İBASSO DX90 - Hifiman HM-601LE Karşılaştırmalı İnceleme

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda VirtuFortuna tarafından 13 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243

Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır siteye üyeyim fakat ekipman kütüphanesindeki kısa özetler hariç hiç inceleme yapmamıştım. Artık zamanı geldiğini düşünerekten ilginç bir inceleme ile karşınızdayım.

Eski ve yeni jenerasyon kapışması olacak diyebiliriz buna. Kendi fiyatlarında ses olarak kabul görmüş iki cihaz.

HIFIMAN HM-601LE (Slim)

Hifiman'in 2012 yılında, 2010 yılında çıkardığı HM-601'den daha inceltilmiş bir kasayla ve yenilenmiş amfi (HM-602'deki amfinin aynısı) ile piyasaya sürdüğü DAP. Cihaz DAC çipi olarak NOS DAC TDA1543 kullanıyor. 4GB dahili hafıza vs SD Kart girişi bulunuyor. Fiyatı 250$ dolar. Sanırım artık üretimden kalkmış durumda.

IBASSO DX90

DX50 ile aynı kasaya sahip, Ibasso'nun son çıkardığı DAP. Cihazda sağ ve sol sinyaller için ayrı iki tane Sabre ES9018K2M DAC çipi var. 8GB dahili hafıza ve SD Kart ile kullanılıyor. Fiyat 400$ civarı.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Cihazların yazılımları, kasa kaliteleri ve estetik unsurlar gibi kısımlardan uzun uzun bahsetmeyi yersiz görüyorum açıkçası. Herkes artık bu konularda bilgi sahibi. Ama kısaca özetlemek gerekirse, DX90 kesinlikle estetik olarak fark atıyor. Çok daha modern ve şık, pürüzsüz görünümlü bir cihaz. Hifiman ise "retro" diyebileceğimiz tasarımıyla benim kalbimi kazandı. Elde tutması ve hükmetmesi çok kolay bir cihaz. Analog volume'a sahip olması da hoş bir özellik.

İki cihazın boyutları çok benzer. Ibasso daha ince, boy olarak aynılar, HM-601LE birazcık daha dar. Ağırlık olarak da aşağı yukarı benzer bir hissiyat aldığımı söyleyebilirim.

HM-601LE'de sevgili Oğuzhan'ın (@ru61oguzhan) kendi yazdığı Rockbox yazılımı var. Gereksiz ne varsa atılmış. Pil ömrü kazanmak için "album art" bile yok çalma ekranında. İşlevsel, sade süsten uzak bir yazılım. Çok hızlı ve çok kolay bir kullanım sunuyor. Stock yazılım Rockbox'a göre gerçekten kötü. Konuşmaya değmez :)

DX90 biliyorsunuz dokunmatik ekrana sahip. Ekran dokunmatik için küçük olsa da alışmak kolay oluyor. Yazılım pürüzsüz, hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Sadece biraz daha hızlı açılsa hoşuma giderdi ama önemli bir şey değil.

Yalnız HM-601LE Rockbox ile birlikte DX90'dan daha kolay kullanılıyor. Aradığınız klasörü ve parçayı açmak çok daha kısa sürede hallediliyor. DX90 dokunmatik olduğu için, ve cihazın ekranı da küçük olduğu için aşağı yukarı ilerlemek ve aradığınızı bulmak daha uzun bir zaman alıyor. Son olarak, Ibasso'nun yazılımı elbette çok daha şık.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SES SES SES ?

Ses konusunda en ilginç olan şey, HM-601LE'nin DX90 ile kıyaslanabiliyor olması. Normalde iki cihazı düşündüğünüzde direkt akla gelecek olan şey çıkış tarihleri, fiyatları "klasman"ları itibariyle kıyaslanamayacak olmaları olabilir. Bu "klasman" meselesine çok kafa yoruluyor ben doğru bulmuyorum. Yazıyı okumayacak olanlar veya hep sonuca odaklı düşünenler için direk sonucu vermek gerekirse, DX90 teknik olarak daha iyi arkadaşlar :)

Fakat kime göre? Ne açıdan daha iyi? Gelin birkaç şarkı üzerinden görelim.

(Tüm dinlemeler sıfır EQ ayarlarında ve birebir aynı olan kayıpsız dosyalarla yapıldı. Dinlemelerim 2-3 gün sürdü. Kulaklık olarak InEar Stagediver 3 kullanıldı. Amfi kullanımı söz konusu değil. Yalnızca cihazların kulaklık çıkışları kullanıldı. Ve elbette okuduklarınız kendi görüşlerimdir.)

MICHAEL JACKSON - Billie Jean

Parçanın girişinde davul DX90'da yeterince şiddetli vurmuyor. Hifiman'e göre daha yavan kaldı bu konuda. Ama DX90 daha ferah ve geniş bir sunum yapıyor. Konumlama olarak daha başarılı.

MJ'in vokalleri Hifiman'de daha yakın ve daha canlı geliyor. DX90 daha sert çalsa da çok rahatsız edici bir durum yok. HM-601LE kesinlikle daha müzikal ve bu konuda DX90'a kıyasla daha dinlenebilir bir sunuma sahip. DX90 sanki dinleyicileri değil de müzik icracılarını hedef almışçasına bir sunum yapıyor ve daha "dijital" dyebileceğimiz sesine karşılık Hifiman daha "analog" tarzda.

Mikro detay ve sahne derinliği olarak DX90 daha başarılı. Daha "kuru" çalsa da enstrumanlar arasında mesafe bırakabilme ve üst frekansları verme konusunda daha başarılı oldu. HM-601 modellerinde genel olarak tizlerin yuvarlatılmış olması zaten bilinen bir durum.

Yazının başında belirttiğim üzere Hifiman'de Rockbox yüklü. Bunun en güzel nimetlerinden bir tanesi "Stereo Width" özelliği. Bu özelliği açıp biraz arttırdığınızda işler biraz değişiyor. DX90'a karşı bulunduğu sıkışık durumdan kurtulup daha ferah bir sahneye kavuşuyor ses. Player'ın sahip olduğu sıcak ses de eklenince çok güzel bir ses yakalanabiliyor. Fakat bu özellik bir yazılım eki ve hafif yapay bir sonuca sebebiyet veriyor.

Ayrıca bu özellik açılsa bile HM-601LE'de enstrumanlar arasındaki boşluk DX90'a göre aynı kalıyor. Daha geniş bir yerde dinliyor hissi alsanız da enstrumanların yerinin değişmediği, aynı sıkışıklıkta çaldıkları, sadece çalınan odanın genişlediği ve sesin bu sayede daha rahat hareket alanı bulduğu hissi oluşuyor.

JAMES BROWN - Get Up

Bu parçada DX90'dan HM-601'e geçildiğinde ilk fark edilen şey vokalin daha yakına gelmesi oluyor. İkinci detay da, Billie Jean parçasında olduğu gibi, sahnenin biraz daha sıkışık ve bir arada olması.

DX90'ın ensturmanları tonlama biçimi daha doğal ve HM601'e göre daha ferah, daha yumuşak, daha az rahatsız edici. Hifiman'de müziğin içine girip keyfini çıkarırken, DX90'da müziği uzaktan, geniş bir yerden takip ediyorsunuz. Vokal DX90'da daha geride olsa da daha detaylı.

DX90'de detay, derinlik ve ayrım daha başarılı. Enstrumanlar daha kontrollü. Sanki her enstrumanın bir alanı var ve onun üzerine çıkamıyorlar. Böylece kulağı yormuyorlar.

BRYAN ADAMS - Run To You

Hifiman beni çok daha canlı bir vokalle karşılıyor. Bu kayıt sibilansa müsait bir kayıt olsa da, iki cihaz da bunu çok hissettirmeme veya tolere etme konusunda çok iyi iş başarıyor. (FiiO X5 bu konuda çok başarısızdı)

Gitarın tonunun Hifiman'de daha gerçekçi bir havaya sahip olduğunu fark ediyorum. Her zamanki gibi DX90'dan daha müzikal. Fakat enstrumanlar arasındaki boşluklar DX90'da yine daha fazla.

Yine de Hifiman bu tarz coşkulu parçalarda daha iyi benim açımdan. Çünkü DX90 müziği size hissettiremiyor. Açıkçası müziği adeta analiz edebilme şansını vermesi de ayrı bir haz verse de, asıl müzik keyfini bana Hifiman sağlıyor.

Son olarak bu parçada gördüğüm şey Hifiman'in detayları verme konusunda hiç geride kalmayışı.

WHITNEY HOUSTON - Didn't We Almost Have It All

Sahne genişliği olarak düşündüğümde bu parçada iki cihaz arasında önemli bir fark gözlemlemedim. Fakat derinlik konusunu da düşünerek dinlediğim zaman, DX90 daha 3D bir sahne veriyor. Örneğin; Hifiman'de sadece direkt sağ tarafta duyduğum bir sesi DX90 yine sağ taraftan ama biraz daha ileriden, yani çaprazımdan veriyor. O şekilde baktığım zaman DX90 galip çıkıyor.

Ancak, vokalin domine ettiği bir parça olmasından ötürü, benim için galip Hifiman. Çünkü bu öyle bir parça ki hissetmeniz lazım. DX90'da Whitney'in o inanılmaz vokali 1 metre önünüzde duran bir perdenin yine 1 metre arkasından gelirken, Hifiman onu 3 adım ötenize getiriyor. Kısacası mid-üst mid dediğimiz frekanslarda Hifiman daha iyi bir iş çıkarıyor şu ana kadar dinlediğim tüm parçalarda.

İbasso'da şarkının içine giremiyorum. Bir sayı doğrusu üzerinde akan müziği takip ediyorum.

Üst frekanslarda bir fark gözlemlemedim ama alt frekanslarda DX90 daha başarılı bir sunum yapıyor. Bass diğer frekanslara hiç bulaşmazken, Hifiman'de biraz bulaşır gibi olduğunu hissedebiliyorum. Bu sayede de İbasso'da bass daha takip edilebilir bir konumda. Belki de bunu derinlik konusundaki başarısına bağlamak mümkün.

LUDOVICO EINAUDI - Divenire

Burada HM601'i daha çok beğendiğimi söylemeliyim. Sahne haricinde DX90'dan geride kaldığı hiçbir nokta olmaması bir yana, enstruman tonları çok daha hoş bir izlenim bırakıyor. O hafif sıcak yapısı sayesinde daha tatmin edici, rahatlatıcı bir sesi var.

Detay yakalama konusunda da DX90 ile çok rahat yarışıyor. Zaten parçada çok fazla sayıda enstruman olmaması, ve yavaş giden tempo sebebiyle DX90 sahne derinliği haricinde bir üstünlük kuramadı.

Çok benzer bir performans sergilediler o yüzden ben kendimce bir galip belirlemedim. İkisini de sevdim. Dediğim gibi fark sahne derinliğinde. Hifiman'in farkı ise enstrumanların sıcaklığı.

METALLICA - Enter Sandman

DX90 girişte beni etkilemeyi başarıyor. Davul başladığı anda HM601'e kıyasla çok daha kontrollü, yine o enstruman için belirlediği alandan çıkıp patlama yapmasına izin vermezken, aynı zamanda daha detaylı vuruşlar duyuyorum. Tizler de daha güzel uzuyor İbasso'da.

Ayrıca genel spektrumda DX90 daha detaylı, ferah ve kontrolü asla kaybetmiyor. Derinlik yine DX90'da hissediliyor. Hifiman derseniz, gitarı daha güzel bir tonda veriyor kulaklarıma. Ve her zamanki gibi vokal daha canlı.

Açıkçası ben metal dinleyicisi olsam DX90'ı tercih ederdim. Çünkü hiç kulak patlatacak tizler ve davullar duymuyorum. Hifiman zaman zaman miktarı kaçırıyor ve birazcık kontrolü kaybediyor gibi.

SONUÇ:

Biraz kısa yazmış olabilirim ama başka şarkılarla da denediğimde aldığım notların çok benzer olduğunu görünce, yazının sıkıcı olmaması açısından onları koymadım. Bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Aynı şeyleri tekrar tekrar okumak kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

DX90 daha başarılı bir ürün elbette. Zaten fiyatı ve çok daha yeni bir cihaz olması, çift DAC çipi gibi hususları göz önüne aldığınızda sonucun bu olması çok doğal. Ama bana sorarsanız, dinlediğim müzikler ve ses zevkim açısından ben Hifiman'i tercih ederim.

Sıcak ses her zaman tercih ettiğim bir şey. Vokal ağırlıklı dinleyen özellikle bayan vokal seven arkadaşlara DX90'ı tavsiye etmem. Aynı zamanda Pop, RnB, Rap, Elektronik gibi türlerde de bence DX90 zevk vermeyecektir.

Dipses konusunda HM601'de birazcık dip ses var. Özellikle ses sonlara yakınken duyulabiliyor. İbasso'da ise ölüm sessizliği var diyebilirim.

DX90 için Klasik, Rock, Metal gibi türler gidecektir. Aynı zamanda Jazz müzik de bence DX90 ile daha iyi olacaktır. DAP düşüncesinde olan arkadaşlar bu hususları dikkate alabilirler.

Ufak bir not olarak da şunu söyleyebilirim. Önceki DAP'ım Fiio X5'ti. Popüler bir cihaz olmasından dolayı bir fikir vermesi açısından; bence HM-601LE daha iyi bir player.

Elbette en iyisi her zaman kendi kulaklarınızla dinlemektir. Bunlar benim subjektif yorumlarım. İkisi de çok beğendiğim cihazlar olduğu için (DX90 çok yakın arkadaşımın DAP'ı o yüzden çok uzun süre deneme şansım oldu) benim için de keyifli oldu. Kendisi siteye üye olmasa da ona da DAP'ı bana incelemem amacıyla 3 gün emanet ettiği için teşekkür edeyim buradan. Sizlerle de bu tecrübemi paylaşmak istedim.

Tüm okuyanlara teşekkür ediyorum, herkese sevgiler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 13 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mart 2017
    25 kişi bunu beğendi.
  2. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Kulagina saglik Ogulcan, playerlara gore turler konusundada nokta atis yaptigini dusunuyorum. :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Dx90 ı kulanmadım ama firmaların genel ses karakterleri de bu yönde gibi geldi bana . Hifimanlerde ses daha sıcak vokal dinlemesi keyifli , ıbassolarda enstrüman dinlemeye daha uygun gibiydi benim dinlediğim modellerde . Bence de en iyi cihaz diye bir şey yok sadece dinleyicinin tercihlerine göre bir diğerine üstünlük sağlıyor , eline sağlık .

5 kişi bunu beğendi.
  4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Teşekkürler Yağız. Sen bayağı metal dinledin DX90'da. Daha iyi bilirsin :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Mart 2015 ---
    Evet DX50 içinde açık ve parlak deniyordu. Enstrumantal tarzda müzikler için kesinlikle DX90 daha keyifli olacaktır çünkü dinlerken çok iyi seçmemi sağladı enstrumanları.

5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Kulaklarına sağlık Oğulcan.Karşılaştırma için teşekkürler.:)

2 kişi bunu beğendi.
  6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Ben teşekkür ederim Dünya :)

7. masterasas

masterasas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Kulağınıza sağlık. Güzel doyurucu bir karşılaştırma olmuş çeşitli türlerdeki parçalar ile.

2 kişi bunu beğendi.
  8. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Karşılaştırma için teşekkürler... Uzun süredir bunlardan birini almayı düşünüyordum ama bu çinlilerin software konusunda biraz daha çalışması gerektiğini düşündüğüm için almamıştım... Daha önce dinleme imkanım olmadığı için bu gibi güzel incelemeler bana fikir veriyor... :)

2 kişi bunu beğendi.
  9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Emeğe saygı. :eek:k Guzel bir inceleme olmuş. Resimler de güzel ayarlanmış. Özellikle dinlediğin parçalara bayıldım. Güzel ;)

2 kişi bunu beğendi.
  10. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Elinize kulaginiza saglik :)

2 kişi bunu beğendi.
  11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Gökhan Bey zevklerimiz yakınmış gibi bir hisse kapıldım şu anda :)

Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar

12. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    483
    Kulağına , emeğine eline sağlık sevgili Oğulcan , DAP dünyasının bu önde gelen iki üyesini detaylı ve karşılaştırmalı güzel incelemen için teşekkürler kardeşim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Teşekkürler Mustafa Bey.

Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim, HM-601LE ile HM-602'nin sesinin aynı olduğu söyleniyor. O sebepten HM-601LE için yazdıklarımı HM-602 için de geçerli görebilirsiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  14. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    483
    Iyi Pazarlar , günaydınlar sevgili Oğulcan kardeşim , çok teşekkürler , sağ olasın

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Ekipman Kütüphanesini özümsemiş bir üye.İşte bu... :eek:k

Merakla okudum incelemeyi.Eline sağlık.

2 kişi bunu beğendi.