İncelemelerde Kullandığımız Ses ile İlgili Terimler Sözlüğü

'Rehber Konular' forumunda MuttFTS tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. EYgt

EYgt
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Elinize sağlık hocam çok faydalı bir konu olmuş, çoğunu bilmiyordum sayenizde ögrendim :)

2. Rudolf

Rudolf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Bu konuyu yeni gördüm, hernekadar terimlere aşina olsamda aynı anlama geldiğini düşündüğüm terimlerin aslında ufak nüanslarla farklı şeyleri anlattığını öğrenmiş oldum. :) elinize sağlık.

Sormak istediğim diğer birşey de; kulaklık incelemesi yaparken referans alınan bir müzik türü var mıdır? İncelemelerinizi sürekli dinlediğiniz müzik parçalarını dinleyerek mi yapıyorsunuz yoksa nötr veya referans bir müzik parçası kullanıp ekipmanın tepkilerine göre mi yapıyorsunuz?

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Ben genelde sürekli dinlediğim parçalarla deniyorum.

Tabi kafamda da denediğim parçaların bölümlerine göre en iyi/doğru performans veren kulaklıkların veya enstrümanların gerçek sesini/performansını düşünerek yorumluyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  4. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    MuttFTS
    Administrator
    Elinize sağlık çok yararlı ,öz bir yazı,derleme olmuş .Hasan kardeşim. Bende yeni gördüm, çok açıklıyıcı olmuş ayrıca umarım bütün forum arkadaşlarımız dikkatle okur, inceler hakettigi alakayı gösterirler ve faydalanırlar, umarım . Hepimize hayırlı olsun :eek:k

5. ratasoy

ratasoy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hasan bey ellerinize sağlık.. Süper bir yazı. Özellikle hangi frekansları duyabildiğim konusunda muhteşem bir deneyim yaşamış oldum. Merak ettiğim bir çok konuyu burada açıklamışsınız... Tekrar teşekkürler...

6. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    84
    Herhangi bir incelemeyi okurken bundan sonra o neydi bu neydi dersem ilk uğrayacağım konu, çok faydalı olmuş emeğinize sağlık :)

7. Squartro

Squartro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçekten çok önemli bilgiler elinze sağlık...

8. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Şöyle bir şeye rastladım. Sibilansı dediğiniz şey diye biliyorum ama sibilans ile birlikte bir de ''hiss'' olarak adladırılan terim var ve ne olduğunu bilmiyorum. Açıklayabilecek olan?

9. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    477
    hiss dediğiniz şarkı kapalıyken daha belirgin olan ses ise o dinlediğiniz kaynaktaki dip ses diye biliyorum. Üst frekans lardan gelen bir hiss sesi varsa da ben denk gelmedim :D

10. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Ona dip ses deniyor diye biliyorum. Sanırım çok genel anlamda sibilans midlerde veya tizlerde parlama olarak tabir edilirken ve ayrıca p,ç,s,ş harflerindeki bu parlama da sibilans başlığı altında yer alırken;Hiss sesi sadece p,ç,s,ş harflerindeki parlamanın özel adı. Yanlış varsa düzeltebilir misiniz?

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Hiss de dip ses ben bildigim.kadariyla.

S, ç vs. patlamalari sibilans.

2 kişi bunu beğendi.
  12. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    291
    Hiss sesi şu şarkının sessiz olduğu kısımlarda dipten gelen "hisssssssssssss" sesi diye biliyorum bende, yani dipses.

2 kişi bunu beğendi.
  13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,119
    Dip ses ile hiss aynı şey. Hiss ecnebilerin dilinde kullanılıyor. Yazılım veya donanımdan kaynaklanan bir durum. Hassas kulaklıklarda daha çok belli oluyor.

Parça gümbür gümbür çalarken genelde duyulacak birşey değil. Üst mid ve üstlerdeki sorunun adı hiss değil kısaca.

2 kişi bunu beğendi.
  14. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Arkadaşlar peki gren sözcüğünü tam olarak nasıl ifade edebiliriz ? Yani gren denilen sesteki oluşan hangi unsurdur ?

15. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Gren, doku (texture) ile ilgili bir durumu ifade etmek üzere kullanılan bir terimdir. Tarif edilen şeye ilişkin pürüzleri işaret eder. Pütürlü, karlı, engebeli anlamında da kullanılır. Kimi zaman bir çözünürlük (defination) zaafiyetini anlatmak için kullanıldığı gibi kim zaman da organik/analogvari tatlar barındırdığını ifade etmek için kullanılır.
    Yine gren denildiğinde "clarity" yani netliğin sınırları içerisindeki bir tanımdan bahsetmiş oluruz. Gren söz konusu netlik olduğunda istenen bir durum değildir. Misal türkçe pop şarkılarında alıştığımız üzere pırıl pırıl kayıtlar yapılır. Şahsen midemi bulandırmakla birlikte, çoğu dinleyici için bu derece netlik aranan bir kriterdir.
    Son olarak da grenli bir sesin aynı zamanda "smooth" olamayacağını söyleyebilirm. Örnek olarak da Kenny G. verebiliriz. Hatırlarsanız böyle kayıtlarını kadife gibi yapardı. Vinly kayıtlardaki cızırtılar filan da bunun tam tersi grenlidir. Ayrıca uçtan uca analog kayıt alındığında da plakdaki gbi olmasa da bir doku oluşur ve candır, caanandır :)

5 kişi bunu beğendi.
  16. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Anlatımınız ve anlatım tarzınız ufkumu biraz daha açtı teşekkür ederim :eek:k

17. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,438
    Burada "smooth" tan kastınız sıcak ses mi? yoksa daha net, keskin ayrıntıların olduğu sert ses mi? burada kafam biraz karıştı. :)

18. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Aslında smooth (yumuşak) olan sesin sıcak olması aklıma yatkın geliyor. Tatlı, şurup gibi, akışkan, yuvarlak gibi tanımlar smooth sesi tanımlamak için daha çok kullanılıyor. Gren olduğunda engebeler, pürüzler olduğundan "grain is anti-smooth" dur diyebiliyorum.
    Smooth ses kesinlikle sert ve parlak ya da analitik olamaz, diyebilirim.

19. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Cihan klasını konuşturmuş yine, ben yarım saat düşünüp yarısını yazamazdım :evl
    Gren terimini kullanan biri olarak ben gren derken kısaca pürüzlü demek istiyorum. Dokulu konusu burada biraz işi karıştırıyor benim için, özellikle işini kötü yapan düşük çözünürlüklü ürünlerde dokulu diyemeden grenli diyebiliyorum. ( Cihan'ın çözünürlük zaafiyetinden bahsettiği konu ) Gren için en önemli konu oranı bence, fazla olursa çamurlu az olursa sert-sivri olacaktır. Analitikçiler greni pek sevmezler. Neyse dediğim gibi Cihan fazlasıyla anlatmış zaten, son sözüm gren abartmazsa candır.

Sonuç olarak anlatanın ne demek istediğini doğru anlamak lazım. Grenli dendiğinde iyiymiş veya kötüymüş gibi olaya bakarsak yanıltabilir.

3 kişi bunu beğendi.
  20. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Umut sanada teşekkür ederim, gren mevzuunu sonunda özümsemiş oldum :eek:k