İndirmeye değer pop albümler

'Müzik Genel' forumunda orrrhan2591 tarafından 11 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Merhaba arkadaşlar.Bana flac olarak indirmeye değer, kayıt kalitesi iyi olan ve gitar,piyano,keman gibi enstrümanları içeren pop müzik albüm tavsiyelerinde bulunabilir misiniz?şimdiden teşekkürler.

#1 orrrhan2591, 11 Eylül 2020
    Son düzenleme: 11 Eylül 2020
  2. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Sevgili Orhan.. Pop albüm tavsiyesi istemişsin ancak bu foruma üye olan hiçkimsenin sana böyle bir kötülük yapabileceğini zannetmiyorum...

puxawida ve a.ekin bunu beğendi.
  3. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Blues tavsiyesi versek

4. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Kayıt kalitesi gibi şeyleri bilmem ama, Nazan Öncel, Yaşar tavsiye ederim. Benim çalma listemde var.

5. meehmetaslan

meehmetaslan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Yanlış anlaşılmasın bilgilenmek için soruyorum. Frank Sinatra, Leonard Cohen vb. sanatçıların yaptığı müzikler pop kategorisine girmiyor mu?

6. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    276
    Hocam şimdi pop çok geniş bir janr tanımı oluyor öneri almak için. Hangi alt-türde, hangi dilde istediğinizi belirtmemişsiniz, çoğunlukla da bu geniş tanımıyla kullanılıyor zaten. Hal böyle olunca "pop"a karşı bir önyargı gelişiyor çoğu insanda. Bunun brit-pop'u var, noise pop'u var, progressive'i, jangle'ı, art'ı, rock'ı, indie'si, dream'i var, jazz pop bile var. zamanla "popüler" tanımının değişmesini ve gelişmesini geçtim kendi içinde bile bu kadar fraksiyona ayrılmasıyla direkt "pop" denilince anlaşılması zor bir hal alıyor.
    Pop müzik için ikinci dünya savaşı ve onu takip eden kapitalist tüketimcilik akımını ve o dönemde İngiltere'de filizlenen müzik kültürünü başlangıç sayanlara karşılık söz konusu başlangıç günlerini 18. yüzyıl ortalarına, Congo Square danslarına, Mason-Dixon'ın güneyindeki pamuk tarlalarına oradan da Storyville genelevlerine bağlayan ve devam ettiren bir müzik tarihi yazımı da mevcut.

Bu geniş yelpazede hangi alt-türü ve yılları kastettiğinizi bilmemekle beraber benim daha çok keyif aldığım günümüz art pop, progressive pop ve baroque pop alt-türlerinden kayıt kalitesini beğendiğim şu albümleri önerebilirim;

Klô Pelgag - Notre-Dame-des-Sept-Douleurs (2020) (art pop, progressive pop, baroque pop)
    Bu yılın en sevdiğim albümlerinden, hem kayıt kaliteli, hem ses, hem de albüm genel olarak çok çok iyi. Kate Bush severler bu albümü de severler. Piyano da istemişsiniz hem, bolca var.

Fiona Apple - Fetch the Bolt Cutters (2020) (art pop, progressive pop)
    Kayıt kalitesiyle müzikten zevk alma oranı doğru orantılı artan forum sakinleri için yapılmış bir albüm.

Weyes Blood - Titanic Rising (2019) (art pop, baroque pop)
    Geçtiğimiz senenin bana göre en iyi albümlerinden.

Janelle Monáe - The ArchAndroid (2010) (art pop, R&B)
    Biraz da R&B olsun derseniz tavsiye edebilirim.

Julia Holter - Aviary (2018) (art pop, progressive pop)
    Destroyer - Kaputt (2011) (art pop, indie pop)
    Everything Everything - Get to Heaven (2015) (art pop, progressive pop)
    Foals - Everything Not Saved Will Be Lost Part 2 (2019) (art pop, alt rock)

Referans olarak Harvey Rachlin - Song and System: The Making of American Pop Music ve birkaç tane makale kullandım.

İki tane albüm önerip geçebilirdim ama şu sıralar pek bir işim gücüm yok, boş bakkal misali uzattım biraz :d Keyifli dinlemeler...

jamesdean0701, DrWhite ve yhymix bunu beğendi.
  7. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    82
    Ben de The Last Shadow Puppets önerebilirim. Her iki albümü de çok güzeldir. Bol yaylı bulundurur, pop-rock ve barok pop diyebiliriz.

8. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Gelen cevapları görünce, verdiğim cevaptan utandım. Poptan anladığıma bak ; Nazan Öncel, Yaşar. Acı acı güldüm kendime.

a.ekin bunu beğendi.
  9. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    "Bunları biliyor muydunuz?" Köşesi

Nazan Öncel'in müzikal kariyerine başladığı 35 yaşına kadar bir muhasebecinin yanında çalıştığını...

Kızkardeşinin kocasını baştan çıkartarak boşanmalarına sebep olduğunu, daha sonra da o adamla evlendiğini...

Yüz bölgesindeki cilt yapısının, NASA tarafindan Mars yüzeyinin 3 boyutlu haritalandırılmasında model olarak kullanıldığını...

... biliyor muydunuz?

Varsayılan ismail bunu beğendi.
  10. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,048
    Fiona Apple albümü çok güzeldi, var mı benzer kayıt kendimden geçirdi beni :D neden master yok tanrım nedeeeen..

11. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    276
    Hocam cidden çok kaliteli bir albüm, masteringi yapan da zaten Bob Ludwig. İlk dinleyişte kendini belli ediyor arkasındaki mühendislik ve deneyimle. Mastering yaptığı albümlerden birkaçını sayarsak;
    • The Velvet Underground (1969)
    • Led Zeppelin II (1969)
    • Houses of the Holy (1973)
    • Patti Smith - Horses (1975)
    • Gaucho (1980)

Kendisini master of mastering olarak gören bir kitlesi var. Son yıllarda pek iyi işler çıkarmadığını da söylüyorlar, haklılık payları da var fakat bu albümle hala en üst seviyede olduğunu kanıtlıyor bence. Yani Daft Punk - Random Access Memories albümünün altında imzası var, ne denilebilir ki :d

Art Pop'tan ziyade biraz daha folk olacak ama bu sene yine Bob Bey'in masteringini yaptığı Phoebe Bridgers - Punisher albümünü tavsiye edebilirim. Derin bas tepkisinin yanında o yakın pürüzsüz vokallerin aynısını bu albümde de bulabilirisiniz. Onun dışında Agnes Obel kayıtlarını da seviyorum ben. Bu sene çıkardığı albüm master olarak yer alıyor.

Bas severseniz Jessie Ware - What's Your Pleasure? önerebilirim. Hatırladığım kadarıyla HD800S vardı sizde. Ben er4xr ile tam potansiyelde dinleyemiyorum, siz daha iyi duyarsınız alt frekansları. master versiyonu da var tidal'da.

Son olarak Sarah Jarosz - World on the Ground dinleyebilirsiniz singer/songwriter, country severseniz. Yine master kalitesinde mevcut ve kaliteli bir albüm.

DrWhite ve fortress34 bunu beğendi.
  12. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    161
    t.a.t.u - 200 po vstrechnoy

Collapse Signature Expand Signature
    DrWhite bunu beğendi.
  13. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Bu söz insanda 'ustaların ustası' kıvamında bir his uyandırsın diye söylenmiş gibi geliyor. Ama düşününce 'mastering ustası'na dönüşüyor sanki.

Veya ben öyle algıladım.

14. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    82
    Bir miktar tevriye olması muhtemel.

DrWhite bunu beğendi.
  15. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Sayenizde sevdiğim bir söz sanatının adının ne olduğunu öğrendim.

lemavora bunu beğendi.
  16. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,048

Anam güzelliklere bak, sindirmek zaman alacak :D valla çocuk gibi seviniyorum güzel albüm bulunca.