İncelemelerde Kullandığımız Ses ile İlgili Terimler Sözlüğü

'Rehber Konular' forumunda MuttFTS tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Gülümsettiniz:)

2. artears

artears
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Öncelikle " kötü kulaklıklar sıcak sunumu tercih eder " sözünü analiz edersek, burada " çoğunlukla " ibaresi yok, onu siz ekliyorsunuz. Yani " kötü kulaklıklar sıcak sunumdadır " gibi bir önerme o aslında. Haliyle p -> q nun kontrapozitifi not q -> not p üzerinden analiz yapılabilir. İlk önermeyi doğru kabul edersek, ikincisi denk olduğundan otomatik olarak doğrudur. Ama ikincisinin yanlış olduğunu gösterirsek birinci önerme de yanlış demektir. Ben bunu dedim. Siz de onu diyorsunuz aslında...

Bu şuna benziyor: Altıma çişimi kaçırdıysam pantolonum kesin ıslaktır dersek, kontrapozitifi üzerinden gidip pantolonum ıslak değilse kesin altıma kaçırmamışımdır denebilir. Ama pantalon ıslaklığını salt kaçırılan idrara da bağlayamayız, başka sebepleri de olabilir. Yani bu da p->q durumudur, p<->q değil.

İdrardan kulaklığa dönersek, sıcak sunumda olmayan kulaklıklar kötü değildir kontrapozitifi tamamen yanlıştır zira bir dolu sunumu sıcak olmayan ama kötü kulaklık var. Haliyle, bu orijinal önermenin de yanlış olduğunu gösteriyor. İdrara bağlarsak yine, pantolonum kuru ise ama altımda emici bebek bezi varsa yine de altıma kaçırmış olabilirim. Yani çiş kaçırma genellemesi bile tam doğru olmamış demek ki. Orijinal önerme de tam doğru değil demektir bu. Yani altıma kaçırırsam pantolonum yine de kuru kalabilir (gerçi bunun sebebi biraz farklı ama olsun)...

Neticede sanki farklı şeyleri söylemişiz gibi yazmışsınız ama aynı şeyi söylüyoruz. Size katılmadığım nokta şu: " tercih eder " sözü bir genelleme ve içinde dediğiniz gibi " çoğunlukla " sözünü barındırmıyor...

Serviste çok boş vakti oluyor insanın... yazdım işte... neyse, benden bu kadar :)

Edit: bir not: demiştiniz ki: "Eğer ifade "bütün kötü kulaklıklar sıcak sunumdadır" olsa idi, kontrapozitifi "bütün sıcak sunumda olmayan kulaklıklar kötü değildir" olurdu. "

İfade zaten öyle bu arada. Kontrapozitifini de şöyle yazalım: not q->not p yani sıcak sunumda olmayan kulaklıkların tamamı iyidir, en azından orta şekerdir falan fıstık, ki yanlışlığını savunduğum nokta da bu zaten, zira kötü olan çok var.

Edit 2: Hala çok boş vaktim var :)

Sent from my fridge using Tapatalk

#82 artears, 31 Ağustos 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ağustos 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Furkan8

Furkan8
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ne kadar da keyifli! Bir tartışma olmuş. Forum yoneticilerinden bir dönem ayar yemiş her arkadaş, yeni üyelerin yolunu gözleyip açık bulmaya çalışmasi gülümsetmedi desem yalan olur. Bilsem daha öncesinde yazardim. head-fi dan apardığınız usluplariniz da hoş olan diğer bir detaydi. Yazının küçük bir bölümünü cımbızla, çarpıt, Yarım yamalak mantık bilgisiyle kültür kus faslı bittiyse üyeliğimi sildiriyorum. Bir topluluğa ait hissetmek isteyen genç arkadaşlarıma da olgunluk kasmalı, leş mizahli yazılar fırsatı doğmuş oldu. Onları keyifle takip edecegim. hatta duyarlı bir tepki ortaya koyarsanız eminim birlik duygunuza da bir katkı sağlanmış olacaktır.:eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    10
    Artears,

O zaman ben şöyle anladım, normali üzerinden ifadenin doğruluğunu tam çözemedik, o halde kontrapozitifi üzerinden test edelim. Olabilir. Ama gerekli değil.

Asıl sorun, bu tip sözlerin konuşma dilinde kesin ve keskin 'önermeler' şeklinde sunulmaması aslında. Her ne kadar format ve kalıp olarak uysalar da. Bağlamında baktığımda cümleye ben şöyle anlıyorum: "Kötü kulaklıklar için sıcak sunumu tercih etmek gibi bir teknik vardır, kulaklığın zayıflıklarını örtmek adına". Yoksa "bütün kötü kulaklıklar sıcak sunumcudur" biraz fazla keskin oluyor.

Neyse sorun değil. Bence daha kötüsü, bu tip tartışmalarda ben her iki tarafı da okumaktan zevk alıyorum, ama sonuçta genelde kayıpla sonuçlanıyor. Belki de garip olan benim...

4 kişi bunu beğendi.
  5. artears

artears
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,859
    Sayın ziprar dediklerinize katılıyorum...

Furkan8 arkadaşımızın ayrılık yazısının uslübunu sert bulsam da, bunu kendisinin sahip olduğu gençlik ateşine veriyorum ve bu mesajının üzerine, kendisi de cevap yazamayacağı için herhangi bir yorum yapmıyorum. Orijinal yazısında, "yanlışım varsa düzeltin" tarzında bir yaklaşımla bitirdiği son paragrafına istinaden gelen düzeltmelerin hiçbirini kabul etmeyip, kendi yazdıklarını "mutlak doğru" kabul etmesinin ve böyle bir yazı ile ayrıldığını beyan etmesinin de yine gençliğinin getirdiği fevri davranışlar olduğunu düşünüyorum.

Ayrılıkla sonuçlanmasını istemezdim bu konuşmaların, ama kendi bileceği iştir. Yolu açık olsun. Kendisine önerim, head-fi üzerinde her okuduğuna takılmayıp, kendi tecrübesini arttırmasıdır. Tabii bu öneriyi kaale alıp almamak da yine kendi bileceği iştir...

Sent from my fridge using Tapatalk

8 kişi bunu beğendi.
  6. burakk33

burakk33
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    yararlı bir rehber olmuş.