. Sonuçta tüm dinleyiciler belli bir noktada ortak fikirdedirler diye düşünüyorum. Bir kulaklık ya da oynatıcı tiz ise tizdir baslı ise baslıdır :) Adam şöyle diyebilir ama, tiz fazla ama bana yetmiyor ya da bas size fazla gelebilir ama bana yetmiyor vs. gibi :)

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    İyi bir kulak, tam işitme ile alakalı değildir. İşitme kaybında bütün seslerde bir düşme yaşanır. Kulak tecrübelendikçe frekansları daha iyi anlar. İşitme kaybının verdiği handikapı da ortadan kaldırır. İşitme kaybında en büyük sorun bana göre kulaklığın ya da cihazın verdiği sesin hassasiyetinde yaşanıyor. Hassasiyeti düşük olan kulaklığı dinlemek için sesi daha çok açınca ister istemez bir bozulmaya yol açıyor. Bu belki yorum yapmayı zorlaştırır.

Edit: İfade düzeltme

5. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    İşitme problemi miktar problemi mi yoksa frekans duyma sorunu mu? İlkiyse hepimizde biraz vardır. Atıyorum %2 ile %20 arasında. Ama belli frekanslarda sorun varsa elbetteki o kişinin yorumları tam olarak gerçeği yansıtmayabilir. Bunun yanı sıra eğitimli kulak ile işitme miktarının alakası yok cidden. Bir miktar işitme miktar kaybı olsa da birisi çok iyi yorumlar yapabilir kulağı eğitimli olmayan birine göre. Bu sebeple aslında bir ürün hakkında tek bir inceleme vs yeterli değildir. O sebeple bir ürün edindiğinizde mutlaka ki incelemesi olsa bile altına yorum yazın, değerlendirin. İnsanlara büyük faydası olacaktır.

6. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Bu yoruma katılıyorum. Sonuçta dediğim gibi, bir kaç kişi tarafından kullanılan bir ürün ile alakalı mutlaka ortak bir yorum gelecektir.

7. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Ben bu konulara biraz meraklı olduğumdan, işitme kaybı tescilli olanlarla bi çalışma yaptım. Bu grupran bazıları belli bir kulakta, bazıları üst frekanslarda bazıları da alt frekanslarda kayıp yaşıyordu. Ortalama yaş 35-40 civarıydı. Hilafsız hepsi de aynı müzik türü için aynı tarz yorumları yaptı. Misal bas seslerde kayıp yaşayan da bu kulaklığın basları zayıf dedi, tiz seslerde problem yaşayan da. İşte bu kulaklık akustik müzikle daha iyi dediler, popla olmuyor dediler. Kişisel tecrübem de bu yönde zaten. İşitmeyle duyma, duymayla yorumlama arasında o kadar yakın bir ilişki yok. Yorumlama gücü tecrübe/birikimle oluşan birşey. Yaşanmışlık gerektiriyor.

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Kulağın pişmesi- eğitilmesi gerekiyor neticede. Her frekansı yeterince duyan biri doğru yorumlar yapacaktır. Ama en büyük sıkıntı dediğim gibi kulaklığın hassasiyetinde.. Kendi adıma konuşuyorum..

9. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    İşitme kaybı olan bir kulak sağlıklı bir kulak ile aynı seviyede bir eğitim alabilir mi hatta daha da iyi olabilir mi?

10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Sizce? :) Böcek tıkırtısını bile duymak ile yorumlamak çok farklı şeyler.

11. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Yani refere ettiğiniz doğumdan bir kısıt/engel ise yeterli/sağlıklı girdi sağlayamaması doğal bir sonuç olurdu diye düşünüyorum. Ancak bu deneyden bizim çıkarmamız gereken ders nedir? Onu yakalayamıyorum.

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ben kendimden örnekleyeyim, benim işitme kaybım sırasıyla (çoktan aza) orta-üst-alt frekanslar olarak sıralanıyor. 68db civarlarında. Ancak ben de herkes gibi pfe 232nin tizlerinin çok önde ve rahatsız edici olmasından şikayetçiydim. Heralde en iyi anladığım ve yorumladığım frekanslar da üst ve orta frekanslardır. Bana göre işitme kaybı belli derecede olması şartı ile, bir yoruma mani değil.

13. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Sizin deneye göre işitme kaybının yorumlamada yanıltıcı etkisi pek yok sanırım ama bu bir deney. Genelleme yapmak ne derece doğru olur onu tam kestiremedim.

14. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    "Genelleme" yi başka bir oturumda konuşuruz. Hiçbir şey de kesin değildir zaten. Benim deneyimlerim bu şekilde.

15. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    112
  16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bu testte benim sonuç rezalet çıkmıştı. :) Ama gerçekte öyle değil durumum.

17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Belirli bir yaşın üstündekiler üst seslere karşı daha az hassas oluyor bildiğim kadarıyla.
    Onun dışında herkesin duyduğu anladığı ses biraz farklı. Dinlenen müzik türüne göre sesten beklenti de
    farklı oluyor. Dinlenen müzikte bas şiddeti çok yoğunsa, doğal olarak bas seslere olan tepki hissi biraz
    köreliyor, tatmin eşiği artıyor.

Gerçi bu sadece müzikte değil, insanın düzenli olarak yaptığı her etkinlikte geçerli.
    Çok tuzlu yerseniz normal tuz miktarı çok az gelir, çayı şekersiz içiyorsanız, bir tane kesme şeker bile çayı
    içilmez yapar v.s... :)

Bu nedenle bir değerlendirmeyi okurken, yazan kişinin hangi tür müzikte hoşlandığı, nasıl bir ses aradığı sorusu çok
    önemli.

18. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Aylardır insanlara bunu anlatmaya çalışıyordum, tüm hislerde olduğu gibi işitmede göreceli bir duyu, elinize sağlık güzel açıklamışsınız.

19. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    :eek:k
    Çok doğru yüzdeyüz katılıyorum :eek:k :eek:k :eek:k