İbasso Dx90 unboxing ve incelemesi

'iBasso' forumunda Mair tarafından 24 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Teşekkürler. Birkaç haftadır deniyordum hep hata veriyordu link şimdi indirdi :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Bende size teşekkür ederim ama islerim nedeniyle bir turlu deneyemedim ancak yarin denerim.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#82 Mair, 11 Eylül 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Eylül 2014
  3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    @ru61oguzhan bendeki dx90 rockbox yüklü olup mango olarak açtım. Usb takılınca dac olarak görmesini seçmeme ve görmesine rağmen osx herhangi bir tepkide bulunmadı. Ben de rockbox'ı uyarlayan adama sordum. Cevaba göre devam ederiz.

4. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Yok, o ayarlara bakinca da yok. Mango olarak acsam da belki rockbox yuklu oldugundandir diye sordum iste, cevaba gore yazarim.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Pil ömrü o
    Pil ömrü olarak değişiklik görmedim. Hatta sanki biraz daha iyi koruyor şarjı. Ses kalitesi ise bence RB yapmaya değer kılıyor. Nasıl düz Sansa Clip+ ile RB kurulmuşu arasında ciddi fark vardır; dx90da da RB sonrası hiçbirşey yapmasa bile daha netleştiriyor. Şu anda Dire Straits Telegraph Road dinliyorum ve bu 24bit kayıtta orjinal yazılıma göre arkadaki plak hissi bile daha net :) Sonuçta orjinalde olmayan sürüyle özellik açıyor. Yok dithering yok stereo width yok crossfeed ayarları vb

6. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Rockbox 24bit çalmaya başladı mı, yoksa hala 16bit'e downsampling mi yapıyor?

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Rockbox do not natively support 24-bit files yet. Diyor üretici.
    Yani downsample yapıyor.

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Yazıp siliyorum, yazmayayım diyorum antipati toplamamak için, fakat bu cihazın nasıl çaldığı hakkında ipod ve dx50den daha iyi ve ak100 gibi olduğunu bilmem dışında en ufak bir fikrim yok, olamıyor çünkü cihazin bireysel özellikleri hakkındaki yazılar bence yetersiz. Dinleyen arkadaşların hepimize genel bir fikir vermesi açısından birkaç kelam etmeleri iyi olacak diye düşünüyorum. Nötr müdür, frekans dengeleri nasıl, kolore mi, tınıları nasıl, genel kontrol nasıl.. Çok az bilgi var. Biraz fikir sahibi olalım istiyorum.

Neticede ucuz bir cihaz değil. Almak isteyen,dx doksandır, dx yüzden 10 aşağıdadır mantığı ile bakmak durumunda kalıyor, en azından ben öyleyim. Karşılaştırma da gerekiyor tabii ama, tekil olarak yetersiz anlatım olduğu sürece karşılaştırmanın amacı kalmıyor.

Bu yazıyı inatlaşmak için yazmıyorum, lütfen o şekilde anlaşılmasın. Ellerinden geleni yapıp yazan arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Ama sonuca varmamış bilgiler var.

9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    @MikePortnoy

Uzun bir süre Fiio X5 kullandım, DX50 de kullandım ve şu anda da DX90 kullanıyorum.
    O yüzden biraz karşılaştırmalı bir yazı olacak.

Fikir vermesi açısından;

Gövde:
    DX90, DX50'ye göre daha gövdeli bir sunuma sahip. Fakat X5 her ikisinden de daha gövdeli.

Gövde Sıralaması: X5>DX90>DX50

Nötr (kolore meselesi) meselesi:
    DX90 diğer iki Dap'a göre en nötr olanı. DX50'de tizler kanaatimce fazlasıyla öndeyken ve parlak iken, X5'de de baslar daha öndedir (ki bunu daha çok severim :) ).

Kısacası DX90 aralarında, en flat sunuma sahip olan Dap'tır.

Nötr Sıralaması: DX90>X5 (bass) = DX50 (Tiz)

DX50'de Gain2 ve 3'de seste bozulmalar ve belirgin bir his oluşurken. DX90 kontrolünü kaybetmiyor. (çok ufak da olsa bir his var ama çok çok dikkatli dinlemek gerek). X5 de dağılmalar High Gain ve yüksek seslerde bile nispeten kabul edilebilir düzeylerde.

Dipses Sıralaması:

DX90 => Gain 1 [dip ses tespit edemedim], Gain 2 [belli belirsiz, var ile yok arası bir oran] Gain3 [tolere edilebilir bir seviyede]
    X5 => Low Gain [çoz az], High Gain [tolere edilebilir seviyenin az üzerinde]
    DX50 => Gain 1 [belirgin], Gain 2 [tolere edilebilir düzeyin üzerinde, rahatsız etmeye başlıyor] Gain3 [dip ses tavan yaptı] :)

Dip Ses Oranları:
    DX50 >>>>>>>>>>>
    DX90 >>>
    X5 >>>>>

Not: Kulak hassasiyeti ve ekipmana göre değişkenlik gösterebilir. DX50 dip ses verme şampiyonu :)
    X5'de, Low ve High Gain arasındaki ses artışının diğer iki DAP'a göre daha fazla olduğu dikkate alınmalıdır.

Sıcak - Soğuk sunum:
    X5 bu üç Dap arasında en sıcak sunuma sahip. Dx50 ise soğuk uçta. DX90 yine ortalarda yer alıyor (bu konuda yanılıyor olabilirim çünkü o aralar farklı karakterde iem'ler kullanıyordum.)

X5 (sıcak) - DX90 (kararında) - DX50 (nispeten soğuk)

Kontrol:
    DX50 ses ve gain ayarı yükseldikçe en fazla kontrolü kaybenden DAP. DX90 ve X5 bu konuda daha iyiler. X5 High gain ve yüksek seste DX90'a göre biraz daha kontrollü.

Kontrol Sıralaması: X5>DX90>DX50

Sahne:
    DX90 tartışmasız olarak en geniş sahneye sahip. Onu kalite olarak X5 takip ediyor. DX50 bambaşka bir yapıda bence. Her ne kadar tizlerin yoğunluğu nedeniyle daha ferah gelse de aralarında en yapay olanı ve en sanal olan sahne sunumuna sahip ürün olarak aklımda kaldı.

X5 (derin ama geniş olmayan sahne)
    DX90 (daha derin ve geniş sahne)
    DX50 (sanal yapay sahne)

Fikir vermesi amacıyla hangi Kaynak ile hangi kulaklıkları kullandığımı da belirteyim;
    DX90: Dunu DN 1000, In Ear StageDiver SD3, ATH M50
    DX50: Dunu DN 1000, Ie80, MDR 1R
    X5: Dunu DN 1000, GR07 BE, MDR 1R, ATH IM50, Momentum Over-Ear ATH- M50, Sony EX1000, Martin Logan Mikros 90, Sony XBA4

Umarım faydalı olur! ;)

#89 moonstar, 12 Eylül 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Eylül 2014
    6 kişi bunu beğendi.
  10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Sayın Mair, (eğer hitaplardan yola çıkacaksak böyle demeyi uygun görüyorum),

Bir kere neden üstünüze alınıyorsunuz. Eğer alınıyorsanız ve hoşunuza gitmiyorsa, demek ki eksik kalan birşeyler var. Eğer siz, incelemeyi başkasının yapması gerektiğini söylüyorsanız neden inceleme yazdınız? Yazdıysanız ve eksik kaldıysa neden başkaları tamamlamak zorunda? Başkaları dinledi deyip işin içinden çıkmak ve topu başkalarına atmak, sizin gibi bir sürü şey dinleyen ve en azından öyle bilinen birine yakışmıyor. Yazmak zorunda mısınız elbette değilsiniz. Ama başkaları yazsın demek hoş bir durum değil. Eğer yazmak istemediyseniz, forum için (eğer umursuyorsanız), Koray, Cihan (bey olarak hitap etmiyorum samimiyetlerine inandığım için, affola) gibi kulağı çok iyi olan başka arkadaşları da zorlayabilirdiniz yazması için . Mesela sevgili Baran, zaman zaman insanları itekler, cihazları göndereyim yaz diye. Zaten yazmasını beklediğim kişi de siz değilsiniz, merak etmeyiniz. O yüzden zorunluluk hissetmeyiniz.

Bizim gibi mesaj sayısı yüksek insanların dedikleri-yazdıkları ferman gibi oluyor. Hepimiz ilk başlarda böyle gördük. Dolayısıyla beklenti pek tabii olacaktır. Mesela ben hala DX50 konusunu tamamlayabilmiş değilim, iyi ki Engin kardeşim birşeyler yazdı hakkında da, sıkıntım geçti biraz olsun.

Gönderme konusuna gelince, şahsi bir seçimdir; sinir olursunuz göndermezsiniz, lazım olur göndermezsiniz, güvenemezsiniz göndermezsiniz. Ben, zaman zaman gereklilik oldu, 1 ay belki daha fazla zamanlar müziksiz kaldım, sırf ekipmanlarım insanların işine yarasın diye. Tekrar belirtiyorum, bu da şahsi bir seçimdir, bu konuda hiç bir şekilde birşey söyleyemem,eleştiri yöneltemem. Hoş, zaten önceki mesajda yazdıklarım size yönelik değildi.

Sevgiler

Not: Gökhan Bey, teşekkür ediyorum. Böyle yazılar gelsin, başımın üstüne.

11. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Teşekkürler Ateş Bey.
    Saygılar...

2 kişi bunu beğendi.
  12. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Mair ben yılda 1 kulaklık alıyorsam sen 10 alıyorsun, getiriyorsun,piyasaya kazandırıyorsun şimdiye kadar yazdıkların içinde kendi adıma teşekkür ederim . Sanırım dx90 ,dx50 kadar yaygın kullanılmadığından üyelerde hala merak konusu . Benimde sesi hakkında fikrim yok açıkçası çünkü dinlemediğim iki ürün arasında kıyaslama yapılıyor . Sen iyi başlamıştın şu an sende dx90 mı yok neden yarım kaldı anlamadım ,saygılar :)

13. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Sağol Hanamichi bilader. Başladım ama sadece bilgim, hakim olduğum şeyler dahilinde yazdım. Yukarıda Gökhan kardeşim dediği tını kontrol gibi konular bana uzaktı, o yüzden saçmalamamak adına konuya hiç girmedim. Keşke girseymişim de böyle soru işaretleri kalmasaymış. Saçma maçma idare ederdik :)

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,872
    DX90 kısa bir süre dinleme şansım oldu. Sahnenin genişliği ve ses karakterinin dümdüz olduğuna katılıyorum.

X5 gövdeli, fakat Mid-Bassı fazlasıyla kısmak zorunda kaldığımı da belirteyim. Ses çok boğuluyor EQ yapmadan.

Moonstar çok faydalı bilgiler sunmuş bence ayrı bir başlık olarak bu DAP'ların arasındaki farkları genel hatlarıyla sunma amaçlı açılmalı. Katılıyorum izlenimlerine.

2 kişi bunu beğendi.
  15. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Saçma mı değil mi bilmem ama bence herkesin fikrini yazması önemli . Benim için ne kadar fazla yorum varsa o kadar iyi oluyor .Benim yaptığım incelemeler de iyi değil ama ben elime geçen ürünler hakkında birşeyler yazıyorum :)

16. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Mini karşılaştırma bence gayet güzel olmuş elinize kulağınıza sağlık.

Eğer mümkünse dip ses değerlerini de ekleyebilir misiniz? @moonstar

2 kişi bunu beğendi.
  17. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Aman, ben değerlendirmiyorum başkalarını. Kendimi değerlendiriyorum sadece.
    Artık çok yazasım olduğunda ekipman kütüphanesine yazıyorum.

18. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    @ardacumhur Dipses ile ilgili eklemeler yapılmıştır.

2 kişi bunu beğendi.
  19. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    ibasso osx platformuna usb dac destegi sunmuyor. Dx90'da denemistim. Alacak veya alip da macbook, imac kullananlar bu ozelligi kullanamayacaklar. Eklemek istedim.

2 kişi bunu beğendi.
  20. h9151105

h9151105
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    açıkçası ben ie800 ile çok net dip sesi duyuyorum. Ama sahne konusunda hemfikirim, oldukça başarılı